17e Jaarg. J\o. 61. Woensdag 6 November 1001. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaanderen. F. DIELEMAY, AXEL. ftuiienlaud. FËCILLETON. P 0 V2RIH A. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTS PR4J S per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Wij kunnen beginnen met goed nieuws: de Engelschen hebben weer klop gehad en goed ook. Westwaarts van Ermelo werd de achterhoede van kolonel Benson door de Boeren aangevallen. De schuld wordt gegeven aan de mist. Natuurlijk; de Engelsche verkenningsdienst laat nooit iets te wenschen over. De Engelschen ver loren hun aanvoerder, kolonel Benson en verder 8 officieren dood, 13 ernstig gewond, maakt in het geheel 22 officieren Van de manschappen sneuvelden 58 en werden 186 gewond. Ook dit gevecht werd met woede gevoerd, veelal man tegen man. zoodat ook de Boeren wel veel zullen hebben verloren. Kitchener waagt zich niet aan een gissing, wat doet denken dat het verlies der Boeren niet zoo heel erg is. Twee kanonnen, door de Boeren veroverd, schijnen door hen in den steek gelaten wegens de moeilijkheid van vervoer Kitchener heeft terstond hulp gezonden en kolonel Barton bereikte de verslagen Ben- son-colonne zonder bezwaar. De Boeren zyn natuurlijk teruggedreven, d. w z. zij zijn afgetrokken, toen zij hun slag hadden geslagen. Den vijand vervolgen zou te ge vaarlijk zijn. Men ziet. de Boeren treden overal stouter op, wat wijst op eenzelfde gedrags lijn Daarom kan er wel iets aan zijn van hetgeen uit Brussel aan een Engelsch blad wordt geseind, namelijk dat onlangs te Amsterdam in Zuid-Oostelijk Transvaal, onder leiding van Schalk Burger, krijgsraad door de Boerenaanvoerders is gehouden. Botha, Steijn en De Wet, de laatste in blakenden welstand waren tegenwoordig „Wilt gij mij helpen? zeide zij eens tot Rosina. Nu Gelsomina ons gaat ver laten is er werk genoeg voor mij alleen i Teresona is nog maar een kind. Gij, die zoo goed als mijne dochter zijt, gij moest nu maar niet meer naar ae fabriek gaan en mij liever helpen. Ik kan niet, zeide Rosina treurig. Vraag het mij niet, want ik kan met. Ik zal u 's morgens en 's avonds, ja den geheelen nacht helpen, als gij het wilt, maar ik moet overdag naar de fabriek. Zij slaakte eene zucht, die als een snik klonk. De Strega beschouwde haar aandachtig. Als zij niet van Tonina gehoord had, dat zij nooit met iemand, wie bet ook zy, een i woord sprak, zou zij begonnen zijn te vermoeden, dat haar ijver wel een andere beweegreden kon hebben dan lust tot den arbeid. >Gij houdt dus wel veel van geld, zeide zij zacht. Gij moet nu al heel veel op gespaard hebben. Tonina he6ft zich haar zijden kleed kunnen aanschaffen, en haren kanten voile, en toch houdt zij nog wat over. Als hel uwe beurt eens wordt, zult gy eene ryke party zijn.* Waarom de krijgsraad gehouden is en wat er besloten werd. wordt niet gezegd, maar uit de bewegingen der Boereu in den laatsten tijd zou men opmaken, dat het offensief optreden van de Boeren daarmee in verband staat- De Engelschen hebben van de guerilla-benden bi]na nog meer last dan van het Boerenleger. Kolonel Xekewich heeft zich over zijn nederlaag bij Moedwil gewroken door een Boereulager te verrassen Over het aantal buitgemaakte gevangenen kunnen wij niet oordeelen, zoolang wij niet weten, wie dat geweest zijn Waarschijnlijk zijn het weer achterblijvers geweest, anders zou men hooren van wagens en munitie, want het bluft wat het kan in alle Engelsche berichten. Over het gevecht aan de Marico op 24 October vinden wij nog meegedeeld dat de Boeren 1000 man sterk waren. Behalve de 48 gesneuvelden werden nog 5 Boeren gevangen genomen. Kommandant Oost huizen moet doodelijk gewond zijn en Reekett. die onder de gevangenen voor komt. is licht gewond; vao Lemmer, die ook