No. 81. If oensdag 15 Januari 1902. I7e Jaarg. F 0 VI a IH A. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen» F. DIELEMAfl, Buitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. Wel geen nieuws van het oorlogstoo- neel, maar toch een beschouwing er over, welke de 'aandacht moet trekken. Die beschouwing heet afkomstig van een Fransch dokter, die de Boeren bijstond, maar wegens koorts moest terugkeeren. Het geheel maakt een ietwat vreemden indruk, ook dat^de man zijn naam niet publiceeren wil. Kan het hoofd van dezen Franscliman door koorts ook wat verward geworden zijn? In de eerste plaats spreekt hij tegen de verhalen van geweldpleging van Engel- schen op Boerenvrouwen in de kampen. Daar heeft men in het algemeen niet van gehoord, wel van slechte verzorging en slecht eten in de kampen. Als de Engel- schen hetzelfde eten kregen als de Boeren in de kampen, waren zij er even slecht aan toe. Van de ontzettende kindersterfte in de kampen spreekt deze dokter niet. Kitchener, zoo wordt ook verzekerd, is in Zuid-Afrika tienmaal wreeder dan in Egypte, een hyena, een woeste Alva. Dit is ook overdreven. Wij houden niet van Kitchener, daar heeft die man het noch in Soedan, noch in Zuid-Afrika naar ge maakt hij is de man van de Engelsche politiek, ruw, onbeschoft, branden en ver woesten, waardoor de Engelsche soldaten zich overal een naam hebben gemaakt. Maar men moet niet overdrijven en tegen de qualificatie van hyena moet men op komen, ook op het vasteland wij willen waarheid, juistheid in qualificatie, maar niet schelden. Nog vreemder is wat de Fransche dok ter meedeelt van de ontevredenheid van (Slot.) Ik heb een pelgrimstocht gedaan naar db Monte-Rotonde, ik heb drieommegan gen gemaakt om de kerk, en ik heb voor Rosina eene gewijde medaille medege bracht. Sedert den dood mijner vrouw ben ik op Coisica gaan werken, nadat ik mijne kinderen bad toevertrouwd aan mijne schoonzuster, die in de Maiemmen woont. Met bet geld, dat ik heb verdiend, heb ik mij eene scboone kudde schapen en geiten gekocht, en nu kom ik Rosina halen, als zij ten minste gezind is om met mij mede te gaan naar het gebergte, en daar de plaats harer moeder te vervullen. Rosina is weduwe en heett een kind, zeide Giuditta Daar zit zij onder de loggia. Ga zelf maar met haar spreken," Giuditta keerde tot haar werk terug. Zij was treurig en zuchtte. »Arrae Ang6lino 1" zeide zij zacht. Het vogeltje zal nu wegvliegen, en dat zal mij evenveel smart kosten als aan hem. Ik had haar lief als eene mijner eigene doch ters. Thans moeten wij voor de tweede maal afstand van haar doen. en ik moet mij gewennen aan het denkbeeld om eene schoondochter in huis te hebben, die ik niet bemin, en die hare plaats niet kan de Boeren over de delegatie in Europa, o. a. omdat deze heeren niet naar Trans vaal ziju teruggekeerd. Dat is eenvoudig klets waarvoor niet eenige wezenlijke grond is. Deze of gene Boer moge zoo iets gezegd hebbeD, dat kan zijn. Wij hebben ook hier wel eens zoo iets gehoord, maar die zoo spreken zijn de oppervlak kige lieden, die alles beoordeelen naar den buitenkant en van den binnenkant der dingen geen begrip hebben Kruger met een man vijf zes naar Afrika terug, wat zou dat geven Moeten zij zich laten oppakken door de Engelschen op die terugreis De Fransche dokter sprak ook van iets verschrikkelijks, wanneer de Boeren ein delijk den strijd moeten opgeven, maar wat het was, wilde hij weer niet zeggen, evenmin als zijn naam. Uit de Engelsche verlieslijst blijkt dat 3 Jan. bij Holfontein is gevochten Aan Britsche zijde sneuvelden daarbij een officier en een man. terwijl vijf man ge vaarlijk en twee licht gewond werden. 