- Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. met die Mogendheden hieven vriendschap pelijk. De oorlog in Zuid-Afrikat is nog niet ge ëindigd, ofschoon de loop dei krijgsver richtingen gunstig voor onze troepen is. Het terrein van den strijd is belangrijk kleiner gewoiden en men wijdt zich in mijn nieuwe kolonies weder aan de ver schillende takken van nijverheid. Ondanks het vermoeiende van de cam pagne hebben miin soldaten bij voortduring een goeden wil getoond en zich de ont beringen getroost, die de guerilla mede brengt, terwijl ook de humaniteit, waar mede zij dikwijls tot hun eigen nadeel ten opzichte van den vijand handelen, allen lof verdient. Aan het slot van de rede, wordt de wensch uitgesproken, dat de besluiten van de suikerconferentie te Brussel zullen leiden tot een afstand doen van een sys teem, waardoor ue Kolonies, die suiker opleveren en de fabrikanten in het moe derland den steun zullen krygeit, die hen onontbeerlijk is. Verder kondigt de Koning nog verdragen aan met Amerika over het Kanaal en met Brazilië over de grenzen van Guyana. Met groot genoegen wordt medegedeeld, dat de Koning van Italië er in toegestemd beeft arbiter te zijn in deze zaak. De nieuwe Emir van Afghanistan heeft den ernstigen wensch te kennen gegeven vriendschappelijke betrekkingen met Indië te onderhouden. Het overige van de rede bevat slechts zaken van minder belang. De woorden betrekking hebbende op de humaniteit der troepen werden door het Parlement luide toegejuicht. Een dergelijke onderbreking van de troonrede is tot nu toe zonder voorbeeld in het Engelsche Parlement. LONDEN, 16 Jan. Kitchener heelt aan de Engelsche Regeering om p.st. 835.000 gevraagd voor uitbreiding van het spoor wegnet in Zuid-Afrika. DE RIJKSMIDDELEN IN 1901. Het jaar 1900 was buitengewoon voor spoedig geweest, dank zjj den succesierech- len, dia toen bijna zestien millioen in de schatkist brachten het mocht niet verwacht worden, dat deze bron van inkomsten in het jaar 1901 even rijkelijk zou vloeien Dat cheelt dan ook heel wat tot cog geeD elf en een half millioen hebben ze bet kunnen brengen, bijna een millioen minder dan was reraamd. En de maand December bleef by haar naamgenoot van 1900 zelfs ruim zes- ïonderd dertigduizend gulden achter. Op domeinen en loodsgelden valt even- ui n te roemen. Beiden bleven en by de l ining en bij de opbrengst van het vorig jaar ten achter. Maar voor het overige mag men niet on- eden zijn. Een paar honderd gulden .-de de Staatsloterij minder op dan in 1900, maar met ruim vijfhonderd galden overschreed ze nog de som, die geraamd was. En vergelykt men de totaalopbrengst der Rijksmiddelen in het nu pas verstreken jaar met die van de daaraan voorafgaande twaalf maanden dan is er wel voor .1900 een achterstand van ruim vier ton, wat op een totaal van ruim honderd zeven-en-dertig en ?en half millioen niet veel is, maar dan lag daarbij ook niet worden vergeten, ddt raming nog geen honderd twee-en-dertig en een half miliioen was, zoodat deze met user dan vijf millioen is overtroffen, i)e vorige Minister van Financiën bljjkt dan ook zeer voorzichtig te hebben ge raamd. Zyn verwachtingen zijn op bijkans alle punten overtroffen. De directebelastin- u brachten bijna zes-en-dertig en een halt m.Pioen op, terwijl de raming slechts ruim vier-en-dertig millioen achthonderdduizend bedroeg., Alle belastingen werkten daartoe mede, het krachtigst de vermogensbelasting, die bijna elfhonderd zestigduizend gulden meer gat dan men had duiven ramen. En het jaar 1900 had hier slechts vyf-en-dertig millioen en ruim tweehonderd negen-en- dertigduizend gulden gebracht. De invoerrechten gaven ruim negen mil