Rechtszaken. velende, vrij te laten in haar handelingen. De redactie van Patiimonium het orgaaD van den Bond, heelt nu ook besloten een afwachtende houding aan te nemen. Door H. M. de Koningin en door de Koningin-Moeder zijn aan de »Floralia Vereeniging", als blijk van belangstelling in het streven dezer Vereeniging - het aan wakkeren van het kweeken en verzorgen van planten onder de arbeidende klasse, wederom belangrijke bijdragen aan het be stuur der instelling toegezonden. De termijn voor inschrijving tot deel neming aan da 8e internationale tentoon stelling van pluimgedierte, uitgeschreven door de Vereeniging Ornithophilia te Utrecht en aldaar van 18-16 December te houden is gesloten. Het aantal deelnemeis, dat tot heden jaarlijks stijgende was, is nu verminderd zoo dat het aantal nummers thans circa 2700 beloopt ot plm. 600 nummers minder dan in 1900. In het bestuur der Vereeniging is ook belangrijke wijziging gekomen. De heer C. J. G. Repelius, de volijverige secretaris die met den heer mr. J. M. Twiss te De Bilt als voorzitter van de oprichting at die func- tiëu bekleedt is evenals deze uit het bestuur getreden. Voorzitter is thans geworden de heer G J. A. A. baron Van Heemstra te Amersfoort en secretaris de heer J. W. Planten te Utrecht. 3jj Kon. besluit is benoemd tot be taalmeester te Groningen H. A. Sijpkens, thans betaalmeestei te Middelburg. .i. Bij Kon. besluit is benoemd met ingang van 16 Dec. tot directeur van het post kantoor te Utrecht P. Pol vliet, thans in gelijke betrekking te Middelburg. Wjjlen Zjine Hoogheid Prins Herr mann van Saksen-Weimar heeft bjj uiterste wilsbeschikking bepaald, dat het levensgroot portret in olieverf van zjjn vader, Hertog Bernhard van Saksen-Weimar, in leven generaal van het Nederlandsch leger, be nevens diens generaalssteek, epauletten en sjerp, aan het Rijks-museum te Amsterdam zullen worden geschonken. St.-Ct Dr. Muller meldt, dat het huis van mevr. Koopman—De Wet te Kaapstad onder militair toezicht is geplaatst, dat zij geen bezoeken mag ontvangen, maar maatregelen heeft getroffen, dat het aan haar gezonden goed en geld door haar vrienden worden bezorgd. De secretaris van het Middelburgsch damescomité voor krjjgsgevangenen beett van dr. J. Brill, consulair agent der Neder landen te Bloemfontein het onderstaande schrjjven ontvangen Maar des te erger, hoe jammer 1 Waarom des te erger? »Well indien gij niet getiouwd waart, dan zou er een middel geweest zijn, om iets voor u te doeo, dat nu door uw hu welijk onmogelijk is geworden. Een meisje, dat zulk eene stem beeft, kan in een conversatol ium geplaatst worden, studee- ren, en prima donna worden te Parijs of te Londen en er bergen gouds verdienen. Maar, daar zij getrouwd is, behoort zij haTen echtgenoot en hare kinderen, die wel niet uitblijven zullen. Wat wilt gij 't is een ongeluk, er is niets aan te doen maar 't is jammer. Neri zag hem aan met wijd openge spalkte oogen. »Gij zegt, dat Rosina bergen gouds had kunnen verdienen door te zingen, door te zingen iD den schouwburg En zich heftig voor het vooi hoofd slaando welk een domkop beu ik ook 1 Daar heb ik nooit aan gedacht 1 Neri had dikwijls den schouwburg te Lucca bezocht, toen een voorbgreizende troep er de echo's deed ontwaken in de fraaie zaal, die voorheen getuige was geweest van de pracht en luister van het kleine, doch geestrijke hertogelijke hof. Maar het denkbeeld, dat Rosina ooit zou kunnen gelijken op de ideale wezens, die hij er op wolken van rosé gaas had zien zweven te midden van