No. 65. Woensdag 20 November 1901. 17® Jaarg. Nieuws- en Advert e n t i e I) I a d voor Zeeuwse li-Vlaanderen. F. DIELEMAfl, AXEL. Ituiiciilaud. FEUILLETON. p 0 Y E RI N A. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post GO cent voor België 70 cent. Afzonderl. numrn. 5 et. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Ware de zaak niet zoo droevig en zoo gemeen, men zou kunnen lachen over de meer dan kinderachtige manier, waarop de Engelschen trachten zich te verdedigen en voor het vasteland zich een mooien schijn te maken, meenend op die manier hun militaire onbeholpenheid en hun roo- versmanieren te bedekken. Is het Fari- zeesche zelfingenomenheid of naïeviteit, dat men steeds op dien weg voortgaat, ook al heeft men zoo dikwijls reeds er varen dat het vasteland, en dit wel geheel eenstemmig op de drogredenen niet eens meer acht slaat? Bekend is, dat het alles behalve tot de zeldzaamheden behoort, dat de Engelsche soldaten in Zuid-Afrika zich gemakkelijk aan de Boeren overgeven. Men behoeft den Engelschen soldaat daarom niet voor laf te houden. Dat is hij niet, maar een paar jaar te vechten in een vreemd kli maat tegen een vijand, die men niet ziet voor het te laat is, dat kan de beste sol daten demoraliseeren. Buitendieu bestaat het Engelsche leger in Zuid-Afrika slechts voor een kleiu deel uit beroepssoldaten, maar meerendeels uit recruten, die men uit alle hoeken en gaten, men verzekert zelfs uit gevangenissen heeft bijeenge- scharreld en half geoefend weggezonden. Wat wonder dat dit uitschot er spoedig den brui van geeft. Er zijn voorbeelden bekend, dat deze vaderlandsverdedigers hun patronen wegwerpen, omdat hun tasch wat zwaar is op den marsch. In de Engelsche kranten worden die voorvallen weinig besproken. De Jingo- pennelikkers praten liever in de kranten De strega aarzelde. »En wat hebt gij gedaan met dat geld »Ik heb het hem gegeven. »Natuurlijk. En hij heeft het doorge bracht Rosina wilde protesteeren maar Giu- ditta hief hare handen ten hemel. »Achongelukkig kindik zou het u eerder vergeven hebben, dat gij slecht en ondankbaar jegens mij zijt geweest, dan dat gij mij bedrogen hebt. mij, die u lief had als mijne dochter, maar eigenwillig in het ongeluk te loopen, dat is iets, dat ik u niet vergeven kan. En gij weet, hoe dwaas gij geweest zijtHet zou slechts aan u gestaan hebben, om hier na mij meesteres te worden Angelino bemint u, gij moet het wel bemerkt hebben, en zelfs nu, indien gij wilaet zweren dien vagebond te vergeten, 9n nooit meer een woord met hem te spieken want, weet gij, die liefde kon niet ernstig gemeend zijn, het was van zijn kant niets dan berekening, en van u was het kinderachtigheid, Ver geet hem. »Hem vergeten afstand van hem doen, nu hij zoo ongelukkig is, lijdend en ver minkt! O Giudilta! »Ja. Als het een brave jongen was, over andere dingen en men kan dat be grijpen. In den laatsten tijd zijn zulke overgaven echter zoo dikwijls voorgeko men, dat het niet langer gaat er over te zwijgen. Er zijn van het oorlogstooneel verschil lende telegrammen waarvan we de vol gende aanstippen Kitchener seint Vrijdag uit Pretoria Gedurende de afgeloopen week heeft gene raal Elliots colonne van Harrismith uit geopereerd in het noordoosten van de Oranje-Rivierkolonie in samenwerking met andere colonnes. De vijand werd aange troffen in kleine troepjes; enkele gevan genen en veel vee werden gqnomen. De achterhoede van kolonel Byngs co lonne werd op weg naar Heilbron Donder dag aangevallen door den vijand, ongeveer 400 man sterk, naar men zegt onder aan voering van De Wet. Na een gevecht van twee uren werd de aanval aan alle zijden afgeslagende vijand trok terug met achterlating van 8 dooden. Onze