Binnenland. Intrek van President Kruger in zijn nieuwe woning te Utrecht. Ruim haiftwaalf kwam de President uit Hiiversum voor villa »Oranjelust" aan de Malienaan aan. Een groote menigte had zich daar verzameld en luide hoera's stegen op, toen het rijtuig met den President aanreed. Van de villa wapperden de vlaggen van Transvaal en Oranje-Vrystaat. Lang voor de aankomst waren op >Oranjelnst" verschillende dames en heeren bijeengekomen. Opgemerkt werden o. a. prof. mr. J. De Louter, lid van het hoofd bestuur der Ned. Zuid-Afrik. Ver.dr. Jonkman, voorzitter, en mr. De Wilde, secretaris van de Utrecbtsche afdeeling, dr. Klaarhamer, van het Chr. Nat. Boeren- comité, dr. Templeman van der Hoeven, van het Roode Kruis, de leden van het driemanschap, de heeren Wolmarans en Wessels, mevr. Eloff, mevr. Mansvelt, mevr. Leljds en verschillende andere dames en heeren. De President weid bij de intrede van de villa ontvangen door de heeren prof. De Louter, dr. Jonkman, Wessels en Wol marans. In het ontvangsalon riep prof De Louter den President een hartelijk welkom toe in Utrecht. Liever had men natuuriyk gezien dat de President reeds weer naar zijn geliefd vaderland had kun nen terugkeeren, doch nu dit niet kon, hoopte spr. dat Utrecht hem dit gemis eenigszins zou vergoeden. De President dankte hartelijk voor deze ontvangst. De zaak van ons volk, zeide Kruger, is in Gods hand, die alles recht zal maken. Verschillende dames en heeren werden daarna voorgesteld. Met enkele heeren onderhield de Presi dent zich. Den heer Wolmarans vroeg hij belangstellend naar zijn gezin. Men was het er over eens dat de Pre sident er goed uitzag. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins, die Zaterdag tegen 2 uur het Loo verlaten, zullen ten 3 u. 50 m. staltijd aan het Staatsspoor te 's Gravenhage aankomen en zich langs den gewonen weg naar het paleis in het Noordeinde begeven. Dat heel Den "Haag dan vlagge en zyn blijheid toone over het wederzien van bet geliefde Koningspaar. AXEL, den 13 December 1901. Verplaatst de kerk 2e klasse bij de posterijen en telegraphie H. Reijner van veranderen. Wij gaan de rijken verjagen uit hunne paleizen wij zullen de tronen der koningen omverwerpen. Alle belas tingen zullen afgeschaft worden iedereen zal grondbezitter of eigenaar worden, en dan koop ik u eene koets met witte paarden, en eene japon van goudlaken. Gij gaat dan in den schouwburg zingen, en gij zult door allen toegejuicht worden. Zy luisterde niet. Zy dacht aan de schoone, heldere nachteu, die zij in de hut haais vaders had doorgebracht, als de frisscbe berglucht haar tegenwoei, en de schelletjes der geiten zich mengden met het gezang der nachtegalen, die van de vlakte naar boven vlogen met de geuren der lavendel en der bloemen, die in de rotsspleten groeiden. O God, zou zij het gebergte dan nooit weder aanschouwen Zou zy dan haar geheele leven in dezen verpestenden walm moeten doorbrengen. Zij viel op de knieën en trachtte een Ave Maria te bidden, maar een hartbrekend snikken smoorde de hei lige woorden op hare lippen. X. Vandaag gaan wij pleizier hebben Rosina. Wij gaan naar de wedrennen, naar de tombola en naar de kathedraal. Het was het feest der Volto Santo. Geheel Lucca en alles in den omtrek was in feestgewaad. Neri wilde doen zooals de anderen. Rosina volgde hem uit ge hoorzaamheid. Zij leidde een leven van Rotterdam naar onze gemeente, en lnge- trokKen de verplaatsing van de klerk 2e klasse J L. E W. vao der Wedden van Rotterdam. Ter voorziening in de vacature voor lid van deG gemeenteraad te Koewacht, onstaan door het bedanken van den heer Ch. Allefs, zijn tot cadidaten gesteld de heeren C. de Blieck en Ed. Vermandel. De stemming zal plaats hebben op Dins dag 17 December e. k. In de Dinsdag te Hulst gehouden zitting van den gemeenteraad werd, in plaats van het overleden lid van het burgerlijk armbestuur. Jen heer Ch. Wau- ters, uit een6 voordracht bestaande uit de heeren M. J. Wauters en Alex. Janssens, eerstgenoemde met algemeene stemmen benoemd. De nieuwe verordening op de tapperijen werd vastgesteld, alsmede de regeling van de jaarwedden van het onderwijzen i personeel. 