No. 73. Woensdag 18 December 1901. I7e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. P 0 Y E RIH A. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van ltot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De berichten van het oorlogstooneel in Zuid-Afrika zijn van zoo weinig beteekems, dat wij de kennismaking aan den lezer kunnen overlaten. Als men zich maar niet laat leiden door de vaak zoo nood lottige suggestie van hetgeen gedrukt is, of zooals men 't ook wel noemt, om<dat het in de krant staat. Men is al te dikwijls opgelicht door de Engelsche berichten dan dat wij altijd onze waarschuwing zouden moeten herhalenwees toch heel zuinig met uw geloof, want het is meest kaf, dat als koorn voor wordt gezet. Als er nog wat gebeurt van eenige beteekems, dan wordt het zoo mogelijk verzwegen, doch in elk geval verdraaid, want het hoofddoel van de heeien aan de Theems is stemming te maken en dat zal uog wel een maand zoo duren met het oog op de opening van het Parlement. En als er een doel bereikt moet worden, zijn de Engelschen, zooals men weet grof, lomp en dikwijls ook gemeen. Als zoo danig qualificeeren wij het publiceeren door het Departement van Oorlog van een rapport over de slechte behandeling, die de soldaten van de verongelukte colonne van Benson bij Bakeniaagte van de Boe ren zouden hebben ondervonden. Majoor Young, die het rapport opmaakte, heeft 93 gewonde officieren en minderen ge hoord, die in handen van de Boeren waren geweest. Van dezen hadden 18 over niets te klagen, terwijl 75 zich bezwaarden over mishandeling van meer of minder ernsti- gen aard. Bijna al deze gewonden waren beroofd van hun geld, horloges en parti culiere papieren. Een groot gedeelte had ook zijn schoenen, en het meerendeel van zijn kleeren in handen van de Boeren moeten laten. Gebroken armen en beenen werden bij de ontkleeding verdraaid en verwrongen op onmeedoogende wijze. Het schijnt geen twijfel te lijden, zegt majoor Young, dat, ofschoon de Boeren-comman- danten er den wil toe hebben zij niet langer de macht bezitten om wandaden en moorden van den kant van hun onder geschikten tegen te gaan. Opmerkelijk is de woede van het Rus sische volk tegen de Engelschen, wat wel daaraan moet worden toegeschreven.dat er toch reeds een eeuwenoud antagonisme tusschen Russen en Engelschen bestaat. In verschillende Russische havens worden de Engelsche schepen geregeld geboycot en moeten de havens weer verlaten. Te Petersburg zijn de Engelsche winkels in den ban gedaan. Zij moeten sluiten bij aebrek aan klanten of uit vrees voor ge welddadigheden In de groote avenu- Norskaja liep een volksmenigte te hoop voor een Engelsch magazijn, dat nog open was. Leven de Boeren, weg met de broedermoorders 1 werd geroepen. De winkelbedienden moesten zich haasten om de luiken te sluiten en de deuren te vert geri onv 30) Zij volgde hem, nog steeds in hare mijmering verzonken, en dacht er zelfs niet aan hem naar zijne bedoeling te vragen, toen hij op eens voor een huis stil hield. Neri schelde, en een voornaam voorkomen aannemende, vroeg hij aan den dienaar, die de deur opendeed »Is de directeur der muziekschool te huis De dienaar zag hem aan met wantrou wende blikken. »Hlj is niet te huis, en men geeft bier geene aalmoezen dan op Zaterdag." »Ga hem zeggen, dat de ragazza, die hij te Viareggio beeft hooien zingen, hier is," zeide Neri met waardigheid. Juist op dat oogenblik kwam de direc teur, vergezeld van den impressaiio teru~ van de kathedraal. »Ah 1 daar is mijne diva 1" riep de Franschman. Gjj hebt mij beloofd deze onderhandelingen te zullen