No. Zaterdag 21 December 1901. I7e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaand eren. F. DIELEMAfl, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. POYERIKA. Binnenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Kitchener seint uit Pretoria 16 dezer Gedurende de afgeloopen week zijn 31 Boeren gedood, 7 gewond, 372 gevangen genomen, terwijl 48 zich kwamen over geven. De buit bestaat uit 366 geweren, 17650 patronen, 155 wagens, 1800 paar den en 12200 stuks vee. Na in bijzonderheden de verschillende in gang zijnde operation beschreven te hebben, eindigt Kitchener: Het gerucht dat Maritz ernstig is gewond, wordt be vestigd. De vorderingen in de afgeloopen week zijn zeer bevredigend de colonnes werkten hard, alle troepen houden zich uitmuntend en doen hun uiterste best om den hardnekkigen tegenstand van den vijand uit te putten. French rapporteert, dat Kritzinger ge vangen genomen is; hij was ernstig ge wond bij een poging om door de linie van blokhuizen te breken nabij het station Hanover Road, ten oosten van De Aar De Daily Mail" meldt uit Heidelberg, TransvaalHier heerscht algemeen de overtuiging dat de oorlog binnen 2 maan den uit zal wezen. Het gerucht gaat dat De la Rey zich wil overgeven. Een aantal Boelengevangenen te Standerton aange bracht zeggen dat de vijandelijkheden 22 Dec. zullen eindigen. Hieruit zou vol gen dat de bijeenkomst van Zondag een week is verdaagd voor een eind-beslissing. In den loop der discussiën over de begrooting in de Fransche Kamer bestreed de Minister-president de conclusion van de budget-commissie om de begrooting van eeredienst af te schaffen. SI) Neii was thans dikwijls en lang afwe zig. Het geheime revolutionaire genoot schap, waaraan hij zich had verbonden, had hem de verspreiding van zekere ver bodens brochuies toevertrouwd. Hij bleef soms weken lang weg, dan bracht hij geld mede terug, maar hij wachtte wel er iets van aan Rosina te geven. Niet tegenstaande hare onwetendheid en hare naiveteit had zij toch, door gedurig de geaprekken van de bezoekers der herberg aan te hooren geëindigd met volkomen op de hoogte te zijn van de bedoelingen en het streven van het genootschap. Id afwachting van den algemeenen tiiomf van het socialisme, hadden Neri en zyne vrienden zich tot taak gesteld om het algemeens evenwicht der maatschappij te herstellen door gedeeltelijke ontvreemdin gen. Zij durfde hem geene verwijtingen te doen. maar aan de wijze, waarop hij haar het geld zag afwijzen, dat hij nu en dan medebracht, begreep hij, dat zij wel wist waar het van daan kwam. Rosina wist dat haar man een dief was. Telkenmale als hij te huis kwam huiverde zij onwillekeurig, want hare liefde en teederheid van voorheen waren in wrok en haat veranderd, de plicht Sembat stelde als amendement voor, om de hoofdstukken betrekking hebbende op de begrooting van eeredienst weg te laten de commissie nam dit amendement er. Ferette diende een motie in om de stemming over deze begrooting uit te stellen. Bernard diende een motie in om het Concordaat op te zeggen. Met 350 tegen 187 stemmen besloot de Kamer over te gaan tot de behandeling der artikelen. Verschillende motiën weiden verworpen. De Italiaansche Kamer was Dinsdag zeer woelig. Pantano vroeg, dat men niet de censuur zou toepassen op Enrico Ferri, die gisteren uit de zaal was gezet wegens zijn gezegde»In Noord-Italië zijn er bij uitzondering oasen van criminaliteitin Zuid Italië zijn de oasen van fatsoen uit zondering." Hij stelde als motie voor, dat men Ferri weer zou toelaten om hem gelegenheid te geven zich te verklaren. De