Buitenland. Binnenland. (jemengd Nieuws. Hoe menig ouderhart bloedt niet bij het zien van hun kroost, die, óf door eene ver keerde opvoeding, öt door verkeerd begrepen denkbeelden 7an ouderlijke gehoorzaam heid en liefde, schandvlekken der familie worden Waar die kleine, afgebakende maatschappij niet zelden het toonbeeld is van een vuur- spuwenden berg, wat blgft er dan over van de kracht, die van een huisgezin voor de samenleving moet uitgaan Zgn tal van huiseljjke tooneelen niet in flagranten strijd met het zoetklinkende »Vrede op aarde i» Vrede op aarde 1 En in schier elke gemeente vindt men van die brandende vraagstukken, meest personeele, waarbij sommigen zich als tot de tanden wapenen, en in hunren ouderlin gen en meestal onzaligen strijd, menigeen tot schade meevoeren. Teekent het vrede, wanneer groote belan gen op het spel worden gezet om eigen trots te doen zegevieren Is er vrede, waar de politieke hartstochten de tegenstanders als in den grond willen boren Meent men dat de godsdienst een ware vredebode is, indien de dweepers als in vuur gezet zgn tegenover anders denkenden Noemt men het vrede als onrechtvaard'g- heid gehandhaafd wordt om eigenbelang te bevorderen, oogen te dienen of menschen te behagen? Kan men onverdraagzaamheid beschou wen als een vredepalm, als bg de minste beweging de rookende puinhoopen, als stille getuigen van hare wraakzucht, opnieuw ontvlammen Geeft het trotsche Engeland niet het meest doorslaand bewijs van eene bespotting van het drievoudig Kerstlied Het recht van bestaan wordt vertrapt, de vrede op barbaarsche wgze verstoord, op ongekende brutaliteit gespot met alle menschelgk gevoel. Zgn de tal van brandende kwesties niet meer dan voldoende bewgs, dat we verder dan ooit verwgderd zgn van de heilige beteekenis van het Engelenlied Eu waar zou het einde zgn als we zoo en gezwollen oogjes, dat het arme kind reeds de terugwerking ondervonden had van het verdriet, dat ongetwijfeld schade lijk was geweest voor haar zorg. Der wanhoop ten prooi, radeloos van angst, wilde zij naar de kerk. De Madonna zou zich over haar erbarmen. Zy was moeder, de Madonna, zij, die haar schoon rooskleurig bambino (kind) in de armen hield, zou niet weigeren naar de angstkreten te hooren, die opstegen uit haar gefolterd hart. Zij wilde haar een ofier biengen, eene bloem, een lint, iets, wat het ook zij. Maar toen zij rondzag, vond zy niets. Bloemen Zy zag er thans nooit meer in hare nauwe gevangenis, er was niets vroolyks, niets schoons, niets dat friscb was, om baar heen. Als Neri in eeoe vlaag van (jdelheid zijne vrouw wilde laten bewonderen, bad hij baar eenige sieraden gegeven, maar zij had ze nooit willen dragen, daar zij maar al te goed wist, met welk geld zij betaald waren. Neen, zij kon ze haar onschuldig kind niet in de handen geven, dat zou zoo goed wezen alsof zij den vloek op haar wilde doen Dederkomen in plaats van den zegen, dien zij over haar hoofd wilde afsmeeuen. Haar blik viel op baren trouwring. Zy waren met zulk eene overhaasting ge trouwd, dat Neri niet eens den tijd had gehad, om er zich een aan te schaffen. De pastoor had een gzeren ring van de gordijn aan den troonhemel der Madonna moeten nemeD, od deze had bg de plech- voortgingen, en waartoe dient het ook, als men toch noodzakelijk moet terugkeeren tot het punt van uitgang, tot dat bonkende, onrustige menschenhart, dat het middelpunt des vredes moet zgn, wi! het vrede daar buiten, »vrede op aarde!" worden! De teiegraaf bericht ons zooeven, dat de