No. 69. Woensdag 4 December 1901. I7e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. DIELEMAfl, FEUILLETON. F 0 V E RIH A. Itiiinenlaiid. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag-avond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ItniieiiLaiid. Steeds niets van belang uit Zuid-Afrika. Zoo vergaan dagen, weken, maanden, altijd hetzelfdeblokhuizen bouwen en krijgertje spelen. Zelfs een man als gene raal French is onmachtig om in dat groote land, dat men Kaapkolonie noemt, iets uit te richten tegen een vijand, die trekt waarheen hij wil, en te vlug is in zijn bewegingen om iets meer te laten zien dan zijn hiel9n. En toch zou men in Engeland zoo gaarne den oorlog aan het eind ziende millioenen vloeien weg en de hoop, dat men van de milliarden ooit iets terug zal zien, verdwijnt. En hoe er een eind aan te krijgen. Daar ziet men ook geen gat op. Engeland kan geen vredesvoorstellen doen, nadat de laatste aanbieding vrij hooghartig van de hand gewezen is. Als de Boeren nu maar een vredesvoorstel deden. Er wordt.werkelijk in Engelsche kranten over gesproken, dat het nu hun beurt is. Maar de Boeren honden zich doof; zij kennen Engelands moeilijkheden, de onmogelijkheid in weer wil van alle grootspraak om nog lang den oorlog vol te houden. Alles wordt in de Engelsche kranten gedaan om de openbare meening met kleine mooie berichtjes te paaien, maar ook dat middel zal spoedig niet meer helpen. En dan Als de Engelsche kranten zwijgen, is de verlieslijst de eenige bron voor oorlogs nieuws. Meest altijd blijkt, dat er wat verzwegen ip. Zoo zijn bij Ugie 21 Nov. kapitein Drummond Elliot gesneuveld, en een kapitein en twee luitenants van de South African Irregular Forces gekwetst. Dit is het gevecht bij Gatberg, waarbij de De directeur zag Neri aan. >Ik maak u mijn compliment, mijn jongen; het is een schoon vrouwtje, die gij u gekozeD hebt. Hoe oud is zij Neri trok de schouders op. »Ik weet het niet. Rosica is een herders- meisje zij hebben haar op den weg laten liggen. »Een herdersmeisje O dan begrijp ik het, dat zij al die mooie bergliederen heeft gezongen van morgen. Wel schoon vrouw tje, daar staat een vreemdeling, die u zeer gaarne zou willen hooren zingen. Zing ons uwe fraaiste stornelli. »Hier? vroeg zij ongerust. Waarom niet? Zij wendde zich met een smeekenden blik tot Neri. »0 NeriIk kan niet zingen in tegen woordigheid van al die menscbeD. »Gij hebt toch de maggio te Vicopelago wel gezongenDaar deze heeren het wenscben, moet gij aan hun verlangen voldoen. Wij zijn arme menschen, wij bezitten niets om van te leven en deze heeren zullen u zeker wel wat geven voor uwe moeite. Ziet mijne heeren, ik kan niet meer werken, ik heb op verschrikke lijke wijze mijn arm verloreniemand, Griqua's en andere Kaffers de Engelschen geholpen hebben. Uit het verlies aan officieren blijkt, dat de Engelschen daar goed klop gehad hebben. Bij de brug van Kaalfontein zijn 19 Nov. 4 man gewond. De hooge kosten en de zware las ten van den oorlog zijn uitdrukkingen, welke reeds te dikwijls zijn gebruikt,}om nog diepen indruk te maken. Het totaal bedrag van 172 617,000, pst dat de Zuid-Afrikaansche oorlog Engeland op zijn minst gekost zal hebben tot April 1902, is te weinig bevattelijk voor onzen geest, om de zwaarte van den oorlogslast duidelijk te maken. Een eenvoudige bereking, met dank door ons ontleend aan het Alg, Hbld., stelt daartoe beter in staat. Engeland heeft volgens de laatste ra ming met Schotland, Ierland en de Nor mandische eilanden te zamen een bevol king van bijna 41 millioen zielen, waar uit volgt dat de oorlog tot 1 April 1902 gemiddeld aan eiken