Rechtszaken. tiicmengd Nieuws. en 200 E.G. Chilisalpeter per H.A. Het eerste gaf een opbrengst per bunder van 480 K.G. zaad en 960 K.G. stroo, een gezamelijke geldswaarde hebbende van f 46,08 't laatstgenoemde bracht op per H.A. 2400 KG, korrels en 4200 K.G. stroo, ter waarde van 223.20. - Door een uitgave van 50,40 voor bemesting werd een zuivere winst verkregen van 126,72. Het kapitaal, voor bemesting besteed, bracht dus hier ongeveer 250% rente op. Natuurlijk zijn de uitkomsten niet overal even schitterend, doch uit de gegeven voorbeelden blijkt toch o. i. ten duidelijkste, dat het gebruik van kunst meststoffen zeer is aan te bevelen. Evenals wij dit bij gerst en rogge hebben gezien, zal de nuttige werking der bovengenoemde meststoffen ook bij tarwe niet uitblijven, wanneer men ze slechts gebruikt op den juisten tijd en de rechte wijze. Vaste cijfers, wat betreft de hoeveelheid der te gebruiken meststoffen, zijn moeilijk te geven, omdat de toestanden des bodems zoo zeer uiteenloopen. Alleen grenzen kunnen worden aangegeven. Wij raden aan, al naar de cultuurtoestand van den grond is, te gebruiken Bij tarwe 100 - 300 K.G. Chilisalpeter 200-400 Slakkenmeel of 100-300 Superphosphaat. In de meeste gevallen zal een bepaalde kali-bemesting voor tarwe onnoodig zijn. Bij rogge 100-200 K.G. Chilisalpeter 200-400 Slakkenmeel 200-600 Kaïniet. Bij gerst 100-200 K.G. Chilisalpeter 100-200 Superphos. of 200-400 Slakkenmeel 300 - 500 Kaïniet. Is een zwakke bemesting voldoende, dan wende men de eerste hoeveelheden aande tweede zijn voor een sterke bemesting, terwijl men de hoeveelheden daartusschen kan kiezen voor een meer middelmatige bemesting. Ziet men dikwijls, ook bij bemesting, dat de zuinig heid de wijsheid bedriegt, inzonderheid komt dit uit bij het onvoldoend aanwenden van den betrekkelijk duren stikstofmest. Teneinde zich de uitgave van enkele guldens te besparen, geeft men vaak op stikstofarmen grond een schrale salpeter bemesting, wat zich natuurlijk in den oogst moet wreken. Tal van proefnemingen, in verschillende provinciën genomen, hebben aangetoond, dat juist een behoorlijke stik stofbemesting zeer looneud kan zijn. Zoo gaf op een proefveld van den heer Stollenga te Zuidwolde bij verbouw van roode dikkop tarwe Chilisalpeter, aangewend in een hoeveelheid van 2 K.G. per Are, een meer opbrengst van ruim 65 per H.A. De lijk gehuil aan. Rosina barste in een luiden lach uit. Padre Romano had moeite om eene toornige opwelling te onderdrukken. Maar inwendig bad hij om vergiffenis en hij zuchtte: „Peccato Hoe jam mei Én toen bleef bij geheel in gedachten verdiept. Hij vergat het jonge meisje hij vergat den bedelzak, die opengegaan was, en waaruit de olyven en kastanjes op den grond begonnen te rollen. Na lang in gepeins verzonken te z(jn geweest, nam padre Romano zyne snuif doos en maakte zich gereed om te ver trekken. Maar hij bezon zich, en, het jonge meisje aanziende zeide hy „Luister myn kind, als ik het niet doe <%n zal er toch wel eens iemand anders komen, die het u zegt, en daarom is het misschien maar beter, dat het van mij komt. Gij hebt eene prachtige stem, figlia mia. Gy behoeft er volstrekt niet hoogmoedig op te zijn, gij hebt u zelve die stem niet gegeven. God heeft ze u geschonken. Maar vergeet niet, wat ik u ga zeggen. Deze gave, die gij ontvan gen hebt, zou wel in een vloek voor u kunnen verkeerenzie dus wel toe Als gij ooit menschen ontmoet, die u zeggen, dat gij slechts zoudt behoeveo te zingen om gouden sieraa. en traaie kleederen te hebben, vlied dan, alsof bet de duivel zelf was, die met u sprak. Hebt gij mij begrepen