k: No. 64L Zaterdag 16 November 1901. I7e Jaarg. P 0 Y E RIH A. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen. F. DIELEMAA, AXEL. aanbesteden. Buitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie'n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentien worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, zullen op Dinsdag 10 December, eerstkomend, des voormiddags 11 uur (stadsdjd) ten raadhuize te Axel in het openbaar Het afbreken van de be staande Openbare School en hel bouwen van eene nieuwe school, met "bijlevering van bouwstoffen. Plaatselijke aanwijs 3 December 1901, voormiddags 11 uur (stadstijd). Bestek en teekeningen ver krijgbaar ad. J ,50 per stel, ter Gemeente secretarie te Axel. Inlichtingen te bekomen bij denarchi tect, den heer J. WISSE Jz. te Zaamslag. Axel, den 12 November 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd. D. J. OGGEL. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. Kitchener zond de gewone waschkjst of den inhoud van zijn weitasch, zooals gees tige Engelschen dat noemen. Niemand let meer op die cijfers; zij zijn nauw goed genoeg meer voor da Jingo's, die nog altijd niet genoeg leugens en verdraaiingen ver si) „Ik gebied u mij deze speld te geven riep hij met eene stem, die hij toch trachtte te matigen, ten einde door geene onbescheidene ooren gehoord te worden. Mijne vrouw moet zich niet versieren met de geschenken barer aanbidders. Het is onbetamelijk, het is een schandaal una vergogna. Angelino is een snaak dien ik zonder barmhartigheid zal ver moorden en gij zijt een vervloekte, dui velsche coquette. Waarna inj handig de speld in zijn vestjeszak liet glijden- Deze eenvoudige handeling had echter een prachtige uit werking, op het eigen oogenblik was zijn woede als door een tooverslag tot beda ren gebracht. „Ween niet carina, zeide bij liefkozend Voor ditmaal vergeet ik u. Daar ginds eet en drinkt men, laat ons dus vrede maken en ons bij ben voegen. Maar toen bij die vrede door een kus wilde bezegeleD, stiet Rosiua bem fier terug. Hij verwijderde zich en liet haar onbewegblljk, koud en bleek met drooge oogen eD trillende lippen op de plek staan Voor de eerste maal was er dan eindelijk verzet gekomen tegen bet hatelijk juk, zij zag Neri zooals bij werkelijk was orberd hebben, om te zeggen bet is wel Verder gaf de Engelsche opperbevelheb ber nog een overzicht van da operaties in Transvaal en Kaapkolonie en Vrijstaat of neen, wjj vergissen ons, de beul van Csoedan zegt, dat er nog altijd geopereerd wordt, wal in gewone taal beteekent, de Boeren worden altijd door nagezet, maar niet gevangen, op een paar na. Woensdagmorgen kreeg men nog eenige telegrammen, niet van Kitchener. Daaruit blijkt, dat Kitchener nog steeds veel ver zwijgt, wat door de verliealijst aan den dag komt. Zeker te druk gehad met cijfers om te denken aan de andere gevechten, waarbij de Engelschen geregeld eenige dooden en gewonden verliezen en ook eenige gevange nen. Dit laatste is altijd een goede zaak voor de Boeren, want zij hebben de munitie dan maar voor het grppen. Ook bij Baken- laagte hebben de Boeien, zooals u t nadere berichten over die »overwinning" blijkt, goed hur, slag geslager. Niet alleen werden de gevangenen van al het overtollige ont daan, maar ook de doode en gewonde En gelschen werden van hun geweren en mu nitie beroofd. Alweer kenschetsend hoe groot Eugelsche overwinningen zijn Fouclié heeft weer eens den spoorweg opgeblazen tusscheu Aliwal Noord en Bur gersdorp. Over het geheel doen de Boeren daar niet veel meer aan, omdat de aanvoer van proviand voor de