i\ i]J U poy:ëbTnX No. 51. Woensdag 2 October 1901. 17® Jaai'g. Nieuws- eu Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. LaDdbouw en, Veeteelt, Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T S PR IJ S per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlgk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Kitchener meldt, dat twee forten aan de Natalsche grens zijn aangevallen, maar de Boeren werden, natuurlijk met zware verliezen teruggedreven. Daar zulk een bericht niet pakkend genoeg is, voegt Kitchener er bij, dat de Boeren weer ver raderlijkeen Engfelsch officier hebben dood geschoten. Niet van Kitchener, maar geheel passend in hetzelfde kader is het telegram uit Pretoria over het groot aantal vluch telingen, dat naar den Rand is terugge keerd en gevolgd zal worden door de ge- heele bende. Dit laatste bericht spant zeker de kroon Het is een reclame zoo stout als Barnum en Bailey kunnen verzinnen. De lieden terugkeeren naar den Rand Daargelaten dat de omtrek van den Rand volstrekt niet veilig is, hoe kan in het geheel ver woeste land gewerkt worden, waar de Engelsctien reeds veel moeite hebben hun soldaten behoorlijk van voedsel te voor zien, daar de Boeren nog telkens proviand- treinen in de lucht laten vliegen. De bedoeling van de reclame ligt voor de hand. Zij moet den Jingo's het idee geven, dat alles goed gaat. Milner is immers druk bezig om het bestuur van het land in orde te maken en troont als koning te Johannesburg, de nieuwe hoofdstad van TransvaalEn de Jingo's hebben al zoo veel bewijzen van domheid gegeven, dat z\j ook dit wel zullen slikken. Leve het Engelsche common senseLeve de evolutie Vrijdagavond werd door Reuter offici- eus-Engelsch geseind, dat Kitchener niet aftreedt, zooals de Daily News" zei. De »Pall Mail" heeft een artikel over dat aftreden waarin de reden wordt opgegeven, die trouwens voor de hand ligt. De »Pall Mali'' voegt er bij, dat Koning Edward een langdurig onder houd had met den Minister van Oorlog over »doortastende hervorming" van het leger. Ook al weer reclame. Die hervor ming is zeker dringend noodig, maar ook een leek begrijpt, dat zulk een hervorming niet in een veertien dagen tot stand komt en voor den Zuid-Afrikaanschen oorlog geen vruchten meer kan afwerpen, tenzij men aanneemt, dat die oorlog min stens nog een jaar of twee duurt. Wat het altreden van Kitchener betreft, voor zijn reputatie had hij veel vroeger moeten weggaan nu helpt hem dat niet meer. Over de nederlaag van majoor Gough wordt nog medegedeeld, dat 400 Boeren van een afstand van honderd yards de Britsche colonne chargeerden. Zij vielen in de flank en verzekerden zich dadelijk het bezit van twee kanonnen en een maxim, die tot dusver nog niet onder de Britsche verliezen zijn vermeld. De Boeren ontnamen den Britschen officieren hun jassen en schoehen, zelfs majoor Gough werden schoenen en helm ontnomen, zoodat de ongelukkige bevelhebber barre voets 25 mijlen ver moest gaan naar De Jager's Drift. Bij de Britsche verliezen in dit gevecht moeten nog gevoegd worden negen vermisten die nog niet zijn opge geven Uit de officieele opgaaf van sterfte in de vluchtelingenkampen in Zuid-Afrika blijkt, dat in Transvaal van 58 515 blan- »U houden Zeide de dikke vrouw, geroerd door de liefkozende uitdrukking op dat jeugdig gelaat. »En waarom niet Gij zult mij helpen om koffie te zetten en wijn te schenken. Wat zegt gij er van, padre Romano Ik ben niet meer zoo vlug ais vroeger, ik begin oud te worden, en zulk een dienstmeisje, zou zeker niet over bodig zijn.