Rechtszaken. (jiemeiigd Nieuws. verbeurdverklaring van eigendom zIJd en men had het volk gelijke rechten en voor rechten beloofd. Chamberlain geloofdejniet aan een blijvende vervreemding van de Boeren. Onder de redenen voor zjjn mee- niug noemde hij de oprichting van het burger-verkennerskorps en het feit. dat een groot getal van de gevangenen op Bermuda bereid waren, den eed van on zijdigheid af te leggen. Op Ceylon hadden zich ook vele gevangenen gezind verklaard om onder de Engelsche vlag te vechten Maar Chamberlain heeft geen cijfers genoemd van de verraders en dit cijfer ook niet gesteld tegenover dat van hen, die Slachtersnek niet vergeten kunnen en van meening z\jn, dat na dezen, met moord en brand gevoerden oorlog van verzoening tusschen het Hollandsche en Engelsche ras geen sprake meer kan zijn. Vreerad, dat niemand in het Lagerhuis nog de voorspelling heeft durven noemen van den beroemden grooten Duitscher die volken en landen kende zooals geen ander, de voorspelling, dat Zuid-Afrika het graf zal zijn van Engeland's grootheid. Kritzinger zal, volgens een bericht uit Graaff-Reinet, terechtstaan op vier be schuldigingen wegens moord, het vernie len van treinen en wreedheid jegens ge vangenen, Men ziet het einde De Daily News" wijdt een artikel aan de nagedachtenis van Scheepers. Schee pers was volgens dit blad niet 30, maar 27 jaar oud. De Engelsche verlieslijst maakt melding van een achttal schermutselingen bii ver schillende plaatsen met acht gewonden en drie gesneuveldenverder zeventien dooden, Voor het gevecht bij Doornfontein bij Griquastad op 13 en 15 Januari worden opgegeven gesneuveld 5. bij wie majoor R. E. Whitehead, gevaarlijk gewond 17 en licht gewond 1. De lijst van gevaarlijk zieken is zeer lang Uit New-York wordt gemeld, dat de kanaalcommissie thans met algemeene stemmen den weg door Panama aanbe veelt. De commissie stelt de totale waarde van de bezittingen, die de Panama-Maat schappij te koop biedt, op 40.000.000 d terwijl de kosten van het graven van het kanaal door Nicaragua op 45.630.704 d meer geraamd werden dan die voor de voltooiingvan het Panamakanaal. Het rapport gaat vergezeld van een brief van President Roosevelt aan het Congres. In het Engelsche Lagerhuis zal het lid Maclaren Minister Balfour vragen of door de Boeren vredesvoorstellen zijn gedaan nadat de onderhandelingen tus schen Botha en Kitchener afgesprongen vergeten. Met Kerstmis schrijft hij ons altijd en in dit jaar heeft hij mij een Indische sjaal gezonden. Doch nooit noemt hij Emily's naam of geeft eenige verkla ring van zijne handelwijze. »Misschien,< merkte mevrouw Smiles aan, »was er niets te verklaren. Zjj zal van meening veranderd zgnen geen wonder. Er is een tamelijk groot verschil tusschen den deelgenoot eener firma en een jongste klerk. Zie eens, is dat niet de equipage van mijnheer Bowerbank O hemelkon ik nog eenmaal, al was het slechts een mijner dochters, met eigen equipage zien rijden.* Mevrouw Knowle antwoordde niet. Zjj stond half verborgen achter den groep toeschouwers die zich altijd verdringen om een bruid te zien. Een gemengde uitdrukking was op haar gelaat te lezen van medelijden, van teederbeid, nu en dan overslaande in een scort van min achting. Ongekunsteld van natuur, bezat de biuid een gelaat, dat het toppunt van zachtheid of van gestrengheid vertoont Liefde evenwel, die de geheele ziel van een man of een vrouw in zulk een geval moet vervullen, was niet te bespeuren veeleer eeD kalme berusting in baar lot, een