i\o. 77. Woensdag i Januari 1902. 17e Jaarg. Wat zal het brengen? voor Zeeuwse h -Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAfl, AXEL. Buitenland. COURANT. AXELSCHE Dit Blad verschiet eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Belgis 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordes naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. Het is de natuurlijkste zaak ter wereld, dat de wisseling des jaars ons er als van zelve toe brengt, een terugblik te werpen op het oude jaar om daaruit als 't ware te distilleeren wat de naaste toekomst ons brengen zal. Het jaar 1901 daalde ten grave onder niet zeer bemoedigende omstandigheden* Waar wij dit vooropstellen, dienen daar voor gegronde redenen te worden aange geven. En deze zijn voor het grijpen- Aan bespiegelingen zullen we ons zoo weinig mogelijk wagen, maar enkel en alleen rekening houden met feit-en Onwillekeurig denken we bij het ver vaardigen van dit opstel het eerst aan Zuid-Afrika. Weliswaar kwamen in de laatste dagen zeer verblijdende berichte d tot ons van het oorlogsterrein, berichten, die ons sterken in de overtuiging dat de Boeren den moed nog niet verliezen maar daartegenover staat weer, dat er onnoemelijke ellende geleden wordt, in dat land, waar men zoo gelukkig en te vreden leefde tot voor enkele jaren. Nog altyd stuit het ieder weldenkend tegen de borst, dat er geen enkele macht zich heeft doen gelden om Engeland het „tot hier en niet verder" toe te donderen. Nog steeds gaat het beschaafde, huiche lend brave Albion voort een volk uit te roeien, op menschontoerende wijze. Voort durend nog worden mannen in de kracht huns levens, strijders voor een edel doel, neergeveld, terwijl hunne vrouwen en kinderen zijn prijsgegeven aan de vuige wellusten der Engelsche troepen, aan ziek ten en gebrek. En er wordt veel gepraat en geschreven, veel geld wordt bijeengebracht om de ellende te verzachten, maar wat wordt gedaan om een einde te maken aan dien on zaligen krijg? Welke maatregelen wor den genomen om den Engelschen beul het slachtersmes uit de snoode handen te slaan? Niets, zoo goed als niets 1 Het is een schande voor de geheele zoogenaamd beschaafde wereld, dat zulk onrecht nog kan geschieden, dat zulke toestanden in de meer dan verlichte 20ste eeuw nog kunnen voorkomen. Er moest immers van geen oorlogen sprake meer zijn. Maar, hoe kunnen wij zoo oppervlakkig redeneeren We weten immers maar al te wel, dat in de meeste landen, de kleine niet uitgezonderd, de uitgaven voor oor logsdoeleinden het leeuwenaandeel der in komsten verslinden en dat steeds nieuwe vernielingswerktuigen worden aangeschaft omdat de oude uit den tijd zijn Wat zou dat geld nuttiger besteed zijn, wanneer het gebruikt werd om het volk verstan delijk te ontwikkelen, nooden te lenigen, en misstanden weg te nemen 1 Maar zoo ver is men nog niet, al is er dan ook eenig licht in deze duisternis merkbaar. De overtuiging dat men zich sterk moet wapenen om den vrede te bewaren, vindt nog zooveel aanhangers, dat deze valsche leuze nog tientallen van jaren zal gehul digd worden alsde ware, tot eindelijk, ja Intusschen mag men vragen of onze beschaving wel in de goede richting is rid, als we zien, dat, wanneer het er op aankomt, bijna de geheele menschheid nog zeer oorlogszuchtig is, al is ook meer dan 19 eeuwen het „vrede op aarde'. De toestand van ons werelddeel is thans zoodanig, dat vrees voor ernstige botsingen niet bestaat. De strijd tusschen de rijken en staten wordt meer gevoerd op papier. Maar