i No. 52. Zaterdag 5 October 1901. I7e Jaarg. gemeenteraad. PO YSRINA. Nieuws- en Advertentieblad i\ 66 voor Zeeuwse h-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor Busiï 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente Axel maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Dinsdag den 8 October 1901, des voormiddags te 93/4 ure, ten Raadhuize alhier, ter behandeling der volgende zaken I. Mededeeling ingekomen stukken. II. Af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1901. III. Vaststellen jaarwedden onderwijzers. IV. Vaststellen Gemeentebegrooting voor 1902. V. Verzetting veemarkt. VL Vaststellen premiën voor de vee markt VII. Benoeming keurmeesters voor de veemarkt. VIII. Vaststellen verordening regelende het openbaar lager onderwijs. IX. Vaststellen verordening tot regeling van het herhalingsonderwijs. X. Verbouwing school en onderwijzers woning. XI. Vaststellen kohier schoolgelden. Axel, den 4 October 1901. De Burgemeester voornoemd D. J. OGGEL. Alweer een telegram over de groote verliezen der Boeren bij de aanvallen op de forten aan de grens van Natal. En van de Engelsche verliezen wordt daarbij niet meer gesproken. Natuurlijk zijn de Boeren geheel afgeslagen en is het nu weer rustig op de Natalsche grens, terwijl generaal „Goddank, dat gij terug zijt Poverina. Wat hebt gij uitgevoerd sedert gisteren? Kom gij kunt ons dat later wel eens vertellen myn kleine landloopster. Ik weet reeds de geschiedenis van uwen hond. Tonina heeft het mij verteld. Een mooi dier Het is eene kostelijke aanwinst. Met dien wachter zullen wij allen gerust kunnen slapen. Weet gij, figlia mia, dat ik sedert van morgeo geen droppel water in buis heb? Ik heb maar altijd gewacht totdat gij er voor mij gaat halen. Krijg maar gauw de kruik. Giuditta drukte een kus op Rosina's voorhoofd, waarop Fido de haud der Strega kwam likken. Padre Romano naderde de Strega en zeide met bewogen stem »Daar doet gij wel aan Giuditta; ik heb het ook wel gezegd,' dat gij una donna del paradiso zijt. En nu moet ik u verlaten, want ik heb rnjj reeds te lang opgehouden. Hebt gj] iets voorden armen frate Gij weet wel, wat er overgebleven is van den maaltijd en dat niet goed meer is voor de armen. De bedelzak werd toen nog wat zwaar der gemaakt door eenige korsten brood •u eene handvol olijven. Paire Romano Bruce Hamilton met de gewone Engelsche langzaamheid bezig is te zoeken naar de gevluchte Boeren. Jammer, dat er nu juist weer iets moest gebeuren, dat deze mooie voorstel ling geheel in duigen gooit. In de buurt van de forten, op zes mijl afstands van Melmoth, hebben de Boeren een convooi buitgemaakt, dat op weg was naar Pros pect. Naar Itala behoefde niet meer ge zonden te worden, want de Engelschen hebben het beter gevonden dat na hun schitterende overwinning te ontruimen. Niet onvermakelijk is, dat de vermeeste ring van het convooi door de Boeren vlak onder het groote telegram kwam te staan, waarin Kitchener zijn best heeft gedaan, om den toestand zoo mooi mogelijk te kleuren. De tijd schijnt echter voorbij, dat men in Engeland alles slikt, wat door het Departement van Oorlog wordt opgedischt. De ontruiming van Itala heeft den eersten twijfel gewekt en het nemen van het convooi heeft de deur dicht gedaan. De „Daily News" vindt slechts éen ding duidelijk in deze zaak, namelijk dat het gebeurde bij de forten geheel onjuist en zeker onvolledig is weergegeven. Dat kan een klein kind begrijpen, maar de Engelschen hebben wat lang werk gehad om zoover te komen. Nu moet men echter tot hun veront schuldiging aanvoeren, dat slechte tijdingen op dit oogenblik aan