If 17e Jaarg. No. 71. Woensdag 11 December 1901. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li- VI aan deren. F. DIELEMAtf, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. P 0 Y S RIN A. Binnenland. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Aüvertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Engelsche bladen deelen nu iets naders mee van de vergadering derlibe ralen te Derby. Er waren ongeveer 500 afgevaardigden opgekomen. Er werd veel gediscussieerd en het slot was, dat de motie, door het bestuur voorgesteld, niet in den smaak viel en men een stap verder wenschte te gaan. Ten slotte werd men het eens over de volgende motieDe algemeene vergadering van den Nationaal liberalen Bond, erkennende de ernstige geschillen binnen de liberale partij ten aanzien van den eersten tijd van den oorlog in Zuid-Afrika, verklaart dat thans de tijd gekomen is om onderhandelingen aan te knoopen met het oog op een eer vollen en duurzamen vrede en het tot dit doel noodig is, dat een bijzonder com missaris naar Zuid Afrika wordt gezonden. De vergadering beschouwt met ernstige bekommering de schorsing van het con- stistutioneel bestuur en de uitbreiding van de krijgswet naar die deelen der Kaap kolonie,waar de rechtspraak der burgerlijke rechtbanken zeer wei had kunnen worden bestendigd en ziet in de onlangs genomen beslissing der rechtsgeleerde commissie van den Privy Council in zake het hooger beroep van den Kaapschen notaris Marais de ernstigste bedreiging van de vrijheden van het Britsche volk. Eindelijk verklaart de vergadering haar onverzwakt vertrou wen in sir Henry Champbell Bannerman als leider der Liberale partij in't Lagerhuis. De aanneming geschiedde ook merk waardig met algemeene stemmen. Het zelfde geschiedde met de tweede motie, waarin werd aangedrongen op maatrege len ten einde den toestand in de concen tratiekampen te verbeteren. De „Daily News" constateert op grond van deze moties dat de liberalen het eens beginnen te worden en herhaalt, dat er van den vrede niets kan komen, zoolang de tegenwoordige Regeering aanblijft. De „Daily News' spreekt echter niet over het al of niet ongedaan maken der annex atie, evenmin als de motie, en door dit stilzwijgen schjjnt de eenheid der liberalen gekocht. En zonder opheffing der annexatie komt het ons voor, dat de vredesonderhande lingen wel achterwege kunnen blijveD de Boeren willen onafhankelijkheid, zij willen niet de „slaven" zijn van Engeland En hebben zij ongelijk na al het goed en bloed, dat zij hebben opgeofferd? Daar staan nog vijftien a twintigduizend man, die zich liever doodvechten dan Engelsch worden. Laat Engeland dan zijn gang gaan de Boeren kunnen het nog lang uithouden. Rosebery hoort men onder de Engelsche liberalen niet meer noemen. Hij was ook op het feest van den Kroonprins evenals Chamberlain en heeft daar evenals deze gesproken, zooals dat gebruikelijk is, en het bleek, dat de verhouding tusschen de beide heeren nog zoo kwaad niet was. Rosebery gewaagde van de hechte banden tusschen de verschillende deelen van het Rijk en zeide, dat hij den naam van den Minister van Koloniën wilde noemen. Bij een gelegenheid als deze was het betame lijk de wapens neer te leggen men mocht geen staatkundig debat houden, maar wat Chamberlain's vrienden en vijanden ook mochten denken van zijn politiek karak- Zij was vermoeid, zij had den ganschen dag zonder doel en zonder genot of ge noegen op het orandende strand heen en weer geloopen. Nooit had zij zich zoo afgemat gevoeld, ais zij voorheen geheele dagen lang met Fido over de met mirten en lavendel begroeide paden had gezwor ven. Toch volgde zij hem zonder te aar zelen. Zij was besloten om door lijde lijke gehoorzaamheid