Binnenland. Laiidbonw en Veeteelt. Rechtszaken. - volgens nam hij een verdedigende stelling in binnen 500 yards van eenige schan sen, die door de Boeren waren gereed gemaakt. De beide kanonnen waren zoo goed geplaatst, dan geen van beide par tijen ze kon bereiken, hoewel de Boeren wanhopige pogingen deden om de geheele macht te overweldigen door herhaaldelijk storm te loopen op de Britsche linie. Zij werden even dikwijls met zware verlie zen teruggeslagen De verdediging werd hardnekkig en met succes den geheelen volgenden dag en nacht volgehouden totdat kolonel Barter van Busnmanskop na een heelen nacht marcheerens in den ochtend ontzet bracht, waarop de Boeren aftrokken. Aan beide zijden zijn de verliezen zeer zwaar. Het verlies der Boeren wordt geraamd op tusschen 800 en 400 man. Kolonel Benson leefde niet lang na het ontvangen van ziin wond Botha nam zelf deel aan het gevecht PARIJS, 4 Nov In de Kamer vraagt de afgevaardigde Berry de Regeering naar een practisch middel om van Engeland gedaan te krijgen dat het niet langer de vrouwen en kinderen der Boeren in de kampen opgesloten houdt. De Minister vanBuitenlandsche Zaken Delcassé vraagt uitstel der discussie en met stemming wordt daartoe besloten Sembat interpelleert daarna de Regee ring over de Turksche aangelegenheden Men meldt uit Hilversum, dat de om geving van President Kruger gaarne zou zien, dat hij gedurende den winter zich in een milder klimaat zou vestigen. Men heeft den President dan ook reeds aan geraden zich naar het Zuiden van Frank rijk te begeven. Een beslissing is Dog niet genomen doch mocht hij toestemmen, dan zou het vertrek nog in deze maand plaats hebben Dr. G. C. VAN TIENHOVEN, f Te 's-Gravenhage is Zondagochtend overleden de heer dr. G. C. van Tienhoven lijfarts van H. M. de Koningin en lid van den gemeenteraad van de residentie. In den Haagschen gemeenteraad toonde de overledene een hygiënist te zijn. want met kracht ijverde hij voor onderzoek van levensmiddelen, - hy was voorzitter der raadscommissie voor die aangelegenheid - en voor deugdelijken afvoer van stoffen Ook was hij lid van de gezondheidscom missie Als lid van den Geneeskundigen raad van Zuid-Holland gaf hij vaak be te kruiden en de kaarten wel wat heel nandig op haren toonbank te handteeren Hij zag echter wel in dat die toestand niet lang meer voort kon duren. Zoolang hij slechts met het geduld en de liefde van Rosina te doen had, was hij geiust maar thans maakte deze Amerikaan hem bezorgd. Hij dacht na, en toen zijn ont zagwekkend voorkomen aannemende dat het aime kind zoo veel eerbied inboe zemde. zeide bij op een toon van neder- buigende goedheid Rosina mia, gij zijt een braaf meisje. Zeker, er zyn vrouwen, die haar geheele leven lang arbeiden om hen te voeden en te onderhouden, die zij liefhebbendaar gij echter dien moed niet bezit, moeten wij maar tevreden zijn met hetgeen gij verdiend hebt het is niet veel, en wij zullen niet heel rijk zyn. Hoor nu, wat wij doen zullenGij hebt geene ouders, gij hebt niemands toestemming noodig om te trouwenmaar daar de Strega zo goed voor a is geweest, moet men niet ondankbaar willen schijnen, is het wel Op den dag van het huwelijk van Tonina zal ik mijn geweer medenemen zooals al de jongelui van het dorp, en als de Strega dan gelukkig is, en Morino vroolijk is door den wijn, dan moet gij tot hen zeggen. »Daai is Neri van deD kolenbrander, bij is mijn damo, en wij wachten slechts op uwe toestemming om te troawen.