met De la Rey en Kemp meevocht, is een duim afgeschoten. Onder de gesneu velde Boeren komt Hans Joubert volks raadslid voor. Men leest ook in de Engelsche bladen weer van het voortreffelijk werk der krijgsraden. Een Hollandsch geestelijke te Mafeking, David Wilcocks is tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens verraad dit bestaat in het aansporen tot rebellie in zijn preeken, toen hij bidstonden hield ter eere vandeBoerenoverwinningen. Bij Vrijburg is zekere Diepenaar veroor deeld tot drie jaar dwangarbeid, omdat Rosina zag haar aan, alsof een nibUw denkbeeld bij baar was opgekomen. Hoeveel geld heeft men dan noodig, om te kunnen trouwen vroeg zij. »Het hangt er van afTonina heeft drie honderd lire, Gelsomina heeft er vijftig, en ik had niets, want ik was nog armer dan gy. Iedereen zeide, dat Morino eene dwaasheid begaan heeft met mij te huweD maar ik geloof dat hij er nog nooii be rouw van gehad, heeft. Men kan dus trouwen zonder geld, dacht Rosina. Waaiom is Neri .er dan zoo op gesteld om geld te hebben, en waarom doet hij nooit waf, om er zelf te ver dienen Ja. vervolgde Giuditta, veelbeteekenend en een mooi meisje, verstandig en knap zoo als gy, heeft nog minder gold noodig dan een ander. Wat gij in de fabriek hebt verdiend is meer dan genoeg, om u te veroorloven een braven man te huwen. Rosina zag met koortsachtig ongeduld naar den volgenden Zondag uit. O Neri 1 Neriik dacht, dat dit oogen- blik nooit komen zou U riep zij hem reeds van verre toe, terwijl zij har9 ledige kruik op den grond wierp. »Ik ook, carina,* antwoordde hij op veel kalmer toon. Maar wat is er dan »Niets, en toen zoo veelTonina en Gelsomina gaan trouwen, de Strega wil, dat ik bij haar zal blijven om haar te helpen en och 1 sta mij toe, o ik bid u, sta mij toe, dat ik niet meer naar de hij de burgers onder Cronjé had aange spoord te blijven doorvechten, terwijl Cronjé zijn overgave óverwoog. Een rebel te Barkly West kreeg vier jaar gevange nisstraf omdat hij de verblijfplaats van twee Engpische telegramrijders aan de Boeren had verraden, die het tweetal doodschoten bovendien moest deze rebel nog 500 pd. st. boete betalen. Wij deelden Vrijdag mee, dat er half Nov. weer troepen naar Zuid-Afrika gaan. De militaire medewerker van de „Pall Mall Gazette" zegDj dat de cavalerie, die wordt uitgezonden, grootendeels bestaat uit recruten. Deze zijn, volgens het jingo- blad, uitstekend geoefend in rijden, maar of zij schieten geleerd hebben, is een andere vraag. Niet erg gevaarlijk voor de Boeren, die soort van Britsche ruiters In de Kaapkolonie heeft het schrikba rend geregend, zoodat de Engelsche soldaten niet loopen konden. Veel bij zonders vindt men niet in de Engelsche kranten over krijgsverrichtingen aan dien kant. Van de Venter trachtte met 100 man de spoorlijn zuidelijk van Vicharie- Road over te steken, maar werd terug gedreven. Twee derden van dit commando moet in khaki gekleed zijn. 26 Oct. waren de Engelsche troepen uit Oudtshoorn in gevecht gewikkeld met Pijpers en Bou wers de colonnes Crabbe en Corbett, zoo leest men, zitten beide commando's nu achterna. Een patrouille uit Oudtstroom, tien man sterk, werd 20 Oct bij Steyns Farm aan de Doornrivier, door 40 man verrast Zeven konden ontvluchten van de anderen werd een doodgeschoten. Kapitein Levinge heeft tusschen de Caledon en Oranjerivier een fabriek gaDe strega is zonder geld getrouwd. Waarom zouden wij niet het zelfde doen En gij weet nog niet alles men volgt ons in de straten van Lucca, Tonina lacht er om, maar ik ben bang. „Bang Waarvoor Heb ik dan geen geweei En zou ik dan den eersten den besten die u durft aan te zien, niet neer schieten als een hond Denkt gij, dat ik niet veel meer bang ben, als ik u zoo alle dagen onder een zelfde dak weet met Angelino?