3lj de behandeling van deze regeling werd door den heer Adriaan«e voorgesteld om de minima der onderwijzersjaarwedden te bepalen op 550 in piaats van, zooals werd voorgesteld, 500. alsmede op 75 voor elke bijakte in plaats van, zooals werd voorgesteld, 50. Beide voorstellen werden, na verdediging door den voor steller, verworpen met 5 tegen 2 stemmen, die van den voorsteller en den heer Hombach. M. Ct. Bedankt voor het beroep naar de Geref. gemeente te Silvolde ris. W. A. Vroolyk van Zaamslag. Door de Belgische Regeeiing moeten bij de onze pogingen aangewend worden tot vei krijging eener wijziging van de conventie betreffende het kanaal Gent Ter Neuzen, in dien zin dat de schutssluis te Ter Neuzen op meerdere doorvaart- wijdte zal gemaakt worden dan de thans in de wet vastgestelde 15.75 meter. Den len Februari zal aan het gebouw van het prov. bestuur te Gent worden aanbesteed de levering in het kanaal van Gent naar Ter Neuzen, tusschen de spoor wegbrug te Won ielgem en de brug de la Canardière onder Langerbrugge. Raming francs 3 636,556. Bij Kon. besluit is benoemd tot predikant bij de Protestantsche gemeente in Ned.-lndië de heer E. T. K. Steller, pred. by de Herv. gemeente te Hoek. Benoemd tot onderwijzer te Mheer bij Maastricht, de heer H. Vermandei te Sas van Gent. ellende en ontbering; hare vrooiijke on bezorgdheid had plaats gemaakt voor een angstig zorgen vour het dagelij^sch brood, waardoor alle andere denkbeelden ver drongen werden. I i de fabriek had zy geen werk kunnen krijgen alle plaatsen waren bezet. Met groote moeite was zy er in geslaagd om zich hennep en vlas te verschaffen, en zij spon het van den morgen tot den avond, en van den avond tot den morgen. Neri kwam niet te huis, dan voor den schralen maaltijd, dien zij hem bereid had. Het overige van den tijd bracht hij door met bedelen en eindjes sigaar op te ïapen, of in de herberg te zitten rooken en socialistische geschriften te verslinden. Dien dag wilde zij echter hare treurigheid afschudden en in de al gemeene vroolijkheid deelen. Maar bare pogingen daartoe bleven vruchteloos, een verpletterend gewicht drukte haar hart ter neder, de rozenkrans, dien zij aan den arm droeg, scheen haar zoo zwaar toe als oen kogel, en de waaier zonder welken geene Luccaaosche boerin zich in de kerk durft vertoonen, diende siechts om bare tranen te verbergen. Toen zij zich echter in de piachtige, schitterend verlichte kerk bevond, te mid den van den glans en weerschijn van goudlaken en zijde en tot het geheimzin nig vertrek doordroeg, waar de heilige reliquie der Luccanen, een groot crucifix van cederhout, dat geheel verdwynt onder den gloed der diamanten, waarmede het PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 15 December 1901. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Leeskerk Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Ds. K. J. Kapteijn (Bed. H. Avondmaal.) Ds. K. J. Kapteijn Nabetrachting. Kerk B. Ds. R. van de Kamp (Bed. H. Avondmaal.) Ds. R. van de Kamp Nabetraohticg. Rechtszaken. Arrondissement»-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 13 December 1901. E. d, C. 32 j., arbeider te Westdorpe is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevang. J. O. 20 j., bootwerker te Ter Neuzen is wegens wederspannigbeid veroordeeld tot 1 maand gevang. Het Gerechtshof te 's Gravenhage bevestigde gisteren het vonnis der recht bank aldaar, waarbij de colporteui K. tot 4 maanden gevangenisstraf was veroor deeld wegens beleediging van leden van het Vorstelijk Huis. De 18jarige M. B. uit Tilburg, be schuldigd van opzettelyken doodslag, ge pleegd op haar broertje, door het in de waschkuip te laten verdrinken, is door het Hof te 's-Hertogenboscb veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf. (xemeugd Nieuws. DRAMA TE OUD-BEIERLAND. Dinsdagavond hebben wy kort melding gemaakt van het droevige ongeval te Oud- Beierland. Nader wordt nog het volgende berichtDe justitie uit Dordrecht heeft met behulp van den geneesheer dr. Hers eeD onderzoek ingesteld. Dit onderzoek moet aan het licht hebben gebracht, dat de dame eerst werd doodgeschoten en dat baar aau- staaude daarna zelfmoord pleegde, om welke reden is nog niet mt te maken. Mej. was te Oud-Beierland by allen goed in aanzien. De /.aak, door haar vel leden jaar opgericht ging goed. Haar ver- versierd is, bewaard wordt, gevoelde zij zich langzamerhand weggesleept door be wondering en geestdritt. De bisschop om stuwd door kanunniken in berinelynen mantels, trad voorwaarts en de plechtig heid begon. Plotseling verhieven zich de toonen der muziek en weerklonken door de grootsche gewelven. Daarna zwegen de instrumen ten en werden vervangen door een koor van zangers. De stemmen vei hieven zich, zwollen, zetten zich uit als het ge luid des