No. 70. Zaterdag 7 December 1901. 17e Juarg. gemeenteraad. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. DIELEMAfl, FEUILLETON. P 0 V E RIH A. NIEUWEN GEILUSTREERDEN ROMAN, Buitenland. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T S PR IJ S per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente Axel maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Dinsdag den 10 December 1901, des voormiddags te 93'4 ure, ten Raad- huize alhier, ter behandeling der volgende zaken I. Mededeeling ingekomen stukken. II. Wijziging Gemeentebegrooting 1902 III. Verordening hoofdelijken omslag. IV Bouwen onderwijzerswoning. Axel, den 6 December 1901. De Burgemeester voornoemd D. J. OGGEL. deelen onze lezers mede, dat de Gratis-Verlostlng van DUIZEND GUL DEN, aan welke zij, die geabonneerd zijn op het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD geheel kosteloos kunnen deelnemenzal gehouden worden in de maand Mei e.k. Deze fraaie Illustratie, welke wij als premie voor de abonne's van onze Cou rant tegen den geringen prys van 371/2 ct. franco per post 45 ct. verkrijgbaar stellen, wint zeker alweer in waarde, nu daaraan zulk eene mooie kans is ver bonden, terwijl daarvoor geen enkele inleg van de abonne's wordt "gevorderd. Bytijds zullen alle abonné s in 't be zit worden gesteld van een Bewijs van Aandeel in deze Gratis-Verloting. Wie niet meer abonné zou zijn op het De Directeur deed zijn wensch verge zeld gaan van een gebaar, welbekend aan hen die de jettature willen bezweren. Goed succes te wenscben op een onder neming is dikwijl hetzelfde als het succes te willen verijdelen, Ondertusschen bad Neri, na de menigte met een bevallig en zeer onderdanig gebaar gegroet te hebben, zich verwijderd, gevolgd door Rosina, die bare fijne wenkbrauwen samen trok en door eene treuiige gedachte gekweld scheen. >Neii, zeide zij eindeiys, wilt gij mij het geld geven dat gij ontvangen hebt 1 »Wat zult gij er meda doen »Ik zal het in het wijwatervat doopen om te zien of het water koken gaat, als het geld er uit komt. »Gij zijt dwaas 1 riep Neri op gezag- hebbenden toon. Gij gelooft dus, dat dit geld uit de hel komt Rosina huiverde. »Ik heb nooit ver geten, wat de monnik mij gezegd heeft. »lk ook nietwees maar gerust. Heeft hij niet gezegd, dat gij rijk zoudt kunnen worden, alleen maar door te zingen Wel nu hjj had gelijk. Het was een brave man. Maar ik was una bestia (een bot terik) dat ik er niet eerder aan gedacht heb. tijdstip van de trekking, heeft geen aan spraak op een eventueel getrokken be- drag. Zij, die zich alsnog abonneeren, ontvan gen eveneens zulk een Lot. Nog kondigen wy aan, dat in het eerst verschijnende nummer van het Geïlu- streerd Zondagsblad zal worden opgeno men het begin van een uit vele vervolgen bestaande, getiteld Onthullingen van de wijde wereldzee. Dit belangwekkend verhaal is hoogst boeiend en zeer fraai geillusteerd met gravures. Hen. die nog niet op deze Illustratie, welke week aan week bij onze Courant wordt bezorgd hebben ingeteekend, wek ken wij op zulks thans te doen, opdat men die groote en onderhoudend geschre ven roman van den aanvang af kan volgen. Onderstaand Inteekenbiljet gelieve men ingevuld spoedig aan ons bureau te laten bezorgen DE UITGEVER. De ondergeteekende verlangt gere- geld hij de Courant te ontvangen het Geïllustreerd Zondagsblad tegen den pvijs van 371/2 ets. per 3 maandenfranco per post 45 ct. KAAM WOONPLAATS Hij heeft gezegd, dat, indien ik voor geld zong, ik verdoemd zou zijn, boort gij wel Neri, ik zou verdoemd zijn. Neri trok ongeduldig de schouders op. »Dat is alles goed en wel om te gelooven voor een onwetend meisje, dat niet lezen kan, zoo als gij. Maar wij gelooven niat meer aan die dwaasheden en bedriegerijen Neri was blijkbaar een heel superieur man, toch bleven er in het hart van Rosina gemoedsbezwaren over. »En nu, vervolgde Neri, daar wij nu rijk zijn, kunnen wij genieten en ons ver- makeG. Wij zullen thans ons huwelijks reisje doen zooals i Signori. (De groote heeren.) Hij trad de restauratie binnen en zette zich met een voornaam voorkomen aan een der tafeltjes neder. De poverina zette zich bedeesd op den rand eener stoel, zfj durfde zich niet bewegeD noch de oogen opslaan. Neri bestelde »van alles het beste,* maar toen hij bet verlangde meer bepaald moest noemen, vroeg hij om een risoite met heel veel kaas, een buecellata en zoeten wyn. De gasten die aan de naburige tafeltjes gezeten waren vermaakten zich met de geaffecteerde voornaamheid op den kolos- salen eetiust van deD jongen man en met de naieve verlegenheid van dat Wellicht heeft deze of gene der lezers onze meening, dat Engeland den ooriog tegen de Boeren niet lang meer kan uit houden, wel wat boud gevonden. Ge woonlijk zegt menEngeland is rijk en Engeland zal het niet opgeven. Engeland is rijk, dat is waar. Maar aan alle geld is opkomen en wanneer het met milliar- den gaat, komt er ook voor Engeland een eind. Buitendien, men zegt wel, dat voor geld alles te koop is, maar ook dat is niet waar. Waar