al openbaart zich geen strijd naar buiten, het afgeloopen jaar heeft doen zien, dat in vele landen een hevige in wendige strijd wordt gevoerd, een strijd, die, het laat zich aanzien, voortdurend in hevigheid zal toenemen, wij bedoelen den strijd tusschen kapitaal en arbeid. In plaats van vredig samen te werken tot heil van land en volk, daar zij elkander niet kunnen ontberen, zien wij het kapi taal meer en meer vijandig positie nemen tegenover den arbeid en dit wekt ver bittering en vijandschap. Door de ongebreidelde productie der laatste jaren is het thans zoover gekomen, dat alle markten overvoerd zyn, de over productie heeft zulk een enormen omvang verkregen, dat er een crisis moet komen, of liever zij heeft zich reeds in haar begin doen gevoelen. Tal van fabrieken moeten verminderen of geheel sluiten, wat reeds tot gevolg heeft, dat duizenden werklieden op straat zijn gezonden. Het is thans niet meer de gewone werkeloosheid die eiken winter wederkeert, neen, het is een onvermijdelijk gevolg van het meer voort brengen dan de wereld gebruiken kan. Daarbij komt nog. dat de groote trusts de markt van zekere artikelen beheerscht en alzoo de prijzen kunstmatig hooger houden, dan ze in werkelijkheid moes ten zijn. Het gevolg van dit alles is, dat zich hoe langer hoe meer uitbreidt een klasse van menschen, die het ongezonde van de tegenwoordige inrichting der maatschappij inziende, daarvan door woord en geschrift de wondeplekken aanwijzen en tevens de middelen aangeven, welke naar hunne meening verbetering zullen aanbrengen. Zoolang deze strijd op vreedzame, over tuigende wjjze gevoerd wordt, behoeft niemand zich ongerust te maken. Immers de waarheid triomfeert en wie het b\j het rechte eind heeft, zal eindelijk toch als overwinnaar uit den strijd te voorschijn treden Wij mogen ons in dezen geen partij stellen, doch drukken den wensch uit» dat bij al het streven naar verbetering, hetwelk wij dagelijks aanschouwen, ook werkelijk eenige verbetering zal merkbaar zijn. Ieder lid onzer samenleving heeft toch recht op een menschwaardig bestaan en het valt wezenlijk niet te ontkennen, dat voor velen zulk een bestaan met den besten wil van de wereld nog niet kan verkregen worden. Laten wjj dus een open oog hebben voor dergelijke misstan den en ieder in zijn kring medewerken om daarin verbetering te brengen, niet door het geven van aalmoezen maar door het wegnemen van datgene wat in ons oog als de oorzaak van den ongezonden toestand moet beschouwd worden. Moge dan alzoo het jaar 1902 zijn een jaar van rijke zegeningen voor de mensch heid, mogen geluk en voorspoed de don kere wolken verdrijven, welke zich aan den gezichteinder vertoonen. Een helder oog, een kloek verstand, een wil om het goede te doen en het algemeen welzijn te bevorderen, dit wenschen wij ieder toe. Zooals wjj in het begin van dit opstel zeiden, ziet de teekomst er niet rooskleu rig uit, het is dus ieders plicht, zich niet te laten leiden door zelfzucht, maar met liefde voor den naaste in het hart, elk naar zjjn vermogen oen steentje bij te dragen tot verbetering der maatschappij en het zooveel mogelijk wegnemen van misstanden. Een telegram aan de «Timesuit Bles- bokspruitvan 22 Dec. geeft bijzonderheden over het «ongeval" van Speu's colonne door den aanval der Boeren onder Britz Het zegt dat de Britten 200 man sterk waren en hun kamp in den avond van 18 dezer verlieten om een Boerenhoeve te overvallen. Zij vonden bij aankomst ter plaatse de hoeve verlaten, doch zagen zes Boeren in