en onbegrensde toe wijding de vroolijke blijmoedige liefde en teederbeid te vergoeden, die niet langer in naar hart voor hem leefden. Toen zij op den top des heuvels, aan welks andere zijde de weg naar Lucca afdaalde, gekomen waren, hielden zij stil. Eene herberg, eene kerk, en eenige armoe dige huizen kronen den top van Monte di Chiesa. Zij sliepen op den diempel dei kerk. Aan hunne voeten daalde de glooiing, bedekt met pijnboomen en struikgewas, majestueus naar de vlakte afdaarachter bevonden zich moerassige rijstvelden, door sneden van kanalen, die in den helderen maneschijn schitterden, en geheel aan het eindeViareggio en de duizend lichten der Nettuno, die niet dan zeer laat in den nacht werden uitgeblusoht. Zij ontbeten met een sappige snede watermeloen, die ter, de Minister heeft veel vrienden, die, als zij oprecht zijn, moeten erkennen dat hij in de uitoefening der plichten van zijn hoog ambt, kracht, bekwaamheid en groote werkzaamheid ontwikkeld heeft. Chamber lain dankte Rosebery, dat hij hern, in weerwil van verschil in politiek inzicht, tot zijn vrienden rekende Hij sprak over de koloniën en over den oorlog, wees er op, dat Canada en Australië met 18.000 man tot de verdediging van het Rijk hebben bijgedragen, terwijl de Minister verzekerde, dat Zuid-Afrika zelf 50.000 man daartoe had geleverd. Van een man als Rosebery is niet veel te wachten Hij was een der eerste libe ralen, die het imperialisme omhelsde. En dan waar heeft die man karakter getoond in zijn leven. Of behoeft men bij een neurasthenicus daarvan niet te spreken Men weet, dat de groote Mogendheden bijna zonder uitzondering Engeland in dezen oorlog feitelijk hebben geholpen door toe te laten, dat de neutraliteit op ver schillende wijzen geschonden werd. Wat zegt men nu van een artikel van het officieuse Oostenrijksclie „Fremdenblatt," dat door de „Times" met vreugde wordt overgenomen. Daarin wordt gezegd, dat, hoewel de Boeren het den Engelschen altijd nog lastig maken, hoewel de repu blikeinen de Engelsche troepen voortdu rend bezighouden en het verkeer belem meren, hun strijdkrachten zonder eenigen twijfel onophoudelijk verminderen, en zij eindelijk een volk zonder woonplaats zul len worden en verplicht zijn zich over te geven of een rondtrekkend bestaan te leiden. In het Oosten van den Vrijstaat wacht men gevechten. Er zijn nieuwe comman do's gevormd, die onder leiding zouden staan van De Wet, Kolonel Rimington zette een van deze commando's na. De Boeren ontsnapten aan zijn hoofdmacht en vielen zijn convooi aan. Het escorte kon den vijand echter zoo lang op een afstand houden, dat kolonel Rimington gelegenheid had terug te keeren, waarop de Boeren terugtrokken. Hoogverraad processen te Colesberg heb ben geleid tot de veroordeeling van een beschuldigde tot een jaar gevangenisstraf en van drie anderen tot ontneming van het stemrecht. Twee Kaapsche Boeren uit Richmond zijn veroordeeld tot gevange nisstraffen van tien en twee jaar, benevens duizend pond boete elk, de eerste wegens het geven van valsche inlichtingen om trent de bewegingen der Boeren, de laatste wegens het voorradig hebben van levens middelen en veevoeder op zijn hoeve. In het district Manica van Portu- geesch-Afrika zijn goudmijnen ontdekt, die gemiddeld 143 gr. goud per ton aarde opleveren. Als Joe dat maar niet ter oore komt. Dan moeten de Portugeezen er aan even als de Transvalers. Aan Engeland al het goud der aarde. zij van een reizend koopman kochten. Nen had nu nog juist vier stuiveis over. De kolenbrander had niet den minsten tegenstand geboden aan het huwelijk zijns zoons. Wat kon het hom scholen Hij leefde als een wild dier, en herinnerde zich Neri's bestaan niet' anders, dan wan neer bij een