schitterend, oog- verblindénd licht en prachtvolle bloemen, was nooit bij hem opgekomen. Deze Ik heb het genoegen de goede ontvangst te erkennen van uw brief van 11 Oct., in sluitend een wissel van 50 p.st. op de Bank of Africa voor de vrouwen en kinderen in de verschilleude concentratiekampen. In den loop dezer week hoop ik een vergadering te hebben met de leden van het comité der N. Z. A. V. om over de beste wijze van verdeeling der beschikbare gelden te spreken. Zuster Broers uit hei Norvaftpontkamp, die eenige weken geleden hier was heeft zich bij mij beklaagd, dat de kampen in de K. K. niets kregen, en ik heb beloofd ook voor die kampen mijn best te doen. Dit maakt de zaak intusschen nog bezwaarlijkei dan zij leeds was en ik neem dus met dankbaar heid nota van een serzek'-ring. dat wjj binnen eenige weken een dergelijke remise kunnen tegemoet zien. Breng s. v. p. onzen harteljjken dank aan de milde geefsters in Holland over. Het totale bedrag, dat bet Middelburgsch damescomité ontvangen heeft tot 1 Novem ber is 44.771 gld. De waarde der goederen, tot dusverre in natura ontvangen, bedraagt 62,025 gld. Voor al deze gaven betuigt het comité zijn hartelijken dank. De goederen voor de vrouwen en kinde ren der krijgsgevangen Boeren ter gez. waarde van 4650 gld. zijn 18 en 24 Sept 1, 15, 19, 28, en 29 October gezonden aan het Consulaat-Generaal der Nederlanden te Kaapstadde goederen voor de krijgsge vangen Boeren op St. Helena ter gezamen lijke waarde van 8050 gld. zijn 18 en 21 Sept. 15 en 19 October gezonden aan den heer Williams consul der Nederlanden te St. Helena de goederen voor de krijgsge vangen Boeren te Oeylon, ter gezamenlijke waarde van 500 gld. zijn 8 October ge zonden naar den heer B. A. Wenuink, consul der Nederlanden te Colombo. Ook werden door het comité 10, 18 en 25 Oct. voor de vrouwen en kinderen der krijgsgevangen Boeren een gezamenlijk be drag van l825.441/2 gld. naar den consu- lairen agent der Nederlanden te Bloem fontein, den heer J. Brill, 10, 18 en 25 Oct. een gezamenlijk bedrag van 1825 44J-/2 naar den Consul-Generaal der Nederlanden den heer F. J. Domela Nieuwenhuys, te Pretoria, en 5, 10 en 25 October een ge zamenlijk bedrag van 1827,11 gld. naar den consul der Nederlanden, den heer A. C, Van der Hoop, te Kaapstad gezonden. Ook werden door het comité 1 en 10 October een gezamenlijk bedrag van 730,53 gld. aan der, heer W. J. Williams, consul der Nederlanden, te St. Helena voor k. g. aldaar, en 1 October 53,24 gld. aan den heer B. A. Wenning, consul der Nederlan- ten te Colombo, voor de krijgsgevangenen vrouwen moeten wel geheel andere wezens zijn, zij leefden tusschen de aarde en de lucht, in een gansch bijzonderen dampkring waar men zich met ri s anders voedt dan inet wierook en een v icht, dat door pages in satijnen kleedeiea in gouden bekers wero gestort. Het was hem nooit in den zin gekomen, dat deze engelachtige schep selen voor geld zongen. Deze onwetende knaap, die een mengelmoes was van slimheid en onnoozelheid, hau thans ouge- lukkigerwijze leeren lezen. Hg had er gebruik van gemaakt, om eenige opruiende socialistische vlugschriften te verslinden, die zijn hoofd hadden gevuld met holle pbiasen allerlei denkbeelden van omver werping en verwoesting, en ongerijmde beginseleo, die bij niet eens begreep, wier gevolgen hij niet kon beseffen, en waarvan de toepassing gelukkig eene doode letter voor hem bleef. Practisch gezond verstand evenwel, de werkelijke denkbeelden vaD het leven en van de maatschappij, waren hem even onbekend, als aan