67. Woensdag 27 November 1901. I7e Jaarg. F 0 V S a IN A. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. Fo DIELEMAA, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Landbouw en Veeteelt, Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post GO cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Oorlogsberichten van eenige beteekenis zijn er niet. Toch wordt er zonder twijfel gevochten en op meer dan éen plaats, maar er schijnt reden om niets te publi- ceeren. Wat men in de Engelsche kranten vindt, zijn flauwe praatjes. Dikwijls kan men er niet uit wijs worden. Terwijl de correspondent van de „Morning Post' te Pretoria verzekert, dat de Boeren, die zich onderworpen hebben, zelfs voor politie dienst niet te vertrouwen zijn, verklaart de correspondent van de „Standard al daar, dat de manschappen der Boeren- korpsen, welke de Engelschen vormen om te vechten tegen de nog strijdende Boeren zeer vertrouwbaar zijn. Over geheel Zuid Afrika hebben zware stormen en onweders gewoed, die veel schade hebben aangericht Generaal Walter Kitchener gaat met verlof naar Engeland en vertrekt per „Norman" uit Kaapstad. De broeder van den opperbevelhebber heeft zeker in Oost- Transvaal geen lauweren genoeg geoogst. Uit de verlieslijst blijkt, dat 18 Nov. een gevecht plaats had bij Rietpoort in de Kaapkolonie, waarbij drie man sneu velden. Gewonden worden niet opgegeven. Yerder zijn op verschillende plaatsen nog zeven man gewond, waarvan een is ge storven en werden bij Jammersbergrug 19 Nov. drie man door den bliksem ge wond en gedood. Een kapitein is -ver dronken bij .een poging om de Wilgerivier over te stekenzes man zijn sedert de vorige opgave aan ziektebezweken- Onder de verbeteringen wordt opgegeven, dat een vermiste soldaat is gedeserteerd en een andere is gesneuveld. Te Magano. op 65 mijlen van de Dela- goabaai, is de pest uitgebroken. De baai is nog niet besmet verklaard. De „Times" correspondent, schrijvende uit Kaapstad van 6 dezer, zegt dat het een domheid zou wezen te onderstellen dat deze kolonie zoo verzadigd is van den strijd en de gevolgen van deloyaliteit, dat een vreedzame toekomst verzekerd is. De vijandigheid van de deloyale Hollandsche bevolking is eerder toegenomen dan ver minderd door dezen oorlog Het ontbreekt niet aan teekenen dat vrij te doen hebben met een onverzettelijk en volhardend werk die er zich mede tevreden stellen jaren achtereen in het geheim te werken ten einde een nagestreefd doel te bereiken. De autoriteiten zijn er feitelijk in ge slaagd, een samenzwering die in deze stad was opgezet in de kiem te onderdrukken. Ongeveer 20 personen werden Dinsdag te middernacht in hechtenis genomen, in verschillende deelen der stad. Eepige sen satie werd Donderdag gewekt toen het nieuwtje benend werd. De dag, waarop de beschuldigden zullen terecht staan is nog niet vastgesteld. In overeenstemming met het besluit van het Internationaal socialistisch bureau heeft de socialistische afgevaardigde Van der Velde den Minister van Buitenlandsche Zaken medegedeeld, dat hij Dinsdag a. s. een interpellatie zal aankondigen betref fende de concentratiekampen in Zuid- Afrika en dat daarvoor de urgentie zal worden gevraagd. LONDEN, 25 Nov. Kitchener seint uit Pretoria dd 23 Nov. het verdere rapport over te treffen der Engelsche troepen on der majoor Fisher bij Villiersdorp op 20 Nov. Gedurende den nacht van 19 Nov. zagen patrouilles gezonden van zijn post te Rietfontein, de Boeren die bij Zanddrift een stelling innamen. Toen het begon te schemeren trok majoor Fisher tegen de bergrug op, waar de Boeren 