volledige kunstmest, aangevuld met Chili, gaf hier een veel betere nawerking dan de stalmest en ook nog dan half en half. Dezelfde proefnemer verbouwde in 1898 wintergerst en ook bij dit gewas toonde de salpetergift 2 K G. per Are. zich zeer rentabel. gevende n.l. een meeropbrengst van ruim 74 per bunder. Wat den tijd van aanwending der drie genoemde meststoffen aangaat, zij mede gedeeld dat slakkenmeel ten alle tijde kan worden uitgestrooid zoowel in den loop van den zomer als bij de bestelling van 't zaaizaadja, het kan zelfs in den winter als overbemesting gebruikt worden, indien een phosphorzuur bemesting in den herfst, om welke redenen dan ook, niet is toegepast. Het is echter aan te bevelen deze meststof zoo vroeg mogelijk te geven, omdat daardoor een betere ver deeling door den bodem tot stand komt. Ofschoon niet overal, wordt toch op zeer veie plaatsen kaïniet als kalibemesting voor wintergranen gebruikt Dit heeft op lichte, zandige en humushoudende gronden in 't geheei geen bezwaar, indien ze slechts eenigen tijd vóór het zaaien wordt uit gestrooid, en zoolang het kali in dezen vorm het goedkoopst te verkrijgen is, ver dient het daar dan ook aanbeveling. Op zware grondsoorten daarentegen, welke dikwijls neiging tot korstvorming toonen, en in geval men een kalibemesting direct voor 't zaaien wil toepassen, is het Chloor kalium (100-200 K.G.) de aangewezen bemesting. Wij houden er van een kleine gifc Chilisalpeter in den herfst toe te dienen. Althans raden wij dit aan, wanneer men er van overtuigd is, dat de bodem gebrek heeft aan direct opneembare stikstof. Ook wanneer laat wordt gezaaid, is een matige salpeterbemesting aan te bevelen, wijl dan de jonge kiemplanten sneller groeien en sterker worden tegen den winter. Men gebruike zoo ongeveer één derde van de bovengenoemde hoeveelheid, direct nadat het wintergroen is opgekomen. Het overige twee derde gedeelte, blijft tot het voorjaar bewaard en wordt dan, zoo mogelijk iD twee keeren, uitgestrooid, en wel den eersten keer bij het hernieuwen van den groei, den tweeden keer, wanneer het uitstoelen geëindigd is. Als op bovengemelde wijze de kunst meststoffen gebruikt worden, zullen de resultaten niet uitblijven. C. B. Het ophouden der melk. Een werkelijk goede melker of melkster is eigenlijk zijn (of haar) gewicht ir. goud waard, 't Is den boer dan ook een ergernis, dat het ras der melkmeiden zoet'esaan uitsterft. Zij zag hem met hare groote, blauwe oogen ganscb verbaasd aan. Padre Romano slaakte eene zucht. Peccato! herhaalde hij bij zich zeiven, het is eene misdaad n zoodanig instru ment te laten verroesten en verloren gaan maar wat kan men er aan doen? Het is niet mogelijk tegelijk voor den hemel en voor den duivel te leven, en ik weet maar al te goed, wat u wacht, poverina! peccato! peccato! Kom laat ons gaan. Padre Romano scheen het overige van den weg geheel in gedachten verdiept. Van tyd tot tijd slaakte hij eene zucht, op zjjn goedhartig, vredig gelaat lag een waas van treurigheid Er was een strijd in zijn binnenste tusschen den priester en den artiste. Bij Morino slaakte men vreugdekreten, toen men padre Romano zag aan komen. Rosina werd niet zoo vriendelijk ont vangen »Het is een lui schepsel, die den ge- heelen winter, en zoolang zij ondei mijn dak heeft doorgebracht, niets gedaan heeft dan zingen, zeide Morino Zooals de vogels,- die nooit wat anders doen, en toch geeft de goede God zich de moeite hen te spjjzigen, even goed als zijne andere schepselen antwoordde db frate. Moiino trok de schouders op. Ieder oogenblik is zij weg en het huis uit, zy is nergens gelukkig