BEKENDMAKING. Gemeenteraad van Axel. Ingezonden Stukken. Liatste Nieuws. Marktberichten. Adverteiitiën- RUHRKOLEN wel vermoedend dat een tegenspraak ot een andere lezing spoedig zou volgen. En zie, die is er al. Er ie geen sprake van een procedure en de prins staat in elk geval geheel buiten de kwestie. Er is alleen verschil van meening over de verdeeling van de aannemingssom tusschen den aannemer, die het werk heeft moeten laten rusten, en de borgen, die op geroepen werden om het werk te voltooien en at te leveren, en die daaraan ook vol deden. Alleilei praatjes en geruchten, in verband met het intieme leven van ons koninklyk echtpaar, die in de buitenlandsche pers voortdurend de ronde doen, worden zoo beslist mogelyk tegeugesproken door den Haagschen correspondent van de »Temps," wiens redactie deze een alleszins vertrouw bare bron noemt. De vorige week ging Grietje Ronse laar, dienstbode by een iamilie in de hoofd stad, boodschappen doen. In eeu portiek van een buis zag zy een portemonnaie liggen. Grietje keek eens wat er in de portemon naie zat en ontdekte een vrij groot bedrag aan bankpapier en zilver. Zy schelde aan en toen werd door mevrouw K. eerst ont dekt dat zy des ochtends vroeg hare porte monnaie had verloren, die zy nu, door de eerlijkheid der dienstbode, terug kreeg. Donderdagavond, te midden van de St. Nicolaas drukte, ontstond brand in het Hotel Polen" in de Kalverstraat te Am sterdam, ontstaan door glo°iend worden van de draden der electrische geleiding. Onge lukken hadden niet plaats, doch de schade, vooral door het water dat ter blussching werd gebruikt, is vry groot. Natuurlijk was er heel wat publiek op de been en van de verwarring maakten zakkenrollers gebruik om hun slag te slaan. Te Haarlem kreeg de meesterknecht van een slager, by wieu hij 23 jaar in dienst was, zijn ontslag. De man, die vader is van tien kinderen, vroeg daarop zyn' patroon of hy blyven mocht. Dit werd ge weigerd en daarop nam de ongelukkige, radeloos van angst of drilt, een hakmes en sneed zich op het hakblok een hand af. De man is naar het gasthuis vervoerd en zyn toestand is redelyk. Toch is hy voor zijn leven verminkt. Te New-York bemerkten eenige dok werkers by het lossen van een boot uit Hamburg, de »Palatia," dat uit een kist op jammerenden toon om water geroepen werd. Ze vonden toen in de kist iemand, die later bleek een verver uit Hamburg te zyn. Hy had zich in een kist laten op sluiten, zes voet lang en drie voet hoog. Op den deksel stond: Dit boven; voor zichtig." Een leeren handtaschje had hem tot hoofdkussen gediend, en de bodem van de kist was voor de zachtheid 4 duim dik met werk belegd. Langs de kanten hingen 2 dozyn flesschen met koffie, maar die waren bijna allen leeg en alle annere voedings middelen waren reeds sedert eenige dagen op, Hy had de kist als ijl-goed laten over sturen, zoodat zy tamelyk bovenaan in de lading zou komen en 't eerst zou worden gelost. Hy had vrienden in New-York gewaarschuwd want reeds twee maal waren er personen om een kist, merk T. B. 71, te halen. De »Palatia" maakte echter een langere reis dan men verwachtte, bij raakte te kort met zyn voeding en was by aan komst geheel uitgeput. Eerst dacht men dat hjj 't niet overleven zou of dat hy zyn verstand zou verliezen, maar als hy weer gezond werd had hy bet vooruitzicht terugg-zonden te worden als onbemiddeld landverhuizer. Dat gevaar is geweken daar eeu rjjke Amerikaan zich borg 7oor hem heeft gesteld by de immigratie autoriteiten. 