'lagen en werd hij op den Noor der en Zuidervleugel tegelijk aangevallen, maar hij trok langzaam vooruit. Toen werden de p'aarden, die aan den Zuide lijken vleugel stonden, schichtig en van de verwarring maakten Je Boeren gebruik. Ook kapitein Langmore werd ernstig gewond. De Boeren waren omstreeks 350 man sterk en dwongen de afzonderlijke troepjes Engelschen zich over te geven. Tien uren 's morgens kwam Remingtons kolonne en om 11 uren waren de Boeren afgetrokken op een kleiDe achterhoede na. De gevangenen hadden zij achtergelaten. Rimongton nam kommandant Buys ge vangen die gewond was. Ilitinenliiiitl. 24) Niemand noemde ooit Neri's naam, zij had hoenaamd geene gelegenheid om tij ding van hem te bekomen Op een avond toen de maan het geheele landschap niet haar zilver licht overstortte, stond Rosina aan het venster en beschouwde de om trekken van de bergen in de verte. Vlak tegenover haar steeg de witte rookwolk bij het huis vad den kolenbrandei om hoog. Daar boven leefde hij alleen, als de nachtuilen. Wist hij waar zijn zoon was Als iemand dit weten kon dan moest hij het zijn, hij, zijn vader. Allen in huis slie pen. Medegevoerd door hare zucht naar rondzwerven, overblijfsel van het fnoma- den leven, dat zij vroeger geleid had, werd haar de verzoeking om nog een maal die bergtoppen te zien. waar zij zoo gelukkig was geweest met Neri en waar de lucht zoo zuiver en de stilte zoo diep wa«, een onweerstaanbare begeerte. Neri bevond er zich niet meei, wat had zij duo te vreezen Zelfs de laster kon haar niet treffen. Zij zou den kolen brander opzoeken, hem tijding vragen van zijn zoon en een laatst vaarwel zeggen aan den berg. Voor de familie ontwaakt was zou zij weer terug wezen Zij ging zonder gerucht te maken naar beneden, riep Fido en ging heen zooals vroeger, vlug en handig zich een weg banende ovei bergen en roten. De majestueuse stilte van den nacht heersebte in de natuurde glimwormpjes verlichten het stiuikgewas. Zoo Rosina niet zong, dan was dit om zich niet te verraden, maar alle liederen en gedichten van de bergen kwamen op in haar hart, en zweefden op hare lippen. Zij was wederom het wilde, vrije herderinnetje gelukkig als de woudvogel, dien het geluk, is uit zjjne kooi te ontsnappen. Wat zij daar boven ging zoeken, was geene liefde, maar vrijheid, de zekerheid harer bevrij ding. Ja, zij had Neri bemind, zij had hem liefgehad met al de onschuldige lea derheid harer vijftien jaren maar Neri zelf had die liefde gedood. De witte bloem kroon van den amandelboom was te vroeg ontloken, de nachtvorst had de teedeie bloem doen verwelken en afvallen maar de lente was daarom nog niet ten eind6 duizend andere liefelijke on welriekende bloemen zouden nog kunnen ontluiken. Ja, ik kan uog gelukkig zijn, en wij zullen het zijn, niet waar Fido? Wij zullen gelukkig zijn, als Neri niet meer lijdt en niet meer aan ons denkt. Zij was voor het huis van den kolen brander gekomen. De deur stond wijd open en achter in de kamer stond een lamp te branden. Droomde zij Zij bleef op den drempel De toestand van H. M. de Koningin is, dgens de laatste berichten, zeer bevredi gend. Indien er geen verandering komt, kan het Hot omstreeks half December in de esidentie terugverwacht worden. - Naar wij vernemen, heeft President Kruier de villa Oanjelust in de Maliebaan te Utrecht gebuurd en zal hp zich daar metterwoon vestigen. De familie Elofi heeft eveneens hier in de Maliebaan een villa ge huurd, op 2 huizen afstands van die van den President. Tusschen de 2 woningen bevindt zich de woning van den predikant Gunning. Achter den tuin van