< De monnik beschouwde aandachtig het jonge meisje, haalde zijne snuifdoos voor den dag, en nam eeo snuifje eer hij ant woordde. Vervolgens schudde hij het hoofd, zooals hij gedaan h«d, toen men hem aan bood om Romeo of Don Giovanni te worden. „Ik denk, dat het hier de plaats niet is voor deze pecorella (schaapje,)" zeide hij langzaam. „Zij is te jong om in eene osteria (herberg) te dienen. Bij wien hebt gij den winter door gebracht, figlia mia „Bij de Strega van Vicopelago." Padre Romano sprong op. „Wel, waarom gaat gij dan niet terug tot haar Waarom zijt gij vau haar wegge gaan Zij is bet toch zeker niet, die u heeft weggezondene »Ik heb haar verlaten, omdatomdat ik weg wilde met Fido. Ik heb geloopen zonder te weten waarheen, en nu zou ik nooit meer naar de Strega terug durven." »Waarom niet »Tonina had mij hare roode kousen ge leend, en haren gebloomden halsdoek, en bare zoccoli, en zie eens!" De zoccoli waren verdweneneenige flarden was alles, wat van de roode kousen was overgeblevenen van den halsdoek was niets meer te zien. Padre Romano lachte. „Kom het is een ODgeluk. De Strega die ik goed ken, en die una donna del paradiso is, zal u vergiffenis schenken, daar sta ik voor in, en gij moet het maar zien bij te leggen mei Tonina. En wacht eens, ik moet Vicopelago voorbij, om naar Lucca terug te gaan, en ik zal u zelfbij de Strega brengen. Zoo zal ik mijn ochtend niet verloren hebbenwant ik zal een afgedwaald schaapje weder naar de schaaps kooi hebben teruggebracht. Niet waar, madre mia Kom, laat ons gaan Maar eerst den zegen. Het was een aandoenlijk tafereel. De moeder knielde eerst neder voor haren zoon, die over haar gebogen hoofd de formule van den liturgischen zegen flui sterde toen was het de beurt van den monnik om zich ootmoedig aan de voeten der heibeigisrster neder tb buigen. Ge heel bewogen en ontroerd zegende zij hemtoen richtte padre ftomano zich op wierp den bedelzak over zipien schouder ken in die maand 1231 stierven, waarvan 1014 kinderen, terwijl in den Vrijstaat van 43 622 kampbewoners 622 omkwa men, waarvan 510 kinderen. Van de Kaffers in de kampen 32 000. stierven er 567. In de groote kampen heerschte een ernstige mazelen-epidemie. In Europa geen nieuws van eenige beteekenis Men spreekt te Berlijn veel over een nieuwe botsing tusschen den Keizer en het gemeentebestuur der hoofd stad. Dit bestuur besloot drie nieuwe fonteinen op te richten in het park Frie- drichshain. De plannen waren ontworpen door den gemeente architect Hoffman. De Keizer, die reeds meer bewijzen gaf, dat hij dezen verdienstelijken architect niet lijden mag, buitendien zelf veelkucstenaar vond de plannen niet naar zijn zin en verbood de oprichting. Er is nu sprake van een proces of de Keizer recht heeft tegen het gemeentebestuur in de versie ring van gemeenteparken te verbieden. Er is een grens. ÜE NIEUWE MILITIE WET. Het plan bestaat die wet zoo moaeljjk uiet 1 Januari a. s. in werking te brengen. Bij het departement van binnenlandsehe zaken is in bewerking een geheele lurziemng van de kon. besluiten van 1861 en 1862, mei de daarmede in verband staande wijzi gingen en aanvullingsbesluiten en de bij een en ander gevoegde modellen betreffende de tegenwoordige militiewet, ten einde die in een besluit samen te vatten met bijvoeging en vertrok. „Goede reisTot weerziens, een gelukkig Paascbleest.c Aan de deur van ieder huis in het dorp opende padre Romano zijnen bedelzak, en de arme menschen, in wier midden hij was opgegroeid, gaven hem al lachende, de een eene snee polenta, de ander eene haDdvol kastanjes. Vroolijk nam hij afscheid van bloedverwanten en vrienden, betuigde ootmoedig zijn' dank aan de hem onbe kenden en vervolgde zijn