A/1 LI U AANBESTEDING. TWEE HUWELIJKEN. ze i\o. 81. Zaterdag 25 Januari 1902. 17e Jaarg. Ssmeenteraad. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaanderen» F. DlELEMAtf, FEUILLETON. Bekendmaking kostelooze Inenting en Herinenting, Kuitcnland. Dit, Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco* per post 60 cent voor Bklgiï 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, zullen op Dinsdag 28 Januari 1902, des voormiddags 11 ure (stadstyd,) op het raadhuis in het openbaar aan besteden in twee perceelen Ie. Het afbreken van de be staande WONING van het Hoofd der Openbare School aldaar, en het aldaar ter plaatse bouwen van een nieu we WONING met bijlevering van bouwstoffen. 2e. Het bouwen van een hou ten HULPSCHOOL, met bij le vering van een gedeelte der bouwstoffen, op nader aan te wijzen terrein. Bestekken en teekeningen zijn vanaf 14 Januari te verkrijgen ter Gemeente secretarie te Axel it 1, per stel voor de woning, en 0,50 voor de bulpschool. Plaatselijke aanwijzing op Dinsdag 21 Januari e. k., des voormiddags 11 ure (stadstijd.) Inlichtingen te bekomen bij den archi tect J. Wisse Jz., te Zaamslag. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. 3) Bovendien moet ge in 't oog houden,* vervolgde mevrouw Knowle, »dat John Stenbouse volstrekt niet van geringe af komst was, een uitstekende opvoeding had genoten en niemand iets op zijn gedrag wist aan te merken. Er was niet de minste reden om hem af te wijzen, dac alleen dat hij klerk was op een kantoor, en zij was de doch ter van een rentenier, hij bezat niets en zij had vyftig duizend pond. Daar alleen wrong hem de schoen dat vervloekte geld alleen was de schuld. Mijnheer Kendal wilde haar een passend* huwelijk laten doen. Dat was zijn streven, alleen om zijn trotsheid te bevredigen. Geld, geld aileen was by hem de grondslag van iedere berekening. Ik verzeker u, dat hij voor John Slennous9 alles gedaan zou hebben als hij maar zooveel geld bezeten bad als mijnheer Bowerbank, doch nu wees by hem de deur. „Dat was geen nette behandeling „Dat kan ik juist niet zeggen, want mijnheer Kendal is altijd net. Bovendien moeat by zijn eigen crediet ophouden hij had altijd den naam van een goed vader. En dat is hij misschien tot op De BURGEMEESTER der gemeente Axel maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Dinsdag den 28 Januari 1902, des namiddags ten l3/4 ure, ten Raad- huize alhier, ter behandeling der volgende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Aangaan geldleening. 3. Aanbieding rekening Alg Burg Armbestuur over 1901. 4 Af- en overschrijving posten be grooting 1901. 5. Verzetting dag jaarlijksche jaar- en veemarkt te Zuiddorpe. 6. Verzoekschrift van A. Olijslager om verhooging van jaarwedde, als gemeente-veld wachter 7. Als voren van A. Butler, als klokkenist. 8. Als voren van P. C. van Bende- gem, als grafdelver. 9. Als voren van Dr. R. P. Offringa en G. P. Ittmann, als gemeen te- 10. Vaststellen kohier schoolgelden. Axel, den 24 Januari 1902. De Burgemeester voornoemd D. J. OGGEL. dieD tijd geweest. Zoolang we niet op de proef gestold worden zijn wij allen goed, Maar de wereld is boos, mijn waarde de wereld is verdorven. Meviouw Smiles beaamde dit volkomen; zij stemde gewoonlijk met alles in. »Nu was er natuurlijk niets meer aan te doen. John was buiten betrekking, en het meisje nog niet meerderjarig de vader had het recht alleen in banden zelfs geen vlucht, waaraan een fatsoenlijk man als John Stenhouse onder andere omstandig heden niet zou gedacht hebben, kon Emily redden. En dan haar vermogen, dat vervloekte geld, zooals haar minnaar zich herhaaldeiyk uitdrukte. Haar vader denkt, en de menschen zullen denken, dat het my alleen om 't geld te doen was, zeide bij en dit gevoel overmeesterde hem soms zoo sterk, dat ik begon te twijfelen aan de standvastigheid zijner liefde. Doch ik zeide hem dat hy niet zoo laf hartig moest zyn en zich niet aan laster tongen moest storen. Niemand, die de lieve Emily Kendal en de oprechte John Stenhouse kende, zou, voor hun huwelijk een anderen grond gezocht hebben dan liefde, oprechte liefde. Maar mijn verhaal zou te lang worden, het is bijna twee uur en de bruid 8D bruidegom zouden oin half drie vertrekken.* Hier werd mevrouw Knowle onverstaan baar en mevrouw Smiles onrustig, want niettegenstaande ze veel belang stelde in BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel maken bekend, dat van Maan dag 27 Januari af tot en met Zaterdag den 1 Februari 1902, iederen dag des voormiddags van 9 tot 10 uren, ten raad- huize alhier, aan een ieder gelegenheid zal worden gegeven tot en dat voorts gedurende de maand Febru ari, iederen Donderdag deze Inenting en Herinenting op gelijk uur en gelijke plaats zal geschieden, en dat deze kunst bewerking een ieder ten zeerste wordt aanbevolen. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 24 Januari 1902. Burgemeester en Wethouders van Axel, D J. OGGEL De Secretaris J. A. YAN VESSEM. Mevrouw Joubert weduwe van den be kenden opperbevelhebber, bracht een be zoek aan het moordkamp te Irene en schrijft daarover in een brief do. 17 November: Naeindeloozeaanvragen heb ik verlof gekregen het kamp te Irene te bezoeken. Al wat men van de concen- deze liefdeshistorie begon haar maag in opstand te komen. »De rest van mijn verhaal kan wel in een nootendop, want ik ben er verder nooit in geslaagd het i echte te weten te komen en zal dat ook later niet. John en Emily namen afscheid in tegenwoordig heid van papadit had hij toegestemd. Ook ik was op verzoek van Emily daarbij tegenwoordig. Ten laatste klemde zij zich om zijn hals, en beloofde hem plechtig dat zij met niemand anders dan met hem zou huwen. Hy deed dezelfde heilige be lofte en John Stenhouse is iemand die nooit zijn woord zal breken. Zoo zelfs dat als zij beiden in leven blijven en reeds oud geworden zijn, hij haar nog zal vragen trotsch alle tegenkantingen. Hij zeide dit met dezelfde woorden, want hij was zeer verontwaardigd over de wreedüeid waar mede zij werd behandeld. Toen kuste hij haar o, hoe inDig 1 De tranen komen me nog in de oogen als ik er aan denk." »De arme jongen Toch zou het altijd een onverstandig huwelijk geweest zijn," bracht mevrouw Smiles koel in 't midden. >Onverstandig of niet, het heeft nooit doorgang gehad zooals ge weet. Wat er gebeurd is, is my onbekend. Dit is zeker, dat John Stenhouse nooit andere betrekkingen heeft aangeknoopt. Bij ziin patroon werkte hij goed en zijn vrije uren bracht hij in stille eenzaamheid tratiekampen heeft gezegd, is nog beneden de werkelijkheid. Vrouwen en kinderen sterven er als vliegen. Het jaargetijde is buitengewoon vochtig en de typhus woedt er. Als het stelsel der concentratiekampen nog een jaar wordt volgehouden zullen er Boerenvrouwen noch kinderen meer zijn. De commissie van Engelsche dames uitgezonden om de Engelsche autoriteiten schoon te wasschen van de beschuldigin gen, die miss Hobhouse tegen ze heeft uitgebracht, heeft haar zending wel ver vuld Inderdaad, miss Hobhouse heeft niet overdreven. In het verstreken jaar is de toestand nog verergerd. Toen mis Hob house hier was gebruikten de Engelschen den honger nog niet als een verdelgings middel voor een gansche bevolking." Dat zijn feiten, die door geen redenee ringen weerlegd kunnen worden. Chamberlain twijfelde er aan, of ooit een lid der Regeering had gesproken van onvoorwaardelijke onderwerping, maar ging hij voort. in elk geval beteekende onvoorwaardelijke overgaaf geen uitroei ing. Diegenen onder de oppositie, die het precedent van den Canadeescben opstand aanhaalden en lord Durham's handelwijze vergaten dat de door hem gevolgde tactiek werkelijk neerkwam op het eischen van onvoorwaardelijke overgaaf. Lord Durham weigerde amnestie aan de belhamels, 25 werden er terechtgesteld en 158 aan voer ders werden verbannen of getransporteerd. Alles wat de Regeering deed, kon ge rechtvaardigd worden door dit precedent en door het voorbeeld dat de Noordelijken hadden gegeven in den Amerikaanschen Burgeroorlog. In Zuid-Afrika zou er geen algemeene door. Hy heelt zelfs nooit meer naar baai- gevraagd, doch als ik soms later haren naam noemde, was het alsof hij ieder woord in 't hart bewaarde. Ik zorgde ook dat hy nu en dan iets van haar hoorde. Dit was echter niet gemakkelijk, want haar vader zorgde zoo veel mogelijk dat zij mij niet ontmoette. Somtijds hoorde ik iets van haar en deelde hem dit dan terstond mede. Het eecige wat ik hem niet vertelde was een gerucht omtrent haar, dat ous zoo onmogelijk voorkwam, dat mijn man en ik er om lachten haar voorgenomeu huwelijk met John Bowerbank.* >Ik herinner me nog wel dat ik u dit 't eerst vertelde en hoe verontwaardigd gij me toen hebt aangezien. Nu ziet ge toch dat het waar was", zeide mevrouw Smiles met veel zelfvoldoening. »"t Is zoo. John noemde haar naam nooit meer en ik weet niet of hij er verder iets van vernam. In dien tijd vertrok hij naar Londen of het was om Emily opnieuw te vragen, en een weigering ontving, of dat hem, na het vernemen van het gerucht omtrent haar en Bowerbank daartoe den moed ontbrak, kan ik u niet zeggen. Al wat ik weet is, dat hy, twee maanden na de meerderjarigverklaring van Emily, toen ik zooals ge weet aan zware koortsen lydende was, Liverpool verliet en zich inscheepte naar Indië. Daar is hij nu uog, eu heeft ons uiet

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1