dit perceel zal een overdekte gang worden gebouwd, zoodat, de iamilie Kruger steeds gelegenheid vindt om naar de familie Eloff te gaan en omgekeerd. (U. D.) staan de hand op het hart, hijgend, ver schrikt alsof zij een spook had gezien. Het licht van de lamp viel in een kiing op de tafel. Op die tafel lag een boek en in dat boek zat een jonge man te lezen bij was zoo diep er over heen gebogen dat zij nauwelijks zijn gelaat kan zien. ►Madonna mia, erbarm a over mij, fluisterde zij, terwijl zjj het teeken des kruises maakte, en zij dacht bjj zich zelve Hij is dood ik zie zijn geest. »Sidderend van angst zou zij hebben willen vluchteD, maar hare beenen wei gei den haar te dragen Zij leunde tegen den muur en bleef roerloos staan. Het was wel degelijk Neri maar zoo bleek zoo veranderdO wat beeft bij moeten lijden Nooit zou ik dm moed gehad hebben om weg te gaan, zonder hem gesproken te hebben, dacht zijen met nauwelijks hoorbare stem fluisterde zij »Neri 1 Hij sprong op, en de handen voor oogen houdende, lichtte hy zijne verbaasde blikken naar de duisternis. »Neri 1 zeide' zij luider. Fido blafte. Hij stond haastig op. »Rosina! riep hij, en snelde tot haar Hij beminde haar, de kreet zijns harten was oprecht gemeend, en zij geloofde hem Het was wellicht het eenige goede en oprechte gevoel, dat zijne slechte neigiDgen BOERENLEENBANKEN. In een vorig artikel wezen wij er op, hoe de boeren door coöperatie, door de handen ineen te slaan en elkaar te helpen, elkanders belangen kunnen bevorderen, zich zelf en anderen in meniger lei op zicht kunnen bevoordeelen. Een der mid delen, welke daartoe kunnen dienen, lieten wij toen onbesproken, omdat wij dit van zoo groot gewicht achtten, dat we daaraan een afzonderlijke bespreking wil den wijden. Dit middel wordt hierboven genoemd Boerenleenbanken, ook wel ge- heeten Raiffeisenbanken. De laatste naam geeft te kennen, dat we hier te doen hebben met een zaak vau Duitsehen oor sprong. 't Was in Duitschland, dat zulk een Bank, door zekeren burgemeester ter Raifïeisen, het eerst werd opgericht. Aan schouwende hoe in zijn gemeente de boe ren werden uitgezogen door de winkeliers en daarover in hooge mate verontwaar digd, kwam hij op het denkbeeld een wel- dadigheidsvereenigmg te stichten, welker doel was het geven van landbouwcrediet niet in hem hadden kunnen dooden. Hij had het zuivere goud zijner lietde veront reinigd door de alliage zijner zelfzuchten zijner lafhartigheid, want zijn inborst was slecht, en openbaarde zich in alles maar toch bestond dit goud, en de opwelling zij Der vreugde en zijner teedeiheid, toen hij haar terug zag, zou eene minder be wegelijke natuur dan die van Rosina ge troffen hebben. »Voor een oogenblik van geluk zooals dit zou ik gaarne de hand willen geven die mij nog overblijft, fluisterde hij. >0 Neri ik dacht dat gij ver, ver weg waart. Eu ik beu dien geheelen weg gekomen om naar tijding van u te vra gen. Waar zijt gij dan al dien tijd ge- weest?«- »Hier ik heb mij niet verroerd van de plaats. Ik lees, ik tracht mij te onder richten, gij ziet het. Een vriend uit Lucca heeft mij boenen geleend. Ik wil nu niet meer werken, ik wil een beroemd man worden, een hervormer der maat schappij, een weldoener der verdrukte menschbeid, de steun der volksklasse, die zoo w reedel ijk wordt verpletterd. Wat hij daar zeide, was zeker zeer fraai, want Rosina begreep er geen woord van. »Neri«, zeide zjj verlegen, waarom hebt gij aan de Strega gezegd, dat gij weg- gingt. Neri nam de verheven houding eensj martelaars aan.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1