vrouwenkampen, waar men het toch al slecht genoeg heeft, er zou onder lijden. Uit een brief in de >Daily Chronicle'' uit Bloemfontein blijkt, dat het met den aanvoer van levensmiddelen toch nog altijd krap gesteld is, wat niet te ver wonderen isde Engelschen hebben het land totaal verwoest en al wat er van zelfzuchtig, lafhartig en valsch. Meteen hart vol toorn en wrok oogde zij hem na Ja wei! dacht zij, ga maar. tot hen, die drinken en lachen uwe plaats is hij hen. Mijne plaats is hier, en ik zal er blijven, totdat een moedig hart, dat mij weet lief te hebben en dat mij niet op. ophoadelijk doet schreien zoo als gij, mij van mijne slavernij komt bevrijden. Ik heb lang genoeg voor u geleden, ik heb meer tranen gestort, dan er olijven val len in Februari, nu zal het mijn beurt eens wezen orn gelukkig te zijn. Zoo zeer als ik u bemind heb, zoo zeer haat en veracht ik u thans. Geheel haar wezen had een verandering ondergaanhare zachte, regelmatige schoonheid was verdwenen. Onder haar laag voorhoofd vlamden hare oogen als staaleene diepe vore gaf aan haren mond de tragische uitdrukking van de maskers der ouden hare fijne neusvleugels zetten zich uitzij geleek eene jeugdige wraak godin. Als Neri haar aldus had kunnen zien, zou hij voorzeker bang geweest z\jm maar Neri joeg haar vrees aan en m zijn tegen woordigheid zweeg het gevoel van vei zet in hare gekwelde ziel, zooals een verschrikt vogeltje zijn lied staakt. Neri lachte en dronk met eenige deug nieten van zpn slag, aan wie het gelukt was, eene uituoodiging tot het feest te verkrijgen. Hun vroolijk lachen, gemengd met bet geluid dei geweerschoten drong bevolking is overgebleven, moet na de mi litairen door de proviandtreinen gevoed wordeD. Wanneer dan ook uit Pretoria geseind wordt, dat wekelijks 230 vluchte lingen vergunning krjjgen naar Transvaal terug te keeren, dan kan men dit even goed voor een leugen houden als de verzekering van Kitchener, dat de Oranjekolonie feite lijk gezuiverd is. Trouwens in een daaraan voorafgaande zinsnede werd gezegd, dat de Boeren zich in het Noordoosten der Oranje kolonie »onlangs" onder De Wet verzamel den. Wat dom en onzinnig officieel geschrijf. Uit Colesberg wordt de terechtstelling geseind van den rebel Van Wjjk en de veroordeeling van eenige andere rebellen tot langdurige dwangarbeid. Waarom ook niet. Die moorden en veroordeelingen hebben zooveel succes opgeleverd voor de uitbrei ding van den opstand in de Kaapkolonie, dat het even uatuutlijk als dom is, dat de Engelschen er mee voortgaan De Engelschen schjjnen die terechtstel lingen te beschouwen als een comediever- toon, waarmee op het publiek gewerkt moet worden. Dat bljjkt weer uit een schrijven van Reuters correspoudent uit Middelburg KK. over het ter dood brengen van com mandant Lotter. De brief is van 14 Oct. Op last van den Engelschen bevelhebber majoor Maurice, zoo lezen wij, werden alle zaken geschorst en kregen de voorname inwoners, Hollandsche zoowel als Engelsehe last aanwezig te zijn. De gevangenen wer den scherp bewaakt door de bereden dia- trictstroepen en de Koninklijke fuseliers, op het marktplein gebracht, dat door de troe pen van het garnizoen was afgezet. Lotter gaf gedurende de geheele plechtigheid niet de minste teekenen van vrees, maar even tot haar door. Waarom was zij alleen waarom was zij zoo ongelukkig te midden dier algemeene vroolijkheid „O NeriNeririep zij uit, gij hebt mijn geluk verwoest en mijn liefde ge dood, ja mijn hart ;elfs hebt gij gedood. Zij wierp zich snikkend op het hooi, dat op de deel lag gespreid. Plotseling werd zij opgeschrikt door een