No. 72. Zaterdag I4L December 1901. I7e Jaarg. po tkrvkI. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. DIELEMAfl, Buitenland. FEUILLETON. urant. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor B kl o is 70 eent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Engelsche kranten zijn heel vlag en heel breed, wanneer er een klein of schijnbaar succes is, maar heel langzaam wanneer het den Boeren naar den vleesche is gegaan. Daarom zullen wij wat geduld moeten hebben, om iets naders te hooren van de geschiedenis van Heilbron, waar de eene Engelsche colonne de andere te hulp snelde ten einde de omsingeling door De Wet te verbreken, en beiden het geraden achtten het niet verder met De Wet aan te leggen maar stillekens op Heilbron terug te trekken. Zij hadden er beiden ge noeg van. Een succes is dit in eik geval voor De Wet geweestdat wascht het water van de zee niet af. Ook in de Kaapkolonie, waar volgens de Engelsche voorstelling het nu heel spoedig met de Boeren uit zal zijn. men heeft dat al maanden lang gezegd hadden de Boeren een buiten kansje, dat de correspondent van de „Daily Mail" te Kaapstad verklapt heeft. Een Engelsch convooi van 30 wagens, onder bevel van luitenant Koch tusschen Lam- bertsbaai en Clanwilliam werd door de Boeren onder Maritz vermeesterd. Na een hevigen strijd van meer dan twee uren, waarbij luitenant Koch sneuvelde en ver scheidene Engelschen gekwetst werden, zag het Engelsche detachement zich tot de overgave genoodzaakt. Aan den ande ren kant van Kaapstad moet in Somerset- Oost ook weereen „ongeluk'' hebben plaats gehad. Een afdeeling van de bereden locale troepen, sterk 80 man, heeft zich bijna zonder te vechten aan den Boeren- kommandant Smuts overgeven. Men moet Een straal van toorn, wraak en wilde ijverzucht schitterde in naar oog. Voor een oogenblik werd baar hart vervuld van den woesten haat, die de beleedigde Itali- aansche vrouw naar den dolk dobt grijpen. Toen boog zij nederig het hoofd, en verwijderde zich in de richting van Morino's huis. Bovenal was het haar te doen om de vergiffenis der Strega te verwerven. Had zij zich onschuldig gevoeld, zij zou niet geaarzeld hebben om zich te wreken, maar zich schuldig gevoelende aan ondank baarheid jegens hare weldoenster, dacht zij aan niets anders dan aan doze schuld te boeten. De Strega was alleenzij was juist bezig een harer tooverdranken te bereiden, die in kleur en smaak veel overeenkomst met kinawtfn had, toen plotseling Fido tegen haar aansprong en haar met lief kozingen bedekte, zoodat zij bijna de flescb uit de hand liet vallen. »Nu reeds,fluisterde zij, weerde zacht- den hond af, en wachtte. Zij zag Rosina als een boetvaardige zondares met neder- geslagen oogen en gevouwen handen, lang zaam naderen. Zonder een woord te spre ken knielde zij voor Giuditta nedei en kuste de zoom baars kleeds. dat zoo .kwalijk niet nemen de Boeren schieten goed en iedereen heeft zijn leven lief. Nu iets van breede Engelsche verhalen Bij Oshoek, in het Oosten van Transvaal is, door den meergenoemden generaal Bruce Hamilton een Boerenlager over rompeld. De gevangen Boeren wérden naar Standerton getransporteerd en de opperbevelhebber Kitchener die in zulk een langen tijd niets had ondervonden, om zich over te verheugen, ging van blijdschap zelf naar Standerton om te zien, hoe de Boeren er uitzagen, Zie hier wat Reuter uit Standerton over de zaak seint„Hier zijn vandaag 93 gevan genen aangekomen die generaal Bruce- Hamilton gemaakt heeft Het zijn meest leden van de commando's uit Ermelo en