uitdrukking die zeide Wat God ver eent, zal ik niet scheiden. Wordt vervolgd.) Zooals reeds bij herhaling medegedeeld is van Boerenzijde geen enkel voorstel tot hervatting der vredesonderhandelingen PRETORIA, 22 Jan Een paar dagen geleden werd een troep van 35 inboor lingen uit Lindiquespuut. die aan het grassnijden waren, onder bescherming van 25 Yeomen, overvallen door 150 Boeren Na een dapperen tegenstand, waarbij 6 Boeren werden gedood en 4 gewond, waren de Britten verplicht zich door de over macht over te geven. De verliezen der Britten waren 1 gedood, 7 gewond, terwijl 4 der kaffers die ongewapend waren, later door de Boeren werden doodgeschoten AXEL, den 24 Januari 1902. In navolging van andere piaatsen heeft zich alhier een dames-comité gevormd ten doel hebbende, gelden in te zamelen ter leni ging der nooden en behoeften der arme slachtoffers van den oorlog in Transvaal Om dar doel te bereiken zal door genoemd comité in den loop der week een ljjst gepresenteerd worden. De trouwe lezers van onze rubriek Buitenland hebben natuurlijk geen op wekking om te geven noodig, voor hen die het niet weten slechts deze woorden Er wordt namelooze ellende geleden daar lu Zuid-Afrika 1 Welnu, door een bijdrage, klein of groot, te geven aan het comité verricht men ongetwijfeld een goed werk er is reeds veel gegeven, dat is waar, maar de be hoeften zijn zoo groot, de behoeltigen zoo talrijk, dat er zeer veel noodig is, om merkbare leniging bjj de met ve; nietigirg bedreigde stamverwanten aan te brengen. Zuiddorpe. Hedennacht zijn bij den land bouwer F. d. Munck alhier twee voi- wassen biggen gestolen. Van de 8 biggen, die reeds verkocht waien, bleven er 6 over. De dieven hebben geen spoor achtergelaten. - Met ingang van 1 Februari a. s. zijn verplaatst de kornmiezen 4e klasse bij 's Rijks Belastingen J Hamerlinck van Zuiddorpe (tijd.gedetacheerd to Hulst, naar Locht, en A. J. W. van de Wiel van Aai denburg (tjjd.,) gedetacheerd te Oost burg, naar Well. Men schrijft uit Koewacht aan de M. Ct.: Vroeger werd door Belgen in veel bos- schen in deze buurt groote schade aange richt, door bet uitsnijden der toppen van jonge sparren. Menig bosch werd daardoor 'totaal vernield. Wat men met die toppen deed is niet goed bekend Velen meenden dat ze in brouwerijen gebruikt worden, anderen beweerden dat er een soort verf van wordt gefabriceerd. Dit is echter zeker, dat velen met een benijdenswaar- digen moed en ijver, een betere zaak waardig, sneden en du- vernielden. Door het verven der toppen, een geest- doodend en vervelend werk, met roode verf, werden die toppen voor het doel onbruikbaar gemaakt. Daardoor en ook door het zeer strenge toezicht der politie er werden ook als goed voorbeeld zware vonnissen geveld indertijd werd aan dat schandelijk werk zoetjes aan zoo goed als een einde gemaakt. Nu bepaalt men zich tot het afsnjjden van jonge, groene sparappels, die tot bet zelfde doeleinde worden aangewend, van gevelde of nog groeiende sparren. De eigenaais der bosscheu laten dit gewoonlijk om erger te voorkomen, toe, en velen verdienen met die bezigheid een aai dig dagloon. PREDIK BEUKTEN TE AXEL. Zondag 86 Januari 1908. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97a ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 uie Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. Tholen Nam. 2 ure Leeskerk. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van de Kamp Nam. 2 are Ds. R. van de Kamp Arromlissements-Rechtbank te Middelburg Zitting van 24 Januari 1902. P. N., 18 jaren, werkman te Yzendijke werd wegens meineed in eerie strafzaak overeenkomstig de vordering van het open baar Ministerie, veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Ter griffie der Arrondissement»-Recht bank te Middelburg is namens J. B 54 jaren visseher te Arnemuideu en door den heer O. v. J hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis dier Rechtbank van den 10 Januari 11. waarbij voornoemde J. B. ter k« van meineed in een strafzaak werd veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf. KINDERMOORD TE BRIELLE. Woensdag diende voor de Rechtbank te Rotterdam de afschuwelijke kindermoord te Brielle, waarvan de akte van beschuldi ging reeds werd gemeld. Te verantwoorden bad zich de 39-jarige winkelierster G. W. 't Hart, weduwe van J. A. Vlaspolder en baar 15-jarige dochter. Zooals in de aanklacht vermeld, hadden beide beklaagden het kind, waarvan de le bekl. eenige dagen te voren bevallen was, tot driemaal toe getracht tusschen kussens te doen stikken en toen dit niet afdoende was geweest werd de kleine met een prop in den mond in een teil met water ver dronken of gestikt en het Ijjkje in een sloot geworpen. Het verhoor der beklaagden nam een uur in beslag en op de uitdrukkelijke vraag van den president bleek dat zjj gehandeld had den om de schande te bedekken. De dochter vei klaarde alles uit medeljjden met haar moeder gedaan te hebben en Diet door deze te zijn overgehaald. Het O. M. eischte tegen de moeder 4 jaar en tegen de dochter 8 maanden ge vangenisstraf. De laatste met aftiek van den preventief gezeten tijd Twee hoog leeraren, die de toerekenbaarheid der doch ter hadden onderzocht, achtten haar grooten- deels ontoerekenbaar. BELASTING-ETIKFTTE. Als eene bjjdrage tot de kennis vaD de courtoisie in de eerste helft der 19e eeuw, vindt men in den Groningschen volksalmanak het volgendp, ontleend aan een stuk, dat gevonden is in de archieven van het ministerie van financiën: Waarschuwing, De WelEdele Gestrenge Heer Mr. Bernard Wichers, Advocaat bij het ge- regtshof van de Provincie Groningen, Ontvanger van de Directe belastingen en accijnzen in de gemeente Baflo, vindt zich verplicht om aan de ingezetenen bekend te maken: Navolgende bepalingen ten zijnen kan tore. lo. Het zal niemand geoorloofd z'yn om het Kantoor binnen te treden, alvorens aan de deur geklopt te hebben, en van binnen hoorende roepen met luider stemme. Birnen. 2o. Zal men de deur mogen openeu en met ongedekte Hoofde binnen treden zonder te rooken of op eenige andere wijze tabak te gebruiken, vermits het zwakke caliber van de ondergeteekende zulks niet gedoogt 3o. Een ieder zal verplicht zjjn, om de ondergeteekende in deze wijze aan te spreken, namelijk U w dienaar Mijnheer Ontfanger Hoe vaart UEdele Kan ik geholpen worden 4o. Evenmin zal niemand de stoutheid mogen nemen om op een stoel te gaan zitten, alvoiens hem zulks worde gepresen teerd en eindeljjk ten 5o. Heb ik gemeend als een man van op voeding deze bovenstaande wellevendheid aan een onbeschaafd publiek onder het oog te moeten brengen en ik vertrouw, dat niemand mjj zulks ten kwade zal nemen aangezien ik het van ganscher harte msene. B. W. WICHERS. Een 40 jaar geleden hing teNjjkerk een bordje aan den buitenkant der deur van het belastingkantoor met het opschrift »Pjjp uit den bek Pet van den kop Klompen van de pooten Dit alles nagaande, mogen wij wel ge tuigen dat wij zeer veel vooruit gegaan zijn, al laat op sommige rijkskantoren