donders, en stierven weg in een welluidend zuchten. Toen verhief zich ééne enkele stem. Eene siddering door liep de menigtealler hoofden wenden zich naar dezelfde richting, aller blikken richten zich op één zelfde voorwerp op de tribune. Het was een tenorstem, frisch, zuiver, liefkozend maar bovenal aandoenlijk en teedei een dier stemmen die, wanneer zij zells alle kunst of methode zou missen, toch iedere kritiek zou ont- wapenen en tot zwygen brengen, omdat zij de snaar des gevoels aanraakt, die in aller menschen ziel aanwezig is. Rosina was zonder het te weten op de knieën gezonken. Zij bad alles vergeten het tegenwoordige met zijne zorgen, zijne ellende, zijne ontgoochelingen, bad opge houden vooi haai te bestaan. Zij bevond zich in het paradys, zy zwom in het licht, zij werd gediagen door een zonnestraal; de lucht, die zij inademde was bezwangerd met wierook en met den geur vau ont- loofde was ep een wisselkantoor te Rotter, dam werkzaam en was eveneens gunstig bekend. Wat de zaak zoo duister maakt, is dat men beiden nog te 10 uur heeft hooren zingen. Zooals dr. Hers moet geconstateerd heb ben, zyn zy op dezelfde wyze getroffen. De kogel heeft door do sis pen been zyn weg gevonden. Dat de man e-rst haar en toeu zichzelf gedood heeft, wordt ook opgemaakt uit het feit, dat beiden gekleed te bed lagen eu dat geen spoor van verzet van haren kant aanwezig was. Te 1 uur stooden by de aankomst van de stoomtram vele menschen de ouders vau mej. D. af te wachten die nog van niets wisten. Het »Nbl. van de Hoeksche Waard en Ij8elmonde" weet nog met zekerheid te melden, dat bet onderzoek afdoende aan het licht heeft gebracht, dat de daad ge pleegd is in een aanval vaü waanzin. Er zyn ook teekenen, dat het meisje tegenstand geboden heeft. STORM EN ONWEDER. Te Gendringen is een man door den bliksem doodelyk getroffen. Boven En schedé heeft een onweder gewoed, waarbjj hagelsteenen vielen ter grootte van een duivenei. Te Geldersch Veenendaal sloeg de bliksem in de openbare school, zonder echter onheil te veroorzaken. De kinderen, die in de school waren, ontstelden hevig. Een kort, maar hevig, onweder heeft boven Arnhem gewoed, vergezeld van zware hagelbuien. Door den bliksem weid het nurwerk in den grooten toren tot stilstand gebracht. Moord te Tilburg. Men meldtVan de geruchten omtrent de spoedige behande ling in hooger beroep der Tilburgsche moordzaak, waarvan Maria Kessels het slachtoffer is geworden, is al even weinig met zekerheid aan te nemen als van die omtrent de aan het licht gekomen nieuwe vermoedens tegen den koster. Ook de moeder van den schilder Mutsaers heeft een lang durig verhoor ondergaan. De zaak is nog hangende en in onderzoek. Ter aanvulling van het bovenstaande be richt ontleenen wy aan de N. Rott. Ct. dat de politie thans ook een koetsier van het naburig buiten van den heer W. J. H v. B te Rotterdam heeft ondervraagd. Deze koetsier, tevens onbezoldigd Rijksveldwach ter, stond een paar dagen na de vermissing van Maria Xessels, doch toen men nog niets omtrent de misdaad wist voor het station te Tilburg. Zyn aandacht werd toen getrok ken door een man, die daar blykbaar zeer gejaagd op en neer liep, en die voortdnrend het oog gevestigd hield op een politieagent in de bunrt. Zoodra die politieagent uit het gezicht was liep de man snel naar de brie- bladorde rozen schitterende engelen vlo gen om haar heen en zongen»Wij hebben medelijden met u, gi] zult niet meer wrenen, kom, ga met ons mede, by ons heeft men altyd lief, en wordt men nimmer bedrogen. Kom mede met ons, wij zullen u tot de Madonna voeren, die gezeten is op een gouden troon, en ge kleed is met een gewaad dat van de stralen der sterren is geweven, en dan zult gij ons gelijk worden.» Zij luisterde met half gesloten oogon, en den pijnlijken glimlach der zinsverrukking op de lippen de tranen stroomden over hare bleeke wangen en besproeiden hare handen. »Rosin&, zeide Neri, wij moeten gaan gij ziet wel, dat iedereen vertrekt. Padre Romano heeft opgehouden te zingen. Zy sprong op alsof by haar uit den slaap had gewekt. »Padre Romano? fluisterde zy, de zoon der hei bergierster van Saota Maria Heeft hij gezongen O Signoreen ik heb voor hem durven zingen >En gij zult nog wel voor anderen zingen, zeide Neri op veelbeteekenenaen toon. »Zij baanden zich een weg door de vrooiijke, opgewonden menigte, die de hoofdkerk omringde. Wordt vervolgd.) Voorm. 9 ure Nam 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2