kJU Jaarlijksciie Veemarkt, No. 56. Zaterdag 19 October 1901. e J:i:irir Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAft, AXEL. MAANDAG, Buitenland. FEUILLETON. P 0 V E RIN A. Dit Blad ver schijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T S PU fJ S per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. nurnm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterLjjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, maken bij dezen bekend, dat de in deze gemeente dit jaar zal gehouden worden op den 28 OCTOBER aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D J. OGGEL, Burgemeester, J. A. VANVESSEM, Secretaris. Het ontvangen telegram van Kitchener ziet er nog al eenvoudig uit. Het moet dan ook een gunstigen indruk maken op de Jingo's. Nu, deze zijn er dom genoeg voor. De Engelsche beul begint met zijn gewone waschlijst, waarbij opvalt, dat er zoo weinig Boeren zijn gedood. Ter completeering van deze aan de Theems geliefkoosde lijst, zou het wenschelijk zijn, dat de opperbevelhebber er voortaan bij voegde: zooveel gehangen, zooveel dood geschoten, zooveel gegeeseld. Dat hoort er nu eenmaal bij. Verder lijkt ons het telegram ongunstig voor de Engelschen. „Ernstige bemoei- lijking van de operaties aan de grenzen van Natal door de regens." De mist is vergeten. Of heeft die vroeger reeds te Neri telde. „Ik moet een nieuwe jas en ben hoed hebben en dan een horloge, een ketting en misschien een cachet „Hoeveel zou dat kosten vroeg het jonge meisje argelooszij twijfelde geen oogeDblik aan de groote nuttigheid van die zaken en zij bemerkte ook niet eens dat er by deze opsomming van haar zelve geen sprake was. Ik weet het niet heel precies Een honderd lire denk ik.« Zij hief de handen ten hemel. „Madonna mia 1 Maar al zou ik miju heele leven lang werken, krijg ik toch nooii al dat geld bg elkander Neri trok de handen door de armsgaten van zijn vest, en zag het meisje aan met een uitdrukking van meerderheid in den blik. „Dat weet ik wel, zeide hij losjes, daarom heb ik u ook aangeraden om een ander middel te zoeken, om geld te krggen.« Rosina vouwde de handen. Zij was bedroefd, verlegen en zag Neri wanhopig aan. Hij scheen haar zeer schoon toe met zijne fiere houding enstoutmoedigen blik Zij slaakte een diepen zucht en met den veel dienst gedaan om het gebrek in tactiek van de Engelsche generaals te verbergen „De colonnes van generaal Walter Kit chener bewegen zich tusschen Pietersburg en Utrecht tegenover eer. aanzienlijke Boerenmacht, welke zich naar gemeld wordt tusschen Slangapiesberg en Pon- golabosch bevindt." Dit Pietersburg zal welkeen ander zijn dan het eindpunt van den spoorweg van Pretoria naar het N. Er kunnen wel twee Pietersburgen zijn, op de kaart, echter niet te vinden. Ver gissen wij ons niet, dan kan uit dit bericht opgemaakt worden, dat de omsingeling van Botha zoodanig is mislukt, en de Engelsche generaals zulke zonderlinge be wegingen hebben gemaakt, dat een der insluitingscolonnes, die van den broeder van den opperbevelhebber, buiten den bedoelden kring door de Boeren bedreigd wordt. Generaal Methuen is weer op de gewone jacht van vrouwen, kinderen oude of brekkige lieden Hij is daar sterk in. Ver der heeft die held niet veel anders gedaan dan te laat komen. Van De la Rey hoort men niets Toch zal hij niet stil zitten, maar het zal den grooten Kitchener beter dunken dat punt voor 't oogenblik niet aan te roeren. In de Kaapkolonie loopen de Engelsche soldaten nog steeds achter de Boeren- commando's aan. Men kan voortaan wel nalaten dat te seinenwij weten 't al lang. Wat het nieuws van heden betreft, er is weer een onderbevelhebber van Lotters commando doodgeschoten, Wolfaardt Hij ruste in het Afrikaansche graf; ook dat vinger naar de zon wijzende, die de gol ven der zee reeds aanraakte, zdlde zij „Ik moet gaan, anders ben ik Diet thuis voor den nacht.