't Doel van zyn zonderlinge logieskeus is niet duidelyk. Hy moet byna evenveel aan onkosten hebben uitgegeven als een tus- schendeks biljet kost. Vrydag in den vroegen ochtend is de Ostende-Weenen expres-trein met te groote vaart het station Frankfort binnengeloopen en beeft de stutblokken, een deel van het perron en de wachtkamer vernield. Noch van de menscheu iu den trein, noch van de zeer enkelen in een der wachtkamers, waarvan een muur instortte, bekwam iemand eenig letsel. Het scbynt dat het remtoestel niet in orde was. Uit Bombay wordt gemeld, dat een schip met pelgrims bestemd voor Goa, waar een Hindoesch apostel begraven ligt, is vergaan en datl40 menscheu daarbij zijn omgekomen. Te Leuven hebben da studenten ver schrikkelijk huis gehouden, na hetgeen in Luik is gebeurd bij den katholieken stu dentendag. Thans is de studeerende bloem der natie te Leuven in rep en roerde studenten, die zich gewapend hebben, maken de stad onveilig. Reeds zyn verscheidene belhamels gearresteerd. Woensdagavond heelt een troep studenten het »Caté du Gymnase" bestormd, de ruiten ingeworpen en de deur gebioken, waarna zoo veel mogelyk werd vernield. Een twee tal politie-agenten werd bij de poging om de orde te herstellen ernstig gewond, zoodat men hen weg moest dragen. Met de blanke sabel maakte de, intusschen veisterkte, politie een oharge, terwyl de studenten met steenen wierpen. By deze ongeregeldheden werd een jongmensch, zoon van een ge meenteambtenaar, zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat er geen hoop op herstel bestaat. De studenten zyn, den ernst van hun daden beseffende, op de vlucht geslagen. Een groote optocht vau de geestelijkheid schijnt dien namiddag de eerste aanleiding tot de ongeregeldheden te hebben gegeven toen reeds stegen de gemoedereu der sta denten tot een gevaarlijke warmte, hetgeeu van de zijde der liberale Leuvenaars, vooral arbeiders, protesten uitlokte. Na den optocht werden vele vreedzame voorbijgangers, zelfs jonge meisjes, door de studenten, die dooi 't dolle heen waien, gemolesteerd en mis handeld zoodat velen de vlucht nameu. Zelfs is met een revolver geschoten de kogei verb, ijzelde een ruit van een café. 's Nachts is men, na vernieling van deur en ruiten, een caté binnengedrongen, waar een tooneelgezelschap byeen was ook hier vielen gewonden, Andere studenten mis handelden intusschen den zoon van ren toorieeldirecteur zoo ernstig dat hij waar- schynlyk zal moeten sterven. De dader van dezen laatsteu aanslag is gearresteerd, met vele zyn er collega's. Als antwoord op de studenten betoogin gen te Leuven hebben er Vrijdag een 1000- tai aibeiders door de straten een optocht gehouden, die een anti-clericaal karakter had. Er werden eenige ruiten ingeworpen in een huis der jezuïten en in eenige café s. Op enkele punten werden revolverschoten gelost; maar 't blijkt niet duidelyk uit de berichten door welke party. Er werd een jongen door gekwetst, overigens niemand. De samenscholingen van meer dan vijf per sonen zyn verboden. De slachtoffers van den vorigen dag leven nog. Op de Obersee in Zwitserland is een treurig drama afgespeeld De bibliothecaris van bet stadje Winterthur ging met zyn vrouw en hun dochtertje in een bootje op het meer varen. Zy waren nog