den meest primitieven wilde. Het waren nooit de eenvoudigste denkbeelden, die zich het eerst aan zijd geest voordeden, het inge wikkeldste scheen hem altijd het beste te ZLjn, De directeur had dadelijk begrepen met welk soort van karakter hij te doen bad. »Ja 't is jammer hernam hij, thans is het te laat en er is niets meer aan te doen. Indien gij u echter over veertien dagen bij gelegenheid van het feest der de Ceylon gezonden. Het comité bericht tevens dat het gaarne meer goederen en geldelijke giften voor de vrouwen en kinderen der krijgsgevangen Boeren, en voor de krijgsgevangen te St. Helena, te Ceylon en op de Bermuda eilan den in ontvangst neemt. Voor de krijgsgevangenen te Ramaga- kamp, het Diyatalawakamp (Ceylon) worden gevraagd kleedingstukken als hemden, sok ken, bovenbroeken enz voor de zieken en herstellenden aldaar zijn melk in blikken, Hollandsche boter en oatmeel zeer gewenscht. Voor de krijgsgevangenen te St. Helena worden, volgens brieven van den heer Verselewel de Witt Hamer en ds. Louw aldaar, gevraagd stoffen voor aanmaak voor al van pantalons, rollen stof voor de kleer makerij, grijs garen, ijzeren broeksknoopen, pantalons, gekleurde sokken, zoolleer en bovenleer voor de schoenmakerij, tabak, koffie, kaas en muziek voor blaasinstru menten. Voor de vrouwen en kinderen der k. g. Boeren worden gevraagd, behalve geldelijke giften schoenen, vooral kinderschoenen, groenten in blik, gecondenseerde melk, sui ker, maizena, zeep, thee, koffie, kaarsen, de kens, zwarte stof voor kleederen, kousen enz. Voor de k. g. op de Bermuda eilanden worden voornamelijk gelden, kleederen, tabak en lectuur gevraagd. Het comité, gaarne deze goederen vragen de, bericht, dat de eerstvolgende zendingen naar Kaapstrd, St. Helena, Ceylon en Ber muda 29 Nov., 6, 13 en 20 Dec. zullen plaats hebben. Alle goederen gelieve men, onder het merk M. C., met opgave van de plaats van be stemming, en van den inhoud, te zenden aan de heeren De Vries Co., De Ruyter- kade 100, Amsterdam. Vracht en onkosten komen voor rekening van het M. C. Men wordt verzocht geen geschreven schrift in de kisten naar Kaapstad te sluiten. Vad. AXEL, den 3 December 1901. Zaterdagavond is alhier ongeveer tus schen 6 en 7 uur een brutale diefstal gepleegd. Terwijl de werkman J. d. K., wonende in de nabijheid van het spoor, in een tuin achter de Normaalschool, met zijn gezin afwezig was, heeft een dief, die ongetwijfeld op de loer heeft gezeten, om van die afwezigheid gebruik te maken, zich door het opschuiven v.an een raam toegang tot de woonkamer verschaft en aldaar uit een kastje een bedrag van naar men zegt ongeveer 25 gestolen, De on verlaat had de lamp opgestoken en bij zijn Volto Santo te Lucca mocht bevinden, kom dan eens bij mij. Ik ben de direc teur der muziekschool. Iedereen WLjst u den weg naar mijn huis en dan zullen wij eens zien, of wij ook iets voor u doen kunnen. Toen de directeur zich weder bij den impressario voegde, knipte hij veelbetee- kenend met de oogen. »lk moet mjj grootelijks bedriegen, zoo gij uwe diva niet krijgt, zeide hij het zal ons niet veel moeite kosten om ons van dien jongen snaak te ontdoen. Wat haar betreft zij is zoo onschnldig als een pas geboren kind en zal alles doen wat hij wil. »Ha 1 riep de impressario het zou heer lijk zijn. Zij is goud waard. Welk een stemWelk een gevoelEn daarbij zoo schoon als een engelVerbeeld u dat kind gekleed geblanket en met het prestige van het tooneel 1 Het zal een ster zijn, bet ideaal eener prima-donna, de droom eens directeurs