de behandeling van het publiek nog wel eens te wenschen over. Sommige ambtenaren schijnen te meenen dat het publiek is voor hen en niet dat het hun plicht is het publiek goed te behandelen; wanneer dit tenminste zich zijnerzijds welwillend betoont. Door de marechaussee zijn gearres teerd de politie agent Grachten, een vroed vrouw en haar pleegdochter, allen te Meppel, verdacht van misdrijf (kindermoord) onlangs gepleegd bij de spoorwegbrug te Oosterbeek. Aanwijzingen waren merken op de plankjes waartusschen hel vermoorde kind gebon den was; ook werd de herkomst bewezen van de bijl, aan het kistje gehecht. Omtrent het vermoorde knaapje on der Twelloo (Wilp) wordt nog meegedeeld dat het slachtoffer is verworgd. Dr. De Rook uit Twelloo kon constateeren, dat de daad verricht was met de rechterhand van den dader of daderes. Depet lag op eenige afstand en was in stukken geknipt, niet gesneden, zjjn klompjes dreven in een gier plas. Door de justitie is gehoord vrouw Neu- sink. die op ongeveer 100 meter van de plaats der misdaad woont. De beide fa milies leefden op voet van oorlog. De hond vond men na de misdaad losloopen, hij had zich blijkbaar losgerukt Verder is men dus nog niet. Te Lochem is de laatste oudstrijder en oudste inwoner dier gemeente H. Tho- masson overleden. Hij bereikte den leeftijd van 100 jaren en S1^ maand. Te Appingedam is Dinsdagmorgen in het Damsterdiep de beurtschipper Haan van Spjjk, terwijl hij bezig was met hst zeil op te zetten, over boord geslagen en verdron ken. Zjjn zoon, die bij hem op het schip was kon hem niet reddeD. Uit het water bij Alkmaar is opgehaald bet ijjk van den touwslager G. die daar sedert 5 weken werd vermist. Een 17-jarig meisje, werkzaam bij den brugwachter der Gouwbrug bij Gouda, is door een trein aangereden. Haar toestand is gevaarlijk. Een jongen reed te Amsterdam met een kar met balen koffie aan de Handelskade te water. Hij verdronk. Bjj de Oostelijke viaduct aldaar viel een schuitenvoerdersknecht in het water. Zijn ljjk werd later opgehaald. Te Venloo en Velden is uit de Maas opgehaald het lijk van zekeren D. uit Wellerooy. die sedert eenigen tijd werd ver mist. Bij onderzoek bleek, dat de man zwaar was mishandeld, waarom men vermoedt dat hjj is vermooid. Zijn lijk is ter schouwing naar Venloo ovei gebracht, waar ook de justitie uit Roermond is geweest. Het volgende vermakelijke staaltje van bureaucratie deelt men mede Op een prov. griffie in 't zuiden des lands bleef, als alle ambtenaren en beambten hun salaris hadden, nog een luttele som geils van Jen daarvoor toegestanen post over. Heeren Ged. Staten in die prov. redeneerende dat die luttele som aan het gezamenljjk personeel toekwam, verhoogden de jaarwed de van ieder hunner met 0,177t, Dat was natuurlijk een buitenkansje voor'tpersoneel! zoo ƒ0.171/» meer in een jaar. Aber. es hat nicht sollen sein De Minister heeft bezwaar gemaakt het zeventien-en-een-hal ve-cents- besluit, gelijk het door de ambtenaren ge noemd wordt, goed te keuren, xomdat de post salarissen niet te eenenmale worde uitgeput." Te Delft is bericht ontvangen dat de heer M. Mejjers Jr., die in 1900 naar Transvaal vertrok om de Boeren te helpen den 23 December met nog een aantal, allen behoorende tot Kritzinger's troep, gevangen is genomen. De voormalige officier van het Nederland- sche leger Boldingh is in het hospitaal te Naauwpoort, waarheen de gevangenen ver voerd waren aan de bekomen wonden over leden.

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 2