slechts eenige meters van den oever toen men plotseling k>eten hoorde, gevolgd door schoten. De man schoot eerst zyn vrouw en dochtertje dood en toen zich zelf. Het bleek dat hij voorat aan iemand had laten ontvallen dat hy zich gek voelde worden, en dat hij dan aan zichzelf en aan zijn familie dat ongeluk zou weten te besparen. Zitting 10 Dec. 1901. Aanwezig alle leden en de Secretaris. Voorzitter dhr. D. J. Oggel, Secretaris dhr. J. A. van Veasem. De notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen en goedgekeurd. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. I. Was iDgekomen een schrijven van de h.b. Van Vessem, Dieleman en Rolff onderwijzers aan de O. L. School, dat zij bereid zijn herhalingsonderwijs te geven tegen vergoeding van ƒ1 per uur en met zooals de Raad bij verordening heelt aangenoineD 60 cent per uur. Op voorstel van dhr. Van Hoeve wordt dit punt aangehouden en besloten te on derzoeken welke bijdrage het Rijk in deze kosten zal verleenen. II. Wyziging begrooting 1902. Woidt met algemeens stemmen goed gekeurd. III. De nieuwe verordening hoofdelij- ken omslag, ontworpen door de commis sie Lamaitre e. a.. woidt verworpen ver klaard als in stryd zijnde met de wet, en aangenomen de oude verordening te bandhaven. De Voorz. maakt bekend dat de laagste inschrijvers voor bet schoolgebouw zijn H. van Luijk en A. van 't Hoff voor de som van 20295. De begrooling was 23300. M. a. s. wordt besloten den laagsten inschrijvers het werk te gunnen. IV. Bouwen onderwijzerswoning. De Voorz. stelt namens B. en W. voor de voorkeur te geven aan de eerste tee- kening daar volgens deze de bouw maar ƒ600 meer kosteD zal dan volgens de tweede teekening. Tot stemming over gaande wordt met 6 tegen 5 stemmen besloten te doen bouwen volgens de mooiste teekening. Voor stemden de bh. Drogmans, Wolfert, Lamaitre, Van Hoeve, F. Dekker en de Voorzittertegen de hb. Dieleman, P. Dekker, Van Fraayenhove, Smies en Jansen, Niets meer te behandelen zijnde sluit de voorz. de vergadering. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer d.e Redacteur 1 Mag ik U beleefd een plaatsje verzoe ken in Uw veelgelezen blad Bij voorbaat mijn dank hiervoor. Voor eenigen tijd is er hier een zang- vereeniging„Excelsior" opgericht. Dat deze in Axel wel kan bestaan, blijkt uit het groot aantal jongelui, die zich als wer kende leden opgaven. Eene aansporing voor een' muziekliefhebber, dacht mij, om die vereeniging te steunen. Ook ik had, op aanvraag daartoe, wel plan dat te doen. Deze week echter, vragende aan een paar leden of hun de repititie's nog al bevielen, kreeg ik geen bevredigend antwoord. Wat de ijver èn vau den Directeur èn van het grootste deel der leden aangaat, deze laat gelukkig weinig te wenschen over. De Commissaris van Orde evenwel schijnt niet te weten, hoe hij zich in die vereeniging dient te gedragen. Men ver telde mij tenminste, dat deze niet voor de eerste maal enkele leden zulke onge paste, ruwe woorden toevoegde, dat de fatsoenlijke meisjes en jongens zich erger den over de manier, waarop hij eenigen een kleine terechtwijzing moest geven. Zeker geen wonderIk meen genoeg leden te kennen, die niet gewoon zijn dagelijks zuike uitdrukkingen te hooren, als de Commissaris van Orde daar schijnt te gebruiken. Zooveel te meer bevreemdde het mij, dat de overige bestuursleden dezen er niet dadelijk op wezen, dat