Landbouw en Veeteelt. llecütszakeii. (jemcngd Nieuws. BOERENLEENBANKEN. (Slot.) Niet onwaarschijnlijk heeft deze of gene bij de lezing van ons vorig artikel gedachtJa -vel, zoo'n leenbank lijkt een mooi ding, maar hoe zal men aan alle aanvragen om voorschot voldoen, wanneer er geen geld genoeg in kas is zullen de kosten van oprichting en beheer niet te bezwarend zijn op welke wijze worden de spaargelden veilig en rentegevend belegd V Deze en meer vragen willen we thans beantwoorden. En we vangen daarmee aan met te zeggen, dat een Boerenleenbank niet op zich zelf staat. Was dit wel het geval, ja, dan zon van de geheele zaak niet veel terecht komen. Van regeeringswege wordt echter de op richting bevorderd door een subsidie |van ten hoogste f 175J te verleenen aan elke leenbank, onder voorwaarde van aansluiting bij een Centrale Bank. Er zijn n.l. 2 CeDti^ Banken, welke de leenbanken met elkaar verbinden en voor de geld zaken zorg dragen. Heeft de kassier van een aan gesloten Bank geen geld genoeg in kas, dan zendt het bestuur even een formulier-aanvraag naar de Centrale Bank te Utrecht en zoo alles bij de Bank- aanvraagster in orde is, wordt het geld onmiddel lijk toegezonden. Zij betaalt dan hiervoor 4%% rente, ongetwijfeld buitengewoon laag, waar hij de tegenwoordige geldduurte elders zeker 6,748 4/0 moet worden betaald. Heeft daarentegen de kassier een zeker kapitaal in kas, waarmee hij geen weg weet, dan zendt hij dit naar de Centrale Bank daar wordt het door den administrateur rentegevend belegd [thans 4 «•///J en gebruikt om Boerenleenbanken in andere fedeelten van het land te helpen. Zoo ondersteunen e Banken elkaar onderling wat aan den landbouw in het geheele land ten goede komt. De winst door de Centrale Bank behaald, wordt onder de aangesloten Banken verdeeld, met dien verstande, dat niet meer dan 7 dividend mag worden uitgekeerd op de aandeelen, waarvan elke aangesloten bank er een moet nemen. De winst, door de locale banken, behaald, wordt niet verdeelddaarvan wordt, na aftrek der alge- meene verliezen, een fonds gevormd, totdat dit de hoogte bereikt heeft van het bedrijfskapitaal, hetwelk noodig is om alle voorschotten in den kring te doen. De winst eener bank wordt natuurlijk verkregen door het renteverschil tusschen de ge deponeerde of spaargelden en de voorschotten, en door de inkomsten der belegging aan de Centrale bank. Bij de meeste banken bedraagt de rente voor spaargelden 3 en voor uitgeleende gelden 4 4 47.%. Zeer gemakkelijk en goedkoop werken de Raif- feisenbanken, daar ze om zoo te zeggen geen exploitatiekosten hebben in dit opzicht kan geen enkele flnancieele instelling met haar vergeleken worden. Andere credietinstellingen moeten winst maken, om haar directeur en commissarissen salaris of tantiemes te gevende klerken en 't kantoor lokaal kosten veel geld, de risico moet toch gedekt worden, enz. Bij de Raiffeisenbanken echter is de kassier, de eigenlijke zaakvoerder, de eenige, die salaris geniet en dit is een zeer klein bedrag, in den eersten tijd niet meer dan 25 4 f50 per jaar. Alle overige posten die van Bestuursleden en Toezieners, zijn eereposten. Yoor lokaalhuur, be lasting, licht en vuur behoeft evenmin iets in rekening te worden gebracht, daar de kassier kantoor bij zich aan huis houdt De eenige kosten van belang zjjn de oprichtings kosten, als die der notariëele akte, voor een brand kast, 't aanschaffen van boeken, enz., waarin echter voorzien wordt door de subsidie der Regeering en de inlagen der leden, die bij bun toetreding 50 cent betalen. De leden zijn hoofdelük aansprakelijk voor alleverbiudtenissen der ,/eeubankdeze hoofdelijke aansprakelijkheid levert echter niet de minste be zwaren op, daar de grondslagen, waarop een leen bank is gevestigd, zoo solide mogelijk zijn. Geen geld toch wordt geleend dan aan leden, dus aan personen, die in alle opzichten te goeder naam en faam bekend staan ae leening kan slecbts ge schieden voor