Kamer verwierp deze motie. Ferri, die achter een glazen deur stond, sloeg een ruit stuk en riep in de zaal »De parlementaire camorra bestaat nog steeds." De Kamer nam vervolgens een motie- Luzatti aan, luidende, dat liet de plicht van den Staat is, te arbeiden aan de ont wikkeling van alle deelen van Italië. In de Belgische Kamer kwam Woens dag de motie Van der Velde in behande ling waarbij de regeering werd opgevor derd bij andere mogendheden steun te zoeken ten einde voor Engeland verbete alleen hield haar aan hem geketend. De hond zelf ontving hem, als hij thuis kwam met een dof geknor en liet hem de tan den zien, dat dan met een schop vergol den werd. Op een dag, kort vóór de geboorte van haar kind, had Rosina zich op weg be geven naar Giuditta. Zij wilde haar vragen om peet te worden van hel wichtje, dat zij ter wereld stond te brengen. Toen zij bij net veld was gekomen, dat met olijven was beplant, klopte haar hart zoo hevig dat zij verplicht was stil te staan. Voor zich uit, zag zij de zonnestralen door de olijfboomen dringen en arabesken teekenen op het voetpad, de nachtvlinders en de schoenlappers zweefden in dichte kringen om de kruizemunt en de lischbloemen, de meerlen en oranjekleurige wielewalen tjilpten in de boomen. Het was het paradijs na den zoo beperkten horizon, en de stikkende warmte in hare kamertje boven de herberg. Een zoel windje deed de bladeren sidderen, en schudde het gele stol van de veldbloemen waarop de bijen heen en weer vlogen. Zij naderde beschroomd, sloop stil voort als een schuldige Eva, die na haren val tot het vreedzame verblijf terugkeert, waaruil zij zich zelve vrijwillig heeft ver bannen. Z(j bee:de om iemand te ont moeten en vreesde evenzeer dat zij nie mand zien zou. Toen zij aan het terras kwam, zag zij eerst rond eer zij naar binnen giDg, De vogels met hunne roode ring te verkrijgen in den toestand der concentratiekampen. De oud-minister Beernaert en het lid Woeste spraken er beide tegen. Men moest Engeland niet kwetsen, men had er niets mee te maken en Woeste stelde een motie voor, waarin de overtuiging werd uitgedrukt, dat de oorlogvoerende partijen in Zuid-Afrika zich beijveien de plichten der menschelijkheid te vervullen Om aan sommige bezwaren tegemoet te komen wijzigde Van der Velde zijn motie in dien zin, dat de door Enge land te nemen maatregelen ter verzach ting van het lot der kampenbevolking, krachtig en afdoeüde zouden zijn. Ook deze motie werd weer bestreden. Een motie om eenvoudig tot de orde van den dag over te gaan werd ten slotte aangenomen met 51 tegen 42 stemmen en 1 onthouding wat zeker een moreel succes kan genoemd worden voor de aktie der socialisten. LONDEN", 18 Dec. De Regeering is voornemens om, indien de loop der zaken in Zuid-Afrika dit noodig maakt, om streeks half Januari meer dan duizend man van de gard-brigade naar het front te zenden met het doel het blokhuizen- stelsel uit te breiden en meer effectief te maken. LONDEN, 18 Dec De „Daily Tele graph* verneemt uit Johannesburg van 16 Dec.Er is een besliste verbetering gekomen in den toestand van Johannes burg gedurende de laatste maanden. De winkels ziin open en vol goederen de straten zijn vol goedgekleede vrouwen en kinderen en de handel wordt meer en meer levendig. en groene vederen waren nog altijd in de kooi op dezelfde plaats, waar zij haar had opgehangen. Daar tegenover op dezelfde plek, waar zij Angehno voor het eerst had gezien, bivond zich iemand. Een man achteloos nedergezeten op een bank, keek droevig en somber vooi zich uit. Het was Angelino. Hij scheen