men ook zonder vloeken iemand op zijn' plicht kan wijzen. Door een' flinke maatregel zou mijns inziens die fout nog wel te ver beteren zijn, vóór de vereeniging onder dergelijke dingen lydt. Daarna, boop ik, zullen velen een penningske afzonderen om den bloei van „Excelsior" te helpen bevorderen. EEN LIEFHEBBER YAN MUZIEK EN ZANG. LONDEN, 9 Dec. De bladen melden uit Bloemfontein van gisteren, dat De Wet zich moet bevinden op een hoeve bij Vechtkop, 12 mijl van Heilbron. Hij heeft een groot commando bij zich en er had een bijeenkomst plaats van 8 Boerencom- mandanten o. a. van Steyn. De Wet Ross Mentjes Botha euz. PARIJS, 8 Dec. De „Memorial Diplo matique" deelt mede, dat de Britsche Re geering den Mogendheden te verstaan heeft gegeven, dat de Zuid-Afrikaansche oorlog zeker voor het eind van Maart a. s- geëindigd zou ziju. PRETORIA, 7 Dec. In W. Transvaal is er deze week een beweging der Boeren geweest van het Z. des lands uit naar de streek tusschen Rustenburg en Zeerust, waar duizend mau zijn op schotsafstand van Kamp. Liebenberg met 300, Dutroit met 100 man blijven ten N van Wol- maransstad. In den Vrijstaat is De Wet opnieuw bezuiden Heilbron, met 1000 man. Aan het Berl, Hof Tbth wordt ge" meld dat tegen den verspreider van de praatjes over ons Hof, in de buiten landsche pers een vervolging zal worden ingesteld. Axel, 7 DEC. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de pryzen als volgt Tarwe 8,52 a 8,50 Rogge 6,— a 6,30 Wintergerst 7,25 a 7,50 Zomergerst 6,— a f 6,50 Haver 6,75 a ƒ7,- Erwten ƒ10,— a ƒ10,50 Paar- denboonen 7, a 7,50 Lynzaad 14,— A J 14,50 Aardappels 2,25. Koolzaad per zak van 106 liters ƒ0, Alles per 100 kilo. Hulst, 9 DEC. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de pryzen als volgt Tarwe 8,50 Rogge 6,50 Wintergerst 7,50 Zomergerst ƒ0,— Haver ƒ6,75 Erwten 10,50 Paardenboonen 0,Dui- venboonen ƒ0,— Witteboonen 0,— Bruineboonen 7,50 Boekweit 0, Lyn zaad 0, Aardappels f 2,25 Koolzaad per zak van 106 liters f 0,— Boter per kiJo ƒ1,00. Eieren per 26 stuks 1,50. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 28 stuks hoornvee, 50 varkens, 1 schaap verkocht 13 30 0 Ter veemarkt te Gent van Vrydag 6 DEC werden te koop gesteld 130 schapen, 7 lammeren, 79 kalveren, 184 vette var kens, 15 loopers, 409 biggen 30 melk koeien 4 groote ossen, 72 jonge ossen, 82 vaarzen, 109 vette koeien, 78 stieren, 149 magere dieren. Pryzen waren per kilog voorossen en vaarzenvleesch fr 1,30a fr 1,38 idem 2de qual fr 1,20 a fr 1,25; koeienvleesch fr 1.18 a fr. 1,27 idem 2de qual. fr 1,05 a fr. 1,15stierenvleesch fr. 1,20 a fr 1,30 kalfsvleesch, Ir 1,60 a fr 1,80 schapenvleesch fr 1,30 a fr. 1,40 lams- vleesch fr 1,90 a fr. 2,05 en varkens- vleesch fr. 1,25 a fr. 1,30. Ondergeteekende bericht, dat do prijzen zijn gevallen le Prijs op No. 493. 2e Prijs op No. 17. 3e Prijs op No. 385. Dat de prijzen uiterlijk 31 December 1901, op vertoon der nummers moeten zijn afgehaald en dat de verloting onder politie-toezicnt heeft plaats gehad. Axel. L. B. 4. ROLFF Lz. By de j.l. Vrijdagavond gehouden ver- lotins uit de St. Nicolaas-Etalage van C. P. GAST, ziju de pryzen gevallen op de nos. le Prys op no. 403. 2e Prys op no. 57. 3e Prijs op "no. 91. WACHTENDE het schip »Oetolanc, schippei Müller, met één lading voor JOH. SMIES en Axel. D. SCHIEMAN»

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 3