(jSemengd Nieuws. waarvan zooveel gebruik gemaakt werd, dat men al spoedig besloot de Vereeniging om te zetten in een Spaar- en Voorschot bank. Hiermede was de grondslag gelegd voor de tegenwoordige Raiffeisenbanken, welke reeds zooveel schoons en heerlijks hebben bereikt. Het doei dier Banken, om den boerenstand zedelijk op te heffen en tegelijk zijn welstand te vermeerderen, wordt dan ook, hierover is men 't algemeen eens, uitstekend bereikt. Hoewel de Raiffeisenbeweging paseenige jaren hier te lande bestaat, heeft men hier reeds een kleine honderdtal van die Ban ken en het getal groeit steeds aan. Weldra - zoo hopen en vertrouwen wij zal in elk dorp van eenige beteekenis een Boerenleen bank worden aangetroffen ongetwijfeld zal daardoor in niet geringe mate het geluk en de welvaart der landbouwbe volking, en daarmede de nationale welvaart (het blijft toch een oude waarheid Waar het den boer goed gaat, daar gaat het ieder goed'worden verhoogd. Het nut eener Boeienbank moge blijken uit hetgeen we nader aangaande haar doel en werking willen mededeelen. Zij is, zooals we zeiden, een Spaar- en Voor schotbank en haar doel is dus tweeledig a.) aan iedereen gelegenheid te geven om beschikbaar geld veilig te beleggen b.) aan vertrouwbare medeleden geld voor te schieten. 't Is van algemeene bekendheid, dat vele boeren hun geld slecht beheeren, dat de meesten hunner slechte financiers zijn. Zij zijn niet gewoon en hebben er ook geen tijd voor, zich met beurszaken of geld- operatiën bezig te houden. Als een boer geld over heeft, wat doet hij daarna De een bewaart het in zijn kast of ergens anders en laat het aizoo renteloos liggen. Een ander koopt er effecten voor of loten, wat dom is, want effecten zijn, vooral voor iemand, die er geen verstand van heeft, een gevaarlijk goedje. Een derde brengt het op de Rijks-postspaarbank en handelt daarmee verstandig. Doch het beste zou zijn dat de boeren zich veree- nigden en een leenbank oprichtten, om daar het geld, dat zij over hebben, te be leggen. Zij zouden daarvan deze voor- deelen genieten lo. meer rente ontvangen dan de post spaarbank geeft (b.v. 3%), terwijl het geld minstens even veilig belegd is; 2o. hun geld onmiddellijk onder hun bereik en toezicht hebben. Voorts bevor deren zij op die wijze de spaarzaamheid in het dorpde gemaakte winst komt het »Ach Dat was een leugen De eerste waartoe ik mij ooit verlaagd heb. Het moest, het moest voor u arm kind kind 1 Kon ik er aan denken, om uw leven te verbinden aan het leven van een armen verminkte, die belasterd, ver volgd en verjaagd wordt door allen, als een zieke hond? Ik heb gewild, dat gij mij zoudt vergeten, dat gij gelukkig zoudt zijn. De eer en hij richtte zich trotsch op bij het woord de eer gebood, dat ik mij zou opofferen. Ik zou den moed niet gehad hebben u ditin het aangezicht te zeggen, maar ik heb de Strega ver zocht u het vaarwel van mijn gebroken hart te zeggen. Weggaan Mij van u verwijderen van u, mijne eenige geliefde, ik zou er nooit de kracht toe hebben, Ik wilde hier blijven leven, alleen met mijne boeken, gelukkig om slechts de flikkering van het licht aan uw venster te kunnen zien, dan zou ik wel arm en ellendig zijn, maar toch ook rijk, rijk in de liefde, die ik voor u gevoel in mijn hart, en die door niets, zelfs niet door den dood, kan uitgebluscht worden. Ik heb aan de strega gezegd, dat ik wilde vertrekken, en dat ik u bad, smeekte, om mij te vergeten maar gjj. goliefde, hebt het niet geloofd »Ja welik heb het wel geloofd, zeide het jonge meisje naïef. Neri slaakte een onbeschrijfelijke zuch; »Neen, gij hebt het niet geloofd gij hebt het niet