geweerschot, gevolgd door een doordrin genden schreeuw. En toen ontstond er een algemeen gedruisch van banken, die men verzette, van menschen, die luid spraken, en van angstkreten van viouwen en kinderen. Zq sprong haastig op om te vernemen, wat er gebeurd was, toen zij Stefanino zag aankomen. »Wat is het? vroeg zij I >Eeo ongeluk. Er is een geweer ge sprongen, en er is iemaod gewond. Mamma zegt, dat men hem naar het hospitaal moet brengen. Ik ga inspannen. »Wie is er gewond? Maar Stefanino was reeds weg. Rosina shelde Daar de plaats, waar de menigte bijeen verzameld was. Men verdrong elkan der onder de loggia. De gewonde lag half uitgestrekt op eene bank tegen den muur de strega omwikkelde zijn bloedenden arm met eene strook linnen. Hij hield de oogen gesloten zijne lippen waren loodkleurig b/auw, en zljq gelaat doodsbleek. Plotse ling baande Rosina zich een weg door de menigte, en met een doordringenden kreet voor het einde viel hij in zwijm en moest ondersteund worden op zjjn terugweg naar de gevangenis. Den volgenden morgen werd hp terechtgesteld op een kopje ten Westen van de stad. Hij werd er heen gebracht in een ambulance-wagen en nadat hij den wagen verlaten had, was alles in minder dan twee minuten over. Piet Wolfaardt, ook een bekende Middelburgsche rebel, werd drie dagen later op de zelfde plaats geëxe cuteerd, maar Schoeman te Tarkastad. AXEL, den 15 Xovember 1901. Met ingang van 16 dezer is benoemd tot kommies 4e klasse bij 's rijks belas tingen. J. L, Martens, thans tljdelpk kommies, tijdeljjk te Kauter. Tot onderwijzer aan de dorpsschool te Zaamslag is benoemd de heer M S. Casteleijn te Boschkapelle. Bij de Woensdag te Ter Neuzen gehouden paarden- en veemarkt waren aangebracht16 paarden, 89 koeien, 9 ossen, 2 stieren, 17 kalveren, 2 schapen en 82 varkens. De volgende pieraiën werien uitgereikt: Voor het schoonste ruinpaard van min stens 2 jaar oud, le premie 4 aan de wed H. Woltert te Ter Neuzen en 2e premie 2 aan P. de Feijter Jacz. te Ter Neuzen. Voor het schoonste merriepaard van minstens 2 jaar oud, le premie 5 aan de wed. H. Wolfert voornoemd en 2e premie 2 aan K. Pladdet te Hoek. Voor het schoonste jóngpaard van 1 2 jaar oud le premie 4 aan L. de Regt te Zaamslag en 2e premie 2 aan P. de Feijter voornoemd. wierp zij zich aan zijn hals. Op het gezicht van dat stroomende bloed eD dat bleeke gelaat was alles vergeten wrok, verzet, haat en wanhoop waren verdwenen. Zij snikte»Neri, Neri, sterf niet, ga niet sterveD, mijn geliefde, bet zou ook mijn dood zijn Eene onbeschrijfelijke verbazing maakte zich meester van de groep, die den ge wonde omgaf. »Ztj is krankzinnig, fluisterde men de angst beeft haar van het verstand beroofd. Angelino was nog bleeker dan de ge wonde. Droomde hij Was dit zijne poverina, die hij altijd zoo zedig en inge togen had gezien, en aan wie zijn hart zich vrijwillig en volkomen bad overge geven, die hij tot zijne vrouw bad willen maken, en die hp een engel dacht te zijn eene bloem der onschuld, even rein als zij schoon was Droomde bij, of was zij het werkelijk, die bjj daar voor ieders oog zich aan den bals zag werpeD van een vagebond, dien hij wist een dief te zijn en de zoon van een moordenaar Zelfs de strega had bare gewone tegenwoordig heid van geest verloren. Zij stond daar met gefronsde wenkbrauwen, en eene sterke uitdrukking van misnoegen op het gelaat. En toen libt zij hare hand zwaar op den schouder van het jonge meisje vallen en zeide met eene stem, die trilde van verontwaardiging »Ga weg van bier. Het is de eerste

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1