j\o. 50. Zaterdag 28 September 1001. I7e Jaarg. POYERINA. 11 /Y V Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Eene verrassing;. FEP1LLET0N. Gratis Verloting Buitenland. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Waardoor zullen wij het GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD nog aantrek keiyker inaken voor onze abonné's? Op welke wijze kunnen wij de belang stelling in deze Illustratie nog verlioo- gen, het Geïllustreerd Zondagsblad doen z\jn, „den huisvriend in elk gezin." Deze vraag stelden zich bij herhaling de uitgevers. Door verbetering van den inhoud Dat is bijna niet meer mogelijk Duizend prachtige gravurenmeest be trekking hebbendé op recente wereldge beurtenissen hoogst spannenderijk geïllus treerde romanskeurige schetsen en verhalen rebussen, puzzles, anecdoten eet., eet., worden in het Geïllustreerd Zondagsblad opgenomen en boeien de aandacht der talrijke lezers, van week tot week. Thans weder is aanvang gemaakt met de opname van eenen nieuwen, zeer be- langwekkenden, grooten roman, versierd met talrijke gravuren getiteld Vreeseiyke ervaringen van een lioog- geplaatsten ambtenaar. Er is zeker geen Illustratie hier te lande, die zooveel fraaie gravures, zooveel be langwekkende verhalen biedt en daarbij zoo spot-goedkoop is als het Geillustreerd Zondagsblad." Toch willen de uitgevers nog meer doen. Het GEÏLLUSTREERD ZONDAGS BLAD moet nog meer worden het Familie blad, dat in geen enkel huisgezin ontbreekt. Daartoe hebben de uitgevers besloten de abonnés eene verrassing te bieden, in den vorm van kostelooze deelnameaan eene De brave waardin vouwde de handen met een gebaar van echte moederlijke bewondering, want padre Romano was haar eenige zcoo. De dikke monnik met bloote voeten en gelapte pij, die in deze ellendige herberg zat te ontbijten tegen over eene bedelaarster, en die ook zelf bedelde, zooals de bedelzak, die naast hem op de bank lag, getuigde, zou mili- oenen hebben kunnen verdienen, als hij net gewild had, want de natuur had hem met de prachtigste tenorstem begiftigd, die ooit in eene schouwburgzaal weer klonken heeft. Hij zou slechts zijne monnikspij hebben behoeven af te leggen om millionair te worden. Nadat de di recteur van San Carlo hem den vorigen winter in eene kerk had hooren zingen, had hij hem vijftig duizend francs aange boden, zoo hij op het tooneel van zijnen schouwburg wilde debuteeren. De directeur van la Scala bood hem dezelfde som voor een enkel seizoen. Die voorstellen joegen hem volstrekt geen scbiik aan, integendeel, zij deden hem lachen. Hij maakte zich niet boos op den duivel, die hem op zoo beleefde wijze in verzoeking kwam bren gen, en hij vond bem veel te voorkomend dan dat hij hem met knuppelslagen zou van DUIZEND GULDEN. Zie de aankondiging in het blad van 22 Sept. Voorzeker zal niemand versmaden om geheel kosteloos want eenige inleg wordt niet gevorderd de kans te hebben om een niet-onaanzienlijk bedrag te win nen. Waarlijk eene aardige verrassing Wij kunnen onze abonnésdie nog niet op het Geillustreerd Zondagsblad geabon- neerd mochten zijnslechts aanraden om zich daartoe bij ons aan te melden. Onderstaand inteekenbiljet gelieve men ingevuld spoedig aan ons bureel te laten bezorgen, opdat men het begin van den roman ontvange en recht hebbe op deel- name aan de vermelde verloting. DE UITGEVER. De ondergeteekende verlangt geregeld hij de Courant te ontvangen het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD tegen den prijs van 377a ets. per 3 maan den.franco per post 45 d*- NAAM: WOONPLAATS hebben willen verjagen. Hij schudde harte lijk de hand van den directeur van San- Carlo, aan den directeur van la Scala bood hij een snuifje hij snuilde, en dat was de eenige weelde, die bij