No. 68. Zaterdag 50 November 1901. Ï7e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u wsc h - V I a a n d ere n. F. DIELEMAfl, AXEL. aanbesteden. Buitenland. FEUILLETON. POYERIÏÏA- Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T S PR IJ S per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 et. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, zullen op Dinsdag 10 December, eerstkomend, des voormiddags 11 uur (stadstijd) ten raadhuize te Axel in het openbaar Het afbreken van de be staande Openbare School en hel bouwen van eene nieuwe school, met bij levering van bouwstoffen. Plaatselijke aanwijs 3 December 1901, voormiddags 11 uur (stadstijd). Bestek en teekeningen ver krijgbaar ad. 1,50 per stel, ter Gemeente- i secretarie te Axel. Inlichtingen te bekomen bij den archi tect, den heer J. WISSE Jz. te Zaamslag. Axel, den 12 November 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd. D. J. OGGEL. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. Weer een lijst van Kitchener, - men weet daar alles van en het is niet noodig, dat wy die dwaze cijfers in bijzonderheden nagaan. Ook de andere berichten van het oorlogstooneel zijn zonder beteekenis. Er gebeurt niets van eenig belang en op die 25) IX. Te Viareggio, het Trouville van Tos cane, had men een zeer schitterend seizoen gehad en ofschoon het nu ten einde liep, bevonden er zich toch nog talrijke badgasten. Het etablissement en vogue was nog zeer sterk bezocht en de drentelaars verdrongen elkander in gan gen en vestibules. De Nettuno is een houten barak, op palen gebouwd, bene den gaat men zich baden, boven zet men zich aan tafel. De geheele elegante wereld blijft voor het grootste gedeelte van den dag, wanneer het het warmst is, in de groote galerij, die de restauratie omgeeft. Men babbelt er gedurende den dag, men danst er des avonds, de mannen spelen kaart, en de vrouwen spinnen er op haar gemak den roman haars levens uit, welke niet moet eindigen met een huwelijk, daar bij er maar al te dikwijls med6 begonnen heeft. Men geniet er eene tropische temperatuur, veraangenaamd door stof en muggen men draagt er mousselinen japonnen en dia manten. Men gaat er heen, zoogenaamd om er de zeelucht in te ademen, maar in manier kan de oorlog nog wel tien jaar duren evenals de Cubaansche opstanden. Bijna geen telegram van Kitchener of er wordt van den zegen der blokhuizen gesproken en van de uitbreiding, welke aan dit stelsel zal worden gegeven. Men moet daarbij weten, dat Kitchener die blokhuizen heeft uitgevonden. Heel natuur lijk dusdaarmee prijst hij zichzelf, ook een Engelsche eigenschap. Wanneer iemand niet meer met zichzelf is inge nomen, wat blijft er dan in de wereld over. Volgens Nietzsche zou hei weg nemen der ijdelheid de menschheid meer havenen dan de ergste pest. Blokhuizen dus. Maar men is het lang niet overal eens met Kitchener. Vooreerst is het een zeer kostbaar ding en als Engeland met milliarden in de schuld raakt, zal het er benauwd onder wordenaan alles is op komen. Tweedens is voor die blokhuizen alleen een geheel leger noodig, omdat het aantal duizenden is. Er worden wel veel Kaffers gebruikt voor de bewaking, maar met Kaffers alleen gaat het niet. Een Engelsch officier heeft reeds meer malen de opmerking gemaakt, dat die blokhuizen de Boeren evenmin hinderen in nun reizen en trekken als het schoon vegen of verwoesten van het land. De Boeren trekken door de blokhuizenlinies heen zonder eenig bezwaar. Dat bleek o. a. weer bij het gevecht van Villiersdorp. Die Boeren onder Grobbelaar hebben de blokhuizenlinie