Engeische Regeeriug de vergadering door bet VeieeDigd lersch Verbond belegd tegen morgen te Rooskey heeit verboden. Daar hebben we de poppen dus al aan bet dansen en als de Engeische Ministers bij hun vele dwaasheden van de laatste jaren nu ook nog deze voegen, dat zij met zulke maatregelen het Jersche vuurtje goed aanstoken, dan kan dit wellicht, de Boerenzaak nog ten go9de komen Het kan wel zijn, dat Rosebery iets van do plannen dei Ieren wist, toen hg hen met zijn liberale hoogheid afwees. Rosebery hield, zich wel of bg niets afwist van hetgeen in Regeeringskringen verhandeld werd, maar zulke sprookjes maakt men de kinde ren wijs. Op het Kroonprinsmaal waren Chamberlain en Rosebery het veel te goed eens om niet te veronderstellen, dat er over verschillende zaken ruggespraak is gehouden. Dit zou trouwens niet vreemd zgD, want de eigenlgke zaken worden in Engeland altyd achter de schermen afge daan en wat het publiek hoort en ziet, ook in het Parlement, is zoowat het scherm voor de komedie. John Redmond, de eerste man onder de Ieren werd van zijn Amerikaansehe reis te Dublin ingehaald ais een prins. De lord-mayor met tien andere ieden van het Engeische Lagerhuis baalden Redmond van het station af en door tal van vereeni- gingen met muziek en fakkels en een groote volksmenigte werd bij naar het stadhuis gebracht. Daar ging het natuurlijk aan het speechen, warm en wel. Redmond zeide o. a., dat de Ieren Rosenery niet vertrouwen hg had hun bondgenootschap opgezegd en kon niet langer liberaal hee- tenspanden de Iersche nationalisten alle krachten tot den strijd tegen Enge land in, dan zouden zij op den steun hunner stamgenooten in de Vereenigde Staten en op dien der Amerikanen zelf kunnbn rekeneD. Men heeft weieens gezegd, dat de En- gelscben nooit leeien. Het Iersche Parle mentslid Conor O'Keliy beeft in een bij eenkomst zijn landbouwers aangespooid geen akkers te pachten van Britsche eigenaren, die wegens hun knevelarijen geboycot waren. Hij is nu door de Recht- tigheid dienst gedaan. »Zal ik dien ring geven dacht Rosina. Neen, dat zou ook een onheilspellend offer zijn. Dat zou haar kind ongeluk aanbrengen. Die ring was haar zoo hard, zoo zwaar geweest aan den vingerEo toen viel haar oog toevallig op den kwast van zijde en goud, dien zij den vorigen avond van den grond had opgeraapt. Waar kwam hij van daan Zij wist het niet, hij behoorde haar niet toe, maar in ieder geval was het beter hem naar de kerk te brengen, dan hem voor zich te houdon. Hij was fraai en schitterend, waardig om het altaar der Madonna te versieren. Zij nam het slaperig half verstgfd kind op den arm, deed den rozenkrans om en ging naar buiten. De kerk was gesloten, en deze maatregel was even onnut als wanneer men eeneschaaps kooi sluit, nadat de wolf er geweest is. Een karabinier op post voor de deur, hield eene redevoering voor eene groep van oude vrouwen, die er verschrikt en ontdaan uitzagen, en hare verontwaaiding in woorden en gebaren trachtten uit te drukken. Men had gisteren, op klaarlichten dag de kerk beroofd, terwijl de kostei. onder den druk der groote hitte zich een middagslaapje had veroorloofd en de kat alleen overgebleven was om de kerk te bewaken. Niemand had iets gezien of gehoord. Rosina wankelde een waas van bloed kwam haar voor de oogen. Voor een oogenblik geloofde zij, dat alles om haar heen id bet duister gehuld was. Zy drukte bank te Castlebar tot twee maanden ge vangenis veroordeeld. De Engelschen doen nu precies, wat de Ieren verlangen. Als het