weg. Daar die weg lang, de bedelzak welgevuld, eD de frate tamelijk zwaarlijvig was, was deze genoodzaakt om van tijd tot tijd eens te rusten om adem te halen. Hij ging op een' steen zitten, terwijl Rosina die met Fido hem van verre was gevolgd, heen en weer liep en in de struiken snuffelde waar de nachtegalen en basterdnachiegalen bezig waren hare nestjes te bouwen. Het getjilp en geklapwiek der vogelen stemden haar blijmoedig en haren reis makker geheel vergetende, begon zij uit volle borst te zingen. Zij had ergens in den hoek eener weide een beekje ontdekt geheel omzoomd met tijloos en wilde narcissen. Met de voeten in het water was zij ijverig aan het plukken, terwijl Fido jacht maakte op kikvorschen. Toer, zij bloemen genoeg had naar haar zin, keerde zij terug naar de frate denkende dal zij zich nu weder op weg zouden begeven. Maar padre Romano vei roerde zich niet. Eene vreemde uitdrukking schit terde in zijne zwarte oogen, eene soort van de nieuwe modellen, vereisebt voor de uitvoering der wet van 24 Juni 1901 (Stbl. no. 159). In zijne memorie van toelichting op zjjne begrooting voor 1902 zegt de minister van oorlog dat bij al dadelijk een aanvang heeft doen maken met het ontwerpen van eene legerorganisatie, zooals die bjj geheele door voering der militiewet 1901 Daar zijn oordeel zal moeten worden ingericht. Daarbij zal tevens worden overwogen en vastgesteld, hoe die organisatie door hetachtereenvolgens oprichten van nieuwe onderdeden, het beste geleidelijk zal kunnen worien tot stand gebracht. Voor het verhoogde militie con tingent in 1902 voor soldij, kleeding en uit rusting. voeding, enz., wordt gevorderd een bedrag van 1.060.400, waaronder echter begrepen een som van 76 000 voor nacht leger, die als uitgaaf voor eens is te be schouwen. Wordt met dit bedrag van 1 060 400 rekening gehouden, dan blijkt dat de begrooting voor 1902 in vergelijking met die voor 1901 32.274.40 lager is geraamd. BEMESTING VAN WINTERGRANEN. Een enkel voorbeeld willen we nog geven ten bewijze dat Thomasphosphaat, kalizouten en Chilisalpeter met voordeel bij de bemesting van wintergranen kunnen worden aangewend. Bij een bemeslingsproef, genomen door den heer Freytagte Spremberg, bleef één perceel rogge onbemest, terwijl een ander (perc. 19) een volledige bemesting ontving, n.l. 600 K.G, slakken meel, 800 K G. kaaniet van zachte teedere gemoedsbeweging ver stoorde de blijmoedige kalmte van zijn gelaat. »Kom hier, figlia mia, zeide hij met ontroerde stem.» Zij giDg voor hem staan met de handen op den rug, geloovende beknord te zullen worden wegens de bloemen, die zij geroofd bad. »Zing nog eens, zooals daar straks, zeide padre Romano.* Zij zou dus wegens haar zingen beknord worden. - »0 vergeef mij, zeide zij zacht, ik zal het niet weer doen. Ik dacht niet oneerbiedig te zfiD. Padre Romano werd een weinig onge duldig. »Het heeft niets te doen met eerbied ik zeg dat gij zingen zult.« Niets liever dan dat, en Rosina verhief hare st9m die heinde en ver weerklonk. Zacht watZacht wat 1 niet zoo luid 1 zeide de frate. Trapsgewijze matigde zij hare stem, zooals wanneer het gekir eener duive ophoudt. Met luisterend oor en in het ledig starend oog dronk padre Romano de zoete tonen in. Zij zouden nog lar.g daar gebleven zfjD, zij al ziDgende, en hij al luisterende, indien niet een ander toehoorder zyne luide, doch weinig welluidende stem bij de hare ge voegd had. Fido, wiens zenuwen geprikkeld werden door dat concert, dat op een flink ontbijt gevolgd was, bief met den kop in de lucht, en gestrekte pooten een vervaar-

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1