« Ik zal dan goed gekleed zijn, en als zij mij zien hartigenswaardige wen Ken en adviezen. Met voorliefde is hij ook opgetreden als voorzitter der vereeniging tot het ver- leenen van eerste hulp bij ongelukken, Als lijfarts van H M. de KoDingin ge noot hij groot vertrouwen van H. M. Hij vertoefde steeds in hare omgeving als de Koningin een geruimen tijd in het buiten land doorbracht De belangen der openbare volksgezond heid wérden op krachtige wijze door Van Tienhoven bevorderd in en buiten den raad. Verleden jaar werd hij benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, als een welverdiende erkenning van een leven vol toewijding en zelfopoffering ten bate der menschheid. Zijn heengaan wordt door velen diep betreurd. Lijnkoeken. De istaltijd" nadert weer en de veehouder weet dat hij moet zorgen voor krachtvoed-r als aanvulling van 't geurig hooi. Wie tot voor eenige jaren van kracht voeder sprak, dacht vry wel onmiddellijk en alleen aan de vanouds vermaarde lynkoek, die met haar aanzienlijk eiwitgehalte groei kracht en melk schonk aan 't vee. In de laatste tijden echter dringen zich allerlei andere krachtvoeders op den voor grond. Koeken van Sojaboonen, walnoten, kandlenoten, katoenzaad en koeken van onbekende samenstelling beroepen zich op een nog grooter eiwitgehalte en worden op dien grond warm aanbevolen. Nu zou dit alles goed zjjn en waar en juist wanneer men de goede werking van een krachtvoeder kon constateeren alleen op grond van de scheikundige samenstelling. En dit nu ontkennen we, want ook de ver teerbaarheid der stoffen, de overeenkomst in samenstelling en vooral ook de practyk moet een woordje meespreken. 't Is niet voldoende om te weten boe groot het voedingsgehalte is van eeDig kracht voeder. Wanneer die aanwezig zjjnde voe- dingsstoi niet of moeilyk verteerbaar is, slechts m»t moeite in het bloed wordt opge nomen, dan baat het krachtvoeder niemendal, ja sterker nog, dan kan het zeer schadelyk zijn. Menigeen denkt reeds zeer voorzichtig te zyn als hjj aankoopt krachtvoeder op garan tie voor gehalte. We meenen het uitdruk kelijk te moeten zeggen dat deze voorzorg nog onvoldoende is en men dikwyls uiterst voorzichtig moet zyn met die theoretisch uitnemende dingen. Een voorbeeld zy b.v. het katoenzaadmeel, dat in voedingwaarde, in gehalte, in scheikundige samenstelling misschien door niets wordt overtroffen en waarvan we ondanks al dat moois toch een uiterst voorzichtig en matig gebruik zouden aanraden, allen reeds wijl dit pracht-kracht- voeder reeds aan menig stuk vee een be dorven maag tn een slechte spijs vertering heeft bezorgd. Om diezelfde redenen zouden we ook niet aanraden het voorbeeld te volgen van zoo menige vereeniging of com binatie van landbouwers, die als bij aanbe steding aankocht veevoeder en speciaal lyn- koek'-n op gehalte, zonder zich er over 't hoofd te breken of in andere opzichten wel een koopje wordt verkregen In de tweede piaats doen we opmerken, dat 't niet voldoende is te constateeren dat van de noodzakelijke voedingsbestanddeelen de vereischte miniraa-hoeveelheden in het voedsel aanwezig zyn. Tusschen de bestand deelen behoort eenigermate een harmonisch verband te zyn. Wel kan in vele gevallen een te kort aan een noodzakelijke voedings stof worden aangevuld door bymenging van een ander voeder, dat weer rjjk is aan de begeerde stof, maar niet altjjd kan dit ge schieden zonder de natuur van het dier geweld aan te doen. Een normaal rund, aangehouden voor melk en voor vleeschvorming, heeft dagelijks noodig voor elke 100 Kg. levend gewicht ongeveer 0 25 Kg eiwitstoffen, 1,40 Kg. zetmeelachtige stoffen en 0,06 Kg. vet. Welnu