lioen negenhonderd achttienduizend. De op brengst over 1900 was tweehonderd dertig duizend gulden, dö raming drie ton lagei. Zoo kan men voortgaan. Om van jacht- en visscherij-akten, Rijks- telegrafen, posterijen en gouden en zilveren werken te zwijgen, die allen raming en op brengst over 1900 achter zich lieten, raag nog met name bjj de accynzen op gunstig resultaat wordeD geboogd. Daar was de raming ruim acht-en veertig en een hall millioen, de opbrengst van het jaar 1900 ruim cegen-en-veertig en een kwart, terwijl de opbrengst van 1900 de eenen-vyftig millioen met bijnadrie kwart ton overschreed. Alle acynzen zonder uitzondering overtroffen raming en opbrengst 1900 de suikeraccijns die bij een opbrengst van veertien millioen en ruim anderhalve ton in 1900 voor 1901 op veertien millioen en drie ton was geschat, wist het zelfs tot vjjftien millioen en bijna vijf en halve ton te brengen. Dit alles heelt intusschen niet kannen verhinderen, dat 1901, bjj zijn voorganger vergeleken een kleinen achterstand aan wjjst, waarvan als reeds gezegd, de successie de schuld draagt. Geen der andere indirecte belastingen, want zegel-, registratie- en hypotheekrech ten, allen hebben ze de raming en de vorige opbrengst overtroffen. Het staat te bezien of in de volgende jaren naast de door Minister Harte te be werkstelligen hoogere opbrengst der invoer rechten even gunstige resultaten zullen zyn te boeken. Vod Sedert eenigen tjjd wordt in België een boekj6 uitgegeven getiteld »Gids voor leiders van trekhonden." Een dergelijk werkje is thans ook bewerkt door de Neder- landsche Yereeniging tot bescherming van dieren. Het bevat tal van wenken voor personeD, die honden als trekdieren ge bruiken. In den vorm van vragen en antwoorden behandelt het boekjemuilbanden, het tuig, de vracht, de rem, de veeren, het dek, de grootte, zieke diereu en verblijf en onderhoud bovendien vindt men er in eenige practische raadgevingen tot het maken -n herstellen van hondenkarren. Vei der bevat het boekje nog een hoofd stuk waarin het de lezers opwekt wreedheid te vermijden bjj het gebruiken, het vervoer en het dooden van dieren, waarin vele zeer behartigenswaardige opmerkingen gemaakt worden. Met eenige »goede raadgevingen voor voerlieden" wordt het handige werkje, dat met zeer duideljjken letter gedrukt en van bevatteljjke teekeningen voorzien is, be sloten. Alle bezitters van trekhonden en alle leden van de afdeeling Zeeland der ge noemde vereenigiDg, die ze aan bezitters van trekhonden willen geven, kunnen koste loos bjj ieder bestuurslid exemplaren van het boekje bekomen. Het bestuur bestaat uit de volgende D. R. Wjjckerheld Bisdom, te Coljjns plaat, Jhr. H. van Doorn van Koudekerke, te Veere, A. A. A. E. Gewin, te Vlissingen, J. B. T. Hugenholtz, te Axel, Jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje, te Middelburg onder-voorzitter, J. Kramer Jzn., te Koude kerke, mr. J. E. J. M. van der Kun, te Zierikzee, J. Prins Melbma, te Groede, Jhr. W. C. van Panhujjs, te Koudekerke, J Polderdijk, te Nieuw- eu Sint Jooslaud, Jhr. mr. J. A. Sehorer, te Middelburg, secretaris dr. A. van der Swalrne, te Middelburg, penningmeester, Jhr. C. J, J. A. van Tejj- lingen, te Middelburg, Jhr. W. Z van Teijlingen, te Oosikapelle, J. W. Wagtho, te Tholen, en C. L. van Woelderen, te Middelburg, voorzitter, AXEL, den 17 Januari 190£. Door gedeputeerde State i van Zeeland is bjj besluit van 24 Dec. jl. vergunning verleend aan den heer P. F. Frujjtier te Hontenisse, als voorzitier van het comité voor eene tramverbinding Hontenisse Se'.zaete, tot het leggen van spoorstaven, ten gebruike van spoorwagens in de navol gende ten dienste van het