dan in heggen t en struiken, waar zij 1e nieuwe kleedeien Voor het bedrjjf is gord melken van groote beteekenis en ronduit gezegd zijn er maar weinigen die aan alle eischen kunnen voldoen. Een onervaren, ruw of achteloos melker kan door zijn verkeerde bewerking bji het melkvee allerlei ziekten doen ontstaan. En afgezien hiervan nog is het opmerkelijk na te gaan hoezeer de melkopbrengst kan stijgen en dalen bij meer en minder goede behandeling. Er zijn ons voorbeelden bekend, dat een meikkoe 20 a 30 procent iD opbrengst achteruitging wanneer de ervaren melk knecht afwezig was en door een minder goeden werd vervangen. Een der meest voorkomende gebreken is het zg. ophouden der melk. De verklaring is eenvoudig. Gelijl: wij menschen steeds in hpt bezit zijn van traanklieren en die (gelukkig maar zelden inwerking brengen door prikkeling der rangesloten zenuwen, zoo heeft bet melkvee melkklieren die alleen melk afscheiden wanneer de correspondee- rende zenuwen daartoe bereid zijn. Het is onjuist te meer,en, dat de melk zal vloeien als de voorraadkamer (de uier) gevuld is. Deze toch is geheel en al één klier gebouwd uit talrjjke cellen, afgeschei den uit het bloed en overgaand in melk wanneer in de rjjpheid-periode plaats heeft de noodzakelijke zenuwprikkeling. De zachte aanraking der speen door een geoefende hand wekt bij de koe het moeder lijk gevoel. Ze ontspant haar spierbundels, de zenuwprikkeling heeft plaats en de melk stroomt toe. Niet alleen de onderste lagen moeten worden geleegd, in de meest ver wijderde celleD moet de melkafscheiding plaats hebben. Dan ontspannen zich de spieren en het dier is »uitgemo'ken." Wie hierop niet genoeg let kan soms in één keer zijn melkbeest bederven. Een onhandig of ruw melker weet bij de koe niet in voldoende mate het moederlijk gevoel op te wekken, de aanraking der tepels gaat onregelmatig en veelal is het gevolg, dat de koe haar melk »ophoudt," dat wil zeggen de melk niet laat vloeien al is de uier ook boordevol. Men raze en schelde dan niet op het dier, dan komt men van den wal in de sloot. Zachtheid en goede verzorging brengt verder en is het eenig middel om het moederljjk verlangen bjj de koe op te wekken. Een zeer zacht wig ven van lende- en borstspieren en achter de oorschelp, steeds in één rich ting, niet op en neer, maar in de richting van de uier, gepaard aan de gelijkmatige bewerkinder spenen, zal in de meeste gevallen baat brengen en een eind maken aan het ophouden der melk. En ten slotte nog dezen raad zet den onhandigen melker nooit weer onder uw vee. Vad. aan flarden scheurt, die Giuditta baar heefc aangetrokken.* Zooals de geitjes, die toch door den goeden God gekleed worden, hoe onacht zaam zij ook zijn. Kom, Morino, heb een beetje medelijden Is Giuditta niet t'huis »Giuditta zou, als ik haar begaan liet, het huis in een hospitaal veranderen, en mij een hoop leêgloopers over den vloer halen. Ik moet al genoeg monden den kost gever. »Het noodige heeft u nog nooit voor al die monden ontbroken, en zeg eens, amico, padre Romano nam een vertrouwelijken toon aan - hoeveel stuiveitjes hebben wij van het jaar in de spaarbank gezet En hoeveel zal Angelino er wel mede brengen, als hij uit Amerika komt?