de Theems volstrekt niet te pas komen men zit er een beetje mee in en vreest, dat de openbare mee ning zich tegen de Regeering zal keeren. De discussie over Kitchener's beweerd verzoek om ontslag is nog volstrekt niet bedankte, bood Morino een snuifje aan en ging toen zijns weegs. IV. Rosina en Fido liepen om het hardst in de nauwe uitgedroogde bedding van den bergstroom van tijd tot tijd beklom een hunner de schuinte, ol klauterde op een mirtestruik of een dikken, met mos be groeiden stam van een kastanjeboom en dan weerklonk een vroolijke lach van Rosina, die beantwoord werd door het blaffen van den hond. Aan de bron ge komen, zette Rosina zich neder op de rots, de bloote voeten in een bos bloei ende vergeet-mij-niet en smaragdgroene kers en terwijl hare kruik zich vulde met het eigenaardig dof gemurmel, luisterde zij naar het gezang van den basterd nachtegaal en peinsde. De woorden van den monnik kwamen haar weder voor den geest. Hij had gezegd dat zij eene fraaie stem haden dat zij, alleen maar door te zingen, rijk zou kunnen worden. Zij begieep volstrekt niet, hoe dit zou kunnen plaats hebben, maar daar waren nog zoo vele dingen, die zij niet begreep, zooals bijv. de cate chismus, die des ZoDdags door den pastoor werd verklaard, en de schoone verzen, die Gelsomina 's avonds zong zoodat zij dan ook maar naar geene verdere verklaring zocht. Het kwam er niet op aan hoe maar zij kon dus rijk worden. En als zij dan veel geld had, wat zou zvj er dan van de baan en de officieuse tegenspraak heeft het vuurtje in de kranten nog meer gewakkerd. De „Times" vindt de tegenspraak niet beslist genoeg. Alles hangt af, zegt het blad, van de beteekenis, die aan het woord wrijving toegekend moet worden het staat immers vast, dat het Ministerie van Oorlog sommige eischen van Kitchener niet of nauw heeft inge willigdhet is de vraag of het Ministerie voortaan beter op zal passen. En de „Times" blijkt op dat punt alles behalve gerust. De „Standard" zegt, dat de ont kenning alleen naar den vorm juist is en stelt zeer stekelige vragen over Kitchener's bezwaren. Intusschen komen wij met al dat ge- wouwel van de Engelsche kranten niet achter de waarheid en wij zouden gaarne weten, hoe het nu staat met den inval in Natal. En wij zullen geduld moeten hebben, want alles daarover wordt door de Engelschen zooveel mogelijk verborgen gehouden. Uit de Kaapkolonie hoort men niet veel. De Boerencommando's trekken steeds rond en de Engelschen kunnen ze maar niet vangen. De pest is opnieuw uitgebroken in de nabijheid van Kaapstad. Het proces tegen Lotter te Graaff Reinet is nog niet afgeloopen. Er zijn acht punten van beschuldiging tegen hem ingebracht, o. a. moord op ongewapende Kaffer ver kenners en op Britsche soldaten, opblazen van spoorwegen, geeselen van Britsche onderdanen. Lotter zegt, dat hij een Vrij- stater is en dus niet als opstandeling kan veroordeeld worden. Wolfaardt, een van mede doen Ten allereerste zou zij eeD rooden halsband voor Fido, een zilveren kroon voor het altaar der Madonna, en een paar gouden oorbellen voor Gelsomina gaan koopen. En danals er dan nog geld, veel geld over was, als zij zoo veel geld had, als zij maar wilde Dan zou zij eene kudde schapeD en geiten koopen. zooals die van haar vader, en dan zou zij dadelijk naar het gebergte gaan, en dan zou zij in de hut gaan wonen, die geheel met steenen gedekt is, en waarin zij den laatsten zomer gewoond had. Ja, maar dan zou zij niet alleen kunnen zijn. zij had nog nooit eene herderin gezien, die niet getrouwd was, want de man moet toch helpen om voor de kudde te zorgdto. Zij zou dus moeten beginnen met een damo te hebben, zoo als Tonina en Gelso mina. Zij zou dus ook eens beminnen, en ook zelve eens bemind worden Maar die tijjl was zeker nog heel ver, want dat alles zou pas komen, als zij rijk zou zijn, en zjj moest niet rijk worden, want padre Romano had het haar verboden. Waartoe dient het dus om er aaD te denken Wie zou er van liefde spreken met een arme kleine bedelaarster, zoo als zij Onwille keurig zuchtte zij, en voor de eerste maal van haar leven was haar hart ontroerd bij die gedachte. Voorzeker, er is niets, dat zoo verschillend is, als de opvoeding, die oen jong meisje ten deel valt onder het oog eener waakzame moeder, en die door gewoonten, gebruiken en maatschap- Lotter's kameraden, verklaarde aan de rechters, dat de redevoeringen, diedr. Te Water, de bekende leider der Hollandsche Afrikaanders, verleden jaar te Graaff Rei net hield over de wreedheden der Engel schen legen de Boerenvrouwen, hem dre ven zich aan de zijde der opstandelingen te scharen. En thans nog een aanval van de Boeren, thans in West-Transvaal. Zij zijn dus overal offensief in Oost-Transvaal, in West-Transvaal en in Natal, door de uit den Vrijstaat over de Drakensbergen ge klauterde Vrijstaters. Dat is het antwoord op de schandelijke proclamatie van Kit chener, het antwoord op den fatalen 15 Sept., het antwoord op den Jingo-onzm de oorlog is uit. De aanval in West-Transvaal, waarover gisterennacht een telegram te Londen van Kitchener in eigen persoon aankwam, gold het kamp van kolonel Kekewich, den dapperen verdediger van Kimberley, bij Moedwil. De Boeren werden aangevoerd door De la Rey. Natuurlijk is de aanval afgeslagen. Dat gebeurt altijd in de En gelsche berichten, maar Kitchener is wel 2oo goed om te erkennen, dat de Engel schen zware verliezen leden 2 officieren gedood, 11 zwaar, 3 licht gewond, in het geheel dus 16 officieren de Engelsche bevelhebber Kekewich op twee plaatsen gewond, maar Jicht. Van de minderen zijn gedood 3148 zwaar 26 licht gewond in het geheel dus 105 Totaal met de officieren dus 121. Bovendien nog 40 gekwetsten, waarvan Kitchener niets naders weetmaakt te zamen 161. Een hoog cijfer en het is nog maar een voor- loopige opgaaf pelijke welvoegelijkbeid zelfs tegen de schaduw van het kwaad wordt beschermd en de ruwe vrijheid, de dagelijkscbe aan raking met de meest prozaïsche werkelijk heid vau het leven, die bet deel zijn van de boerendeel ne. En toch, de teedere hloem der onschuld die wij maar al te dikwijls verwarren met onwetenheia, kan zich iein en liefelijk bewaren bij de eene zoowel als bij de andeie. Maar, terwijl een ademtocht, een zonnestraal voldoende is om de bleeke, teedere bloem te doen verwelken, die in eene broeikas gekweekt is, kan noch de hitte van het Zuiden, noch de ruwe storm van het Noorden den glans bederven van de krachtige veldbloem. De rood koperen urn liep reeds lang overRosina was nog altijd in diep gepeins verzonken, met de armen om de knie, en den blik in het luchtruim starende. Met een soort van nieuwsgierigheid blikte zij in haar hart om te weten, wat zij wel gevoelen zoude op den dag, als zij eens zou beginnen te beminnenen de ingeschapen dichtergeest in dat wilde onbeschaafde gemoed fluisterde zachtkens zijn onsterfelijk lied. Alle refereinen, alle minnezangen, die zij in de bergen gehoord had, kwamen haar weder voor den geesten uit dien verwarden nevel onthulde zich een schoon ideaal. Wien zij zou beminnen, moest schoon zijn als de zon, hij zou zingen als een nachte gaal zijne oogen moesten schitteren als sterren, en by zou haar en Fido mede-

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1