onderdaan van het mannelijk of vrouwelijk geslacht van Koning Edward VII gekost zal hebben bijna 41/4 pond stelling, Op 1 April 1902 zal de oorlog juist 2lj2 jaar geduurd heb ben, zoodat de gemiddelde oorlogskosten per jaar hebben bedragen ongeveer een en twee derde pond sterling per hoofd. Wat dit bedrag voor het Britsche volk beteekend, blijkt uit een becijfering van de belastingen, directe en indirecte, die het volk moet opbrengen, Volgens de laatste officieele opgaven was het totaal bedrag vau deze belastingen 64 millioen pond sterling, d. w. z. per hoofd gemid deld wat meer dan anderhalf pond per jaar. die op Rosina verliefd was, heeft uit min nenijd een geweerschot op mg gelost. Nu moeten wij zien om op de eene of andere manier aan den kost te komen, en indien gij zoo goed zoudt willen zijn ons behulp zaam te wezen Ja, ja, zeide de directeur, om zich van hem te ontslaan, en hij voegde er in het Fransch bij >De man ziet er uit als een deugniet. Zing mijn kind, zeide hij tot Rosina. »Moet ik zingen, Neri vroeg zij met aandoenlijke onderworpenheid. »Wei zeker, en zoo lang deze heeren het wenschen, Zg wendde zich met het g9laat naar de zee, en staarde op de uitgestrekte, diep blauwe watervlakte, waar zij geene men schen voor de oogen had, en niets zag dan de lucht, die de golven scheen aan te raken. Zij zong, zoo als zij vroeger voor Padre Romano gezongen had. Neen, zoo zong zij thans eigenljjk niet meer. Toon kweelde zij als de vogel, die er behagen iG schept zijn heldere, schitterende tonen in de lucht te doen weergalmen, om geene andere reden, dan dat hij ge schapen is om te zingen, en alzoo aan eene behoefte zijner natuur voldoet. Thans verhief zich hare stem in hartverscheu rende tonen, de echo's van een gebroken hart, dat den droesem heeft gevonden op den bodem van den beker, vóórdat het nog van den nectar had geproefd het was de bittere klacht eener vrouw, wiet kinder- En dus heeft de oorlog het Britsche volk per jaar meer gekost, dan het aan directe en indirecte belastingen moet op- En wat is daarmede bereikt? Dat, naar de cijfers door Minister Bro- drick gegeven, nog geen achtste deel van Transvaal en slechts een weinig meer dan een derde deel van den Vrijstaat in Brit sche macht is dat, omgekeerd, de Boeren nog mees ter zijn in zeven achtsten van de Zuid- Afrikaansche Republiek en twee derden van den Vrijstaat behalve het gebied in de Kaapkolonie, waarover zij misschien nog te beschikken hebben en dat Lord Kitchener, in plaats van de tienvoudige overmacht, waarmede de oorlog werd aangevangen, nog slechts 45,000 man heeft te stellen tegenover de Boeren-commando's, welker gezamelijke sterkte op 20,000 man, weliicht niet te hoog is geraamd. De Duitsche socialisten besloten de nieuwe tarief wet tot het uiterste te be strijden. Of hierbij ook obstructie gevoerd zal worden blijkt niet. Ook zonder dat kan de discussie tot in het oneindige gevoerd worden, daar bij elk voorwerp, waarvan invoerrecht geheven wordt, een redevoering kan worden gehouden. In de Belgische Kamer dreigden de socia listen weer met obstructie, indien het algemeen stemrecht niet behandeld werd voor de begrooting. De Regeering wilde daar eerst niets van weten, maar Vrijdag verklaarde Neujean in de Kamer namens de gematigde libe ralen, dat de invoering van het gelijke hait al te vroeg verbrijzeld was geworden. Het instinct slechts leidde haar de tegen stelling van de niet ontwikkelde, ongepo lijste macht dier stem met den diepen hartstocht, die zij door iets geheel vreemds in haar wezen uitdrukte, ontstelde den impressario en deed hem oogenblikkelijk begrijpen, welk voordeel hij