Jaarlijksche Veemarkt, No. 58. Zaterdag 26 October 1901. 17*' Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaa n deren. F. DIELEMAA, AXEL. MAANDAG Buitenland. FEUILLETON. P 0 V E RIH A. - Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, maken bij dezen bekend, dat de in deze gemeente dit jaar zal gehouden worden op den 28 OCTOBER aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D J. OGGEL, Burgemeester^ J. A. VANVESSEM, Secretaris. Men herinnert zich uit het begin van den Zuid-Afrikaanschen oorlog generaal sir Redvers Buller. Iedereen vond, dat hij het gekste figuur heeft gemaakt van al de Engelsche generaals. En dat zegt wat. Hij zelf vond het echter niet en om dat te bewijzen hield hij. sinds lang in zijn vaderland teruggekeerd, even gloei ende als gekke toespraken. Meermalen praatte hij zich gansch voorbij zoo o. a toen hij meedeelde, dat hij bevel gegeven had Ladysmith te ontruimen zeker toen het te laat was. In weerwil van al die dwaasheden bleef Buller echter bevelhebber van het eerste legerkorps te Aldershot Eerst nu schijnt er bij het Ministerie van Oorlog licht te zijn opge gaan over Buller de man is non actief gemaakt. In zijn plaats komt generaal »Komt, laat ons voorbij,* riep zij vroo- lijk. »Gij ziet wel, dat deze hond niet dol isgij hebt hem slechts bang gemaakt. Hei gelukte hem van de markt weg te komen terwgl hij Fido voortrok die nu zoo zacht was als een lam. Toen zij zich van de menigte verwijderd hadden, zeide Neri op onbeschoften toon Wat duivel zijt gij hier komen doen >0 Neri, wees niet boos, mijn lieveling. Ik wilde het stil voor u houden. Ik ben gekomen, om te zien, of men mij niet in de fabriek zou willen laten werken, waar Tonina is maar ik had niet gedacht, dat de stad er zoo treurig en somber uitziet, en nu ik haar gezien heb, zou ik den moed niet meer hebben er weer heen te gaan.* »In de sigarenfabriek En hoeveel ver dient Tonina?* »Eene lire per dag.* Eene lire 1 maar dat is prachtig. Gij moet zien geplaatst te worden, carina, en als gij geld verdiend hebt, moet gij het mij geven, dan zal ik het bewaren, totdat wij genoeg hebben >0neen 1 neen 1 Ik heb er den moed niet toe.* Zelfs niet uit liefde voor my zeide French. Is dat dezelfde die in de Kaap kolonie sinds eenige maanden de Boeren achteraan draaft Dit ontslag uit het Engelsche leger, aan Buller gegeven, maakt geweldige sensatie bij de meerderheid der Engel sche bladen. Zij beschouwen het als een onvermijdelijk gevolg van Bullers gedrags lijn. Slechts enkelen wagen het hem te verdedigen. Onder de invloedrijke bladen uit de provincie schrijft. Manchester Guar dian, dat van alle fontein der Engelsche Regeering de wegzending van Buller het ergste is. Wel verre, dat de Bullerzaak hiermede uit is. zal de strijd nu eerst recht beginnen, want ofschoon de oppo sitie tegen de benoemingen van Wood en den hertog van Connaught als bevel hebbers over legerkorpsen even sterk was, worden beiden gehandhaafd, terwijl Buller wordt weggezonden. De »Echo" zegt dat Buller opgeofferd wordt, omdat hij de flaters der Regeering niet kon goedpraten Zelfs de Jingoïstische Sun" verklaart, dat als Buller wegge zonden wordt, veel botteriken aan het Ministerie van Oorlog ook moeten ont slagen worden. Ook de Westminster Gazette" bestrijdt het ontslag, gelijk blijkt uit haar poging om Buller schoon te wasschen. Het blad zou het echter be treuren, als de oppositie Buller als storm ram tegen de Regeering zou gaan ge