h n E AANBESTEDING. TWEE HUWELIJKEN. No. 82. Zaterdag 18 Januari 1902. 17e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaanderen. F. DIELEMAA, AXEL. FEUILLETON. Rnitenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentien worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER on WETHOUDERS van Axel, zullen op Dinsdag 28 Januari 1902, des voormiddags 11 ure (stadstijd,) op het raadhuis in het openbaar aan besteden in twee perceelen le. Het afbreken van de be staande WONING van het Hoofd der Openbare School aldaar, en het aldaar ter plaatse bouwen van een nieu we WONING met bij levering van bouwstoffen. 2®. Het bouwen van een hou ten HULPSCHOOL, met bij levering van een gedeelte der bouwstoffen, op nader aan te wijzen terrein. Bestekken en teekeningen zijn vanaf 14 Januari te verkrijgen ter Gemeente secretarie te Axel h f 1, - per stel voor de woning, en 0,50 voor de hulpscbool. Plaatselijke aanwijzing op Dinsdag 21 Jannari e. k., des voormiddags 11 ure (stadstijd.) Inlichtingen te bekomen bij den archi tect J. Wisse Jz., te Zaamslag. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. i. De Vrouw van John Bowerbank. »Wel, ik ben waarlijk blij dat de dag eindelijk gekomen is, want er is al zoo lang over dat huwelijk gesproken.* zeide Meviouw Smiles. »En toch is 't nog niet gesloten,* ant woordde mevrouw Knowle, terwijl zij bet hoofd veel beteekend schudde. »Wat mij betreft, hoewei we hier reeds in de kerk zitten en de koster de kussens schikt en de arme John Bowerbank wat ziet bij er zenuwachtig uit, vindt u niet hij begint al oud te worden en is weduwnaar in den koorgang voor onze oogen heen en weer loopt, ik zeg, mevrouw Smiles, dat ik, vóór ik den ring aan haar vinger zie, nooit zal gelooven dat ze gehuwd zijn. Wat klinkt het vreemdDe arme Emily Kendal zou de vrouw worden van John Boweibank «Waarom spreekt u van de arme Emily Kendal en arme John Bowerbank, als het toch zulk een voorbeeldig huwelijk is, de jaren niet in aanmerking genomen maar de leeftgd van den man doet er minder toe. En bovendien ziet juf Kendal er Lord Kitchener heeft zijn opdracht in Zuid-Afrika belangrijk zien uitgebreid. Hij moet zorgen dat er vrede is wanneer men te Londen Koning Edwards kroning gaat vieren. Dat is geen lichte taak. De «Stan dard'* vertelde, dat er nog 13,000 Boeren te velde staan. Dat was in Januari van het vorig jaar net eender en aangezien Kitchener, volgens zijn mooie weitasch- opgaven in 1901 niet minder dan 11.000 Boeren buiten gevecht gesteld heeft, zouden er, menschelijker wijze gesprotten, nog maar 2000 over zijn. Dit wijst op een fout in de Engelscbe tactiek, zouden wij bescheidenlijk zeggeo. Sedert heeft men de blokhuizenlinies gehouwd, maar aan dat stelsel schijnt ook iets te haperen. En nu is Kitchener bezig om depots van versche paarden en voorraden op te rich ten, ten einde met de frissche troepen, die uit Engeland komen, den Boeren als het kan een beslissenden slag toe te bren gen. Dat klinkt in theorie heel aardig, wanneer Botha en De Wet er niet waren. De eerste heeft blijkens het Dinsdagavond vermelde telegram, de colonnes vaD Bruce- Hamilton weder eens achter zich aan laten loopen, tot zij van uitputting niet meer konden. En wat De Wet betreft, is er een telegram van 12 dezer aan de Berlijnsche «Germania," uit Durban, waar in voor de Engelschen rare noten worden gekraakt. Dit telegram luidt als volgt »Volgens hier zooeven ingekomen berich ten is De Wet met ongeveer 1000 Boeren, na eeD hardnekkigen strijd, die eindigde met een volkofnen nederlaag der Engel schen, de spoorlijn ten Westen van Penny zooveel ouder uit dan ze werkelijk isze begint reeds te gelijken op een oude vrij ster Ik verzeker u dat ik de vorige week bij haar afscheidspartij in Queen Anna- straat moeilijk kon gelooven dat het nog pas twee jaar geleden was dat we elkaar daar op 't bal hadden ontmoet. Daar was het prettig niet waar Herinnert ge 't u nog wel >0 voorzeker!