3 Jan verloren de Britsche troepen in een gevecht te Zwartwater èén gesneuvelde een officier en drie man aan gewonden. Verder werd luitenant Russel van het Yorks-regiment 19 Dec. gewond. Hij over leed aan zijne wonden. In verschillende gevechten werden nog een officier en zeven man gewond, drie man zijn ver mist en een man sneuvelde. Aan ziekte bezweken 32 man, onder wie drie aan verwondingen Kitchener seint uit Johannesburg, dat het tweede kanon, dat de Boeren bij Bakenlaagte op kolonel Benson verover den, en dat vernield heette te zijn, is hernomen. Anders was er niet te seinen men noemt dat niet hernemen maar vinden. Alleen blufmanie noemt men dat anders. De Birmingham Post die doorgaat voor het orgaan van Chamberlain spreekt over den eisch van onvoorwaardelijke onderwerping, ook door Joe altijd voorge steld als de eisch. Nu zegt het blad Onvoorwaardelijke onderwerping is iets anders dan het prijsgeven van de voor waardelijke onafhankelijkheid, die er voor den oorlog bestond. Wij zijn niet bereid te spreken over Krugers eisch van onafhankelijkheid, maar wij zijn wel bereid om onderwerping aan te nemen op voorwaarden van ongeëven aarde vrijzinnigheid." Zou dat werkelijk van Chamberlain af komstig zijn en ook hij begiDnen te be grijpen, dat er wat water in den wijn moet worden gedaan Of heeft de B. P. dat maar op zijn eigen houtje gezegd? Andere berichten zijn de volgende De Britsche artilleristen, die voortaan als bereden infanterie zullen mede vechten, hebben hun eerste ontmoeting met de Boeren gehad ten Zuiden van Stauderton. Zij gedroegen zich zeer dapper, deden tien man van den vijand in het zand bijten, namenveel paarden en vee en verstrooiden de geheele vijandelijke macht 300 man sterk. Lord Methuen heeft na een nacht- marsch uit Vrijburg een deel van Van der Merwe's commando verrast. Zeven »rebellen" werden gevangen genomen. En voor de rest moeten wij onze wijs heid maar putten uit de verliezenlijst. Deze deelt mede, dat het gevecht waar in majoor ValDntin den 4n Januari is gesneuveld, geleverd is te Onverwacht in het district Ermelo. Behalve Valen tin worden in de eerste lijst opgegeven 1 officier en een man gesneuveld, 4 offi cieren en 28 man gewond (Kitchener's opgaaf was 1 officier en 18 man gesneu veld, 5 officieren en 28 man gewond, de namen van de gesneuvelde manschappen ontbreken dus nog op een na.) Deafdee- lingen die verliezen leden waren de 19e comp. yeomen, de-veldartillerie, het 5e Queensland Bushmen, de bereden infan terie uit Hampshiere, de pompom-afdee- ling, de staf van de artillerie en het 21e lanciers. Bij de samenvloeiing van de Zand- en Vetrivieren zijn den 4n 3 man van de politie gewond. In zijn redevoering aan het feestmaal van de republikeinsche partij in het de partement vau de Loire wees Minister president Waldeck-Ronsseau op den ar beid van het kabinet uit een politiek, sociaal, militair en godsdienstig oogpunt. Het krachtig optreden in China gaf den Franschen invloed nieuw gezag. Het bezoek van het Italiaansche eskader te Toulon deed zien dat Frankrijk sympa thie weet in te boezemen en het bezoek van Keizer Nicolaas bewees dat het bond genootschappen weet te versterken. Door de republiek te versterken heeft het Kabinet voor den vrede gewerkt en thans kan het zich gelukwenschen met de goede buitenlandsche betrekkingen. De Minister-president verklaarde een afkeer te hebben van een Staatkunde van fanfaronnades en sprak de hoop uit dat de aanstaande verkiezingen zonder dag afwezig geweest. Hij was met een juk ossen Daar eene tamelijk verwijderde jaarmarkt gegaan. Zy hoopte, dat hij vóór den volgenden dag niet terug komen zou. Dan zou zij kunnen heengaan, zonder hem wedergezien te hebben 6n dan zou zij hem trachten te