bepaalde en behoorlijk gecontroleerde doeleinden uitsluitend in 't belang van den land bouw, en onder het stellen van persoonlijke of zikelijke zekerheid. Voorts is er een reservefonds om op mogelijke verliezen voorbereid te zijn, en staat de geheele administratie onder toezicht niet alleen van een speciale commissie, maar verder nog van den inspecteur der Centrale bank te Utrecht welke bapik weer gecontroleerd wordt vanwege de Regeering en de aangesloten banken zelve. Hoe nuttig en gemakkelijk een boerenleenbank werkt en hoe noodzakelijk het is, dat er in elk dorp eene wordt opgericht, heeft de ondervinding geleerd. Dit laatste is ook de bedoeling der Neder- landsehe Regeering, die er prijs op stelt, dat dit middel ter verbetering van het landbouwcrediet door haar ambtenaren zooveel mogelijk wordt be vorderd. Wanneer het plan, dat is voorgesteld, om de gelden der Rijkspostspaarbank beschikbaar te stellen voor het landbouwcrediet, eenmaal verwezenlijkt wordt, dan zal er voor den landbouw een betere tijd aanbreken. Op dorpen, waar de boeren geen geld noodig hebben, is daarom een leenbank volstrekt geen overbodige zaak. Ergens in Zuid-Holland werd er kort geleden een opgericht. Velen vonden het „in zoo'n rijke streek malligheid." Maar anderen oordeelden, dat de bank dan kon werken als spaar bank. En zij hadden gelijkna verloop van 4 maanden was er bij de Centrale bank te Utrecht een kapitaal van f40.000 gedeponeerd, hoofd zakelijk afkomstig van menschen, die vroeger nooit aan sparen gedacht hadden of het geld rente loos bewaarden. Wij willen ten slotte hen, wier belangstelling voor de Raiffeisenbanken is gewekt verwijzen naar een werkje daarover, dat onlangs verschenen is bij den Uitgever Smeets te Weert en geschreven is door de bevoegde hand van den heer C. J. F. Brands, inspecteur der Coöperatieve VereenigiDgen van Raiffeisenbanken en Landbouw- vereenigingen te Utrecht. C. B. AXEL, (leu 10 December 1901. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het afbreden der oude, en het bouwen eener nieuwe school met bij levering derbenoo- digde materialen. Ingeschreven werd door de navolgende heeren voor de daarachter gevoegde sommen A. Blejjsnberg van St. Jansteen voor 28150, - W. Reinoud van Ter Neuzen voor 27110,- J. J. de Smidt van Ter Neuzen voor 27090, J. de Booy van Ter Neuzen voor 26800,— H. Kejjzer van Ter Neuzen voor 26780,A. Jacobs van Goes voor 26000,— Pt Boogaard van Ter Neuzen voor 25850, P. v. d. Ree en J. A. Meertens van Ter Neuzen voor 24879-; J. A. v Gpsel van Hulst voor 24733,— W. Schopman en Van der Walle vauj Hulst voor ƒ24662,— Hanewinkel van Vlissingen voor ƒ24378,J. v. d. Velde van Zaam- slag voor 23600, - C. E vereert van Ter Neuzen voor 23465.— C. Bljjenb rg van St. Jansteen voor 23449,— Reuling van Hulst 22500. C. v. d. Broeke van Axel 22423, G. Balkenstein, en J. v. d. Velde van Ter Nenzen voor 21576,— F. Kejjzer van Zaamslag voor 21475, Duijvenstein en P. Wisse van Zaamslag voor ƒ21388,— A. Cornelisse en J. K. Vink van Axel voor 20979,— A. de Jonge en F. Deij van Axel voor 2090'),— J. van Hoeve van Axel voor ƒ20375,— A. van 't Hoff en H. van Luijk van Axel voor 20295,-. Koewacht. Het was Maandagmiddag een heele drukte op ons dorp door de aan komst der nieuwe muziekinstrumenten voor de pas opgerichte fanfaren-maatschappij. Ge instrumenten werden geleverd door de heeren De Karts van Lier en Van Durm van Kemseke en werden door het bestuur en de werkende leden in ontvangst geno men. Toen er een wandeling door bet dorp werd gemaakt, was er natuurlijk veel volk op de been. Beroepen tot predikant naar de Geref. gemeente te St. Puilipsland de heer L. Boone, pred. te Ter Neuzen. Het gezin van een metselaars-gezel te Ter Neuzen werd Zaterdag vermeerderd door de geboorte van drie üinke jongens. De toestand van de moeder was niet zeer gunstig. -- Op verzoek eervol ontslagen dbr.M. Ejjke, eerste luitenant commandant vanhetkoips tot vrijwillige oefening in den