* zeide de andere dame afgetrokken, want ze had volstrekt niet gelet op het gesprek van mevrouw Smiles. Hare vriendelijke ronde oogen waien onafgeoioken op de kerkdeur gevestigd, waardoor John Bowerbank zooeven was binnengetreden en waar dieDS aanstaande vrouw ieder oogenblik verwacht werd. Doch mevrouw Knowle hield zich zorg vuldig schuil, de goede vrouw was anders in 't minst niet geschikt om iemand te mislijden of bedriegen achter het goidijn van de bank der oude kerk, die volgens hare meening altijd voor 't sluiten van heftige huwelijken gebruikt werd. Het aantal en de kleeding van 't publiek stemde ook geheel samen met een deftig publiek, zoodat mevrouw Smiles die zeer verlangend was de fijne toiletten goed te kunnen opnemen voorstelde, zij een andere plaats zouden kiezen, meer in de nabijheid van het altaar. «Neen, 't is niet noodig dat ze mij ziet zij zou er wellicht niet op gesteld zijn, zeide mevrouw Knowle. «Waarom niet? Als uw echtgenoot overgestoken, en heeft hij den Engelschen zware verliezen toegebracht. Wegens de ingevallen duisternis konden de verliezen der Engelschen niet meer worden bepaald. De Boeren maakten buit2 kanonnen, 45 wagens met amunitie en 98 wagens met voorraden. De spoorwegverbinding is verbroken, daar de Boeren de ljjn ge deeltelijk verwoesten." Men durft bijna niet hopen, dat dit be richt juist is. Maar onmogelijk is het niet dat woord staat niet in De Wet's woor denboek. Oorlogsnieuws is er anders niet. In de dagelijksche verliezenlijst vinden wij de volgende opgaven Paardefontein 9 Janu ari, 1 man gewond, Edenburg 28 Decern ber een luitenant en een mindere gewond, Rontent 9 Januari 1 gewonde, Rooikrans 10 Januari kapitein Gibbs zwaar, een ser geant licht gewond. Dat gaat maar zoo door, den eenen dag meer, den anderen dag minder en met het vooruitzicht dat de gaten niet meer gestopt kunnen wor den. De werving voor het nieuwe vr(j- willigeiscorps van tienduizend man, mag als schromelijk mislukt worden beschouwd. De Spaansche Cortez hervatten Maandag a. s. haar zittingen, die slechts twee maanden zullen duren. Hoofdzakelijk zullen worden behandeld de voorstellen tot het betalen der invoerrechten in goud tot beperking van den omloop van papieren geld, tot hervorming van de gemeentelijke wetgeving en verder het nieuwe wetsont werp betreffende werkstakingen. De Regeering bestrijdt, dat een crisis aanstaande zou zijn. De heer Mason heeft bij den Ameri- toch deelgenoot is in de zaak van John Bowerbank en zij altijd zulke goede vrien den geweest zijn? Ik verzeker u, dat ik bepaald verwacht had gij op de buweiyks- partij zoudt gevraagd zijn.