bruiken. De ministerieels pers erkent quasi met tegenzin, dat het ontslag van Buller on vermijdelijk was geworden na zijn on bescheidenheid in Queens Hall. De Times voert er in een hoofdartikel aan toe, dat Buller gelegenheid had ontslag te nemen Neri. En, een voorkomen aannemende van onwederstaanbare teederheidHelaas! dit zou toch het eenige middel voor ons zijn om te kunnen trouwen. Ach Rosina, gij bemint mjj DietAls gij mij zoudt vragen om iemand te vermoorden, of om te gaan stelen om u pleizier te doen, zou ik mij geen oogenblik bedenken. Probeer bet ten minste, lieveling bedenk, dat wij anders altijd gescheiden van elkaoder moeten leven, en ik bemin u zoo innig Ik ben zoo treurig, zoo wanhopend, ais gij niet by mij zijt! Rosina zuchtte. »Ik zal het beproeven, zeide zij treurig. Hij vergezelde haar op deD weg naai Vicopelago, maar nam voorzichtig afscheid van haar bij bet pad, dat naar Morino's woning leidde. Juist op dit oogenblik werden zij dooi de Strega, die uitgegaan was om gras te plukken, gezien. Zy wachtte Rosina. „Kent gij den jongen met wien gij daar gesproken hebt?* vroeg zij aan het jonge meisje, toen deze naderby was ge komen. „Het is Neri de zoon van den kolen brander.* „Dat weet ik, zoo goed als gg, maar- wat gij wellicht met weet, dat de vader een moordenaar is, die reeds op de ga leien is geweest eD dat de zoon een deug niet is, die in zyns vaders voetstappen wandelt. Bimba miaik heb alles voor hetgeen hij weigerde, zoodat Brodricken Roberts geen andere keuze overbleef. Sommige bladen weigeren de Engel sche Regeering deswege van schuld vrij te pleiten. Chronicle wijst er op. dat Brodick een fout begaan heeft toen hij Buller te Al dershot benoemde, hoewel hem Buller's reputatie als veldheer bekend was. Bro- drick zag zijn fout wel in, maar kon haar niet goedmaken totdat Buller's on doordacht optreden te Westminster het legerbestuur een voorwendsel verschafte om zich Buller van den hals te schuiven ten einde Brodrick's flater te kunnen dekken, De „Chronicle* is van oordeel dat de geheele zaak de Regeering geen zins tot eer strekt. De Daily News stelt Buller's ontslag uit het leger voor als een wraak zijner vijanden. Hij had er vele onder de Rand- financiers, wier knoeierijen Buller ver afschuwde, terwijl hij geen genade kon vinden in de oogen van de Engelsche oorlogspartij, omdat hij na Paardenberg voor het sluiten van vrede pleitte. De Daily News betoogt ten slotte, dat leger hervorming onmogelijk in Engeland is, zoolang Brodrick aanblijft. Behalve dit belangrijke Bullernieuws geeft de telegraaf Woensdag niemendal. Verzekerd wordt, dat Botha steeds Noor delijker trekt door Swazieland. Men zou dit ook hieruit opmaken, dat men niet van gevechten aan de Natalsche grens hoort, wat zonder twijfel het geval zou zijn indien het plan van den inval in Natal werd doorgezet Men vindt in de Engelsche kranten ver halen van .het gevecht bij Piquetberg-road u gedaan wat ik kon ik heb u lief, Povei ina, maar als ik u nog eens in ge zeischap van dien vagebond aantref, zal ik genoodzaakt zijn u uit mijn huis weg te zen len en dat zal mij het hart ver scbeureD. Den volgenden morgen werd het huis gezin onaangenaam verrast. Alle kippen waren verdwenen, De diefstal was ge pleegd met eene handigheid die een lang durige gewooDte aanduidde maar het vreemdste van de zaak was, dat Fido als medeplichtige moest beschouwd wor den. De hond toch sliep in de schuur, die toegang verleende tot het kippenhok, en Diemand had hem hooren blaffen. Hij moest dus wel op goeden voet staan met de dieven. Morino vloekte en dreigde, GelsomiDa weende bittere tranen, Giuditta zeide niets, maar schudde het hoofd. „Weet gij niet, wie onze kippeD ge stolen heeft zeide zij tot Rosina, toen zij met haar alleen was. „Ik?