Landbouw on Veeteelt. verdachte bescherming der Regeering in het parlement de meerderheid zullen doen behouden. Voederproeveu met Kalfroom. Dezer dagen bij de oprichting eener boter- fabriek hoorden we voor de zooveelste maal het bezwaar opperen Hoe zuilen we doen met onze kalvermesting, wanneer we de melk aan de fabriek leveren Zullen we dau niet, wat aan de eene zijde wordt ge wonnen, aan den anderen kant moeten prjjsgeven Dit bezwaar verdient zeer zeker overweging en we willen het hier dan ook eens onder de oogen zien Allereerst moet dan worden opgemerkt, dat de voedings waarde der ondermelk door velen wordt onderschat, en dat het volstrekt niet ver dedigbaar is, aan karnemelk een grootere waarde toe te kennen. In deze laatste is weliswaar wat meer vet achtergebleven, doch dit is daarin niet meer in zjjn' oor- spron kelyken toestand aanwezig, terwjjl karnemelk de melksuiker mist, voor de voe ding van jonge dieren van groote beteekenis, welke daarentegen in de ondermelk, die men van de fabriek terugbekomt, is behouden gebleven. Evenwel, 't ligt voor de hand, dat de ontroomde melk, tengevolge van haar gemis aan vet, bjj het mesten van kalveren niet dezelfde uitkomsten kan geven als de volle melk. Aanvulling van het ontbrekende vet mag daarom noodzakeljjk worden ge acht, wanneer dit namelyk geschieden kan door toevoeging van een gemakkelijk op losbaar en billijk in prjjs zijnd preparaat. Deze kwestie schyut me op bevredigende wijze opgelost te zijn door de «Fransch- liollandsche Oliefabriek Calvé Delft" te Delft. Deze firma bracht in den handel een product, waarin vet in denzelfden toestand verkeert als het botervet ia de melk, terwjjl naast dit vet, dat in zulk een volkomen fijne emulsie verkeert, alleeD bestanddeelen aanwezig zjjn, welke door de byzondere bereidingswijze geheel verteerbaar zijn. »Kalfroom" trok al zeer spoedig de alge- meene aandacht, en geen wonder 't voeder middel toch was bestemd om twee hoogst gewichtige vraagstukken op te lossen a. het vraagstuk omtrent het voordeelig gebruik der afgeroomde melk. b. het vraagstuk der voeding van kal veren met afgeroomde melk. Terecht noemde het Weekblad voor Zui velbereiding en Veeteelt 27 Febr. 1900 Kalfroom" een product, dat voorden vee houder van groote beteekenis zou kunnen zijn. Toen moest de praclyk echter nog zij dan zoo treurig Waar was de bron dier heete tranen, die langzaam op bet aangezicht van haar kind vielen Haar treurig lied weerklonk in de stilte van den avond, en zij was zoo geheel in hare gedachten en herinneringen verdiept, dat zij niet meer hoorde, wat er om haar heen voorviel «Rosina," zeide eene stem, die trilde van ontroering. «Rosina is het waar Zij sprong op; zij had niemand zien komen, maar zij wist wel, wie het was die daar sidderend voor haar stond en haar met hartstochtelijke blikken aanzag. «Wat?" stotterde zij, zonder op te dur ven zien of zich te bewegen, uit vrees van het kind wakker te maken. «Is het waar dat gij ons verlaat om naar de bergen te gaan Het is waar. «Zijt gij hier dan zoo ongelukkig O neen 1" riep zij, »o neen 1 neen 1" «Waarom vertrekt gij dan?" Zij boog het hoofd en antwoordde niet, Angelino kwam dichter bij haar. »Gij zijt dus slechts op mijn levenspad verschenen om dat leven te verbitteren Hier, aan deze zelfde plaats heb ik u mjjn hart gege7en, de eerste maal, dat ik u zag. Gij hebt mij bedrogen, maar nooit heb ik opgehouden u te beminnen. Ik had gezworen nooit te huwen, en ik zou mijn eed hebben gehouden. En toen ziit gij teruggekomen, stervende, doch vrij, en de hoop begon te herleven in mijn hart. uitspraak doen. Deze uitspraak is sedert gevolgd en ze is van dien aard, dat weer onzen lezers niet onkundig van ruogeD laten. Reeds vele malen lazen wy van proeven, die uitstekende resultaten opleverden. Een en ander dienaangaande laten wy bier volgen. Eerst echter iets over de bereiding. 