de buurt van een heuvel kam. Op dezen werd jacht gemaakt, doch zij gingen telkens meer terug. Eindelijk werd halt gehouden, daar de manschappen den geheelen nacht in touw waren. De derdeJ compagnie, die het verst vooruit was, zag een troep mannen in khaki naderen die in secties marcheerden, met de officieren voorop. Denkend dat het Britten waren, lieten zij dezen naderen tot op kleinen afstand Voor de vergissing was ontdekt, gaven de Boeren een salvo af; de compagnie weid dadelijk over meesterd. De tweede compaguie onder ging bijna hetzelfde lot, doch kon eerst nog stand houden De eerste compagnie die het meest achteraf was kon retireeren. De vierde leed geringe verliezen. LONDEN, 28 Dec. Uit een telegram van Kitchener met bijzonderheden over het gevecht bij Tweefontein blijkt, dat majoor Williams, die tijdens de afwezigheid van kolonel Firman het bevel voerde, gekam peerd was op de zuidelijke helling van een bijna loodrecht oprijzende kopje. De Brit- sche voorposten bezetten de hoeken van de stelling, die van nature reeds sterk was, maar bovendien ook verschanst. Er wordt gezegd dat de Boeren de zuidelijke helling beklommen en zich bij den top verzamelden, plotseling vielen5 zij de piketten op den top om twee uur des nachts met een overmacht aan. Voor de mannen in bet kamp uit de tenten wareD, renden de Boeren door het kamp een ieder neerschietende, die uit de tenten kwam. De officieren gaven vuur, beproevende bet getij te doen verkeereD, maar de Boeren waren te sterk en hadden alle vocrdeelen aan hun zijde, toen zij de pos ten overmeesterd hadden. Met inbegrip van de gesneuvelden en en gewonden is ongeveer de halve colonne thans aan de Elandsrivierbrug de overige mannen zijn gevangen genomen. Een Biitsch officier, die ontsnapte, ver- klaaide dat bij twee wagenladingen doo- en gewonden aan Boeienzijde zag. De «Imperial Light Horse" ging de Boeren achterna, maai deze slaagden erin op gebroken terrein te komen. Toen de Boeren den Langberg bereikten, konden de Engelschen niets meer uitrichten in zulk een land tegen de overmacht. De Britsche verliezen bij De Wets over val bedragen 6 officieren en 52 man ge sneuveld, 9 officieren gewond en 4 offi cieren vermist. Het aantal gekwetste manschappen is nog niet bekend. LONDEN, 30 Dec. De Times zegt Wij vestigen met oprechte bevrediging de aandacht op Kitchenei's mededeeling, dat de Boeren te Tweefontein zich goed ge droegen en mannen achterlieten om op de gewonden te passen. AXEL, den 31 December 1901. Zaterdag werd alhier ten overstaan van den notaris Van der Moer te Ter Neuzen en ten verzoeke van den heer J. M. Dregmans, secretaris te Hoek, in het loge ment van mej. de wed. L. B. A. Rolff, in het openbaar verkocht: een woonhuis met toebehooren, erf en tuin in de Lange Noordstraat te Axel, groot 1 are 70 cen tiaren. Kooper hiervan werd de heer J. A. van Vessera, gemeente-Sbcretaris van en wo nende te Axel voor de som van ƒ2300. Zaterdag werd door het bestuur van den polder Beoosten- en Bewestenblij, ten huize van mej de wed. Rolff alhier, aan besteed bet maken van keibestrating in 7407 M1. polderwegen met bijlevering van alle materialen. 13 biljetten werden ingeleverd, waar onder 4 van onwaarde. De geldige biljetten waren van: J. F. Adriaansens-Polfliet te Walzoor- d9n voor 64924, G. J. Balkensteic te Ter Neuzen voor 61762, A. van Dale te Cadzand voor 56999, A. Vermorken te Hontenisse voor 55000, A. de Waal te Lamswaarde voor ƒ54800, A.Tholena

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1