ITO EUWELUffl. 85. Woensdag 22 Januari 1902. 17e Jaarg. Nieuws- e ii Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. DIELFMAiY, AXEL. Onitenlaiid. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. nutnm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Heeft deze of gene soms verwacht, dat er met de opening van het Engelsche Parlement wel eenige verandering zou komen, zoo niet van vrede dan toch van eenig uitzicht daarop, dan kan hij die hoop wel weer laten varen, want het staat er volstrekt niet naar geen enkel symptoom, dat er op wijst. Chamberlain werd bij zijn komst daverend toegejuicht en zoowel in het Hooger- als in het Lagerhuis wordt door de Ministers in woord en daad de bekende starre houding voortgezeton voorwaardelijke onderwerping van de Boeren geëischt, en daarmee vanzelf het teeken gegeven tot voortzetting van den oorlog. De conservatieven en Unionisten blijven hand aan hand gaan en met meer dan een paar wellicht hebben genoeg van dezen oorlog, die milliarden verslindt, waarvan niets terecht komt Wees verzekerd, dat dit ook voor vele Engelschen een teleurstelling is Nog hooger belastingen en nog verdere kwij ning van den handel staan in het vooruit zicht, terwijl de onzekerheid van de toe komst op alles drukt. De Regeeringslieden schreeuwen over den vasten band der koloniën, maar daargelaten, dat het groote koloniale verband een opgeblazen windzak is, Engeland kan met zijn handel van zijn koloniën alleen niet leven en zijn imperi alisme leidt er toe, dat het overal elders wordt weggedrongen. De echte Brit zal wel zeggen, dat Engeland onmogelijk kan toe geven, maar dat neemt niet weg, dat hij toch het onaangename van zijn positie gevoelt, Nu de aandacht van het Engelsche vro wil „Ja, zeer veel. Vijftig duizend pond.< >Is het zooveel zeide mevrouw Smiles verbaasd. Ja, zeker, want ze zeide eens tot mij ik wenschte dat ik 't in vijftig duizend stuivers veranderen kon.* »Dan was ze toen zeker niet goed bij haar verstand.* Misschien niet op dat oogenb'.ik. Maar nu heeft ze 't dan toch maar goed terug gekregen en een verstandig huwelijk ge sloten, voorbeeldig verstandig. Maar eilieve toen ik met Edward Knowle huwde, en hij nog maar klerk was en geen geld bezat, hadden we slechts twee honderd 's jaars te verteeren, en toch waren wij gelukkig, gelukkiger dan z\j 1 Want wij beminden elkander en sloten een huwelijk uit liefde. Er was niet de minste reden voor God of de menschen waarom wij niet zouden trouwen. En dat is God beware me meer dan ik kan zeggen, het geval met deze vrouw en John Bo- werbank.* Mevrouw Smiles keek zoo verbaasd, zoo ontsteld, dat de over oprechte me vrouw Knowle zich den mond wel had willen dicht nagelen om de dwaasheid publiek door het Parlement in beslag ge nomen wordt, kan de Regeering genoeg lijk nog beter oorlogsberichten achterwege houden. Er is zoo goed als niets, en dat is altijd kwaad voor de Engelschen. Is, De Wet nog niet gepakt Zijn de Boeren in de Kaapkolonie nu naar het Noorden gedreven De epidemieën onder het Engelsche leger nemen toe. In de eerste negen dagen van dit jaar gestorven aan ziekte 201ge vaarlijk ziek naar het hospitaal gebracht 711. Dat loopt naar de duizend in enkele dagen De Koning heeft echter gezegd, dat het goed gaat in Zuid-Afrika en het zal dus wel zoo zijn. Aan de »Temps" wordt uit Algiers bericht, dat daar is aangekomen een van St. Helena ontsnapte gevangene, een luitenant Conquy, die voornemens is zich te Marseille te vereenigen met Duitsche vrijwilligers en met hen zoo spoedig mogelijk weder naar Transvaal te gaan. Te Roodekrans bij Ficksburg is volgens de Engelsche kranten 12 dezer een vrou- wenlager