* Rosina bloosde, want zij wist dat hij gelijk had en dat Angelino haar beminde zooals Neri haar, niettegenstaande al zijne betuigingen nooit bemind had. En Neri loog niet toen hij haar van zijne ongerustheid sprak. Sedert de terug komst van den Amerikaan had hij alle gerustheid verloren. Wat zou er gebeuren als de zoon des huizes verliefd raakte op de Poverina en baar zou willen trou wen 1 Neri frommelde het pakje biljetten van een lire in elkander dat hy zoo oven ontvangen had en dacht er aan, hoe hard net zou zijn, als hij die wekelijksche in komsten zou moeten derven. Arme vuile papiertjes die de vertegenwoordigers waren van zoo vele uren van pijnlijk bedwang van stille ellende, van trouwe liefde en die uit die kleine, teedere vertrouwende handen gingen om in de mollige handen van Ersilia te geraken, zonder dat Neri by dien overgang ook maar een oogen- blik wroeging gevoelde. Wat zou er zekeren Greyling gevangen genomen, die den Engelschen reeds veel last moet hebben bezorgd de gevangene was reeds gewond toen hij in handen der Engelschen viel. De verlieslijst geeft de eerste opgaaf van het gevecht tusschen Von Donop's colonne en De la Rey bij Kleinfontein, ten oosten van Zeerust, op 24 October5 officieren gewond, 6 man gesneuveld en 31 gewond. Bij Rhenosterfontein zijn 18 Oct. 2 man der Bechuanaland Rifles gesneuveld en bij Roodeval op 21 Oct. 4 yeomen gesneuveld en 1 gewond. PRETORIA, 3 Nov. De aanval der Boeren op kolonel Benson's colonne bij Bethel door Botha heeft geleid tot een van de meest bloedigste en verwoede gevechten van den oorlog. Botha trok van de Zoeloelandgrens naar het noorden terug met zijn mannen en vereenigde zich met een groot commando, dat daar was.bijeengebracht. Vervolgens wachtte hij een gunstige gelegenheid af om Ben- sou's colonne te overweldigen in een geï soleerde stelling De gezamelyke Boe ren wordt op duizend man geschat. De aanval werd eerst ondernomen op Ben son's achterhoede op 30 Oct., terwijl de colonne op marsch was. De vijand be roofde de achterhoede van twee kanon nen, maar het was hem onmogelijk die stukken in zijn bezit te krijgen. Kolonel Benson werd in den aanvang van het gevecht doodelijk' gewond. Majoor Wools Sampson, die als „Intelligence Officier* was verbonden aan de colonne, nam het bevel over en verzamelde dadelijk zyn trein, waarin hij ten volle slaagde. Ver- gebeuren als Rosina, ontmoedigd door dat eindelooze wachten, afstand van hem deed, om met den Amerikaan te gaan trouwenFi bleef hem nog wel altijd het hulpmiddel over om dat huweljjk te verhinderen door zich als den damo van de Poverina te verklaren en het geheim huuner samenkomsten te openbaren, maar dat zou hem dan toch zyne papiertjes niet terug bezorgen. En dan op zijne manier beminde hij Rosina, voor zooveel hij beminnen kon. Hij was te vee) Tos- caan om hare zoo zeldzame schoonheid niet te waardeeren en ofschoon deze liefde hem noch oprecht, noch edelmoedig noch eerlijk maakte, bestond zij toch in zijn hart, en deed hem sidderen van woede bij da gedachte dat dit schoone kind toch nog de vrouw van iemand an ders zou kunnen worden. Die jongeling die voor geen enkele slechte daad terug gedeinsd zou zijn, mits zij voorzichtig en zonder geweld gepleegd kon worden, had toch een ingeschapene behoeite aan poëzie. Rosina bezat de poëzie en het geheimzinnige harer twintig iaren. Doch dat verhinderde hem niet, het proza te beoefenen en al zijne slechte neigingen. Naast Rosina was er plaats in zijn hart voor Ersilia de herbergierster. Hij wist zijn voordeel te doen met de liefde van Rosina om zich inkomsten te ver zekeren, en paaide het aangename aan bet nuttige door den goeden wijn die hy by Ersilia dronk, met eea weinigje gevoel.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1