vuur niet goed heet is, wordt het ijzer niet smeedbaar. Bijzonder nieuws uit Zuid-Afriku is er niet. Men is 't er niet over eens, of de wanhopige pogingen van Engeland meer en veel soldaten naar Afrika te zanden, moet worden toegeschreven aan de politieke noodzakelijkheid om een eind aan den oorlog te maken, of aan de nood zakelijkheid het leger aan te vullen, deels omdat wat niet op is, ziek is en de be smettelijke ziekten zeer toenemen. Alge meen gelooft men het laatste. Uil een nader beiicht over Kritzinger's gevangenneming blij t dat zijn commando hoofdzakelijk bestond uit Kapenaars. eD dat ook Louis Wesstls, Jacobus Wessels en Gordon Fraser tot de leiders behoorden. Het commando beeft zich doorgeslagen in Zuid-Westelgke richting, Krilzinger is nog een jonge man, 30 jaar oud. Hij moet Kupenaar van geboorte zijn, maar woonde reeds voor den oorlog in den Vrystaat. In het voorjaar van 1900 boorde men 't eerst van Kritzmger, en wel als luitenant van De Wet, die hem weldra tot bevelhebber in de Kaap benoemde. Hij was steeds een kranig vechter, trok de Oranjerivier bij nacht 6n ontij over, spe lende met de Engeische wachtposten. Ook liet hij dezen dikwijls zeer onaangename herinneringen achter, zooals nog niet lang geleden met de Schotsche verkenners van kolonel Murray welk korps bij deerlijk bavende. Weer gaat een groote generaal naar Engeland terug, lord Methuen hij zal een grooteo post ki ijgpir in Engeland. Hij was de man, die bij Moddei rivier de Engeische troepen zoo deerlgk liet havenen, dat bij in een soort van t pileptischen aanval over den grond rolde, loeG bij vernam, water eigenlijk gebeurd was. Maar de man heeft goede kruiwagens en dan kan men geen kwaad in de wereld. LONDEN, 23 Dec. «Daily News" bevat een telegram uit Volksrust van den 20en zeggend, dat de Boeren oogenschijnlgk besloten hebben tot voortzetting van den oorlog. Het ware doel der jongste samen- komst was om nieuwe plannen te maken voor den zomer-veldlocht. Een zeker aan tal mag zich misschien onderwerpen, maar de massa is besloten tot den dood toe te vechten. De Wet verschafte den sleutel tot verder verzet. De Boeren zijn van zins in Natal binnen te vallen over de Drakensbergen, waarbij De Wet de hoofd leiding zal hebben en Botba van uit het Noorden moet medewerken. Een groot aantal Boeren verscheen ten N.-O. van Volksrust Plumer's troep, met die van Puiteney en andere colonnes leveren bijna dagelijks schermutselingen. De Swazies helpen de Boeren aan wapens en munitie die uit Europa aangevoerd en over de grenzen gebracht woiden. De Boeren zijn goed bereden en goed van provisie voorzien. LONDEN, 23 Deo. De avondbladen berichten uit Kroonstad van 21 dezer Majoor Mac. Micking, die met 90 man van Vredeforl door de Vaalvallei marcheerde, werd plotseling aangevallen door een over macht der Boeren. Er volgde een hevig gevecht. De Britten moesten naar den spoorweg retireeren zij hadden 2 officieren en 5 minderen gewond. het kleine meisje zoo krampachtig tegen hare borst, dat het kind begon te schreien van pyn. Onwillekeurig verborg zij den zijden kwast, dien zij zoo onschuldig in de hand had gehouden. Thans wist zij, waar hij van daan kwam, on waarom zij gemeen! had hem te herkennen. Hij had aan de zilveren iarap gehangen, die voor het altaar der Madonna brandde. Zij wist. welke schuldige hand hem zonder het te weten by de wieg van haar kind bad laten vallen. Wordt vervolgd.) TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 21 December 1901. Bij afd. VI maakt