van dit prach tig instrument zou kunnen trekken. De diiecteur zag hem van tijd tot tijd eens aan, als of hij zeggen wilde nu wat zegt gij er van Reeds dadelijk hadden zich eenige nieuwsgierigen bij de groep gevoegd. Er bevonden zich daar dillettanten zooals men er overal in Italië vindt. Zij riepen hunne vrienden van de andere zijde der galerij, en weldra had zich een groote cirkel om de jonge vrouw geschaard. Zij hield voortdurend de oogeu op de zee gevestigd en bemeikte niets van hetgeen er om haar heen voorviel. Toen zij zweeg, barstten de toejuichingen los. Zij keerde zich snel om, gaf een schreeuw van schaamte en verlegenheid, en verborg haar gelaat in bare handen. »0 Neri 1 laat ods gaan, laat ons gaan, fluisterde zij. Neri maakte een gebaar van ongeduld, en zich tot haar buigende »Zing nog meer, ik beveel het u, beet hij haar in het oor en met een goedig glimlachje het woord tot de omstanders richtendezij is verlegen, men moet het haar vergeven. stemrecht noodzakelijk was en tevens dat de linkerzijde niet aan de obstructie zou meedoen. De Regeering deed daarop een concessiezij verklaarde zich bereid de discussie over het algemeen recht te aan vaarden zoo spoedig mogelijk namelijk na de behandeling van de legerwet en van de begrooting. De socialisten en radicalen namen hiermede genoegen. TRANSVAAL EN ORANJE VRIJSTAAT. BOYCOT. Het bondsbestuur van Patrimonium heeft de volgende verklaring gepubliceerd Het bondsbestuur, kennis genomen heb bende van het verlangen van een tweetal afdeelingen, om van het bondsbestuur een bepaalde meening omtrent het boycotplan te vernemen. spreekt als zjjn meening uit, dat weigering van arbeid aan boord van Engelsche schepen, zoolang de gruweljjke oorlog in Z.-Afrika voortduurt, aan de vrijheid der arbeiders, allereerst in de betrokken Vakvereenigingen, moet worden overgelaten. verder overwegende, dat een algemeene en doeltreffende boycot een uitvoerig onder zoek naar de gevolgen, en algemeeneu steun bij de doorzetting noodzakelijk maakt overwegende dat zoowel ten opzichte van het onderzoek als van voldoenden steun nog geen volledige inlichtingen zijn te geveu, en het houden van een bondsvergadering daarom thans geen doei zou treffen. besluit voorloopig een afwachtende hou ding aan te Demen, en intusschen de afdee lingen, haar groote voorzichtigheid aanbe- Hij had een idee. Toen Rosina, met gesloten oogen, om de blikken niet te zien, die vau alle kanten op haargerioüt waren, haar treurig lied wederom liet hooren, greep Neri met de hand, die hem overgebleven was, zijn hoed, zooals hg het de orgeldraaiers te Lucca had zien doen, en hield hem den impressario voor. »Als men slechts van dien onverdrage- lijken kerel kon afkomen 1 bromde de impressario in het Fransch. »Ik geloof, dat dit niet moeielgk zijn zal, als men een weinig van dat wil ge bruiken, zeide de directeur, terwgl hg eenige cenlen in den hoed wierp. Neri bleef rondgaan en de boed vulde zich met kopergeld en papiertjes. Hij bedankte al lachende, en zeide met onweerstaanbare openhartigheid »WLj zijn geen bedelaars maar wg doen ons huwelijksreisje met één daalder in d9n zak, dat zal ons nelpen om een weinig pleizier te hebben, en wg zijn het u ver schuldigd. De impressario en do directeur spraken zacht met elkander. Toen Neri zijne ronde geëindigd had, tikte de directeur hem op den schouder, eu riep hem ter zijde »Zeg eens, jongen, zijt gij werkelglc getrouwd Neri riep alle heiligen tot getuigen voor de waarheid van zijn beweren. >De Madonna straffe mij als! »'t Is goed, 't ia goed, ik geloof u, zeida de directeur.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1