buitgemaakt met 10 wagens en 2500 schapen. Schoenen, kleeren, kaarsen en Martinikogels werden in dat lager ver vaardigd. -Bij het debat in de Belgische Kamer over de intrekking van de dotatie-begroo ting ging het zeer rumoerig toe. De libe ralen en de socialisten protesteerden heftig toeD de voorzitter Woeste's motie om over te gaan tot de orde van den dag in stem ming wilde brengen De socialisten stem den niet, maar riepen tijdens het afroepen der namenLeve de omwenteling het algemeen stemrecht de republiekDaar slechts 68 clericalen stemden, was het die ze had verhaald. Zij wist dat me vrouw Smiles een vreeeelijKe snapster was. Doch ze wist eveneens dat zeker gevoel van plicht en trots, hetwelk in vele groote sprekers huist, de oorzaak was, dat zij de geheimen, die ze hier of daar had afgeperst of opgevischt geens zins onwaardiglijk behandelde. Met zekere beslistheid, want de positie was hache lijk genoeg wendde zich de Liverpool- sche dame tot hare LondenscheVriendin die volstrekt geen kwade vrouw was en zeide ernstig »'t Spijt me, dat ik me dat woord liet ontvallen, mevrouw Smileswant het had betrekking op een teer punt, hoewel dit nu geheel voorbij is. Ik zal het u mededeelen en reken op uwe stilzwijgend heid. Toch was het geen oneer voor haar dat verzeker ik u, want noch op haars vaders, noch op Emily's gedrag was iets aan te merken. Zij bezitten een vlekke- loozen naam. Wat haar overkwam, ge beurt wellicht ieder meisje van haar leef tijd zij zijn wel honderd malen ver liefd voor ze huwen maar ik bad nooit gedacht dat Emily tot dat soort meisjes behoorde.* En was zij verliefd of geengageerd kom, voitel eens voort. Hoe was het Met iemand dien ik ken ratelde me vrouw Smiles. Mevrouw Knowle weuschte zich zoo ver mogelijk weg, omdat zjj zich door hare gevoelens bad laten overmeesteren vereischte getal niet bereikt en werd de voortzetting der beraadslagingen op den volgenden dag bepaald. Onder het weg gaan zongen de socialisten de »Marseil- laise." Gisteren liep het echter beter af De motie van Woeste werd aangenomen met 75 tegen 22. De socialisten en eenige liberalen stemden niet mee. Het zijn heden droeve tijdingen. Men kent reeds de veroordeeling van dr Krause, den algemeen geachten Transvaler, dien de Engelschen met allerlei listen en lagen hebben trachten te vangen als samenzweerder en die, toen dat alles mislukt was, hem te Londen deden terecht staan beschuldigd wegens aanspo ring tot moord. Wie dr Krause kent, weet dat hiervan ook niet verdacht kon worden. Toen hij eenige dagen geleden te Berlijn was. boden eenige vrienden hem de som aan als borgtocht voor zijn voorleopige invrijheidstelling geeischt, een hooge som maar Krause weigerde en keerde naar Londen terug. Zaterdag werd hij tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld, het maximum der straf. In het Engelsche Lagerhuis zal Gibson Bowles vandaag Chamberlain vragen, of de Britsche Regeering, sedert de mededeeling van Schalk Burger in zijn schrijven aan Kitchener van 5 Sept. dat zijn Regeering overweegt de wenschelijkheid om aan het Britsche Gouvernement gezamenlijk vredesvoor stellen te doen, eenige mededeeling te dier zake heeft ontvangen, hetzij van Kitchener, hetzij langs een anderen weg. Men kan het antwoord raden. Met dien anderen weg zal wel bedoeld worden zulk een misslag te begaan, zulk een be schuldiging in te stellen doch de eenige weg om zich te redden was nu de volle waarheid te vertellen en dan te bouwen op het eergevoel barer vriendin. Boven dien was het toch zulk een vreeselijke waarheid met, zooals zij terecht aan merkte: het overkwam houderden meis jes honderde malen. »Ik zal u de geheele geschiedenis ver tellen, mevrouw Smiles, als ge belooft haar te zwijgen. Niet dat het kwaad was waut de lieve kinderen waren nog zoo jong, het was zoo natuurlijk dat ze elkaar beminden maar het gaf mijn man en mij veel last en moeite want het ge beurde in ons huis.