I7e «ïaarg. No. 57. Woensdag 25 October 1901. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. P 0 V E RIH A. AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde* naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. Geen nieuws uit Zuid-Afrika, maar men kan toch tevreden zijn, want wanneer wij zoo eens rond zien in de pers, dan houdt men eenstemmig den toestand voor gunstig voor de Boeren. Om met Oost-Transvaal te beginnen, ook de correspondent van de „Times" te Newcastle moet bekennen, dat de Engelschen eigenlijk niet weten waar Botha is. Het is moeilijk, dus seint hij, de stelling van generaal Botha nauwkeurig uit te vinden. Hij moet een dépêche hebben ontvangen van de Boerenregeering waarschijnlijk uit de buurt van Amster dam hem aanradende Noordwaarts te trekken en waarschijnlijk heeft hij dien raad opgevolgd. Een groot aantal Boeren zijn nog in het Pongolabosch en den Slangapiesberg met een buitenpost langs de Pongolaterwijl een commando van naar schatting 500 man een stelling bezet houdt op 34 KM. Zuidoost van Piet-Retief. Dannhauser en zijn commando blijven bij de Zoeloegrens en in dien hoek van Trans vaal zijn verschillende troepjes Boeren verstrooid, het overschot van de groote strijdmacht, die generaal Botha voor den inval in Natal had"samengetrokken. Velen, die Noordwaarts waren getrokken, schijnen nu, uit vrees voor de geduchte lijn van blokhuizen en de aankomst van andere colonnes, besloten te hebben, weer in Zuidelijke richting door te breken, in de hoop van niet opgemerkt te worden in het bergachtige land en de talrijke kloven waarvan deze buurt wemelt. De laatste conclusie is weer echt En- gelsch en een bewijs van het groote door zicht, dat die lieden hebben. Op ons maakt »Maar, hernam Gelsomina, Gabriello is zoo vlijtig geweest, dat hij al memgen stuiver heeft kunnen wegleggen, en van den zomer gaat hij naar Corsica om aan den oogst te helpen, en als hij terugkomt denk ik dat vader hem rijk genoeg zal vinden, en dan zal hij ons niet langer zijne toestemming weigeren.* Rosina peinsde Waaiom deed Neri niet even zoo? Waarom zou ik alleen geld moeten verdienen »En gij Verdient gij geld vroeg zij. »Een weinig, heel weinig. Het weefge touw en het spinrokken brengen mg wel iets op, maar niet veel.* »En als men zingt, verdient men daar wat mede Gelsomina barstte in lachen uit. »Wat zou dat opbrengen Een toon, een klank, die wegsterft in de lucht, en waarvan niets overblijft, »Gelsomina, zeg mij, hoe doet men, als men rjjk wil worden »Dat weet ik waarlijk niet. Daar is ötellina, de naaister; die verdient eene lire aan iedere japon, en zij heeft wel drie of vier dagen noodig om er een te maken dat geeft dus niet veel. ümiltd, breidt kousenzij krijgt drie stuivers voor het dat Zuidelijk trekken van de Boeren een heel anderen indruk. Wij maken er uit op, dat de Boeren zich al heel weinig om de Engelsche colonnes bekommeren en er bijna mee spelen. Ook als het plan van Botha was Natal binnen te rukken, dan heeft hij dat zeker nog niet opgegeven. Klagen doet ook een andere correspon dent, namelijk die te Pretoria. De Boeren zijn tot groot verdriet van hem en van Kitchener in den laatsten tijd veranderd van tactiek. In navolging van de Boeren hadden de Engelschen in den laatsten tijd beproefd 's nachts te opereeren, om de Boerenkampen te verrassen. Heel goed, dachten de Boeren, maar daar kunnen wij wel een schotje voor schieten wij zullen voortaan 's nachts onze kampen ver plaatsen. En toen gebeurde het meermalen dat de Engelsche soldaten zich dagen lang verheugden met een doode musch. In het hooge veld, seint deze correspondent