zich veroorloofde nam zijn bedelzak op, en keerde terug naar zijn klooster, waar hij de zaak aan den superieur vertelde, die er even harte lijk om lachte als hij. Daar de superieur echter een te veistandig man was om deze parel in een hoek der Provincie te willen begraven, werd padre Romano naar Rome gezonden. Daar ontving hij beter onderricht, en weidia werd zijne prachtige stem een noodzakelijk toevoegsel bij alle godsdiens tige plechtigheden der eeuwige slad. »Padre Romano" zal zingen," zeide men, en dat was voldoende om alle touristen uit den vreemde en alle trouwe Romeinen te samen te doen stroomen. De proeve lot omkooping werd dikwijls herhaald meer dan een impressario dacht den armen monnik de oogen te verblin den door den glans van het goud. Hy luisterde al glimlachend, klopte op zijne hoornen, met het portret van den paus voorziene,snuifdoos, knipte met de oogen die ondanks zijne zwaarlijvigheid schran der en vol uitdrukking gebleven waren, en bleef onwankelbaar. Wat men hem aanbood was rijkdom en overvloed, niet alleen voor hem zei ven, die de gelofte had afgelegd om af stand te doen van alles, opgegroeid waö Onder dagteekening van 24 dezer seinde Kitchener uit Pretoria dat sedert 16 Sep tember 29 Boeren zijn gesneuveld, 16 gewond, 350 gevangen genomen, 48 zich hebben overgegeven, 17 800 patronen, 1000 paarden en 55 wagens zijn genomen. Ten gevolge van de bewegingen van den vijand in het district Vrijheid zijn ver sterkingen gezonden naar Natal, waar generaal Lyttelton de maatregelen neemt die door de omstandigheden worden ge boden. De Britsche colonnes achtervolgen den vijand bij Dewetsdorp. Mijburgh en Fouché zijn bij Ladygrey Smuts is, na door het cordon van de colonnes te zijn gebroken naar het zuiden getrokken tot bij Bedford en wordt gevolgd door Gorringe en Doran terwiji Haig hem andere colonnes tege moet voert. 'Scheepers in het zuiden en Theron ont wijken onze colonnes met groote volhar ding. Lord Kitchener seinde Woensdagmorgen uit Pretoria dat volgens de laatste berich ten uit Natal de stroopende Boeren naar het noorden en het noordoosten schijnen terug te keeren. Dat heeft Kitchener dan toch maar op de Boeren voor dat hij elke week zoo'n lijstje van zijn ^overwinningen" kan zenden. Niet alleen ontbreekt de gelegen heid om die lijstjes eens door de Boeren te doen controleeren, doch deze zijn niet in staat hun lijstjes de wereld in te zenden. Het zou belangwekkend zijn indien zij het konden. Wij zouden dan bijv. weten of het waar is, dat ook bij het door Smuts ge in het stof te midden der voerlieden en herders, die de ouderlijke herberg bezoch ten maar voor zijne moeder, die reeds oud begon te worden, en het ellendige leven derToscaanscbe bergbewoners leidde Voor haar beteekeode het een huis, mis schien wel oen paleis, zy kosten niet veel in ltalie-zijden japonnen, gouden kleinooden, koets en paarden, diensimeis jes, die haar zouden gehoorzamen, en alle dagen vleescb. Maar nooit had hij een eDkel cogenblik van aarzeling. De schit terende voorstellen aan te nemen, dit» hem gedaan waren, dat zou zijr, mijneedig te worden jegens zijnen God dat zou zijn afstand te doen van de eeuwige zaligheid. Dat alles stond bem helder voor den geest, en zoo hechtte hij dan aan zijne pij meer dan aan zijn leven. Van tijd tot tijd leende zijn superieur hem aan de kerken in ver wijderde steden, die er behoefte aan hadden om, bij gelegenheid van de eene of andere plechtigheid, veel volks naar de kerk te lokken. Hij ïeisde in de derde klasse, ging te voet, waar de spoorweg hem niet bren gen kon. en bedelde langs den weg. Een maal in het jaar werd hij naar Lucca gezonden, en daar hij zyn geboortegrond haitelijk lief had, overtrof hij zicbzelven bij die gelegenheden. