No. 53. Woensdag 9 October 1901. 17e Jaarg. P 0 Y E RIH A. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Ilechtszakeu. AXELSCIIE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/ 2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Reuter maakt het tegenwoordig wel wat erg met zijn officieuse spreekbuis en op die manier zal men er spoedig in het geheel niets meer aan hebben. Of het zotte bericht van de „Chronicle* van Vrijdag over het spoedig en plotseling ineenzakken van de Boeren ook officieus is, weten wij niet. Zoo gek kan de En- gelsche Regeering niet zijn om te trach- ten door zulke uitstrooisels den dreigen den toorn der Jingo's te bezweren. Het blad sprak nogal van een „zeer voorname bron.* Wij kennen die reclame-stopwoor den, waaraan niemand meer hecht. Dat er geen troepen meer naar Zuid-Afrika worden gezonden behalve ter vervanging is ook een leugen. Het „Colonial Office* meldt, dat in October 600 recruten en in November weer 600 naar Zuid Afrika vertrekken. Het Engelsche blad geeft geen enkele reden op voor zijn nationaal geloof, Wel licht hebben de vele nederlagen van de Engelschen in den laatsten tijd en de stoutheid waarmee de Boeren offensief optreden, de hersenen van den redacteur wat in de war gebracht. Indien wij de feiten nemen, heeft de Boerenzaak nooit zoo goed gestaan als nu en daarmee stemmen de berichten van niet-Engelsche zijde geheel overeen. Over de gevechten aan de Natalsche grens heeft de Times" nadere bijzonder heden van haar correspondent te Durban. In hoofdzaak komen deze op het volgende neerHet garnizoen van fort Itala onder majoor Chapman bestond uit drie compag- niën infanterie der Dublin Fusiliers Midd- Het zal u niet ontbreken aan jonge lingen, die den met rozen en linten be hangen pijnboom onder uw venster komen planten en u eene serenade zingen. »De jODgens geven nog al veel om eene arme ragazza zonder ouders en zonder geld 1 Verwaardigen zich de ragazzeomeen blik te werpen op arme jongens, die haar geld noch kleinooden hebben aan te bieden »Waarom niet, als zij slechts oprecht en van harte beminnen? Bjj iedere zinsnede van deze samen spraak was de mansstem naderbij geko men, geleid door de stem van het jonge meisje. Weldra kwamen aarde en kei- steeuen, die van den heuvel losraakten, aan de voeten rollen van Rosina, di9 moeite had om te beletten, dat Fido zich op den nieuw aangekomene ging werpen. De voetstappen van iemand, die snei den heuvel afdaalde weerklonken in de stilte van het boscb, een jonkman ver toonde zich tegenover de rots, aan de overzyde van den bergstroom. Hy zag om zich en was toen in twee sprongen aan Rosina's zyde. Het was een jonk man van ongeveer twintig jaren, aan den ingang dus van den man nel y ken leel'tyd lesex, Dorsetshire en South Lacashire regimenten en van de Lancashire Fusiliers, te zamen 300 man. met twee 15 ponders en een Maxim. Omdat een aanval van Botha verwacht werd was een voorpost van 80 man onder luitenants Kane en Lefray op den top van Italaberg geplaatst. Deze werd te middernacht door den vijand, 800 man sterk, aangevallen. Binnen een uur was de bergtop in handen van den vijand na een wakkere verdediging der Engelschen. Toen vielen de Boeren het fort aan, dat nog slechts uit 200 man bestond. Niettegenstaande den krachtigen aanval hield het garnizoen 19 uur stand en slaagde er in de positie en de kanonnen te behouden. Toen echter 's avonds te zeven uur het Boeren vuren ophield en de vijand zich terugtrok, trok majoor Chapmans troep, die erg te lijden had gehad, naar Nkanda en kwam daar den volgenden ochtend aan. De aanval op Prospect kamp gebeurde tegelijkertijd De Engelschen waren weinig talrijk, hadden een Maxim bij zich en stonden onder bevel van kapitein Rowley. Hoewel het fort geheel omsingeld werd door de Boeren, konden dezen zich niet meester maken van het garnizoen. Na uren zwaar D„ vochten te hebben trokken de Boeren terug, na 60 dooden achtergelaten te hebben. Men bemerkt het Engelsche kleursel, maar de ontruiming van Itala wordt onder bedekte termen erkend. Van hetgeen later heeft plaats gehad bij de vermees tering door de Boeren van het Engelsche convooi, voor Prospect bestemd, spreekt de „Times* niet. Ook niet van de vraag of het Botha gelukt is in Natal door te van middelmatige grootte, goedgebouwd, fijn geproportioneerd eerder bevallig dan krachtvol. Zijne vlugge bewegingen ver rieden eene soort van sierlijke onacht zaamheid, een aankomend kneveltje be dekte zijn bovenlip en verhinderde dat zijn gelaat een al te vrouwelijke schoon heid vertoonde. Zyn groote zwarte oogen hadden een fluweelachtige doorschijnend heid, in zijn dik bruin hoofdhaar blonk een gouden weerschijn. Het was een echte type van den Toscaanschen conta- dino; met de fijnheid van ras, de eenigs- zins gekunstelde losheid van manieren, de groote buigzaamneid en geveinsdheid van karakter, veel poëtisch instiuot, ge- ring zedelijk gehalte en even weinig moed als physieke kracht. Hij ging, evenals Rosina, bairevoets. Overigens was hij gekleed in een te kor ten broek, een hemd zonder boord, en een wambuis. Een oogenblik beschouwden de jonge lieden elkander zonder te spreken. »Wat zijt gij schoon!* zeide de jonge ling eindelijk. Hoe heet gjj Rosina, en gjj? ■Neri.* Waar woont gij Bij de Strega van Vicopelago en glj?« »Daar boven op den berg; mijn vader is kolenbrandei. Van zijn huis kan ik het uwe zien, en als gij zingt, kan ik u hooren. Zyt gij de dochter van de Strega?* Rosina haalde de schouders op. dringen. Volgens berichten in de Duit- sche bladen is dit gelukt na het gevecht bij Melmoth, waar de Engelschen 150 dooden en gewonden verloren en een aantal gevangenen. Bij die gelegenheid zou ook het convooi vermeesterd zijn volgens die Duitsche berichten het waren telegrammen uit Durban - staan de voorposten van Botha aan de Tugela. Dat Transvaal nog niet van Boeren ontbloot is, blijkt uit den aanval op het zendingsstation Bottabella, dat ontzet werd door de uit Middelburg gezonden Engelsche troepen. Kitchener kan dus niet vee] troepen ter hulp zenden naar Natal of naar West-Transvaal, anders loopt hij te Pretoria zelf gevaar. Wat de Kaapkolonie aangaat. Schee pers is volgens de Engelsche berichten ziek en rijdt in een wagentje, maar zelfs in dien toestand hebben de Engelschen hem niet kunnen pakken. Smuts trekt op in de richting van Grahamstown, in het Zuidoostelijk deel der Kaapkolonie tusschen Port Elizabeth en Oost-Londen, niet ver van de kust. De Engelsche colonnes houden voeling met hem, maar dit verhindert niet dat Smuts langzamerhand in het Oosten zoo ver Zuidwaarts doordringt als Scheepers in het Westen. Op 30 September had Smuts een gevecht met de Engelschen nabij Bedford maar de uitslag wordt niet gemeld Er zal een officieel onderzoek worden gehouden, om te weten te komen, door welke middelen de teruggestuurde yeomen, waarvan er velen aan tering leden er in geslaagd zijn, het geneeskundig onder zoek te ontduiken. Het onderzoek naar den rooftocht van Jameson was ook officieel. ►WatIk ben een bedelaarster die men houdt uit medelijden, een herderinnetje, die door iedereen verlaten is geworden behalve door Fido.* „Ahzeide Neri, het is jammer dat gy de dochter der Strega met zijt. „JammerWaarom „Omdat gij dan rijk zoudt zijn en dan zou ik uw damo worden.* „Zijt gij dan rijk „Ik Ik bezit nietsvader en ik heb ben niet eens alle dagen palenta te eten Maar het doet er niet toeGij zijt Zoo beUina, dat ik, als gij wilt. toch uw damo zal worden en Zondags na de vesper komt gij dan hier bij mij om te praten Rosina zag hem een oogenblik aan eer zij antwoordde. Er was iets teeders m de liefkozende uitdrukking zijner zwarte oogen. „Waarom ock niet?* zeide zij blozend. En toen stond zij op plaatste de kruik in evenwicht op haar hoofd, en »tot weerziens* zeide zij, zonder zich om te keeren. »Tot weerziens antwoordde bij, ter wijl hij haar een kushandje toewierp. Zij scheidden als een pijl uit den boog i ging zij voort en sloeg den weg van Vicopelago in, terwijl hij staan bleef om haar zoolang mogelijk na te staren. V. Rosina kreeg volstrekt niet meer smaak in huiselijke bezigheden, dan ia den Koning Christiaan van Denemarken heeft eergisteren in persoon den Rijksdag geopend met een troonrede, waarin de aandacht werd gevestigd, dat het nieuwe ministerie was benoemd overeenkomstig den wensch van de meerderheid van het volk en dus de Regeering was opgedragen aan mannen, die het vertrouwen van het volk genieten. Daardoor hoopt de Koning nader te komen tot het groote doel: naar buiten de zelfstandigheid van het Rijk en een vriendschappelijke verstand houding met de mogendheden te hand haven naar binnen de burgerlijke en staatkundige vrijheid te ontwikkelen, het geestelijk en economisch leven van het volk op te wekken. Aangekondigd werden wetsontwerpen tot verbetering van de rechtspraak en van de landsverdediging, een doelmatige ver deeling van de lasten, benevens voorstel len tot ontwikkeling van het economisch en godsdienstig leven van de gemeente lijke autonomie. Tot voorzitter van het Folkething is gekozen de voorzitter van den Kopenhaagschen Gemeenteraad, de afgevrardigde Herman Trier. Arrondissements-Reclitbaiik te Middelburg- GEWELDDADIG VERZET TEGEN MARECHAUSSEES. Voor bovengenoemde rechtbank werd Vrijdag behandeld de zaak tegen H. T., arbeider, oud 22 j iar, geboren en wonende te Selzaete (België), thans te Middelburg in hechtenis. Hjj werd beklaagd dat hg den 25en voorgaanden winter. Zij zag de anderen werken, zonder dat het haar ooit in den zin kwam hen te willen helpen maar van den morgen tot den avond weerklonk hare frissche welluidende stem door alle kamers eD gangen van het huis. >Zij is lui en ondankbaar,* bromde Mori no. Maar Giuditta dacht er anders over. Eens had zy een meerle, die door het schot eens jagers gewond was, van den grond opgeraapt en verzorgd. Toen de vogel genezen was, had Morino hem in eene kooi gezet, in de hoop, dat hij zou fluiten. De vogel zweeg. Giuditta had toen op een goeden dag de kooi open gezet; de vogel vloog weg; maar iederen morgen kwam hy in de olijfboomen onder het venster en floot er zijn viool ijkste deuntjes. Toen zij Morino, Rosina van ondankbaarheid boorde beschuldigen, dacht zij onwillekeurig aan de meerle. „Um te zingon, zooals zy zingt, moet men zich.gelukkig gevoelen, zeide Giuditta by zichzelve. Wee hem, die de vleugels van dezen nachtegaal wil kortwieken om hem in een kooi op te sluiten En sedert zij Fido terug ha. werd Rosina hoe langer zoo ooiijker aor- gelooze-, Monno zeli rgde met be- oag O e sche oen in l.. tomron zin gen eo ield langzamerhand haar niets coeo verwijteo. Hy kon zich toch ook wel d« weelde gunnen er een zang- vogel op na ie houden.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1