wapenhandel Voor Vaderland en Koning" teTerNeuzen> Te Stoppeldijk is tot kapelaan be noemd de heer Jos. Dierick, priester van het Seminarie. Arrondissement^-Rechtbank te Middelburg, Zitting van 10 December 1901. A. D., 20 j., landbouwer te Axel, is wegens mishandeling veroord. tot 7 dagen gevang. J. d. B., 24 j., veldarbeider te Hulst, is wegens mishandeling veroord tot 7 dagen gevang. A. B 70 j., werkman te Kloosterzande (Hontenisse,) is wegens mishandeling ver- ooid. tot 3 maanden gevang. J. A. d. S., 31 j., rjjksveldwachter-jacht- opziener te Retrancheuient, is wegens mis handeling vrijgesproken. Door het Openbaar Ministerie was 3 maanden gevang, gevor derd. week heb gegeven, en er was heel veel, ik heb zoo lang gewerktHoeveel is er nog van ovei »Ik weet het niet, ik heb het niet ge teld zeide Neri onverschillig. Waar is het »Ik heb het aan iemand geven te be waren. Zij zag hem strak aan. •Neri, Giuditla heeft mij eens gezegd, dat het dwaas van mij was, u dat geld gegeven te hebben, want dat gij het gaandeweg hebt uitgegeven. Zij bedroog zich, niet waar? »Giuditta heeft mij altijd belasterd, zeide hij ontwijkend. Voorzeker heb ik er wat van uitgegeven om mij te eten te koopen toen ik uit het hospitaal kwam. Rosina zuchtte. Ach, als er Dog maar genoeg overgebleven was om bij de herders naar de hergen te kunnen gaan, dan zouden wij zoo gelukkig kunnen zijn. De herders zijn goed en liefderijk, zjj zouden ons niet verstooten. »Grazie 1 (dank u zeide Neri ironisch ik heb volstrekt geen smaak voor het harde zwerversleven der vagebonden en wilden. Ik wil een beschaafd man worden, en bij mijns gelijken wonen Indien gij eene goede, tefedeie, trouwe vrouw waart, dan zoudt gij niet altijd naar middelen zoeken om het te ontwijken om voor mij te werken ep dan zoudt gij eenvoudig naar de fabriek terug gaan. Rosina verbleekte. Naar de fabriek teruggaan en haar zware keteu weer op te nemen, zich op nieuw te onderwerpen aan de dagelijksche folteringZij volgde hem met gebogen In d'en de oogen vol tranen. Toen zjj voor de kerk van Vicopelago kwamen, waar zij op zoo treurige wijze bij het aanbreken van den dag, zonder andere getuige dan den pastoor, die hen met verwijtende blikken aanzag, bleef Rosina stilstaan. »Laat ons naar binnen gaan, zeide zij vastberaden en laat ons God bidden ons te vergeven, dat wij Hem beleedigd heb ben door te trouwen zonder den zegen van haar, die een moedor voor mij is ge weest daarna zullen wij naar de Strega gaan en voor haar nederknielen. Thans weet ik, dat zij gelijk had en dat ik slecht gehandeld heb. Ik had haar moe ten gelooven ik had naar haar moeten luisteren. Ik wil niet, dat mijne onge hoorzaamheid ons ongeluk aanbrenge. Hij protesteerde. Gij kunt gaan, waar gij wilt, maar gij zult toch wel met denken, dat gij mij aan de voeten van Giuditta kunt biengen om haar vergiflo nis af te smeeken Ik ken die vrouw. Nooit zou ik iets hoegenaamd van haar verkrijgen, zij haat en veracht mij. Wat u betreft, als gij het maar goed weet aan te leggen, kunt gij alles, wat gjj will van haar gedaan krijgen. Overigens, in dien zij u niet vriendelijk ontvangt, zi9 dan Angelino te spreken. Het proces tusschen de Vereeniging Welbegrepen Eigenbelang te Aardenburg en den heer Iman J van der Have te Zierikzee is vao de rol. De heer Van der Have, die een eisch tegen den voorzitter der vereeniging had ingesteld om terug uitbetaling van het geheele bedrag, ver meerderd met den intrest tegen een half percent 's maands, is van dien eisch terug gekomen en heeft zich bereid verklaard eene boete te betalen van honderd gulden. Het bestuur der vereeniging heeft ge meend dit aanbod, waardoor een onzeker proces vermeden kon worden en waardoor tevens het recht van boeteheffing erkend wordt, te moeten aannemen. Wbl. v. Z. VI. W. D. Maandagmorgen vond men in de woning van mei. D. te Oud-Bejjerland deze en haar verloofde beiden doodgeschoten. De man had nog een revolver in de hand. Zij