geloofd, want gjj zijt bier. »Ik ben slechts gekomen om naar u te vragen .om uwen vader te spreken geheele dorp ten goede; zij hebben het zalig bewustzijn, dat met hun geld, zonder eenig gevaar, een goede daad wordt ver richt, daar het moet strekken om hun arme maar eerlijke en ijverige medemenschen te hel pen en te ondersteunen. In de tweede plaats toch wil de Bank den boeren (d. w. z. veefokkers, zuivelbereiders, landbouwers, tuiniers, bloembollenkweekers, enz.) be drijfskapitaal verstrekken en zulks zoo goedkoop (tegen een rente b.v. van 4 4i/2 °/0) en gemakkelijk mogelijk, terwijl de terugbetaling er van voor hen ook zoo gemakkelijk mogelijk wordt gemaakt. Aan ieder, wie hij ook zij, al is hij arm, mits hij maar voor braaf en eerlijk bekend staat, wil de Bank op billijke voorwaar den gelden verstrekken. Wil het ongeluk, dat hij niet op den bepaalden tijd het geleende kan terug geven, dat hij tegen slag had, dan beteekent dit niets en kan hij uitstel krijgen als hij de rente maar betaalt en zijn ongeluk bewijstloopt het hem 't volgende jaar weer tegen, dan kan hij nogmaals uitstel krijgen, net zoolang totdat hij in staat is het geheele bedrag af te lossen. Welk een zegen een Raif- feisenbank kan zijn voor velen, is duide lijk. Zij voorkomt, waar een boer geld veel geld soms noodig heeft of verlaugt om b v. veevoer, kunstmest, gereedschap pen enz. te betalen, of om pacht te be talen, dat hij, door geldgebrek gedwongen, een stuk vee of iets anders met verlies gaat verkoopen of zijn toevlucht neemt tot woekeraars De hulp, den boer door de Bank verleend, stelt den man in staat vrij en onafhankelijk te handelen, zijn voordeel te betrachten waar hij dit ziet, zijn bedrijf meer en meer uit te breiden. Een enkei voorbeeldeen landbouwvereeniging is van plan voor gezamenlijke rekening kunst mest of lijnkoeken aan te koopen. Een boer wil graag meedoen, want als hij alleen -met den handelaar of winkelier moet gaan handelen, geeft hij voor 1000 kilo kunst mest zeker wel 15 meer dan de Ver eeniging er voor betaalt en komen hem de lijnkoeken ook wel 15 per 1000 stuks duurder te staan, maar om mee te mogen doen, moet het gekochte dadelijk betaald worden en zóóveel geld. heeft hij niet. Welnu, het is de Leenbank, die hem er aan kan helpen, zoodat hij nu na aftrek der rente circa 25 uitgespaard heeft en bovendien een vrij, onafhankelijk man is gebleven tegenover den handelaar. - Hoe een Boerenleenbank wordt opge richt en op welke wijze zij werkt, ver tellen wij in een volgend landbouw- nummer. C. B. Als ik geweten had, dat gij hier zjjt, zou ik niet gekomen zjjn. Plotseling nam hg een ander9 houding aan. »Gg liegt, riep hg hartstochtelijk. Gij liegt en ik geloof u ni^tGij wist wel, dat ik u hier wacbi: uw hart had het geradeD. Waartoe h< t mjj te verbergen Gij bemint mij, en gij kunt zonder mij niet leven, evenmin als ik leven kan zonder u. O 1 ik ken u Het is sedert ik zoo arm en ongelukkig ben, dat gij mij bemint. Voor een hart, als het uwe was het wapen dat mij verminkt heeft, de krachstigste verleiding. Als ik rijk en gelukkig was, zoudt gij mij kunnen verstooten, maar nu ik ellendig ben en ljjd, nu bemint gij mij Ach ja! stotterde zij geheel verdwaasd terwijl zij zich van zijne omklemming trachtte los te maken. Nu moet ik gaan ik moet u verlaten. »Mij verlaten Neen neen Wij zullen thans nooit meer gescheiden zijn. Gij zijt mijne vrouw, mijn halve leven sedert lang weet gij dit reeds, even goed als ik. Leven noch dood zullen ons thans meer kunnen scheiden. Morgen bij bet aanbreken van den dag zullen wij naar den pastoor gaan. >Oh riep zij ontzet, laat mij ten minste