verander 1, zijn gelaat had een ernstiger uitdrukking aangenomen hij was mannelijker gewor den, en hij geleek nog meer naar zijne moeder. Het hart der poverina dreigde te bersten. Neen, n6en, zij wilde niet naar binnen gaan. Giuditta had gelyk gehad met haar weg te zenden. Zij verbotg het blozend gelaat in hare handen, en keerde stilzwygend terug. Z(j trad de kerk te Vicopelago binnen. Er was niemand. Zy wierp zich op de knieen »0 mijn God! mijn GodI En het is mijne schuld Ik zou zijne vrouw hebben kunnen worden als ik het gewild had, fluisterde zij. Plotseling, zich herinnerende, dat hei aan deze zelfde plaats was, dat zij trouw had beloofd aan Neri, sloeg zij zich heftig op de borst en vroeg vergiffenis voor hare slechte gedachte. Sedert dien dag ging zij niet meer naar Vicopelago. Twee malen zag zy in de straten van Lucca Tonina en haar man voorbijgaan. Zy was op zichtig gekleed en droeg gouden sieraden, die schitterden in d9 zon, zij lachte en scheen gelukkig. Rosina sloop naar de LONDEN, 19 Dec. De „Times* bevat een telegram uit Pretoria van den 17en zeggende, dat de Engelsche bladen ge durende de week die den 16n eindigde, een onjuiste voorstelling van den mili tairen toestand hebben. De gang van den oorlog is zonder twijfel bevredigend maar men moet er voor waken[zich niet te verbeelden dat er meer gedaan is dan werkelijk het geval is. De blokhuizen in Oostelijk-Transvaal strekken zich uit van Olifantsrivier naar ten Z. van Stan derton. Het is nog mogelijk voor de Boeren om naar het W. te gaan. Twee dagen geleden drong een commando van 150 man naar het W. door. Ten aanzien van de verontwaardiging van het publiek over de euveldaden der Boeren jegens de inboorlingen, zegt het blad dat men daarom de geheele Boerennatie niet ver- oordeelen moet wegens de daden van enkelen. Naarmate de Boeren meer uit eenspatten lijdt de discipline en menige daad is verricht door individuen die door de leiders niet in bedwang konden ge houden worden. De Boeren hebben over het algemeen de Britsche gewonden goed behandeld, in weerwil van het feit dat de lange duur van den oorlog de hartstochten heeft gaande gemaakt. TWEEDE KANER. Bij de behandeling der Vesting-begroo ting, Dinsdagavond sprak mr. Hennequin over de werken aan de Westerschelde- Bij de Vestingwet werd verworpen een schaduw, om niet door hen gezien te worden. Neri was zich zeiven geene twee dagen gelijk. Dan eens ijdel en trotsch op haar, eischte hij, dat zij met hem uit zou gaan en deed hij zijn best om haar door drente laars en officieren, die aan deuren der cafe's stonden te gapen, te doen opmer ken, dan wederom was hij jaloersch en grof, 60 verbood haar om gedurende zijne afwezigheid den drempel te overschrijden Zij zweeg en verdroeg alles met het ge duld en de onderwerping der hopeloos heid. En als hy haar dan naar hartelust had gek weid en door haar stilzwijgen ontwapend was, wierp hij zich aan hare voeten, overlaadde zich zeiven met ver- wijtingen en vroeg om vergiffenis, maar eindigde met de opmerking, dat zoo zij het voorstel van den impressario had aangenomen zij reeds raillioenen rjjk en zeer gelukkig zouden zijn. XI. Het was drukkend warm in het klei ne kamertje, moskieten en stofdeeltjes dwarrelden aan het plafond, iets lager draaiden de vliegen in kringen. Boven den grauwen muur schitterde de blauwe hemel en stak onharmonisch af tegen de met witkalk bestrekene huizen. Er was geen lucht, geen koeltje te hopen. Sedert een jaar bijna bevond zich in die onzuivere kamerlucht een wichtje, klein,

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1