ter aanvulling van het stal hooi vol doet de goede zuivere lynkoek vry juist aan de vereischte verhouding der voedingsstoffen. En in de derde plaats is onze waardeering van de goede lynkoek gegrond op de erva ring. Herhaaldelijk waren we in de gelegen heid op te merken, dat rundvee, gevoed met lynkoek, niet alleen direct by 't gebruik goed aansloeg maar vooral naderhand zich dankbaar toonde. Wie van December tot April lynkoek voert, zal misschien in die periode niet ge ringer resultaten kunnen bekomen met eun ander krachtvoer. Maar we spreken elkaar nader als de zomer gekomen is. Wie in 't vooijaar zyn vee opruimt, zal er wel in slagen ook op andere wjjze een goed voederrantsoen samen te stellen. Maar voor allen die na den staltjjd het vee weer zenden naar de weide, is en bljjft de zuivere inlandsche lynkoek het krachtvoer by uit nemendheid. Vaderl. I geladen Wagen. Ofschoon geen der wielen hem over het lichaam was gegaan, was hij tcch na weinige oogecblikken een lijk. De geneeskundige die er later bij kwam, kon geen merkbare uitwendige beleediging bespeuren. Prov. blad do. 94 bevat een circu laire van den commissaris dei koningin in Zeeland, waarin deze bekend maakt dat de sluiting der jacht op patrijzen in de provincie is bepaald op Zaterdag 30 November 1901 met. zons-or,dergang, die op hazen fazanten, korhoenders en kwar tels op Dinsdag 31 Decembei 1901 met zons-ondergang en dat het tijdstip van de sluiting der jacht op houtsnippen en water wild nader zal worden vastgesteld. Niet minder dan 27 visscbers uit Philippine werden de vorige week door een opziener der visscheiijen bekeurd, omdat hun vaartuigen 's nachts niet van een helder brandend licht'waren voorzien. M. Ct. Tot onderwijzer met hoofdakte aan de openbare school te Clinge is benoemd de heer A. Verhoeven, thans werkzaam te Graauw. Hedenochtend omstreeks half vier ontstond door een onbekende oorzaak brand in de stoomrabelfabriek van de heeren Verschaffel en Mecheleynck te öas van Gent. Reeds om een uur of 7 was men den brand in zooverre meester, dat voor ver dere uitbreiding geen gevaar meer be stond. De spuiten van Sas van Gent, West- dorpe, Sluiskil en Terneuzen, alsook de vrijwillige brandweer uit laatstgenoemde gemeente verleenden assistentie. Van de fabriek staan alleen nog de muren, al bel andere is verbrand. De voonaad is vernield, de machines bedor ven. Een aangrenzend gebouwtje werd beschadigd en een magazyntje isafgebrand. Alles is verzekerd, de schade|isjenorm. Arrondissements-Rechtbank te Zierikzee. AXI1L, den 5 November 1901. De WelEerw. Zeer Gel Heer J. B.T. Hugenholtz, predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, heeft voor het beroep naar die gemeente te Ernst in Gelderland be dankt. Zaterdag viel aan den Zwarten Hoek een 14-jarig jongetje van een met bieten Zij slaakte een kreet van moedeloos heid. »Wat is er?» vroeg Neri. Zij schudde treurig hot hoofd. »Helaas! als gij o;Je toestemming dei Strega wacht om te trouwen »Waarom niet Zjj bloosde verlegen Hij sloeg zich heftig op de knieën. »Ik wed, dat men kwaad van mij heeft gesproken daar ginds. Wat heb ben zij gezegd? Ik wil het weten!* En daar zij bleef zwijgen begon hij te »Ik beveel u te spreken, riep hy uit, wat heeft men gezegd?* Rosina weid bang. >Men heeft gezegd, stotterde zij, dat uw vader een roover is en dat gy hem geholpen heeft om de olie te stelen van den pastoor en de kippen van Morino, dat Neri viel haar met een schaterlach in de rede en trok verachteiyk de schorn ders op. En gij hebt aan dien scbandelyken laster geloofd nietwaar?