1 Maatje kalfroom (bjj elke eerste bus wordt een maatje van 200 gram gratis geleverd) wordt in 1 Liter zuiver water gemeBgd, tot de room geheel is opgelost. Gebruik van warm water bespoedigt de oplossing. Aan dit mengsel wordt onder voortdurend om roeren toegevoegd 6% L. gecentrifugeerde, of 8 L. met de hand ontroomde melk. Meu verkrjjgt zoodoende 7% of 9 L. »normaal kalfvoeder," dat voor dadelijk gebruik ge reed is. De prjjs van dit kalfvoeder wordt berekend op ruim 2% cent per Liter. Voor fokkalveren wordt een mengsel bereid, dat per L. op 1% cent komt. En welke zjju nu de uitkomsten met »Kalfroom" verkregen De landbouwer L. van Bokstel te Vechel, die er de proef mede nam, maakte voor eiken Liter afgeroomde melk 2.97 cent, de heer A. Rusticus te Assen 3.18 centde laatste gewaagde terecht van een schitte rende uitkomst. Beiden loemden de blank heid van het vleesch. De laodbouwer A. Doets te Loosdrecht nam een vergeljj- kende proef met zoete melk en ondermelk plus kalfroom. Den uitslag deelt hy aldus mee »Daar beide kalvers gelijk en flink ont wikkeld zjjn, geef ik de voorkeur aan den Kalfroom, wat voordeeliger is dan volle melk en heeft my dan ook doen besluiten in 't vervolg mjjn kalveren te fokken met Kalfroom en centrifuge-melk." De veehouder A. J. Nyveldt te's-Graveland verkreeg nog grooter voordeelhem bracht de Liter ondermelk ruim 31/2 cent op Het vleesch kon niet beter of blanker al was 't kalf met volle melk gemest geweest." De heer Fj. Beute, directeur van de Stoomzuivel- fabriek te Tubbergen verklaarde zich ook zeer voldaan Kaifroom voldeed hem uit stekend, even goed als volle melk. Een kalf. door hem gemest, groeide in 50 dagen 105 pond, dus nog meer dan 2 pond per dag. Het dier gebruikte niet meer kalfvoeder dan zoete melk, terwjjl het eerste per Liter l1/^ cent minder kostte. Tal vau verklaringen als bovenstaande kwamen ons onder de oogen we meenen met deze te kunnen volstaan en willen nog slechts dö beviüdingen mededeelen van de Heeren Broekema, Hoofddirecleur der Rijks landbouwschool te Wageuingen en Prof Adolf Mayer, Directeur van het Rykslaod- bouwproefstation te Wageuingen. Deze heeren, door onzen voormaiigen Directeur- Zult gij my nu wederom bedriegen Ga niel weg, Rosina; ik bemin u, meer dan ooit te voren, en ik heb geen vuriger weDSCb dan u met liefde en geluk te om- ïingen. Ik kan u ui t zien heengaan als eene bedelaarster met deze bambina voor wie gij zult hebben te arbeiden. Laat haat ten minste hier, ik zal een vader voor haar zijn, en, zoo zij blijft, zal ik altjjd de hoop koesteren, dat gij terugkomt. Zij weende stil. »Rosina," hernam hij zachtjes, rot woord mij voor de Madonna, die ons hoort, koestert gij een weinig genegenheid voor mjj Een kreet ontwrong zich aan haat hart. »Ti voglio tanto beno 1 tauto 1 Ik heb u zoo innig üefl Io de duisternis kon zjj de straal van vreugde niet zien, die in de oogen van den constadino flikkerde. »Waarom vertrekt gjj dan fluisterde hjj. Zjj vouwde de banden over het slapende kind en huiverde. »Hij is nog nauweljjks koud io zijn graf Het is te vroeg te vroeg om van liefde te spreken. En de jettatura dan, die mjj vervolgt 1 Noen 1 ueen ik kan niet En plotseling stond zjj op. «Laat ons naar