* Hg trok de schouders op »Wat komt er dat op aan 1 De glim wormen lichten langs den gebeden weg en dansen in de boomen de maan komt op, gij kunt dus gemakkelijk den weg vinden en waarvoor zoudt gij baDg zijo, als ik bij u ben Zij bloosde. De geur der veldbloemen paarde zich aan bet aroma der pijnboomen. »Neen gij moet mij niet vergezellen.- »Waarom niet?* »Fido zou jaloersch zijn,* zeide zij lachend. Zij boog zich voorover en drukte een kus, rein en onschuldig als haar hart, op het voorhoofd des jonkmans. Eer hij den tijd bad van het gras op te staan, was zij reeds tusschen de mirten en pijnboo men verdwenen. Toen Rosina thuis kwam, vond zij alle deuren gesloten. Men had hare afwezig heid waarschijnlijk niet opgemeikt. Zij sloop in de scnuur waar Fido sliep en strekte zich naast hem uit op het hooi. Zij kon echter niet slapenhet was haar alsol zg stikte en zij brak in tranen uit. »0 Fido 1 Fido 1 fluisterde zij tusschen bare snikken gij bemint mij, en wij, gij en ik, hebben geen geld noodig om gelukkig bloed schreeuwt om wraak, die wel niet zal uitblijven. Den Jingo's doet natuurlijk dat moorden veel genoegen. Het past bij het brandeD dat uitraakt, omdat er niet meer te branden is. Jammer dat Al va de Engelsche tactiek niet heeft gekend hij zou in den tachtigjarigen oorlog wellicht meer succes hebben gehad, wanneer hij kampen had gemaakt voor de vrouwen en kinderen. Zelfs in Engeland is er een minderheid die het moorden en geeselen van Kitche ner sterk blijft afkeuren. Noch in den Belgischen opstand, noch bij dien der Zuidelijke Staten van Noord-Amerika heeft men er ooit aangedacht de „rebellen" dood te schieten. Niet ajleen omdat men beuls werk beneden zich achtte, maar ook omdat men het recht niet meende te hebben In een rede te Londen gehouden kwam Frederic Harrisson scherp op tegen deze krijgskunst van Kitchener. Indien, zeide hij, een Britsch onderdaan ter dood ge bracht wordt, niet in den oorlog, niet als spion, en niet in een werkelijk gevecht, maar na een rechtsgeding voor de leus wegens verraad of soortgelijk civiel mis drijf, dan kan elk man, die tot zijn dood bevel gaf, medewerkte of opstookte aan geklaagd worden wegens moord Wanneer de wet kan worden geschorst door een enkel minister uit zijn orchideeënkas. ter wijl zijn collega's kolfspelen of zich ver maken te Monte Carlo, dan is er geen reden, waarom niet morgen een gelijksoor tige maatregel kan worden genomen in Ierland en den dag daarna in Engeland zelf! De Kaapstadsche correspondent van de „Daily Mail" schreef 25 Sept een wan- hopigen brief over den toestand in de Kaapkolonie. De menschen in de kolonie, zegt hij, niet de rebellen od hun helpers, maar de loyalen worden tot wanhoop gedreven door het voortduren van den veldtocht. Wat deze menschen te verduren hebben weet niemand behalve zij die twee jaren in het door oorlog geteisterde land hebben gewoond. Er heerscht een schrik bewind in de heele kolonie van Mafeking tot aan de Valschbaai. Menschen van veel gezag hebben mij gevraagd deze feiten in Engeland bekend te maken opdat het Engelsche volk er de reden van zal weten. Het is hoog tijd dat polo en tennis voor verboden