helper noodig had bij zijn strooperijen van kippen en vaten olijfolie' Daarenboven was het voor Neri, die geen penning bezat en maar één arm had, eene voortreffelijke zaak om de beschermelinge der Strega te trouwen. Iedereen wist, dat Giuditta rijk was, htf hoopte dus dat hij zijn zoon nu voor goed van den hals had. Hij was dus heel weinig in zijn schik, toen hij Rosina's fraaie gestalte in de deur zag verschijnen, Neri had zich voorzichtig op den achtergrond gehouden. »Goedendag, vader zeide de jonge vrouw. De Heer zegene u 1 »Ah 1 Gij zijt dus getrouwd! Het is heel lie! van u, dat gij gekomen z\)t, maar gij weet, dat het nutteloos is. Als ik u zien wil, zal ik wel naar de vlakte komen. Figlia mia gij Le een franc daags in de sigarenfabriex verdient gij doet verkeerd met uwen tijd te ver doen door naar den berg te komen. »0 vader! ik werk niet meer in de fabriek en wij zijn ook niet maar geko men om u een bezoek te brengen, maar om bij u te blijven en met meer van u weg te gaan. Hij schudde hel hoofd. ->0 bjj voorbeeldMaar daar bedank ik voorHet kost mij moeite genoeg om zelf aan den kost te komen, zonder mij nog'de zorg op den hals te halen voor een paar leegloopers, die daarenboven het huis weldra met kinderen zullen vullen. Neen Neen Hij, de arme duivel, kan niet meer werken, maar gij zijt jong en sterk, gij moet dus den kost voor hem verdienen. Men eet goed bij Mórino, maar van leeg loopers houdt hij niet. Gij zult natuurlijk wol liever hier willen blijven, omdat hier voor 9ene vrouw niets te doen is. Eten en in de zon liggen slapen is wat u het beste aanstaat. Komga heen Als gij te lui zijt om te werken, kunt gij gaan bedelen. Zij wendde zich tot Neri met gevouwen handen en de wanhoop in het hart. »0 Neri! Gy hooit dit! riep zij. Wat zullen wij beginnen Hij wil ons niet hier laten blijven »Per BaccoDat hoop ik ook niet Ik heb al meer dan genoeg van dit vleer- muizennest. Ik ben al te gelukkig er van daan te komeD. Waarom hebt gij mij dan altijd gezegd dat gij zoo gelukkig zoudt zijn om hier met mij te wonen? »Omdat ik zag dat u dit pleizier deed carina maar ik wist heel goed, dat wij niet bier zouden blijven. Rosina snikte en verborg haar gelaat in hare handen. Naar men uit de hoofstad seint, besloot het comité de beweging voor een boycot der Engelsche handelsvloot op te heffen wegens onvoldoende deelname in het buitenland en oneenigheid onder de Neder- landsche arbeiders. M. Ct. jKom vader, zeide Neri, zich vastbe raden voor den grijsaard plaatsende, geel mij wat geld en dan zullen wij heengaan. »Geld? Waar moet ik dat van daan halen »En het varken van Sanie dan, en de zak met maismeel van Nicolino en de kastanjes van Meatie, dat is toch nog niet alles op En gij weet wel, dat zoo gij mij wat geld weigert, ik er geen been in zal zien om aan de veldwachters te zeggen, waar zij op wacht moeten gaan staan. »Ohdat maakt mij in het geheel niet bang; de veldwachters zullen toch nooit geloof slaan aan hetgeen een deugniet, zooals gij. hun zegt, zij zullen er wel voor oppassen om volgens uwe aanwijzingen te handelen, Ik verklaar u, dat gij geen cent van mij kiijgt. Waarom gaat gij niet liever bij de Strege om geld vragen? Neri slaakte een zucht van onderwor penheid. »Dat ben ik ook van plan.c zeide bi). »Waar gaan wij heen vroeg Rosina, die hem werktuigelijk volgde, terwijl h\j den berg afklom. Bij de strega. Gij zegt haar, dat gij van honger omkomt, dat wij geen stuiver bezitten, en dal mijn vader mij om uwent wege heett weggejaagd, enfin, zeg haar wat gij wilt, mits gij maar zorgt, dat zij u geld geeft. »Maar, zeide zij beschroomd, gij moet toch nog het geld hebben, dat ik u iedere

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1