naar Giuditta teiugkeeren. Zij is goed voor mij geweest, als eene moeder, en zij heofl mij laten zweren, niets te ondernemen zonder haar te raadplegen. »Bij Giuditta Ach! gij weetniet, gij begrijpt niet wat het isDenkt gij, dat Te s-Gravenhage is Zaterdag, op uilnoüdiging van de bijzondere commissie van de groep voor landbouw vooi de wereldtentoonstelling in 1900 te Parijs, eene vergadering gehouden van afgevaar digden van de regelingscommissiën voor de paardenfokkerij van bijna alle piovinciën van ons land. Medegedeeld werd dat door de inschrij vers voor het fonds voor de paardenin- zending op genoemde tentoonstelling van het overschot ongeveer 9000 ter be schikking werd gesteld van deze vergade ring om onder hare leiding nationale paardententooGstellingen te houden geza menlijk met internationale concoursen hippique. De volgende besluiten werden genomen: lo. ter bevordering der paardenfokkerij zal er eene vereeniging worden opgericht tot het houden van nationale paaiden- tentoonstellingen en internationale con coursen hippique. 2<> de eerste tentoonstelling met con cours hippique zal plaats hebben in 1902 of 1903 op een centraal punt van Neder land algemeen meende men daarvoor Den Haag of Schevenicgen te moeten kiezen. 3o. De vereeniging zal zich den steun trachten te verzekeren van het rijk, van de Nederlandsche paardenstamboeken, iandbouwmaatschappijen particulieren enz. en zij meent zeker te mogen rekenen op den steun van de provinciale regelings commissiën vooi de paardenfokkerij, daar de vertegenwoordigers daaivan bijna ge heel de leiding dezer zaak in handen zullen krijgen. 4<>. Een voorloopige commissie van 5 leden zal plannen ontwerpen voor de eerste tentoonstelling en een andere van 4 leden vooi het concours hippiquebeide com- missiën werden gekozen uit ae aanwezige leden. M. Ct. AXEL, den 36 .November 1901. Gisteravond bracht het muziekgezel schap »Concordia" eeu serenade bij den heer A. E. C. van Dishoeck, wien het voorrecht te beurt viel, gedurende een üalve eeuw het ambt van gemeente-ont vanger te hebben bekleed. De heer B. van Ruijven, voorzitter van >Concordia," wenschte den jubilaris in gevoelvolle woorden geluk met het zeldzame feit, terwijl de heer Van Dishoeck, blijkbaar aangedaan, de beste wenschen uitte voor de schoone vereeniging, wier hulde hg op den hoogsten prijs schatte. Morino u rustig naar het altaar zal ge leiden, zoo als hij er Tonina en Gelsomina heengeleid heeft, en dat Giuditta mij als haar zoon bij zich zal ontvangen Ik heb u de waarheid niet willen zeggen, maar gij moet het weten. Giuditta heeft ge dreigd, lat, als ik ooit weer terug zou durven korren, zij mij zou laten dood schieten als een dollen hond Gij ziet dus, dat zoo gij op hare toestemming wacht, uw arme Neri een kind des doods is. Acb, het zou wellicht gelukkig voor mij zijn, om maar een einde te maken aan mijn ongelukkig leven, als ik u toch missen moet. „O Sigoorewat zal ik doen „Gij moet tot morgen ochtend hier big ven. Zoodra het dag is gaan wij den pastoor van Vicopelago vragen om ons te trouwen. Hij heeft het recht niet dit te weigeren aan een man en een jong meisje, die verklaren dat zij den nacht onder hetzelfde dak hebben doorgebracht. „De Strega bedriegen, afstand doen van alles, voor altijd vaarwel zeggen aan dat buis, aan »W9l keer er terug,* zeide Neri met trotsche kalmte. Morgen ochtend vindt gij mij dood onder uw venster. Vertrek thans ik eisch het. Vergeet mij, wees gelukkig, ik vraag u niet een traan te storten op mijn bloedend lijk, als gij het voorbg ziet dragen. Ik heb genoeg van het leven, ik heb teeds genoeg geleden. Vertrek, vrouw zonder