zag hem aan met ijskouden blik. >Gfj zijt het, die mij dit aanraadt „Waarom niet? zeide hij ironisch. Ik stel vertrouwen in u. Ik ga u wachten bij Eisilia, daar komt gjj mjj dan afhalen. Bij Ersiliafluisterde zij. Wordt vervolgd.) De oudste ingezetene van Drente, de weduwe Bakker, te Nieuw-Amsterdam vierde Donderdag jl., haar 102n verjaardag. Vrijdagnacht omstieeks één nur heeft op het Kadjjkplein te Amsterdam een erns tige vechtpartij plaats gehad tusschen twee mariniers en een burger. Toen een bewoDer der Conradstraat zich er mede bemoeide, trok een der mariniers zijn zakmes en bracht hem daarmede een gapende wonde in de zijde toe. De verwonde werd per raderbaar naar het Binnengasthuis gebracht en van daar, na verbonden te zjjn, naar zijn woning vervoerd. Onmiddellijk werd in de kazerne een on derzoek ingesteld. Van twee mariniers, die kort na elkander, omstieeks dien tjjd waren binnengekomen, werden de zakmessen in beslag genomen. Men had gezien dat een van hen bij de kazerne afscheid van een burger had genomen De politie zet volgens »De Tel." het onderzoek in deze zaak voort. Op het strand te Zandvoort heeft Zaterdag een net gekleed vreemdeling ge tracht zich van het leven te berooven door zich in den pols te snijden. Gevonden door een paar helmplanters van Rijnland is de man naar het dorp gebracht en door een geneeskundige verbonden geworden. Een oude bekendel Als wp ons niet vergissen, dan is de persoon, in onderstaand bericht bedoeld, meermalen in ons blad genoemd als iemand die reeds dikwijls ver dacht is, maar op wien moeielijk vat is te krijgen. Men meldt n.l. uit 's-Gravenhage het volgende »Naar men verneemt wordteen onderzoek ingesteld naar aauleiding van het overigden van eene vrouw, wier dood zou te wijten zijn aan het verrichten van operation door een persoon, die reeds vroeger met de justitie in aanraking kwam als verdacht van strafbare feiten. Tengevolge van soortge lijke handelingen van bedoelden persoon, zou thans nog eene andere vrouw iu hoogst bedenkelpken toestand verkeeren. Bedoelde persoon is naar de gevangenis overgebracht. Het meisje, wier dood het gevolg zou zjjn van operatiën door deD aangehoudene toegepast, was slechts 18 jaien oud, en het andere meisje, dat thans nog in het Gemeente-Ziekenhuis wordt ver pleegd, en wier toestand niet buiten gevaar wordt geacht, is een 19-jarige dienstbode." (Mbl. t. d. Kwakzalverij.) Zaterdagavond is een 73-jarige man J. v. d. P. genaamd en te 's Heer Hendriks kinderen woonachtig, op noodlottige wjjze om het leven gekomen. Hg was naar Goes geweest om inkoopen te doen en ging, toen de avond repds ge vallen was, huiswaarts Hjj had een met petroleum gevuld lantaarntje op de borst, dat hij 's avonds gewoonlijk droeg om aan rijding door fietsers te voorkomen. Dat lampje brandde. Men vermoedt dat de man gevallen is, de inhoud van het lantaarntje over zjjn kleeren is gevloeid en in vlam geraakt, want 's avonds werd het verkoold" lijk vau den man op den weg naar 's Heer Hendrikskinderen gevonden. Het werd per brancard naar Goes vervoerd. Twee dienstmeisjes, die te half zeven op den weg waren, hadden gekerm gehoord doch konden door bet donker niets onder scheiden. Toen daarop de omnibus naar Wolfaartsdjjk kwam aangeredeD, waar schuwden de meisjes den koetsier en werd het lijk ontdekt, dat onherkenbaar was. M. Ct. In de Hogerhuiszaak is er al heel wat overdreven. Nog dezer dagen wist men te vertellen dat Maarten Hogerhuis in de ge vangenis te Leeuwarden krankzinnig zou geworden zijn. Blijkens door verschillende bladen uit Leeuwarden ontvangen bericht, is die mede- deeling Diet juist. De bedoelde persoon is welvarende. Dezer dagen meldde een Arnhemsch blad, en andere bladen hielpen dit klakke loos verspreiden, dat er een proces aan hangig zijn zou tusschen priDS Hendrik en de aanDemers van den bouw eener opzich terswoning. W{j lieten dit bericht eenige dagen rusten,

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2