nog, leven de Boeren van vee en mielies, die zij in afgelegen hoeven vinden. Op vele plaatsen hebben de Boeren zelfs geploegd. Zij verdwijnen als de Engelsche colonnes aankomen en steken de spade weer in den grond als ze voorbij zjjn. Uit deze jammertaal blijkt dus, dat het verwoestingswerk vau Roberts en Kit chener nog niet volkomen is geweest. Toch hebben zij hun best genoeg gedaan en hem geweten heeft hun nooit in den weg gezeten. Te Cradock zijn opgehangen luitenant Breda en J. S. Kruger. wegens treinaan- vallen en moord op inboorlicgen. De „terechtstelling beter gezegd moord, had plaats Donderdagmorgen. Nieuw zaad in de vore der wraak. paar maar zij kan nooit een paar op een dag afkrijgeD. Tonina, ach jaTonina verdient eene kostelijke lire per dag in de sigarenfabriek maar ik zou liever van honger sterven, dan mij zoo gedurende tien uur per dag te laten opsluiten in die zaal, waar het is om te stikken. Rosina opende verschrikt hare oogen. Den geheelen dag in eene zaal opgesloten. En zij veidient eene lire per dag in honderd dagen heeft zij dan >Gelsomina, zeide zij met bevende stem, denkt gij, dat ik ook in de fabriek kan werken Gelsomina sloeg van verbazing de handen in elkander, »In de fabriek werken 1 Gjj Maar gij zijl niet wijsGij kunt niet eens een uur stil in huis blijven. Rosina antwoordde nietmaar haar besluit was genomen. »Zijt gij riek, poverina Ik hoor u nooit meer zingen vroeg haar de btrega. Zjj trachtte te glimlachenmaar de tranen kwamen haar in de oogen. Zjj was nog nooit in de stad geweest. Op een morgen, toen Tonina op het punt stond van te vertrekken, zeide Rosina: Gij hebt altijd beloofd, mij mede te nemen naar Luccazal ik medegaan Het had den geheelen nacht geregend, een warme, vochtige siroccowind maakte den dampkring zwoel. »Gij kiest een slechten dag, zeide Tonina en daarenboven, als gjj wilt, dat ik m\j met u in de straten der stad vei toon, waar Van daden van weerwraak van den kant der Boeren hoort men nog niets Een Duitsche Bóeren vriend in Westpha len schreef daarover aan dr. Leyds. Het is dus luidde die brief, „naar mijn meening toch te grootmoedig als de Boeren na de proclamatie Kitchener, die tegen alle volkenrecht indruischt. nog de Engelsche gevangen vrijlaten Als dit echter door de omstandigheden geboden is, moest men hen toch met een schoen makersperforeer-tang in de ooren knijpen om ze kenbaar te maken. Dit is voor moordenaars en brandstichters nog een uiterst zachte behandeling In geval dit voorstel wordt opgevolgd, ben ik bereid, een groot aantal van die tangen ter uwer beschikking te stellen.* Dr. Leyds antwoordde hierop „Terwijl ik u voor uw vriendelijk aanbod, als bewijs van uwe warme sympathie en deelneming met de rechtvaardige zaak van de Boeren mijn zeer hartelijk dank betuig, spijt het mij het niet te kunnen aannemen, daar ik overtuigd ben dat de Boeren het door u voorgestelde raiddel nooit in toepassing zouden brengen.* Dat de Duitsche Chin a-kruisvaarders met kostbaarheden als gestolen buit mee naar huis hebben gebracht, dat de kei zerlijke regeering dat voorbeeld volgde door in den tuin van het kasteel Sans- souci de massief-koperen instrumenten van de Pekinger sterrenwacht op* te stellen, dat waren kleine onbelangrijk heden, die men door de vingers kon zien. Bedenkelijker werd de tentoonstelling van afgesneden Chineezenstaarten in ik thans vele kennissen heb, dan moet gij u ook wat beter kleeden. Op een anderen keer dus. Ga met iemand anders mede, of wacht, cot gjj een beminde hebt. Zij verwijderde zich snel, beschut door haren grooten, groen-katoenen parapluis. De Poverina liet zich niet ontmoedigen. Zij