* »Neen, want het heeft mij niet ver hinderd hier te komen, mijn Neri.* »Gelielde, fluisterde de jongeling teeder- lijk, zij kunnen zooveel kwaad van mij zeggen, als zij willen, wat kan het mij schelen, zoo gij het niet geloolt Gij weet wel, dat uw Neri braaf en eerlyk is. En - ik heb u dit nog niet gezegd maar over een jaar word ik soldaat en als zij mij zullen zien in mijn mooie met goud geborduurde uniform, met schoenen en een sabel, ik beloof u dat zij dan wel van gedachten veranderen zullen Ach indien gij geduld hadt om tot dieu tijd te wachten, dan zoudt gij eens zien met hoeveel respect Morino mij zijne deur zou openen Een jaarNog een jaarZal hij nu ook van haar eischen, dat zij al dien tijd in de sigarenfabriek zal blijven werken Zij gevoelde dat de moed haar begaf en zij durfde er hem niet eens naar vragen uit angst, dat hare vrees bewaarheid zou worden. Haar vrye onafhankelijke aard was zoo zeer in haar onderworpen ge worden door de liefde, dat zij zelfs de macht niet meer had, om zich tegen de slaverny te verzetten. Zeker het vrije eenzame leven in het gebergte scheen haar thans niet minder bekoorlyk toe dan vroeger, maar zij be gon te gevoelen, dat zy de moedei lijke teederheid van Giuditta zou missen, zij was zich langzamerhand gaan hechten aan die brave, vlijtige tamilie, waarvan ieder lid haar lief had. Daarenboven Neri scheen haar toe anders te zijn ge worden. Zy was thaüs dikwijls bang voor bom. Zijn gebiedende toon. die zoo scherp afstak by Angelino 's manier van zijn jegens haar, deden bittere gedachten in haar hart opwellen. Wordt vervolgd.) Bij bevelschrift dier rechtbank is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen A. W., 31 jaar, evangelist geboren te Bi ielle, gedomicilieerd te Zwolle thans gedetineerd in het huis van bewaring te Zierikzee, ter zakedat hy op of om streeks 19 Augustus 1901 te Zierikzee in een woonhuis, staande aan de Laoge Nobelstraat, op vijf verschillende plaatsen en in een daaraan vasfgebouwd evange lisatielokaal op twee dicht bij elkander op eene gaanderij gelegen plaatsen heeft geplaatst of doen plaatsen een brandend lampje met petroleum en een of meer brandende nachtlichtjes te midden van vuurmakers en andere licht ontvlambare stoffen, welke lampjes verbonden waren met touwtjes aan de sleutels van loopeDde wekkerklokjes, in dier vregedat, wanneer de wekkers afliepen, de iampjes moesten of althans konden worden omgetrokken, alles op zoodanige wijze dat bedoelde lampjes en lichtjes of, voor zooveel de gaanderij betreft, ook eenig ander door hem of op zijn laat aldaar geplaatst licht of vuur in aanraking moesten of althans konden komen met bedoelde vuurmakers en andere ontvlamoare stoffen, die daar door in Drand moesten of althans konden geraken, tengevolge waarvan in den avond van genoemden dag op de gaanderij van het evangelisatielokaal de daar aanwezige licht ontvlambare stoffen inderdaad in brand zijn geraakt en die gaanderij en de daarboven liggende zoldering van het lokaal alsmede eene op die gaanderij slaande kist met bioscoopplaten gedeeltelijk zijn ver brand, terwijl de in het woonhuis geplaat ste toestellen geen brand hebben verooi- zaakt tengevolge van de van beklaagde'» wil onafhankelijke omstandigheid, dat andere personen de aan de lampjes be vestigde touwtjes hebben doorgesneden, voor dat de wokkers afliepen, en de lampjes en nachtlichtjes hebben uitgeblazen, voor dat zij met de daarbij liggende ontvlam bare stoffen in aanraking kwamen, hebben-

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2