* Deze liefdesgeschiedenis »Ja, een werkelijke liefdesgeschiedenis geenzins zoo iets als met John Bowerbank, maar een ouderwetsche liefdes-historie, die hunne harten in vlam zette, zoo zelfs, dat Edward zeide het hem onze jonge jaren in herinnering bracht. En toch waren ze O, ik begrqp 't reeds, want ik was eens twee dagen bij u toen zij bij u logeerde, en ik pretendeer even goede oogen te hebben als anderen. Met den jongen Stenhouse, niet waar Mevrouw Knowle knikte met een veel beteekenken blik „Juist geraden De arme jongenIk heb zelden ziin naam meer over de lippen gehad sedert hjj naar Indie ging, nu anderhalf jaar geleden. het reisje van dr. Kuyper. Officieel is echter van beide zijden reeds gezegd, dat dit reisje in niet het minste verband staat met den oorlog en wij vinden het daarom gansch overbodig mee te deelen wat andere kranten daarvan bazelen. Te Johannesburg heeft terechtgestaan dr. Visser onder beschuldiging van ver raad en het verbreken van de onzijdig heidseed Hij werd schuldig bevonden het vonnis is aan Kitchener ter goedkeu ring opgezonden. Een van de dingen, die Kitchener ver zuimd heeft te melden zeker om de troonrede geen dementie te geven is, dat de rijdende maxim van Methuen's colonnes, door de stad Oswestry aange boden aan het 13e reg Yeomanry, is ver loren gegaan, omdat de muilezels op hol gingen. Het ding had f 7200 gekost, De brave muilezels zijn er natuurlijk mee naar de Boeren geloopen. Het transportschip >Montrose« is aan de Bermuda's aangekomen met 1434 Boerengevangenen aan boord. Tijdens den overtocht stierven vijf gevangenen. STANDERTON, 16 Januari. Terwijl, niettegenstaande de uitstekende mid delen van communicatie tusschen de commando's Boeren niets weten van de bewegingen der andere en als het ware doelloos heen en weder trekken, houdt Botha in zijn omgeving een tamelijk sterke macht bijeen en anderecommando's op zoodanigen afstand, dat hij gemak kelijk zijn orders kan overbrengen. Men meldt hem in de buurt van de samen vloeiing van Rietspruit en Vaalrivier on- Het deed ons zooveel leed van hem te moeten scheiden. Zooals ge weet was hij bij onze firma op 't kantoor reeds in dienst getreden op zijn vijftiende jaar en kwam hij daardoor dikwijls bij ons aan huis toen zij er was. Hij was een nette jongen en zij een aai dig vroolijk meisje, geen wonder dus dat ze spoedig op elkander verliefd wer den en wat kon ik daartegen doen Hij gedroeg zich hoogst fatsoenlijk, de arme jongenOp zekeren dag kwam hij het mij modedeeleD, even spoedig als hq haar zijn hart blootgelegd bad, ten minste als hij dat ooit gedaan heeft. Ik geloof zelfs dat dit niet het geval was, Joch dat zjj elkanders gevool laadden, want ik her inner me nog zeer goed dat hij met een geestdrift, die ik nog nooit in een man heb opgemerkt, zeide»Ik ben een ezel geweest, ja, sommige zullen me zelfs een schelm noemen want zij bezit v^ftig duizend pond en ik geen penny! arme jongen de arme jongen 1* »En wat deedt gij,?» »Wat kon ik dotn De put dempen toen het kalf reeds verdronken was? Wel beste vriendin, zooals ik zeide zjj bemin den elkaar reeds. Dit argument scheen niet in den smaak te vallen van mevrouw Smiles. Ze richtte zich met waardigheid op, zeggende »Een zeer ongelukkige en misplaatste genegen heid. Ik tenminste, die zelf dochters heb moet zeggen .c

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1