Ach als ik du ook nog maar ergens den teoor kon op doen Maar aan dezen is niet eens te denken. „Eu als ik u nu eens zeide mijn waarde dat gg ongelijk hebt, en dat deze zeld zame vogel wel ter dege bestaat, dat wij hem bezitten, opgesloten in een kooi, wel is waaitoch levend en in zeer goeden welstand >Och kom Waarom zou ik hem dan nooit gehoord hebben? heengaan laten branden, zoodat de bewo ners bij hun thuiskomst vreemd opkeken en hun huis vol walm vonden. Spoedig kwam men tot de droevige ontdekking van hetgeen was voorgevallen. Moge het spoedig gelukken den dader van dit door en door gemeen stuk te viuden. Met ingaDg van 2 dezer is de heer V. A. van Aerde, kommies bij 's rijks belastingen te Aardenburg, gedetacheerd te St. Jansteen. Door deD gemeenteraad van Graauw is tot onderwijzer aan de openbare schooi benoemd de heer VaD Weesemael te Hulst Door den raad van Koewacht zijn de jaarwedden der onderwijzers vastgesteld als volgt Voor de hoofden van scholen werd bet aanvangsalaris. dat 750 bedraagt, aan school A met 50 vermeerderd, waardoor dat gebracht werd op 800, terwijl het salaris van het hootd aan school B met 50 verhoogd werd. De vergoeding voor huishuur werd gesteld op het minimum, door de wet bepaald, 150. De tractementen der onderwijzers wer den geheel in overeenstemming gebracht met de regeling zooals die door het rgk is bepaald. Het herbalingsonderwijs zal, zoo dit ge geven wordt, aanvangen op 1 November 1902, tegen een geldelijke vergoeding be rekend a ƒ0.60 per lesuur. M. Ct. Bij kon. besluit is bevorderd tot bureel-ambtenaar van den rijkswaterstaat le klasse de heer J. C. Heijblom, te Ter Neuzen, thans 2e klasse. De heer A. P. Standaert, klerk der posterijen en telegrafie te Hulst, is ge slaagd voor het telegraaf radicaal. Zaterdagnacht is te St. Jansteen bij een drietal personen, V. d. V., D. M., en V. H. door onbekende peisonen inge broken en werden een aantal konijnen ontvreemd. M. Ct. In verband met Kerstmis en Nieuw jaar zal bet tolkantoor Selzaete geopend zijn voor den invoer van Hollandsche slachtrunderen, schapen, paarden, geiten kuikens en slacbtvleescb, de Dinsdagen 24 en 31 Dec. a. s. van 9 uur v.m. tot 2 u. n.ra, in plaats van de Woensdagen 25 Dec. en 1 Jan. Het hulpkantoor van Staak (Assenede) zal, in verband met die feestdagen, geopend zijn, voor het invoeren van Hollandsche schapen, paarden, geiten en slacbtvleescb, de Donderdagen 26 Dec. en 2 Jan. van 8 tot 4 uur D.m. in plaats van de Dinsdagen 24 en 31 Dec. Arrondisseineuts-Rechtbank te Middelburg, Zitting van 3 December 1901. J. J. B. 21 jsmidsknecht te Honte- nisse (Lamswaarde), is wegens mishan deling van een ambtenaar veroordeeld tot 5 of 5 dagen hechtenis. 1. A. Y. 26 j. '2. D. T. 20 j. 3. A. T- 23 j., arbeiders te Westdorpe (Zwarten- hoek), zijn wegens strooperij en mishan- »Een weinig geduld. Als gij er op staat' zult gij hem weidia hooren, als wij het groote godsdienstig en nationale feest der Volto Santo vieren. »Zingt hij in den schouwburg? »Neen, in de kathedraal. Het is een monnik. »Een monnik? Als hij zulk een uit stekend zanger is, als gij zegt, zal men hem den monnikskap moeten doen af leggen. Beproef het zeide de directeur oolljk. „Gij zegt dit zoo spotachtig. Is dit om mij te tarten? Ik neem de uitdaging aan. Zie gij uu maar dit meisje van haren man los te krijgen, dan neem ik den monnik voor mijne rekeniDg. Wij zullen eens zien wib van ons beiden de handigste is. Hoe heet hg »Padre Romano.c »Goed succes 1 {Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2