* Rosina stond met haren grooten bou quet in de hand en den arm om den hals van Fido geslagen, tamelijk onverschillig naar dit gesprek te luistereo. Het was geen vraag van leven of dood voor haar. Als Morino haar verstiet, dan zou zy heengaan Nu zij Fido had, was zij niet meer alleen. Wat had zij pei slot van rekening eigenlijk noodig? In do landen, waar vorst en nevel heerschen, kan men zich geen denkbeeld vormen van de een voudigheid der behoeften dezer kinderen van het Zuiden. Wat hooi, ol wat gras is genoeg voor een bedeen stuk brood, - zwart, geel of wit, het doet er niet toe - en dat de algemeene liefdadigheid AXEL, den 1 October 190]. Gisteren nam de heer A. H. de Vries, die 19 jaar aan de Rijks-Normaalschool alhier als onderwijzer is werkzaam ge weest, op plechtige wijze afscheid van de leerlingen dier school, waarbij dezen genoemden heer als eene blyver.de her innering, een fraaien leuningstoel ten ge scnenke aanboden met een bijgaand album waarin de namen der leerlingen waren opgeteekend. Het Hof te 's-Gravenhage bevestigde Dondeidag het vonnis der Rechtbank te Middelburg, waarbij een man uit Axel wegens mishandeling lot 2 maanden ge vangenisstraf was veroordeeld. De Rechtbank te Ziei ikzee verlengde met 30 daggn het bevel tot gevangen houding aldaar, van den gedetineerde A. W., evangelist, beklaagd van brandstichting. LEKKERE BOTER. Van verschillende zijden wordt weer ge waarschuwd zoo lezen wij in de M. Ct. tegen de aanbiedingen der zich noe mende „Delftsche Roomboter-inrichting* Rijswijksche weg nabij den Haag. die weer reusachtige reclame maakt Er wordt, zooals herhaaldelijk reeds is gedaan, op gewezen dat de z.g. kolossale fabriek met drie hooge schoorsteenen niet bestaat, evenmin als de melkaanvoer van 7000 koeien per week, die grazen op de maan. „De fabriek* van m'neer Willem van Santen Jac.z. bestaat uit een benedenhuisje aan den Rijswijkschen weg, waarin enkele vaten margarine aanwezig zijn, die later als „fijne, geurige Delftsche Roomboter* „de fabriek* verlaten. De heer Van Santen kan „duizende be wijzen overleggen* dat hij aan de „Groot ste Inrichtingen en eerste familiën zjjn „fijne geurige boter* levert. Wat hij ook kan overleggen zijn, zegt de Nieuwe Amh. Ct., de bewijzen dat hij herhaaldelijk wegens bedrog in den boterhan- del is veroordeeld. Hoe de heer Van Santen het met de boterwet en de strafwet redt? Och, een publiek dat zich wil laten verlokken, is gemakkelijk genoeg te loppen. Hij biedt aan: „fijne, geurige Delftsche Roomboter* van zuiver gehaltemaar die zuivere roomboter is. zoo verklaart hij, vermengd nooit weigert, volstaan voor hun voedsel den geheelen dagde zon verwarmt ze, het water der beken lescht hun dorstde algemeene sympathie is den bedelaar ver zekerd, want hij is daar geen voorwerp van veracbtiDg zooals, in landen, waar de industrie tallooze bionnen van werkzaam heden aanbiedt aan wie werken wil. Dit kind der natuur en der eenzaamheid bezat daarenboven al de onafhankelijkheid, en ook al de zorgeloosheid van de vogelen. Als de storm den tak heeft geknakt, die hun nest heeft gedragen, beginnen zij een ander nest te bouwen op een' anderen tak, en daai bij zingen zij hun vroolijkst lied. Wat kon het haar schelen om bij Morino of bij iemand anders te wonen, nu zij haren hond had 1 Voorzeker was zij dank baar aan Giuditta, maar dit gevoel van dankbaarheid was niet sterk genoeg, om haar te doen weDschen haar gansche leven bij haar door te brengen. Als zij aan dat vooruitzicht dacht, gaf zij er grootelijka de voorkeur aan, om in gezelschap van Fido rond te dwalen onder de groote, wel riekende pijnboomen. waar zij vrij was en van den morgen tot den avond zing9n kon. Ziende dal de onderhandeling zich rekte, zonder dat de monnik de overwinning scheen te zullen behalen, kreeg zij lust om er een eind aan te maken door stil heen te gaan, en met dat doel was zij reeds aan de deur, toen zij op eens twee handen op hare schouders voelde. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2