verliezen waren 1 officier en 1 man ge sneuveld, 3 officieren en 9 man gewond. De colonnes die uitgezonden zijn tegen de concentratie van den vijand in oostelijk Transvaal, wei ken onder generaal Bruce Hamilton. Een der colonnes was Donder dag in aanraking met ongeveer 500 Boeren die naar het oosten terugtrokken. Methueu en kolonel Kekewich, die op 5 dezer uittrokken van Zeerust en Oli- fantsnek, hebben bij den Tafelkop geope reerd maar ontmoetten geen tegenstand Zij trekken nu naar het zuiden, waar kolonel Hickie die met zijn colonne den aanbouw van blokhuizen aan de Schoon- spruit dekt, rapporteert dat de vijand zich zooals mijn Angelino, dan zou ik niet aarzelen u te zeggenjuist omdat bij ongelukkig en verminkt is, moet gij hem trouw blijven; maar aeze 1 Maar gij weet dus niet. dat, als hij niet zoo handig was in het ontwijken van de veldwachters, bij reeds tienmaal in de gevangenis zou zijn geweest O figlia rnia 1 dat gij het dan moet zijn, gij, die ik zoo innig liefheb, die mij dezen dag zoo bederftToen ik u onder mijn dak heb genomen, heb ik niet gedacht, dat ik schande over mijn huis zou brengen. »Moet ik weggaan zeide de poverina ootmoedig. Een enkel oogenblik aarzelde de boei in. Rosina had haar geliefkoosd plan in duigen geworpen zij had het geluk van haren Angelino verwoesten een schandaal in haar huis veroorzaakt, waarvan in alle omliggende dorpen gesproken zou worden. Maar een blik op dat kind, dat aan hare voeten lag te sidderen, op dat meisje, dat zoo moedig het geheim harer ongelukkige liefde had weten te bewaren, vervulde haar met medelijden. Giuditta was eigen lijk romanesk, en zij stelde nooit het eigen belang vooraan, zij had van nature eene neiging tot alles, wat edel is en vei he veD. Om trouw te blijven aan hare eerste liefde, had deze kleine bedelaarster dan toch den betrekkelijken rijkdom verworpen, die haar aangeboden was. Zij was gereed dien vagebond zonder geld, en bqna zonder dak, te volgen. naar het westen concentreert. Hij zond een sterke patrouille uit Brugspruit op verkenning uit op 13 dezerde patrouille werd op 6 mijlen van het kamp omsingeld door 300 Boeren en verloor 6 dooden en 16 gewonden, mitsgaders eenige gevange nen, die later werden losgelaten. Hickie trok toen uit en verdreef den vijand. Reuters correspondent te Middelburg (K. K.) meldt dd. 25 Oct.Het toenemen van overgaven door de Engelschen sedert deu Boeren-inval in de Kolonie, is het gevolg van het in dienst nemen van vele twijfelachtige Hollanders bii de bereden troepen van het district, en men is dan ook verbaasd over de handelwijze der autoriteiten, die zulke dienstnemingen toelieten. Een troep van 200 man van Smut's commando viel op 13 October 50 man van de bereden troepen uit Somerset aan. Deze werden versterkt in een stelling met 130 man maar de geheele koloniale macht gaf zich na een zeer flauwen tegenstand over daarmede bewijs leverende dat de overgave afgesproken werk was. De Boeren kunnen het nog best zes maanden uithouden, daar voedsel van allerlei aard overvloedig is en het veld in prachtige conditie verkeert. Maritz heeft 7 dezer een aanval gedaan op het dorp Piquetberg. Hij werd terug geslagen na eenige uren vechtens. Het garnizoen bestond uit vijftig man onge regelde troepen. De stadswacht nam deel aan de verdediging. De vijand kwam enkele buiten het dorp liggende huizen binnen vóór het aanbreken van den dag op 7 dezer en opende het vuur op de blokhuizen. Bij dagbreek Heengaan, poverina! zeide zij zacht en waar zoudt gij heengaan Gij zjjt toch waarlijk reeds ongelukkig gmoeg. Beloof mij slechts één ding doe niets zonder mij tb laadplegen. Gij ziet, dat ik niet zoo heel slecht ben gij zult het niet beproeven dien ellendeling