had geen ander geleide noodig dar. l it van Fido. Zij wachtte tot dat Tonina om den hoek van den weg was, en volgde haar toen van verre. Toen zij aan de stadspoort kwam, was zij even erg met modder bedekt als haar hond, en beiden waren druipnat. De poort was nauw, en de ingang nog verdedig! door de middel- eeuwsche valpoort met een geheel samen stel van kettingen en grendels, die haar schrik aanjoegen. Wat zou zij zien achter deze wallen, en eenmaal daar binnen, zou men haar er dan ook weer vrij uit laten En er waren een menigte tolbeambten in uniform aan de poort, die haar dreigende blikken toewierpen. „Terugriep een ruwe stem. Rosina stond op het punt van om te keeren en zoo hard zij kon weg te loopen. Had z\j eene misdaad begaan door deze omheining te betreden „Brengt gjj dien hond hier om te laten dooden Fido laten dooden? Zij schrikte en sloeg onwillekeurig haie armen om den hals van haren trouwen vriend, die den verschillende Duitsche steden als roem rijke zegeteekenen der terugkeerende Duitsche krijgers. Dat begon al te lijken op de schedelhuiden die de Indianen hun gedooden vijand afviilen. Doch het ergste vermeldt nu een Berlijnsch blad Voor eenige dagen is met het stoom schip Tucumau uit China teruggekeerd het marine-hospitaal, dat een zeereigen- aardig oorlogs-trofee meebrachten wel het afgehakte hoofd van den door het beuls zwaard gedooden Chineeschen onderoffi cier Eu-Hui, die op bevel der mandarij nen het doodelpk schot had gelost op den Duitscheu gezant Von Ketteler. Het hoofd is naar Berlijn gezonden. Afschuwelijker kan het wel niet. Dit meeslepen van het afgehakte hoofd van een „vijand* nadert de gewoonte der menschenetende wilden om op de palis saden rondom het dorp de schedels hunner verslagen vijanden te steken. Zoo brengt men godsdienst, beschaving menschelijkheid en wie weet wat nogal in ChinaVerbeeld je DURBAN, 19 Oct. In den laatsten tijd hebben geruchten geloopen. dat De Wet dood zou zijn. De geruchten zijn niet bevestigd en tegenstrijdig, maar schijnen aan geloofwaardigheden te win nen door de jongste werkeloosheid van De Wet. LONDEN, 21 Oct. De „Daily Cronicle* neemt een brief op van een jong officier in Zuid-Afrika. waarin deze het schande lijke gedrag van de nieuwe Yeomen, die gedeeltelijk door Kitchener als volkomen onbruikbaar zyn teruggezonden, beschrijft. ambtenaar zijne witte puntige tandeD liet zien. »Als gij dien hond balsband noch muil korf kunt aandoen, moet gij terug, zeide een ander tolbeambte. «Poverina, zeide een medelijdende voor bijganger, getroffen door de ontsteltenis, die op baar jeugdig gelaat ie lezen was, - wees niet bangmen zal ham geen kwaad doen. Daar hebt gij een eindje touw, ik zal het u leeuen om er uweD hond aan vast te maken. Maar laat hem niet los. Daar zijn dolle hooden in den omtrek, en de stad is vol van menschen, die ze zoeker,. Toen Fido vastgebonden was, bekroop Rosina op nieuw de lust om terug te keereo maar Fido begon, volgens de on veranderlijke gewoonte van honden, die aan een touw loopen, haar voort te trekken en zij moest dus wel volgen, Zjj liet zich door hem leiden, of liever voortslepen. Een groot plein, hier en daar met gras begroeid, en met plassen van modderig water bedekt, was alles, wat zij op den eersten aanblik zag. Het regende nog altijd. Waar waren dan de straten met goud geplaveid en met bloemen be strooid, die zij gedacht had te vinden Aan den eenen kant van het plein verhief zich een groot, sombei en eentonig ge bouw zij hief de oogen op, en zag naar de vensters. Menschen in witte kleederen, mager en

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1