vergeten. Nadat zij vaarwel had gezegd aan Gelsomina en hare geringe toebereidselen voor de afreize had geëin digd, zette zij zich onder de loggia op haar geliefkoosde plaats bij de kooi der ro'ode vogels, en begon hare kleine Giuditta te wiegen. De schaduweD der schemering daalden langzaam neder. Zij zong zachtjes bij de wieg van het kind, maar lang zamerhand werd haar gezang luiderzij zong om zich te bedwelmen. Zij dacht aan het gebergte, zij dacht aan het eenzame leven, dat zij er leiden zou, aaD wat die eenzaamheid thans voor haar zijn zou, nu de onbezorgde vroolijkheid van eertijds verdwenen was, en nu zij altijd de bloe dende wonde in haar hart zou voelen, de bittere herinneringen aan het verledene, het hartzeer over hetgeen zij in de toe komst moest missen, daar zij zich die toekomst moedwillig had bedorven. Zij zou wederom dat zwervend leven leiden, dat haar vroeger zoozeer had bekoord, maar hoe verschillend was het thans 1 Haar gansche hart, al hare gedachten zouden in het dal blijven, waar zij had bemind, en waar zij, niettegenstaande haar zelve, nog beminde Maar zij zou haar kind, haar schat medenemen, Waarom was vervullen. Wellicht is het mijne schuld. Ik heb nooit een nachtegaal in de kooi weten te houden, en toch is dit het eeDige middel om ze den vogelaars niet in handen te doen vallen. Zij had den moed niet om terug te keeren, zij was toornig op dien herder, die haar van haar aangenomen kind kwam berooven juist op het oogaDblik, toen zij zich met de sterkste banden der liefde aan haar gehecht gevoelde. Het was Rosina, die haar kwam zoeken. »Giuditta," zeide zij zachtjes, »ik heb mij voorgenomen om nooit meer iets te doen, zonder u om raad te vragen. Zult gij mij laken, als ik met mijn' vader medega Giuditta zag haar opmerkzaam aan en bemerkte, dat zij weende. Zij keerde zich snel om, onder voorwendsel van een stuk goed van den grond op te rapen. »Giuditta," zeide Rosina treurig, »gij antwoordt mij niet, doe ik verkeerd Voor éénig antwoord strekte Giuditta de armen naar haar uit, en barstte in tranen uit. Wanneer vertrekt gy Morgenochtend bij het aanbreken van den dag." »En uw dochtertje." »Ik neem haar mede, Giuditta, is het verkeerd van mij Vraag het aan Angelino, fluisterde Giuditta haar zacht in hetj.oor. Rosina verborg haar ontroerd gelaat op den schouder der boerin. De herder had zijne kudde te Santa-Maria gelaten. Hij zou derwaarts wederkeeren om er zijne dochter tegen den volgenden morgen af te wachten. Rosina was verlegen. Sedert haren weduwstaat gevoelde zij zich door sterke banden verbonden aan het huis, waar zij vrede had gevonden en liefde na de som bere wanhoop van haar huwelijksleven maar zij wist zeer goed, dat dit de eenige reden niet was, waarom de gedachte dit huis te moeten verlaten, haar het hart verscheurde. Tevergeefs had zy getiacht het gevoel te onderdrukken, dat Augelino haar had ingeboezemd, van bet eerste oogenblik af, dat hare oogeD zijn eerlijk, edel gelaat hadden aanschouwd. Thans wist zy, dat, eer zij nog de vrouw van Neri geworden was, hare meisjesliefde voor dezen in veraenting en wantrouwen was veranderd, en dat op de ruïnen van die eerste, onbewuste liefde de bloem ont look van eene duurzame oprechte liefde voor den zoon van Giuditta. Zij had dit gevoel eerlijk bestreden, en zij had zich nooit veroorloofd om er ook maar eene enkele gefiaebte aan te geven, zoolang zij de vrouw was van Nerimaar thans Helaas 1 zuchtte zij, »hij is zoo koel geworden, hij is zoo onverschillig jegens mij 1 Hij vergeeft my mijn huwelijk niet, en hy heeft gelijk. Ik vertrek, en ik zal hem nooit wederzien. Angelino was juist sedert den vorigen

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1