AAÏÏIESTïïING. No. 80. Zaterdag II Januari 1902. I7e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wsch -Vlaanderen. F. DIELEMAA, FEUILLETON. P 0 V S RIN A. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, zullen op Dinsdag 28 Januari 1902, de3 voormiddags 11 ure (stadstijd,) op het raadhuis in het openbaar aan besteden in twee pereeelen Ie. Het afbreken van de be staande WONING van het Hoofd der Openbare School aldaar, en het aldaar ter plaatse bouwen van een nieu we WONING met bijlevering van bouwstoffen. 2®. Het bouwen van een hou ten HULPSCHOOL, met bij levering van een gedeelte der bouwstoffen, op nader aan te wijzen terrein. Bestekken en teekeningen zijn vanaf 14 Januari te verkrijgen ter Gemeente secretarie te Axel h ƒ1,— par stel voor de woning, en 0,50 voor de hulpschool. Plaatselijke aanwijzing op Dinsdag 21 Januari e. k., des voormiddags 11 ure (stadstijd.) Inlichtingen te bekomen bij den archi tect J. Wisse Jz., te Zaamslag. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. »Mijne dochter Een wolk van droefheid benevelde haren blik. »Acb ja, ik weet het, ik zal mij van haar moeten scheiden maar ik zal haar bij u laten. Ik zou haar toch maar ongeluk aange bracht hebben. Gij zult haar verzorgen gij zult haar liefhebben, en als ik dan rijk ben, dan kom is haar halen, en dan zullen wij nooit meer van elkander scheiden. Giuditta legde haar de hand op den schouder. >Hebt gij wel goed nagedacht over hel geen gij gaat doen zeide zjj ernstig. »Gij kunt niet lezen, gij zijt onwetend, gij kent het leven niet, dat u daarginds wacht. Ik ook niet, ik weet er ten minste niet veel vanmaar ik denk, dat men u in den schouwburg wil laten zingen, en ik vrees zeer, dat de actrices, die aan iedereen bare schouders en hare armen toonen, en voor geld zingen, volstrekt niet regelrecht naar den hemel zullen gaan Niettegenstaande al uwe ongelukken, niet tegenstaande alles wat gij geleden hebt, zyt gij nog schoon, en ik zie de gevaren waaraan gij zult blootstaan. Daar steekt volstrekt geen kwaad In zingen, integen deel, en ik denk nog altyd aan den tyd toen gij ons hart hebt vervroolijkt, door Itiiiienlaiid. Woensdagavond kwam er een lijstje van Kitchener. Het gevecht tegen Christiaan Botha en Opperman liep blijkbaar slecht af voor de Engelschen, want majoor Valentin sneuvelde, daarmee nog 18 man, terwijl er 5 officieren en 28 man werden gewond. En dit is nog maar de eerste opgave bet ver volg in de verlieslrjst. De Wet heeft men nog maar niet kannen pakken, het zal uu beproefd worden met versche troepen. De Wet zal ze wel laten rondtrekken tot al het versche er af is. Niet generaal Erasmus blijkt gevangeD genomen, zooals de Engelschen triumfee- rend meldden, maar kommandant Erasmus. Hij werd met een veertigtal Boeren verrast. Uit de Kaapkolonie wordt gemeld, dat de topstand in de vorige week feitelijk niet is veranderd. In het noordoosten trekken Myburgh, Wessels en Fouché bjjna in ciikels rond. Nu eens gaan hun mannen uiteen in kleine troepjes, als de Britsche colonnes hen te dicht op de hielen zitten, dan weder trekken zij terug achter de Brit sche colonnes. In de middendistricten voert Louis Wessels het bevel over het voormalig commando van Kritzinger, dat in kleine ai" deelingen is gesplitst. Hp trekt tusschen Murraysburg en de hoöfdlj|n van den spoor weg en vermijdt zorgvuldig een gevecht. In de Campdeboobergen zwerveD nog enkeie Boeren rond en verbergen zich voor de plaatselgke troepen, die op achtervolging uit zijn. De Montrose" is met 