algemeen be stemde wegen in de gemeente Hontenisse den provin cialen weg Walzooiden Hulst, van het punt waar de ontwoipen lijn uitbuigt uit den mede ontworpen en reeds geconces sioneerden tramweg tnsschen Hnlst en Wal- zoorden in de hoofdkom KIoosterzar.de der gemeente Hontenisse, de Molenstraat bij Kloosterzande, deD Groenendijk, den Zouten- djjk (enkel kruising) en de Hengstdjjksche straatin de gemeente Hengstdyk de Hengst djjksche straat, den Plattendjik (enkel kruising) en den Keiweg naar Stoppeldijk (enkel kruising)in de gemeente Stoppeldjjk de Copwjjksche straat (enkel kruising), den Hengstdykschen keiweg, den Middelweg, de straat van Boscbkapelle (enkel kruising), de Veerstraat; in de gemeente Boscbkapelle de Veerstraat, den Sasdjjk (eDkel kruising) de Rooystraat, de Koningstraat (enkel kruising)in de gemeente Zaamslag den Veerweg, den Ouden Zeedijk (enkel kruising) den Axelschen weg; in de gemeente Axel den Zaamslagschen weg, den Zaamslagschen djjk, den Provincialen weg Ter Neuzen Axel, den Noordpolderdijk (enkel kruising), het Buthstraatje (enkel kruising), den Toe gangsweg naar het spoorwegstation Axel, de Lange Noordstraat, Hoogstraat, korte Weststraat en Zuiddam, de Lange en korte Weststraat (enkel kruising), den Kinderdijk, den Lageweg (enkel kruising), den Langp- weg (enkel kruising); in de gemeente Zuid- dorpe den Grindweg van de Drie Schouwen naar de Belgische grens, den Ouden Poider- schen dijk, buiten- en binnenberm (enkel kruising), den Nieuwenweg. den Schaapdijk (enkel kruising) en den weg naar Selzaete. De vergunning wordt verleend voor 50 jaren en voor 1 Juni 1906 moet de exploi tatie van den stoomtramweg aangevangen zyn, Verder bevat de vergunning de gewone bij dergelijke zaken vastgestelde voorwaar den en bepalingen, De bevolking van Zaamslag bestond op 31 December 1900 uit: 1586 m. en 1620 vr., dus 3206 personen. In 1901 werden geboren 40 m. en 59 vr., dus 99 personen, terwijl zich vestigden 103 per sonen, nl. 54 m. en 49 vr. In dat jaar overleden 37 inwoners, nl. 16 m. en 21 vr., en vertrokken naar elders 116 per sonen, nl. 62 m. en 54 vr. Op 31 Dec. 1901 bestond de bevolking dus uit 3255 personen, nl. 1602 m. en 1653 vr. Er werden in het afgeloopen jaar 27 huwe lijken gesloten. Ds L. Boone te Ter Neuzen heeft voor het beroep naar de Geref. gemeente te Kampen bedankt Met ingang van 1 Mei e. k. worden in Zeeland de opzichters van den Rijks Waterstaat, de heeren W. v. Langeveld te Vlissingen, M. in 't Hout te Middelburg en C. de Kiewit te Sas van Gent ver plaatst: respectievelijk naar Vreeswijk, Schoonhoven en Buitenpost, terwijl alsdan wordt geplaatst G. H. Vroeg, thans te Vreeswijk, te Vlissingen, P. R. Kok, thans te Hengeloo, te Middelburg en C. F. J. Bloemkolk, thans te Zwolle, te Sas van Gent. M. Ct. In de St.-Crt. brengt de minister van financiën ter algemeene kennis dat als kantoren waar de Nederlandsche pasmunt, mits voor niet minder dan vijftig gulden voor de ziiveren en tien gulden voor de bronzen, kan worden ingewisseld tegen rijksdaalders 'guldens en halve guldens, zijn aangewezen de Nederlandsche Bank te Amsterdam, des Maandags en Donder dags (mits geen feestdag) van 9 tot 121/2 uurde kantoren der betaalmeesters dagelijks (Zon- en feestdagen uitgezonderd) van 9 tot 2 uur; iu Zeeland de navol gende kantoren der dir. bel. enz Goes Hansweert, Heinkenszand, Hontenisse, Hulst, Nieuwerkerk, Sas van Gent. Tholen, Vlissingen (dir. bel..) Vlissingen (invoerr. en acc.) en IJzendijkeen het kantoor der registratie en domeinen te Oostburg, allen den tweeden werkdag van elke week of, indien hij op den eersten dag der maand valt, den derden werkdag en indien hij op den laatsten dag der maand valt. den vierden werkdag der week, op de gewone kantooruren. Arroiidisseineiits-Rechtbiuik te Middelburg: Zitting van 17 Januari 1902. F. T. eigenljjk genaamd v. d. P. 14 j., loopjongen te Ter Neuzen is wegens mis handeling veroordeeld lot eene maand ge vangenisstraf. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 19 Januari 1903. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» ure Leeakerk. Nam. 2 uie Ds. J. 3. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. K. J. Kapteyn Ds. K. J. Kapteyn Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van de Kamp Nam. 2 ure Ds. R. van de Kamp Nam. 2 ure Een treurig feit. Op het gehucht Kalsdonk nabjj Roosendaal is Koppermaandag, waar van door de boerenmeiden en knechts een soort kermisdag gemaakt wordt, een ernstig drama afgespeeld Nadat in den loop van den dag reeds op verschillende plaatsen door, tengevolge van veel drankgebruik, opgewonden mannen was gevochten, kwam een troep in een herberg aan de Kalsdonksche laan, waar ook gevoch ten werd. Eensklaps vielen twee personen op den grond Toen werd het gevecht, waarbjj al meer deren waren gewond, gestaakt en bleek dat de twee personen zeer ernstig waren ge troffen. Het waren twee broeders, steenbakkers van beroep en kostwinners hunner bejaarde moeder. Toen de vechters tot bezinning kwamen, werd direct geneeskundige hulp ingeroepen. De geneesheer verbond de wonden van den jongsten broeder, die steeds bswusteloos was en slechts weinig teekenen van leven meer gaf, waarom ook geesteljjke hulp werd gevraagd. Toen het H. oliesel was toegediend, werd de inmiddels verbonden 18-jarige jongeman per brancard naar het Roomsch katholieke gasthuis gebracht, waar hjj Dinsdagmorgen aan de bekomen wonden overleed. De oudste der broeders, een dertigjarige man, heelt een met forsche kracht toege brachte steek in den linkerslaap gekregen, ook 't neusbeen is getroffen en de oogspier doorgesneden. De gewonde sleepte zich, niettegenstaan de het hevig bloedverlies en de verschrik kelijke pynen, nog een half uur voort, tot hij by een zuster van hem kwam binnenge- loopen. Hier viel hij bewusteloos neer. Zjjc vreeselijke wonden werdeti daar verbonden en vermoedelijk zal hjj een oog moeten missen. Als verdacht van deze misdaad zijn twee personen 's nachts van hun bed opgelicht en gevankelijk naar Roosendaal gevoerd. In hun bezit werden drie bebloede messen ge vonden, aan een waarvan een gedeelte ont brak dat gedeelte is in de wonde van het oudste slachtoffer versplinterd gevonden. De twee gearresteerden zyn met het lyk van den jongsten verslagene geconfronteerd en toonden groote ontroering. Algemeen heeft men groot medelijden met de bejaarde moeder van de twee als zeer fatsoenlyk bekend staande jongens. Een ernstig spoorwegongeluk had by Brindisi plaats. Een trein met materiaal en twintig werklieden voor het herstellen van een brug over de Cillarne-y-beek. is Zondag morgen in de beek gestort. Voor zoover bekend is zjjn vier werklieden omgekomen en negen zwaar gekwetst, De machinist heeft de vlucht genomeD, de stoker bevindt zich in hechtenis. Te Petersburg is Zondagnacht het asyl voor dakloozen afgebrand. Het vunr verraste de slapenden, van wie twaalf ver brandden en zes zwaar gewond werden by den sprong uit de vensters. Men vreest dat het aantal slachtoffers grooter is, daar het vuur zoo snel om zich heen had gegrepen, dat bjj de komst der brandweer het niet meer mogelyk was aan redden te denken. Te Helmond heelt een zoon zijn vade' by een twist zoodanig met een mes gekwetst dat deze bewusteloos neerviel. De dader is in arrest.

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 2