moeten passeeren, om door te- komen. De Jingo's zijn half blind, wanneer zij over den oorlog schrijven, maar dit hebben zij toch gesnapt en de „St. James Gazette" vreest erger. Het blad voorziet, dat die blokhuizen zullen werkelijkheid geniet men er slechts tabaks lucht, gemengd met het aroma der keuken waar gebak, olie en kaas den boventoon voeren. Het stadje is tamelijk pover, de huizen zijn er veel te klein, dat wel eene groote zeldzaamheid is in dat land der ruime zalen en hooge gewelven. Het strand is kaal, zonder eeuige schilderachtigheid, zonder iets, dat de belangstelling opwekt, in de inrichting van het badhuis is noch comfort, noch smaak te bespeuren. Men vermaakt zieh terwijl men aan tafel zit, met door de reten der slecht samengevoegde planken van den vloer, water te werpen op het hoofd van per sonen die zich daaronder baden, de kok geneert zich niet het minst, om vuil wa ter, koolstronken en ander soort van af val van schoongemaakte groenten in de zee te werpen. Het getij belast er zich volstrekt niet mede om dat water, dat zoo rustig en kalm is als het watei in een meer, te reinigen, geen ademtocht van den wind, geen golfje der zee komt gedurende weken of maanden het strand schoonvegen, zoodat bet niet zelden ge beurt dat men op de oppervlakte dier diep blauwe wateren allerlei verschijnse len waarneemt, welke alle de theorieën der wetenschap omwerpen, zooals schil den van zeekreeften, die versierd met hare fraaiste kleuren uit de golven te voorschijn komen, toggenkoppen, bedekt met een schoone, goudgele korst, in de koekepan verkregen, schelvisschen die worden weggeblazen, wanneer Botha de kanonnen gebruikt, die hij op de Engel- schen veroverd heeft. Tegen kanonnen zijn de blokhuizen in het geheel niet bestand. En als het donker of mistig is kunnen zelfs de Kaffers niet van het eene blokhuis naar het andere zien. Van Villiersdorp gesproken, aan de „Magdeb. Zeit." wordt uit Londen geseind, dat daar 5 officieren en 120 man door de Boeren krijgsgevangen gemaakt werden en veroverd buiten al de wapens en muni- ties, 200 paarden. Majoor Fischer, twee andere officieren en 14 man werden ge dood, verscheidene officieren en vele man schappen gewond. Een Engelsche over winning dus tusschen de blokhuizen. Mis schien worden die gebouwtjes straks weer opgeruimd De „Speakereen onafhankelijk En gelsch blad, brengt hulde aan generaal Botha en zijn militair beleid, maar trekt daaruit het volgende besluit„Indien wij niet een betrekkelijk groote legermacht hebben, die is geoefend, staande onder strenge tucht, uitgelezen versch en zeer bewegelijk, dan zullen wij nimmer in staat zijn den Boeren te beletten ons zulke ge weldige slagen toe te brengen in den trant van Itala, Melmoth of Bakenlaagte. Maar zulk een legermacht te vormen, daarom bekommert de Regeering zich niet. Zij leeft van de hand in den tand en houdt zich op de been met de flauwe en door niets gewettigde hoop, dat de vijandelijk heden vanzelf zullen ophouden.'' De „Westminster Gazette" is ook weer erg aan het brommen. De lange duur van den oorlog ten gevolge van de volharding der Boeren, betoogt het blad, is een ramp voor Engelandhij brengt verwarring in onze financiën en in onze binnenlandsche politiekhij bedreigt onze handelhij dwingt ons een tweeden ranghouding te spelen in de buiteniandsche politiekhij jaagt het vasteland tegen ons in het har nas. Alles volkomen waar, maar Joe heeft Engeland in die zaak gewikkeld men moet hem nu maar vragen het land er weer uit te helpen. De prachtige Chineesche bibliotheek van 25.000 deelen, te Peking