moet Engeland de mannen vandaan halen, om het nog meer door ziekte dan door kogel gedunde leger aan te vullen In de laatste weken neemt de typhus weer toe, wat ook blijkt uit de veriieslijsteu en men kan verze kerd zijn, dat er aan het Departement van Oorlog te Londen veel benauwde gezichten getrokken worden, al staat er niets van in de krant. Voor onze meening vinden wy, merk waardig genoeg, steun in een Engelsche krant, de „Daily News,* en wel in een artikel van den militairen medewerker van dit blad, dus van iemand die, als man van het vak, beter over de zaak kan oordeelen dan wij. In een uitvoerig artikel wijst hij op het slinken der En gelsche strijdkrachten. De schrijver neemt aan, dat de oorlog tegen Mei 1902 het critiekste punt zal bereiken. Dan zal het Britsche leger öf de overblijfselen van de Boerenmacht beginnen af te jagen, öf zal het metterdaad gedwongen zijn uitsluitend verdedigenderwijs te handelen tengevolge van de afneming der getal sterkte door ziekte. En houden de Boe- 6choone meisje dat er uitzag als een ver schrikte hinde. Zij zou hebben willen verdwijnen onder de blauwe oogen, die onder hunne voeten bruisten. Een zucht van verlichting ontsnapte haar toen Neri na zijn koffie geslurpt te hebben en zich te goed gedaan te hebben aan liqeur en sigaren, eindelijk besloot te vertrekken met een gevulde maag maar leege zak ken. Zij zou onzichtbaar hebben willen zijn, de nieuwsgierige en stoutmoedig be wonderende blikken der menigte vervolg den haar en brandden baar als met gloei ende ijzers. >Neri zullen wij nu niet weldra naar huis gaan vroeg zij beschroomd. »Naar buis Waar is ons buis Carina? »Naar buis by uwen vader op deD berg.* „Bah! verbeeldt ge u dat ik. na een dag als dezen, nog lust bebt om daar boven te gaan leven als de uilen en er van verveling en honger te sterveu „Van honger? O zeker niet! Met hel geld dat ik verdiend heb, zullen wij gei ten koopen en gij zult eens zien boe goed ik mij zal weien te redden. Ik zal geitenkaas maken zoo als by mijr. vader ik zal ze in kastanjebladeren wikkelen en gij gaat dan Daar Lucca om ze te verkoopen. Ik zal vlas spinnen en mis schien kunt gij mij wel t>en weefgetouw koopen om het linnen te weven. Ik zal kippen houden en anjelieren voor mijn ren het gedurenden den komende winter nog vol dan wordt de toestand inderdaad zeer bedenkelijk. De schrijver vergelijkt eenige cijfers van het vorige jaar met die van heden. In de maand November 1900 stierven volgens de verlieslijst 298 man aan ziek ten en in dezelfde maand van dit jaar 249. ofschoon de legersterkte nu veel geringer is, de hospitalen beter zijn inge richt en de soldaten geharder moeten zijn geworden tegen het klimaat. Nog ongunstiger is de tweede vergelijking. In November 1900 lagen 492 man ern stig ziek en in November 1901 niet min der dan 978. De slechte gezondheids toestand ondermijnt ook het blokhuizen- stelsel, waarmede de Engeischen zich vleien de Boeren te zullen klein krijgen In het geheel zijn 25 of 30 bataljons geïmmobiliseerd voor de bezetting der blokhuizen bij groepjes, afwisselend van 7 tot 25 jman. De levensvoorwaarden van het stelsel zijn, dat de bezettingen gezond bleven. Wordt er niet voldaan aan deze voorwaarde en hiervoor bestaat alle kans, dan faalt het gansche systeem want de blokhuizen vormen een keten, die verbroken is als slechts een enkele schalm ongeschikt wordt En als nu dit ketenstelsel uit elkaar wordt gerukt, dan zal het te laat zijn, om de Boeren vol gens een nieuwe tactiek te bedwingen. Daarvoor zal Engeland dan te uitgeput zijn. Zoo deze Engelsche officier. Ligt het niet voor de hand, dat het blokhuizen- stelsel, een uitvinding van Kitchener toen het bleek, dat de Boeren geenSoe- daneezen zyn en dat h(j er niet komen vader zetten en als wij des Zondags naar de kerk gaan, zullen alle boeren zeggen »Wat zien die menschen, die daarboven op den berg wonen er gelukkig uitl »GLj zoudt veel beter doen, zoo gjj wildet trachten om mij met Giuditta te verzoenen. Zij bemint u en zal alle3 doen wat gy wilt, zij zou mij bij zich in huis kunnen nemen. »Gij hebt my zelf gezegd, dat zij ge dreigd heeft a te laten vermoorden. »Bab ik heb dit maar gezegd, om u te doen besluiten om bij mij te blijveo. Rosina trad eene schrede achteruit, en zag hem aan met verpletterende verach ting; toen boog zyt ->otraoedig bet hoofd, en bleet stil naast hem loopeD. Zij was ongehoorzaam geweest aan de Strega, alles, wat zij te verduren had, was de gerechte straf haar schuld. Plotseling veranderde Neri van ziens- wyze. Ja, zeide hy, het is beter, dat wy weder naar boven gaan op den berg. Eerst zullen wij wat geld zien te krygen van mijn vader of van Giuditla, en dan komen wy hier terug om het uit te geven. Het is een waar paradys, en met de hand die hem was overgebleven, wierp hij kushand jes naar het etablissement. »Als wy dadelijk vei trekken kunnen wij nog voor den nacht te Monte di Chisa zijn en dan zyn wij morgen vroeg te Lucca. Wordt vervulgd%

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1