Giuditta gaan," zeide zjj met ontroerde stem. Giuditta zat bjj het flauwe licht eener kleine lamp in een groot boek te lezen. De jonge vrouw, die nog altijd het slapen de kind iu de armen hield, knielde naast Generaal van Landbouw, Mr. C. J Sicfeesz, uitgenoodigd tot het nemen van eenige voederproeven met «Kalfroom,legden hun bevindingen neer in een officieel rapport. Ze luiden, eenigszins verkort, als volgt 1. Uit den Kalfroom laat zich volgens het bijgegeven voorschrift een voeder be reiden, dat in uiterlijk voorkomen met melk overeenkomt, doch in samenstelling daarvan aanmerkelijk afwjjkf, daar het vetgehalte minder dan 50% van dat van volle melk bedraagt. 2. De dieren nemen het voeder met smaak op, ook wanneer het gedurende lan gen tyd in groote hoeveelheden wordt ge geven. 3. De overgang van melk tot kalfvoeder veroorzaakt geen verteringsstoringen. 4. Het kalfvoeder blykt een gezond voed sel te zjjn, 5. Het geringe vetgehalte van 't kalf voeder in aanmerking genomen, is het voedingseffect voorzoover 't gewichtstoe name betreft vrij goed. 6. Het vet wordt goed verteerdeveneens de overige vaste stoffen. 7. De kwaliteit van 't vleesch kan niet op eene lyn gesteld worden met dat van een fyn gemest zoetemelks-kalf, het is min der vet, en minder sappig, en zal dus wel Diet de hoogste noteeringeo kunnen berei den. Aangaande dit punt willen we ons echter niet te beslist uitspreken. 8. Ook by matige prysberekening van het vleesch is de geldelijke uitkomst gunstig de ondermelk werd goed betaaldby een ouzer proefdieren zelfs zeer goed. Onze conclusie is, dat de poging door de Delftsclie firma in 't werk gesteld om een voordeelig gebruik van de afgeroomde melk te bevorderen alle aandacht verdient De vee houder kan zonder gevaar en met kans op een gunstig financieële uitkomst van den Kalfroom gebruik maken. Met deze conclusie komt overeen het oordeel van Prof. Ramon te Bonn, die de uitkomsten zyner vergelijkende proeven by een 6-tai kalveren zeer gunstig noemtde productiekosten waren voor 1 K.G. vleesch bij voedering met volle melk 50 a 60 cent, by voedering met «Kalfroom" en ondermelk slechts 40 a 43 cent. Hjj spreekt dan ook de verwachting uit, dat «Kalfroom" zich in Duitschland spoedig burgerrecht zal ver schaffen, waardoor het toch mogelijk wordt, de groote hoeveelheden ondermelk rentabei te maken. C. B. haar neder. «Mijne moeder" zeide zjj. wat moet ik doen Hjj zegt, dat hij mij bemint, en de vadei van dat kind wil worden. Wat moet ik doen Giuditta sloeg de armen om haar heen. «Aannemen," zeide zij «zjjt gjj niet reeds mijne dochter?" Rosina verborg haar met tianen besproeid gelaat op Giuditta's schouder. «En de jettaturafluisterde zij. «De jettatura!" zeide Giuditta, «het is niet tevergeefs, dat men mij de strega noemt. Om het kwade oog te bezweren, ken ik een onfeilbaar middel, en dat is eene diepe, trouwe liefde, zooais die waar mede mijn Angelino u bemint. Ik sta u borg, dat de jettatura tegen dat toover- middel niet bestand is HaThans zult gij niet meer van ver trekken sprekeD," riep Angelino in bljjde vervoering. «Luister," zeide Giuditta zacht, «zij moet wel vertrekken. Het jaar barer weduw schap moet voorbijgaan. Zjj zal met het kind baren vader naar de bergen verge zellen, en daar zal de gezoode, verster kende lucnt, hare herstelling voltooien. Daar zal zij ook nog eene menigte stor- nelli leeren om onze avonden op te vroo- lijken, en in den herfst zal zij met de kudde van het gebergte naar de vlakte komen, Dan zullen wij het aan bare keuze overlaten, om met haren vader