* »Dat ben ik ook, doch ik moest om bijzondere redenen bedanken. Het zou bepaald niet goed voor haar geweest zijn het arme kind hernam mevrouw Knowle met een zucht. Dit ontsnapte echter geheel aan de aan dacht van mevrouw Smiles, want deze dame werd te veel aangetrokken door honderden stemmen die elkander met de zenuwachtige spanning van vrouwen die over een huwelijk spieken, in 't oor flui sterden de bruid. De vrouw van John Bowerbank of zij die het binnen een kwartier worden zou, was klein van persoon, teer en bleek men kon haar nauwelijks onderscheiden onder de massa witte zijde, linten en den bruidskrans van oranjebioemen. «Zij beeft erg, bet kind zeide mevrouw Knowle binnensmonds; »en wat houdt ze haars vaders arm stevig vast »Men zegt dat mijnheer Kendal een goed vader is hoewel hij steeds zijn eigen wil doordrijft, 't Zal haar spijten dat ze hem verlaten moet want zij is zijn eenigst kind.* »Bm!« kuchte mevrouw Knowle. »De dienst begint.* Deze was spoedig begonnen en spoe^ dig geëindigd; de plechtige woorden die kaanschen Senaat een motie ingediend waarin wordt verklaard dat de Yeieenigde Staten moeten overgaan tot een besliste reciprociteitspolitiek. Wanneer men zich de laatste redevoering van den ongelukkigen President Mac Kinley en de eerste van zijn opvolger herinnert, zal men beseffen, dat gaandeweg voor een dergelijke politiek de publieke opinie wel kan gewonnen worden. In het Lagerhuis van het Australisch Gemeenebest werd door den eerste-Mmis- ter een motie voorgesteld, verklarende dat het Lagerhuis, met het oog op het zenden van een nieuw Australiseh contin gent, de eerste gelegenheid zal aangrijpen om zijn verontwaardiging uit te spreken ovei de niet gestaafde beschuldigingen, in het buitenland ingebracht tegen de eer van het 7olk en de dapperheid en de menschlievendheid van de soldaten van het Britscüe Rijk dat het verklare, dat Australië bereid is om alle gevraagde hulp te verleenen om een eind te maken aan den oorlog. Het eerste deel der motie werd met al- gemeone stemmen, het tweede deel met 9lechts vijf stemmen aangenomen. De Troonrede, waarmede KoniBg Edu- ard Donderdag het Parlement opende, ving aan met een herinnering aan de reis van den Prins en Prinses van Wales, waarvan de Koning zegt overtuigd te zijn, dat zij de banden nauwer heeft aangehaald met andere Mogendheden. De betrekkingen Emily Kendal tot John Bowerbank's vrouw maakten waren weldra uitge sproken Zij stond op van het knielbankje, hij eveneens dia deftige, grijsharige en toch niet onaardig uitziende bruidegom minstens dertig jaar ouder dan zij. Nu was hij niet zenuwachtig meer, maar bood baar den arm en geleidde haar naar de sacristie, waar de beide dames hem zagen stilstaan om haren sluier op te lichten en haar den gebruikelijken eersten kus te geven. »Wel wel 1 nu is 't geschiedtmaar ik had nooit gedacht dat ik dezen dag zou beleven,* zeide mevrouw Knowle, terwijl haar eerzame boezem door menig opwellend gevoei op en neer werd bewo gen. „Arm liefkind! Arme lieve Emliy „Waarom noemt hij haar arm vroeg mevrouw Smiles. „Ik verzeker u dat ik er trots op zou zijn als een mijner dochters zulk een huwelijk deed vooral met zulk een eerbiedwaardig echtgenoot. John Bowerbank Co. kooplieden Liver pool wel, hun naam is zoo goed als de Bank. De firma bestaat reeds jaren en wat hemzelf betreft, ik zie hem heden voor 't eerst, doch schijnt hij door en door een net mensch te zijn en ik voor mij zou liever mijn dochter geven aan iemand die wat ouder is zelfs aan een we duwnaar van goede zeden en onbe sproken karakter, dan aan een onbezon nen jongmensc.h die spoedig goeden sier met haar geld zou maken —enjuffrouw Kendal heeft veel geld naar ik hoor Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1