de heer Fruijtier eenige op merkingen over de visscherij op de Schelde en ae Zecuwsche stroomen, een groot belang voor tal van visschers, een belang dat belemmerd wordt550 vaartuigen beoefenen de mossel-visscherij en de op brengst is zeer belangrijk. Nu wordt die visscherij zeer benadeeld door t verbod van mosselzuad te planten 500 M. uit den dijk of walen spr. dringt op verruiming van deze bepalingen aan. AXEL, tlcu £4 December 1901. Gisteravond werd op de bovenzaal van »Het Wapen van Zeeland" onder voorzitter schap van den heer C. P. Minjon de eerste jaarvergadering gehouden van de vereeni- ging Werkinansbelang," onderlinge maat- schappg tot geldejyke uitkeering bg het verliezen van vaikens. Uit het verslag van den secretaris-penningmeester, den heer L. B. A. Rolff Jz. bleek, dat de maatschappij op dit oogenblik telt 60 deelnemers en 40 donateurs, de inkoms'.en hebben bedragen 345.31 en de uitgaven 172.30, zoodat een goed slot aanwezig is van 173 01. Er werden meer dan 100 varkens gekeurd, 12 varkens zgn ziek geweest, waarvan er 5 stierven waarvoor door de vereeniging is betaald 125.50. De beeren Ëoogaert en Koole, die aan de beurt vau aftreding waren, werden als bestuursleden herkozen. Op vooistel van het bestuur werd eene wijziging iu het re gie ment gebracht eo o. a. ook bepaald, dat de deelnemers op kosten van de kas hunne varkens kunnen laten inspuiten tegen de vlekziekte eu dat alle aangegeven varkens van een bijzonder merkteeken zullen voor zien woiden. De uit te keeren schadever goeding werd weder gesteld op 35 cent per kilo en bet eDtree voor nieuwe deelnemers op 1.-. Met een woord van opwekking om leden en donateurs te winnen werd de vergade ring door den voorzitter gesloten. Het eerste jaar der vereeniging, wat wjj als het ware een proefjaar kunnen noemen, is dus gunstig geweest. Met geringe krach ten begonnen, door velen met eenig wan trouwen gadegeslagen, beeft de maatschap pij het zoover gebracht dat aan het eind van haar eerste levensjaar een overschot in kas >s van ruim f 170. wel een bewgs, dat zij op soliede grondslagen is opge bouwd en dat de werkman zich met volle gerustheid tot haar kan wenden tot zeker heid, dat hem zgn verlies zal uitgekeerd worden, wanneer zgn varken sterft. Wjj hopen dan ook van harte, dat velen zich zullen geroepen voelen tot deze vereeniging toe te ti eden, zoodat het woord van den voorzitter zal bewaarheid worden, die den wensch uitsprak, dat bg de volgende jaar vergadering het aantal deelnemers en dona teurs moge verdubheid zgn. Bg Kon. besluit is herbenoemd tot Kantonrechter-plaatsvervanger in het kan ton Hulst K. J. A. G. buron Collot d'Escury. Uit Utrecht wordt geseind Zaterdag ochtend bezocht de predikant Schaeffers uit Remscheid en zgn echtgenoote President Kruger en bood hem een bedrag van circa 10.000 Mark aan, bijeenverzameld door de kinderen in Westfalen en Rheiniand, als Kerstgeschenk voor de arme Boerenkin deren. De President was zeer geroerd voor dit blyk van medegevoel met de ongelukkige kinderen in Zuid-Afrika en dankte den predikant en zgn echtgenoote hartelijk. RechterVan dit vonnis kan je in hooger beroep komen je kunt daar ook van afzien. Beklaagde: Dan zie ik van het vonnis af. Onder Dinteloord is in bewusteloozen loestand gevonden een kleermaker, die zich in beschonken toestand op den weg had te slapen gelegd. Na in een hofstede te zgn binnengebracht, overleed hij kort daarra tengevolge van de doorgestane koude.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2