1259 krijgsge vangenen naar de Bermuda's. Van Ceylon wordt het overlijden gemeld van commandant L. J. H. Koch, die kort uwe fraaie stem, die van den morgen tot den avond door het huis weerklonk maar zingen voor zoo vele raenschen in don schouwburg Zelfs hier, als wij de maggi hebben en de mysteriën spelen is de pastoor niet tevreden, omdat de jonge lui zich opwinden en de mooie meisjes, die goed zingen en haar rol goed weten op te zeggen, hun het hoofd op hol brengen. Hebt gy uwen biechtvader om raad gevraagd Rosina sloeg de oogen neder. »Neen, zeide zij. >Waarom niet?* »Omdat dit nutteloos zou zijn. Ik weet vooruit, dat hij mi] zeggen zal, wat Padie Romano mij ook al gezegd heeft.* >En wat heeft hij gezegd?* »Dat ik, zoo ik het voorstel dier Signori aannam, regelrecht naar de hel zou gaan. Giuditta maakte het teekeu des kruises, »Jezus! Maria! En gij aarzeit nog? »Wat wilt gij?* zeide Rosina moede loos. »Ik moet toch wel het dagelijksch brood verdienen voor mij en mijn kind ik bezit niets, ik ben vervloekt, de jetta tura vervolgt mij. Of ik nu op de eene of op de andere manier verloren ga, wat doet het er toe? Zoo mijn verdeif dan nog maar mijn kind ten goede komt. Ach Giudittagij weet nog niet alles. Toen gij mij uitgestrekt aan uwe deur hebt vinden liggeu, oen ik gekomen om er mijn kind neder te leggen. Ik wist wel, dat gij u over baar zoudh ontfermen, maar ik te voren in de gevangenis had gezeteD, wegens de een of andere overtreding, die hij in het kamp van de krijgsgevangenen had begaan. Nog een staaltje van Engelsche bescha ving, waarop Joe roem kan dragen. Een Baptistisch predikant te Liverpool, dr. Aked had zjiu meening gezegd over der> oorlog. Daarop werden door het Christelijke volk strooibiljetten verspreid, waarin men uitge- noodigd werd den Zondag daaropvolgende naar de kerk te gaan en den dienst te ver hinderen. Aked was op de hoogte en zeide geen woord van den oorlog men had dus in de kerk geen vat op hem, Toen de dienst was afgeloopen en Aked buiten kwam werd hij door het Engelsche grauw uitgejouwd en zijn rijtuig met steenen geworpen. De ruiten van het rjjtuig werden vernield en Aked zelt gekwetstde koetsier werd met stokken afgeranseld. Een halfuur na het schanddaal kwam de politie, die zich heel onnoozel hield, zooals dat een Engelsche politie-agent bij zulke gelegenheden past. In Afghanistan blijft het rustig. Maar hoe lang Men zegt, dat Isaak Khan, een der pretendenten, die te Samarkand leeft van een Russisch jaargeld, plan heeft in het voorjaar, wanneer in de bergpassen de sneeuw gesmolten is, de Afghaansche pro vincie Balsch binnen te rukken. Officieel weet Rusland daar niets van af. De Czaar is immers de groote vrede-apostel 1 Vraagt het maar aan de Finnen eD aan de Chi- neezen. De Frausche ambassadeur te Washington heeft den Minister Hay laten overhandigen ter meedealing aan President Roosevelt het voorstel om de Fransche concessie en het geen van het kanaal voltooid is de Ameri- had gehoopt nog kracht geuoeg te hebben, om zelve weder weg te gaan. Ik wilde weg, zonder dat het mij schelen kon waar heen, om op de eene of andere eenzame plek van het gebergte alleen te zijn en te sterveD, want dit leven, dat zoo bitter voor mij is geweest, was mij te zwaar gewerden. Gy ziet, dat God mij niet eens lot zich heeft willen nemen, het schijnt, dat ik nog niet genoeg geleden heb.