naai de Maremmen te gaan, of hier te bljjven om ons nooit meer te verlaten." «Ik zal terugkomen," zeiue de poverina met van ontroering trillende stem, »ik zal terugkomen." EINDE. De Belgische «Moniteur" v»n den 5en dezer geelt de volgende tabel van de kantoren, die zyn opengesteld voor den invoer van paarden, Holl. schapen, geiten, kuikens, slachtvleesch, vet en afval Kruis- strate (Moeibeke), eiken Dinsdag var. 2 tot 3 uur; l)e Trompe (Stekene), eiken Woens dag van 2 tot 8 uurClinge (dorp), tevens voor melkkoeien, den len en 15en van iedere maand van 9 tot 11 uur; Clinge (station), tevens voor melkkoeien en slacht vee voor de aangewezen slachthuizen be stemd, den len en 15en van iedere'maand van 11 tot 12 uur. Het invoeren van paarden en kuikens is toegelaten op al de werkdagen langs boven genoemde kantoren, mits er belicht van wordt gegeven, 24 uren te voren, aan den veearts van de controle. AXEL, den 14 Januari 1903- Heden had alhier van wege Het Comité tot aankoop van kunstmestoffen te Axel- Kijkuit ten huize van P. Koole de aanbe steding plaats van pi. m. 70,000 Kg. Superphosphaat hiervoor werd ingeschre ven door de heeien Maatschappij tot aankoop van Hulp- meststoffen Zwj]ndi-echt (Holland) 2,90 P. Hoste te St. Laurens 2,47, P. A. Aariaunsen te Walsoorden 2.44, D J. Oggel te Axel ƒ2,44, P. J. Versiuijs te Ter Neuzen en De Meuricby te CliDge (België) f2A21l2- Aan den laagsten inschrjjver is de leve- ring gegund, Zuiddorpe. In den nacht van Vrjjdag op Zaterdag hebben brutale dieven in de wjjk Molenhoek alhier de roDde gedaan. Van verschillende arbeiders hebben ze meegenomen een jjzeren ketel, een paar werkbroeken, een drietal blikken emmers en leegeo meelzak en eenige andere kleinigheden. In de gemeente Koewacht is Zondag eene vrouw die op het punt stond uit te gaan naar een der buren, plotseling ineen gezakt. Toen er eer, dokter bijkwam, die per fiets in allerijl ontboden was, had de vrouw reeds opgehouden te leven. Te Koewacht is Zondag eene ver- gadeiing gehouden van landbouwers om te geraken tot eene vereeniging voor aankoop van een dekhengst van zoodanige eigenschappen, dat daardoor het paarden ras in die gemeente zal verbeteren. Vooral de gunstige resultaten in andere deelen ODzer provincie verkregen hadden geleid tot dezen stap. Nadat voor den eventueel aan te koopec hengst een plaats voor stalling was aangewezen, werd besloten a. s. Zondag opnieuw te vergaderen en nog meer landbouwers uit te noodigen die bijeenkomst bjj te wonen. De gewone rijksvoorjaarskeuringen van hengsten voor dekking bestemd zullen worden gehouden te Hulst den 13en Februari en te Kattendjjke den dag daar aanvolgende. Een vereeniging «Onderling Samen werken" is opgericht te Driewegen (bjj Ter Neuzen) welke zich ten doel stelt hare ledenx geldelijk te steunen bjj het verlies van varkens. Het bestuur Destaat uit de heeren A. de Bruijne, W. van Tatenbove, A. de Hulster, M de Feijter, Joh de Feijter, M. Koekkoek en J. Dieleman. De heer C. J. Claassen onderwijzer aan de openbare school te Hulst herdacht op 1 Januari jl. onder blijken van waar deering en belangstelling den dag waarop hij 25 jaar geleden als zoodanig in dienst trad. De heer G. D. Krujjfï, predikant bjj de Ned. Herv. gemeente te Angeren, herdacht Zondag den dag Jat hij voor 45 jaren te Zaamslag de evangeliebediening aanvaardde De heer Kruijff was ook nog als predikant werkzaam te KoudekerKe en te Oudewater. Door ingelanden van den Eendragt- polder te Zaamslag is tot lid van den

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 2