leiden, ik zal intusschen den monnik wachten. De directeur voerde Neri en Rosina in zijn salon, Zij, niet begrijpende, wat men van haar wilde, antwoordde met vrees en verbazing op al de vragen, die tot haar gericht werden. Die antwoordon waren onveranderlijk denzelfden, - In den Duitschen Rijksdag had on langs een onaangenaam incident plaats Bebel was aan het woord over het tol tarief en schilderde, met schrille kleuren de armoede hij sprak o a. van een kind, dat op school had gezegd, dat het graag in den hemel wilde zijn, dan behoefde het geen honger meer te lijden. Toen riep graaf Arnim, zeer hoorbaarDan heeft de vader zeker alles verzopen. Een kreet van verontwaardiging ging op van den kant der sociaal-democraten en terecht. Graaf Arnim trachtte zijn uitroep te ver draaien en te verzachten en beweerde gezegd te hebbenmisschien heeft de vader het geld verdronken. Door dat draaien maakte hij de zaak nog erger. Het geval met het kind moet hebben plaats gehad te Keulen en de „Köln. Volks zei t. heeft nu een ingezonden stuk, waarin het geval in bijzonderheden wordt meegedeeld door den onderwijzer. Een der schooljongens was gestorven. Den vol genden dag behandelde de onderwijzer in die klas de bijbe'lsche vertelling: Jezus zegent de kinderkens. Bij de woorden Laat de kinderkens tot mij komen, want hunner is het hemelrijk, deelde hij zijn leerlingen het sterfgeval mede en zeide, dat de kleine H. nu in den hemel was. Ten slotte vroeg toen de onderwijzer Wie zou er ook graag in den hemel zijn Op deze vraag gaf een knaap het bekende antwoord. Toen de onderwijzer een onder zoek ging instellen naar het gebrek van het gezin, vond hij dit inderdaad in eentreurigen toestand. Op een vlieringkamertje vond hij een vrouw en zes kinderen. De vrouw was ziek, de kinderen waren zwak en hon gerig. Twee kleinen konden nog niet loopen. Het beddegoed was een geheel onvoldoende beschutting tegen de koude. Het loon van den man was klein en on voldoende om in alle behoeften te voor zien. Van de veronderstelling van graaf Arnim, dat de man waarschijnlijk alles verdronken had. bleek niets. De openbare liefdadigheid heeft zich het gezin nu aan getrokken. »Hoe oud zij was, waar zij geboren was? Of zij kon lezen Of zij de toonschaal inde »Non so, ik weet het niet. Met hare gedachten bevond zij zich nog in de kathedraalhare verbeelding zweefde tusschen de wolken der wierook en de stroomen der harmonie. Wat wilde men van haar Neri en de directeur verwij derden zich en spraken zacht met elkan der. Toen ging Neri tot haar, zjjn oog schitterde, zijn gelaat blonk. „Rosina zeide hij, ik heb u niet bedro gen, toen ik u zeide, dat wij nog eens rijk zouden worden, en dat gij een koets en zooveel goud zoudt hebben als u maar wilt. Deze hsereD zijn zoo vriendelijk van voor u te willen zorgen. Zjj zullen u leeren lezen en zingen. »Dank u,« zeide zjj eenvoudig. Plotseling bloosde zij. »En gij zeide zij. »Ik, ik blijf hier op u wachten, want deze heeren zullen u medenemen, en gij moet eenige jaren bij hen blijven. Daarna zullen wij rijk zijn, en dan zullen wij elkander nooit weer verlaten. Rosina opende verschrikt de oogen. Hel was haar alsof zij de wjlluidende stem hoorde van Padre Romano, die haar zoo als vroeger op den weg van Santa Maria, zeide: »Als gij luistert naar hen, die u zeggen, dat gij rjjk kunt worden door te zingen, dan zijt gij verloren, verdoemd 1 En toen dacht zij er aan. dat de engelen tot haar hadden gesproken, als zij deze zelfde stem de hartroerende melodie had hooren zuchten. »Neii, zeide zij, toen wij trouwden, heeft de priester toen