Standerton, die langen tijd veel last heb ben gegeven Zij werden gevat op 32 KM. ten Zuid-Westen van Ermelo, na verrast te zijn door een goed beraamden nachtelijken aanval. De troepen hadden zich uitgebreid over een groote uitge strektheid en de hoeven binnen hetcor don werden met het krieken van den dag berend. Onder de gevangenen is zekere Nagel die een bekend trein vernieler moet zijn." In een telegram uit Carnarvon wordt gemeld van een aanval van de Boeren onder Maritz op Takkelboschkop, waarbij 2 Boeren werden gedood en 14 gewond waaronder commandant Maritz. Dit tele gram is echter van den 7n en van den aanval werd Woensdag door Kitchener reeds melding gemaakt, maar alleen ge zegd, dat de aanval werd afgeslagen en er bij gevoegd, dat „men meldt, dat »Ik dacht wel dat gij terug zoudt ko men, zeide Giuditta ernstig, maar ik dacht niet, dat het zoo spoedig zijn zou. Gij sterft nu toch niet van honger!* Het is geen aalmoes die ik u kom vra gen, het is uwa vergiffenis, zeide Pove rina ootmoedig. Ik ben zeer schuldig. »Hoe? Waarom? zeide de boerin op kouden toon. Zijt gij dan niet getrouwd Ik ben uw moed >r niet, gij hadl niemands toestemming noodig.* «Ik had uwen zegen noodig en dien heb ik niet gehad.* »Nu het kwaad geschied is, kan men het niet ongedaan maken. Gij hebt u uw lot gekozenals het een hard lot is, hebt gij er niemand dan u zelve van te beschuldigen. Ik weet niet wat gij voor plannen hebt. Gij zult vooi twee hebben te werken en weidra voor meer dan twee Als gij honger lijdt, laat het mij dan weten en dan zal ik wel middel vinden om u een stuk polente te zenden, maai kom niet meer hier terug, want ik kan u bier niet meer ontvangen. Iedereen in den omtrek weet, dat Angelino u tot zijn vrouw had willen hebben en dat hij niet opgehouden heeft u te bemiunen. Gij be grijpt welke praatjes er uitgestrooid zou den worden, als men u hier zag. Rosina stond op. »Ik zal gaan, zeide zij mismoedig maar ik heb u niet willen laten gelooven dat ik ondankbaar ben.* Maritz ernstig gewond werd en de Boeren achterna gezet werden door kolonel Doran.* Nu, dat achterna zetten kennen wij. Van een gevangeneming van Maritz wordt niet gesproken. Het Australische Kabinet zal overwegen of er niet meer troepen r.aar Zuid-Afrika kunnen worden gezonden. De liefheb berij om naar Zuid-Afrika te gaan is er bij de Australiërs allang af. De Engel schen schijnen het echter benauwd te krijgen in het derde jaar van den oorlog, dat zij zoo angstig om hulp roepen. In de Belgische kamer heeft het sociaal-demokratisch kamerlid Yan der Velde de regeering geinterpelleerd over de concentratiekampen evenals van Kol.ge daan heeft in de Nederlandsche kamer. Evenals hier was ook te Brussel het ant woord van den minister afwijzend. Niet alleen zou België niet het initiatief nemen maar ook twijfelde de minister, of de regeering wel mee zou doen, wanneer andere mogendheden een gezamenlijk ver zoek richtten aan Engeland om verbete ring te brengen in het lot van de bevol king der concentratiekampen. Een nieuw schandaal is te Napels ontdekt. Het is n. 1. gebleken, dat daar als het ware een geregelde fabriek bestond van valsche passen Tegen betaling van 600 a 1000 lire kon d6npersonen, die Italië wilden verlaten en geen voldoende papie ren hadden, een pas krijgen. Er schij nen in die zaak vijf gemeenteambtena ren betrokken te zijn. «Ik weet het Poverina, ik weet,* zeide Giuditta. En zuchtend voegde zij er bjj »Ach Rosina 1 als gij gewild hadt Verblind door hare tranen, gebroken door smart begaf Rosina zich naar de .woning van Ersilia, Zij was zoo wanho pend, dat het haar onverschillig was, of Neri zich dèAr ot elders bevond. Neri lachte en scheen zeei vroolijk. Hjj zat aan een tafeltje kaart te spelen met een jong man met zwarte oogen en heel ongunstig voorkomen. «Brengt gij geld riep hij Rosina reeds van verre toe. «Neri, uwe vrouw weentriep Ersilia met gemaakt medelijden. Neri ging naar buiten en trad haar tegemoet. «Zij beeft u niets gegeven, niet waar Dat dacht ik welmaar wij zullen er zonder haar ook wel komen. Verheug u, Rosina, wij zullen rijk worden, ik eerst, en dan gij. Maar het is een geheim, een verschrikkelijk geheim, en niemand mag er achter komen, zelfs gij niet.* Zij begreep hem niet, en ondervroeg hem ook niet, zij was er te afgemat en te mismoedig toe. De jonge man npet de zwarte oogen en Neri gingen te samen heen zij volgde ben, even stom en onverschillig als Fido. Het begon donker te worden. Zijlgingen de stad in, doorliepen een doolhof van nauwe, bochtige strateD, en traden eene De Duitsche Rijksdag is nog altijd aan het toltarief. Men hoopt deze week met de eerste lezing klaar te komen, daar de Kerstvacantie Zaterdag begint tot 8 Januari. De behandeling van de begrootïhg met het groote tekort moet tot Januari wachten. Volgens den correspondent van de Times« te Sjanghai hechten de Chinee- sche bladen geen waarde aan de keizer lijke besluiten, waarbij o. a. een stelsel van provinciale examens in Westersche wetenschappen wordt voorgeschreven men gelooft niet dat de Keizerin deze besluiten wil uitvoeren, en maakt de op merking dat van oprichting van inrich tingen van onderwijs in Westerschen geest nog geen sprake is, De dag der terugkomst van het Hof te Peking is nog altijd niet vastgesteld. LONDEN, 11 Dec. De Minister van oorlog Brodrick zeide hedenavond in een redevoering te Glasgow, dat de oorlogs kosten aanzienlijk verminderd zijn de twee laatste maanden. Het is nu moge lijk geworden, de industrieën van den Rand weer in werking te stellen op veel grooter schaal. Er keeren nu wekelijks 400 vluchtelingen terug, in plaats van 200 om de 14 dagen. LONDEN, 12 Dec. De Times en Stan dard melden uit Pretoria dat De Wet's commando uiteengedreven is door Broad- wood en Byng. De Wet en Steyn werden van Lindley in Zuidelijke richting verdreven. kioeg' binnen, waar een rood licht brandde. De lucht, die men er inademde was ver pest door knoflook, gebakken olie en tabaksrook tafels en banken waren mor sig, de muren van onreinheid doortrokken het was de gemeenste soort der Italiaan- sche herbergen. Na een kort gesprek met den waard, leidde men hen in een eng, berookt ka mertje met gemeene en vuile meubelen, „Daar is het paleis,* zeide de eige naar. «Wij zijn thuis,* zeide Neri tot Rosina. „Te huis!* Zij keek uit het venster, den arm uil- strekkende zou zij den grooten grauwen muur hebben kunnen aanraken, die er het licht en de lucht van onder schepte Nauwelijks kon men een stukje van den hemel onderscheidenwaaraan reeds eenige sterren schitterden. Zij zuchtte. «Het is goed,* zeide zij met gelaten heid «moigen ga ik naar de fabriek.* «Luister, zeide Neri ongeduldig,* en neem toch niet zulk een slachtoffer voor komen aan. Ik ben ongelukkiger dan gij, ik, die slechts één arm heb, en toch klaag ik niet. Men moet geduld oefenen. De jonge man, die gij zoo even gezien hebt, is een det toekomstige hervormers der maatschappij. Gij kunt niet lezen, gij kunt dit dus ook niet begrijpen. De ge- heele wereld zal weldra van gedaante

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1