hart ik beveel het u. „Ik blijf! ik blijf! riep het arme kind. Wordt vervolgd.) Met ingang van 30 Nov. a. s. zijn in Zeeland verplaatst de kommiezen bij 's rijks belastingen S. A. Iburg, le klasse, van Ellewoutsdijk naar Renesse, J. J. Pannekoek, 3e klasse, van Hulst naar Ellewoutsdijk, O. van Krimpen, 4e klasse, van St. Jansteen (tijdelijk) naar Hulst en P. van Liere, 4e klasse, van Renesse (tijdelijk) naar Sas van Gent. Zondagavond is de Wesinol aan de monding van het kanaal te Philippine over 25 meter lengte verzakt en weggeslagen. De schade wordt op ƒ4000 geraamd. Naar het U. D. vermeldt, is tot directeur van het posLkantoor te Utrecht benoemd de heer P. Pol vliet, thans direc teur van het postkantoor te Middelburg. In het villapark te Watergraafsmeer is een gezin, bestaande uit 6 personen, ernstig ziek geworden nadat zij zich te goed hadden gedaan aan zuurkool met spek. De zieken zjjn herstellende, een onderzoek naar de oorzaak van da kwaal heeft geen resultaat opgeleveid. Omdat allen te bed lagen werd de hulp van een ziekenverpleegster ingeroepen, die nadat zij de behulpzame hand had gebo den en zich eveneens te ruste had begeven den volgenden morgen dood in bed werd ge vonden. Vrijdag is te Oud-Vroenhoven een 82 jarige vrouw bij het aanmaken van een kachel in brand geraakt en levend ver brand- Haar 80 jarige man lag ziek te bed en kon geen hulp verleenen. Een in Duitschland werkende Fries is bjj een onder het kaartspeleu ontstanen twist door een gewestgenoot doodge stoken. De eigenaar van een gunstig bekend café te Breda heeft de pachster ervan per deurwaardersexploit gesommeerd met 1 December haar woning te verlaten. Dat heeft bij de burgerjj veel kwaad bloed ge zet en op een vergadering door afgevaar digden van verschillende vereenigingen is besloten den eig«naar te kennen te geven, dat zoo hij de pachster niet behoorlijk tjjd geeft naar iets anders uit te zien, alle be doelde vereenigingen het café zullen boy cotten en hiervan door middel van adver- tiën in bladen melding maken. De getrouwe bezoekers van 't café heb ben ook besloten zich aan den boycot te houden. Een iongen te Biggekerke, die een paar dagen vermist werd, is terecht. Nadat Vrjjdag de politie te Middelburg en Vlissingen was ingelicht, is hg Vrijdag avond om halt negen in eerstgenoemde plaats aangehouden. Terwijl hjj voor een winkel naar de uitstalling stond te kijken, tikte een poli tieagent hem op den schouder en vroeg hem hoe hg heette. Toen nu bleek dat hg de vermiste knaap was, werd hij ver zocht mee te gaan naar het politiebureau waar hg dien nacht is gebleven, om den volgenden ochtend naar huis ie worden gebracht. De jongen had zjjn broekstuk ken reeds van de hand gedaan en wilde Zaterdags naar Rotterdam trekken, waar hg bjj de marine in dienst wilde treden. Toen er nog geen sprake was van cacao wist men in iedere huishouding al te spreken van Veen's geconcenteerde wa terchocolade en van Veen's koekjes melk- chocolaad enz. De firma is echter met den tijd m°degegaan en thans is ook Veen's cacao een der meest bekende merken ge worden en geeft de nieuwe fabriek, die de firma te Sneek liet zetten, het bewjjs. dat ook de chocolade haar ouden roem en ruimen aftrek heeft behouden Het publiek dat goede waar op prijs veet te stellen, zal, wij zijn er zeker van, ook in de toe komst Veen's producten trouw bljjven. St. Nicolaas kan dat al bewijzen. Te Ganzedijk (Finsterwold) is in het Beertsterdiep het lijk gevonden van den arbeider Jacob Nap. Hjj is het slachtoffer geworden van den sterken drank Hij zou beschonken te water zjjn geraakt.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2