niet gezegd, dar niets ter wereld ons voortaan mocht scheiden »Zeg toch geene dwaashedenriep Neri ongeduldig. Ziet gij dan met alle dagen, dat mannen van vrouwen weggaan om in Amerika geld te verdienen? Gij zijt het, die mij verlaat, opdat wfj rp kunnen worden. Dat is alles. Gjj zult toch wel zoo dwaas met zijn van te weigeren Zij aarzelde. »Toen ik Daar den bergtop ging bij uwen vader, zeide zij met zachte stem, hebt gij mij gezegd, dat gij niet meer alleen kunt leven, dat gij u van het leven zoudt be- rooven, indien ik niet bij u bleef, en ik ben bij u gebleven. Er kwam een hartverscheurende glimlach op haai gelaat. - Het schijnt, dat gij thans geleerd hebt zonder mij te kunnen leven, Neri.« Hij nam hare handeD met de liefkozende teederheid der Italianen „Maar Carina gij ziet wel, dat ik mij voor u op ofier. Gij hebt Diet begiepen dat men u het geluk aanbiedt; slechts eenige jaren geduld en daarna zult gij zoo rijk zijn als een koningin en zoo elegant als een groote dame en dan zul len wij elkaDder nooit verlaten. Iedereen LONDEN, 16 Dec. Aan de Times wordt uit Pretoria dd. 15 dezer geseind dat de blokhuizen thans zoo goed als alle beschikbare mannen in beslag nemen zoodat er dringend behoefte is aan infan terie Er staan bijna duizend Boeren ten Noorden van den Delagoaspoorweg, die daar heel rustig voortleven, omdat de beschikbare Engelsche troepen elders ge bruikt worden. Jack Hindon, de bekende treinenver- nieler is ten Zuiden van Pan den spoor weg overgetrokken en weer teruggekeerd met een grooter aantal volgers Er is geen reden om er aan te twijfe len dat onder het groepje van 30 Boeren die 3 Dec. de spoorlijn overtrokken, ge durende de gecombineerde demonstratiën ten Noorden en ten Zuiden van de lijn, ook Schalk Burger en de andere Regoe- ringspersonen waren. Schalk Burger heeft een groote bijeenkomst geleid vier mijlen ten Zuiden Carolina en heeft de burgers aangemoedigd stand te houden omdat binnenkort een buitenlandsche interven tie te verwachten was. Hij is nu in de nabijheid van Pelgrims - vest, waar een 400-tal Boeren gekam peerd zijn wegens ziekte van hun paar den. Thans is die stad verlaten, maar ruwe woningen zijn opgetrokken op den top van den Pelgrimsheuvel, vijf mijlen ten Westen van de stad. Louis Botha is nog met de comman do's onder Opperman, Engelbrecht en Britz ten Zuiden van Ermelo. LONDEN, 16 Dec. Tot heden kwamen 499 gevallen van pokzieute voor zal ons benijden en wij zullen gelukkig zijn Zij zuchtte, Hjj werd ongeduldig. »Gij ziet wel dat deze heeren op uw antwoord wachten. Iedere andere vrouw, die zich in uwen elleDdigeD toestand bevond zou buiten zich z*rive van vreugde zijn bij zulk een voorstel. Weet gij dan niet, dat wij van hoDger zullen sterven, als gij hun voor stel niet aanneemt? Ik eiscb dat gij ja zegt ik wil het, verstaat gij? Op dat oogenblik vertoonde zich door de half openstaande deur het vreedzame kalme gelaat van Padre Romano. Gij hebt mij laten roepen mijnheer de diiecleur, zeide hij binnentredende, ver geef mij zoo ik u stoor. Rosina gaf een schreeuw, en naar den monnik toeijlende, wierp zij zich voor hem op de knieën. »Padre Romano,* riep zij, wat moet ik doen Zeg het; u zal ik gehoor zamen. De monnik zag rond met verbaziDg, en begreep niets van hetgeen daar voorviel. »Acb! Gij herkent mij niet U zeide Rosina. Ik ben bet herderinnetje, dat gjj te Santé Maria hebt ontmoet en thuis hebt gebracht bij de Strega van Vicope- lago, hei is ook al lang zeer lang geleden. Pad re Romano zag haar zwijgend aan en zuchtte.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1