gestolen, te Napels ontscheept, is bestemd voor Italië. De bezending gaat naar de Nationale Italiaansche Bibliotheek, die er eeu af zonderlijke afdeeling van zal maken Chi neesche literatuur. De Grieksche studenten hebben de wa penen afgelegd en ziju weer bezig hun geleerde bollen te vullen met oud-Grieksch. LONDEN, 28 Nov. De Times meldt uit Pretoria van 26 dezerEr zijn nu nog 70 commando's en groepen Boeren in het veld, van 50 tot 400 man sterk, waarvan 26 in Transvaal, 31 in den Vrijstaat en 13 in de Kaapkolonie. In Transvaal ten N. van den Delagoaspoor- weg van 7 commando's, ongeveer 1100 omvattend, ten Z. daarvan 11 comman do's met 1600 man. Acht commando's in Transvaal zijn verspreid in het W. van den Vrijstaat zijn 23 commando's in de Kaapkolonie io commando's ten W. van den hoofdspoorweglijn en 3 in het N. O. Kitchener heeft maar 45000 man tot zijn beschikking. zich in den staart bijten. Geen planten groei is ergens te bespeuren, nergens wordt men schaduw gewaar. Na een land doorkruist te hebben, dat een enke len hof geleek, met bossoben en parasol- vormige pijnboomen, waar majestueuze lanen een ondoordringbare schaduw aan bieden, ziet men daar niets dan lange, naakte wegen, modderige rivieren waarin ziekelijke waterle'.ien en bleekgroen gras meer rotten dan groeien, er is niets dan de Nettuno en altiji weder de Nettuno. Toch zijn iederen zomer de hotels meer dan bezet, en het aantal huizen, dat ver huurd wordt is altjjd onvoldoende voor de aanvraag. Dat is de mode 1 Men moet te Viareggio geweest zijn. Men heeft het er te warm, men is er slecht gehuisvest, maar men heeft er prinses X. en de hertogin Y. ontmoet, en beide zijn gekomen om er markies Z te zien, die de schoone Mevrouw W. geschaakt had. Men gelooft zelfs dat deze ook kier zal komen en men dient toch te weten, hoe deze geschiedenis eindigen zal en men dient loöh ook de fameuze toiletten gezien te hebben die de hertogin van van Word heeft medegebracht en die haar echtgenoot geweigerd heeft te betalen. Men heett huwbare dochters, en de kleine doodsche stad, die men bewoont, biedt weinig kans aan, om ze fatsoenlijk uit te huwenmen hoopt dan, dat de fraaie zwarte oogen der Signorine, en eenige blinkende toiletten van Turijn of Milaan eene onwederstaanbare betooverine zullen uitoefenen op het vliegend heirleger van jonge leegloopers, die naar Viareggio zijn gekomen, om er te doen, wat de geheele wereld doet. Des Zondags komt er nog eene andere onhebbelijkheid bij. Eene bonte menigte stroomt uit de omliggende dorpen naar dit tradilioneele lustoord winkeliers uit Lucca met veelkleurige halsdoeken, ver gezeld van hunne zwaarlijvige wederhelf ten, welke versierd zijn met allerlei buiten sporige vederen, praktizijns, marmersteen houwers uit Carran, vergezeld van mooie jonge meisjes met kanten sluiers op het hoofd, en den waaier hanteerende als Spaan- sche donnas, boeren en stedelingen met gekleurde kostumes, de mannen met vil ten hoeden, waarin bonte vederen prijken de vrouwen met fraaie witte voiles, en be hangen met al haar goud. Dan wordt de atraospbeer in de Nettuno eenvoudig on- verdragelijk, dank zij der geur van uien en knoflook, die van deze bonte menigte uitstioomt. De gewone bezoekers houden zich echter goed, en blijven moedig op hun post. Wat vinden zij dan daar toch voor vermakelijks behalve het genoegen van personen te ontmoeten, die elders minder toegankelijk voor hen zijn Waarlijk, als men zijn gezond verstand raadpleegt, zou men zeggen, dat het overal elders beter

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1