tijdpasseeringen worden ver klaard voor een leger te velde en dat de jachthonden, die men te Pretoria houdt, doodgeschoten worden. Menschen, die hun heele leven in Zuid-Afrika hebben door gebracht. zijn van meening, dat men een eind zou kunnen maken aan de onrust in de kolonie door een aantal snelle, door tastende politie-operaties Het is noodig 10.000 man uit te rostendie alle sleur verafschuwen deze strijdmacht moet geen enkel vervoermiddel met een wiel bij zich hebben en carte blanche krijgen ten aan- zien van de wijze waarop zij met den vijand, hetzij rebellen of Boeren, kan af rekenen. Het laatste is weer echt Jingo, maar men kan uit dezen brief zien. hoe er over het Engelsche leger gedacht wordt. En zulk een leger zal de Boeren nooit over winnen. Nog een staaltje van Engelschen rechts- ijver in de Kaapkolonie. Voor de Recht bank te Maraisburg verschenen 12 Sep tember negen joDge meisjes van 16 tot 19 jaar en een getrouwde vrouw, die werden te zijn Waarom kan Neri er niet even goed buiten als wij Bij het krieken van den dag liep zij naar de fontein om hare rood geschreide oogen en hare kleine bruine voeten, die bedekt waren met stof, te wasscben, ter wijl Fido in bet water plaste, en toen kwam zij terug en zette zich op den drempel van het huis. »Morino kwam het eerst naar buiten. „Zool zvjt gij terug wilde geit 1 riep hij, luidkeels lachende. Zgt gij alleen De laatste maal heeft de goede God u teruggebracht; nu dacht ik, dat gij voor de verandering, eens in gezelschap van den duivel terug zoudt kumen. Hij dacht dat zg zou lachen of hem met een dier onverschillige gezegden zou anlwoordeD, die haar eigen waren maar zij bleef ernstig en zweeg. En toen kwam Tonina haar voorbij, zij liet hare zoccoli klappen en lichte hare geele rok op, om hare roode kousen te laten zien »Dag Rosina! zeide zij zich coquet om- keerende. Gij hebt ons den zak gegeven Ik rekende er gisteren op, dat gg met mij mede zoudt gaan. Gij zouat pleizier gehad hebben. Geppino heeft ons mede genomen naar Lucca daar was muziek op net groote plein er waren dames met zijden japon nen, officieren in uniform - geel en blauw en daar Geppino soldaat is geweest, had hij vrienden onder hen. Zij hebben ons mede genomen in het café. Gg hadt eens moeten zien, hoe mooi het wasEr waren overal in het rond spiegels in ver gulde lijsten wij hebben wijn gedronken en fritelle gegeten. Goeden dag, van avond zal ik het u alles vertellen Ik heb haast ik zal nauwelgks bij tijds aan de fabriek zijn. Zij verwijderde zich snel. Een lichtstraal verhelderde Rosina's oogen. Toninariep zij, en stond haastig op. Maar zij bedacht zich, en ging peinzend weer naar hare plaats terug. Tonina verdiende geld in de fabriek., misschien zou zij hetzelfde kunnen doen. »Gaat gij mede naar school, Rosina hoorde zij eeüe lachende stem haar toe roepen. De dikke Teresona, verscheen op den drempel met haar boek onder den arm. Rosina schudde het hoofd. Verdient gij geld io school vioeg zfl. »Ché 1 zeide het kiDd. Ik win slechts prijzen bij het einde des jaars, als ik goed mgn best gedaan heb. Pr ij zen Wat zijn dat?* >Boeken, en soms eene medaille van de Madonna.* Rosina maakte een neerslachtig gebaar Toen Giuditta hare protégeé bemerkte liep de voortreffelijke vrouw haar met open armen te gemopt, Bimba mia! Welk wn rttigst bebt gg mij dn/u uitstar. z, ggtoch heengevlogen? Gg mout tui ;r zoo weglocpen, nu g,„ word6U zijt.* Plotseling zweeg zij, getroffen door

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1