« vroeg het arme kind verschrikt „hoe zal ik dat weten Maar plotseling werd zy bleek van angst. „Ik heb het niet gedaaD, Giuditta, ik verzeker u dat ik het niet gedaan heb. „Neen gij niet, dat weet ik wel, maar toch hebt gij dien diefstal veroorzaakt. Ik zal er niets van zeggen aan Morino, maar ik ken den dief. Het is uw vriend van gistereD. Neri vauden kolenbrander. maar zij zijn tegenstrijdig en onbeteeke- nend Al wordt de oorlog door de Engel- schen slecht gevoerd, er behoeven daarom in de kranten niet zulke kinderachtige verhaaltjes te staan De „Rhein. Westf. Zeit." deelt in een brief uit Kaapstad een proclamatie mee van Louis Botha als antwoord op de be ruchte laatste proclamatie van Kitchener. Het slot luidt, dat de Boeren nu vrijheid hebben alle Engelschen met de wapenen in de hand dood te schieten, een soort van vogelvrijverklaring. Het stuk ziet er precies uit, of het door een Engelschman gemaakt is, lam en leelijk van taal. Twee compagnieën nieuw aangeworven Yeomen, samen 232 man, met 3 officieren. 230 man Zuid-Afrikaansche politie met 4 officieren, 112 koloniale vrijwilligers en een aantal beambten voor de militaire spoorwegen, zijn te Southampton aan boord van de „Oriënt-'' naar Zuid-Afrika ingescheept. Ook zijn nog op de „Mon trose" ingescheept 6 officieren en 200 man van het Liverpoolsche regiment, 30 genie soldaten en anderen, samen 26 officieren en 241 man. Uit de verlieslgst2 man gesneuveld, 3 gewond bij Hopefield 17 Oct.2 man gesneuveld, 1 officier en 2 man gewond bij Kranspoort 18 Oct.2 man gesneu veld, 4 gewond bij Lilli'nntein 19 Oct en in verschillende gevechten nog 2 man gesneuveld, 8 gewond, 4 vermist. De commissie uit den Berlijnschen Gemeenteraad, ingesteld tot onderzoek naar de geldigheid der weigering van den gouverneur der provincie Brandenburg Rosina onderging plotseling een alge heels verandering. Zij scheen op eens hooger te zijn van gestalte. Zij richtte zich op, en met vlammeuden blik, tril lende neusvleugels, het hoofd met een trotsche, tartende beweging naar achte ren geworpen, zeide4zij met een van toorn sidderende stem „Hoe weet gij dat?* Liever dan een onschuldige te hooren beschuldigen, zal ik met hem om myn brood gaan bedelen en als de liefdadigheid, die ik bij u ge niet, met laster gekruid moet zijn, sterf ik liever van honger dan er langer ge bruik van te makeD. „Rosina!* zeide de Strega op stren gen toon. HetjoDge meisje kwam tot bezinning. »Ja het is waar, ik vergeet mij, maar ik ben niet ondankbaar. Doch ik behoor tot de vagebonden en ik wil niet iemand die even ongelukkig is als ik, zonder bewgzen hooren beschuldigen. De Strega zag haar laDg en stilzwy- gend aan. Het was de eerste maal, dat zij baar uit haar humeur zag, voor het eerst had zij hare zorgelooze blijmoedig heid verloren. Maar zij was ver van er de ware oorzaak van te raden. Het is een goede gewaarwording, dacht zij die haar deo armen duivel doet verdedigen. Zij heeft medelijden met hem, omdat hy even arm is als zij. Maar zij vermoedde niet, dat liefde, trouwe, diepe liefde in Ihet hart van dat kind was geslopen. {Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1