weder te zien, en, als bij genezen is, en hij komt hier want zulke lieden genezen altijd dan zal hij door mij ontvangen worden. Rosina snikte aan hare borst. Het feest, dat een oogenblik gestoord was geworden, werd weldra even vroolijk als te voren gevierd. Pijnlijke indrukken hebben op dit volk, met zijne zachte en veerkrachtige verbeeldingskracht, niet meer vat, dan rijm op een warmen grond. Twee personen slechts kwamen met meer terug Rosina en Angelino. Als ik maar tijding van hem kon heb ben dacht de poverina de volgende dagen, als ik slechts wist, dat hij niet al te veel Hjdt, en dat hij weer beter wordt, dan zou ik het misschien kunnen beproeven om hem te vergeten, om aan Giuditta te ge hoorzamen. »0 Neri, zuchtte zij, wij zouden zoo gelukkig hebben kunnen zijn, als gij het hadt gewild Op een morgen begaf zij zich naar Lucca en ging naar de deur van het hospitaal. Zg had aan de strega beloofd, Neri niet weder te zien maar zij had niet beloofd, niet naar tijding van hem te zullen vragen. De kapucijner die in den kruisgaug op en trachtte hij de ijzerdraadversperring door te snijden, hetgeen mislukte door het wel gericht vuur van het garnizoen. Het vuren werd bij tusschenpoozen voortgezet den geheelen dag en den vol genden nacht. Voor de dag opnieuw aan brak deden de Boeren een laatste poging die nogmaals mislukte. Toen trokken zij af. Het garnizoen, waarvan velen te voren nog nimmer in het vuur waren geweest, toonde koelbloedigheid en moed. Verschil lende voorbeelden van persoonlijken moed werden aan den dag gelegd bij het over brengen van schietvoorraad van het eene blokhuis naar het andere onder een zwaar geweervuur Van de verdedigers werden drie gedood en vijf gewondvan den vijand twee gedood en zeven gewond. Het Internationaal Socialistisch Bu reau te Brussel heeft een manifest gepu bliceerd. waarin de geestverwanten wor den uitgenoodigd om zoo mogelijk op één dag, 21 November, de Regeeringen te interpelleeren over de schandalige vrou wenkampen en interventie te vragen. In landen, waar geen socialistische afgevaar digden zijn wat bijna nergens meer het geval is zullen groote volksver gaderingen gehouden worden. - De Fransche gezant te Konstanti- nopel, de heer Constans, keert deze week naar zijn post terug. Munir Bey, de Turk- sche gezant bij de Fransche Republiek, wordt nog deze week te Parijs terug verwacht. Het is te hopen dat de heer neer ging, zeide haar nog vóór zij hem iets gevraagd had, dat, zoo zy nog een paar uur bleef wachten, de poort open zou gaan, en dat de vrouwen dan de zieken zouden kunnen bezoeken. De ver zoeking was te sterk. Zij zette zich neder op de stoep van de Crocifisso kerk tegen over de deur van het hospitaal, en wachtte. Haar hart sloeg hevig, toen de deur open ging; het was haar, als beging zij eene misdaad, toen zij naar binnen trad. Nauwelijks durfde zij die bleeke, ster vende gezichten aan te zien, en de moed begaf haar bjjna, toen zij Neri gewaar werd. Aarzelend naderde zij hem. »Ik was er zeker van, dat gij komen zoudt, zeide hij knorrig, hebt gij mij wat medegebracht »Wat medegebracht?* »Wel ja, riep hij ongeduldig, wat om te eten. Al de andeie zieken hebben vrouwen of vrienden, die hun te eten gevenmaar mij laat men verhongeren onder voorwendsel, dat ik de koorts heb. Hy bewoog zich ongeduldig heen en weer, als een kind dat uit zijn humeur is. Rosina's hart kromp ineen. »Ach, mijn arme Neri, wat moet gij lijden »Kom, huil nu maar nietche diavolo, riep hjj toornig, dat zal mij niet beter maken. Denkt gij, dat het nog niet ge noeg is, om de anderen te nooren kermen en huilen Ik had gedacht, dat gij mij wat mede zoudt biengen om te eten;

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1