* Giuditta legde haar de hand op den mond. »Stil,* zeide zjj, >laster niet. Gij weet niet dat ieder woord, dat gij zegt, een verwijt is voor mij. Als ik beter over u gewaakt had, zou ik wellicht hebben kunnen voorkomen, datgy zoo ongelukkig werdt. Als gy nu heeDgaat, om in den schouwburg te gaan zingen, dan eerst zult gij den vloek op het hootd van uw kind doen neder komen. Blijf bij ons, poverina Stefanino moet weldra onder dienst. Tere sona begint reeds van liefde te praten met den zoon van den pachter van Pouzzoles bij de eerste gelegenheid zal zij, even als hare zusters, ons gaan verlaten, en dan zal de arme Giuditta heel alleen zijn Waarom wilt gij van haar woggaan Rosina boog het hoofd om den blos to verbergen, die baar aangezicht kleurde. »Het moet,* zeide zij treurig. Vraag my Diet om te blijveD, Giuditta, ik moet weg. Als gij mij afraadt om te gaan zingen, dan is er nog defabiiek; mis schien is er thans werk voor mij.* kaansche Regeering over te doen voor 40 millioen dollars. President Roosevelt heeft daarop doen weten, dat hij het voorstel aan het Congres zal overleggen, dat over de aangelegenheid te beslissen heeft. Men zegt, dat de meerderheid in het Huis van Volks vertegenwoordigers voor Nicaragua, die van den Senaat voor Panama is. JOHANNESBURG, 8 Januari. Het mis lukken der jongste bijeenkomst van de Boeren te velde, die geen resultaten op leverde, is gevolg van gebrek aan samen- gang. Zij aanvanrden geen andere voor waarde dan volkomen onafhankelijkheid, maar verwachten ook dia niet meer. Ü6 gevangenen zeggen dat de strjjd enkel wordt voortgezet om 't verlies van hun onalhan- kelijkheid voor Engeland zoo duur mogeljjk te maken. PORT ELIZABETH, 7 Januari. Een ambtenaar van publieke werken is alhier aangekomen voor het inrichten van een concentratiekamp voor 2000 Boerenvrouwen en kinderen aan 't noordelijk einde der stad. Het zal in zes weken gereed zjjn. JOHANNESBURG, 8 Jan. Volgens be richt uit Mafeking verlaten de Boerenaan voerders hun district Marico om de aan voerders in andere districten te gaan ODt- moeten. PEKING, 7 Jan De Keizerlijke stoet betrad ten 1 uur 80 de verboden stad. De Keizer, de Keizerin-weduwe en andere leden der tamilie werden gedragen in gele draag koetsen en begeleid door een zeer schitte renden stoet van ruiters en troepen. Giuditta protesteerde uit alle macht. »Ik wil het niet toestaan,* zeide zij. »Ik verbied u om er aan te denken. Gij hebt daar reeds genoeg folteringen ver duurd. Neen, figlia mia, gij zijt van het geslacht dor vogelen, gij zijt geschapen om in de vrije lucht te leven, de kooi is niet goed voor u, en ik heb u veel te lief om u toe te staan, u in dezen kerker te gaan opsluiten, of uwe ziel in het verderf te storten door iu den schouwburg te gaan zingen.* »Helaas! helaas!* dacht Rosina, »Neri heett mij dus nooit bemind? XIV. De lente was gekomen met hare zoele, met den geur van viooltjes bezwangerde windjes; de kerseboomen strooiden hunne sneeuw om zich heen, en de oude oranje boom bij den muur der ou !e kapel bedekte zich met geurige bloesemknoppen. Rosina zat ondei de loggia te spinnen en luisterde naar het gezang der Amerikaansche vogels. Aan hare voeten bevond zich de kleine Giuditta, die haar stuk maïsbrood broeder lijk deelde met e6oe troep kuikens, die haar lamiliaar op de schouders kropen. De hen kiokte onder hare mand. Rosina glimlachte door het waas van treurigheid, dat over haar gelaai lag gespreid, en aan hare schoonheid zulk een zachte, aandoen lijke bekoorlykbeid bijzeite. Zij was schoo ner dan ooit te voren hare regelmatige trekken hadden eene onbeschrijfeiyke uit-

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1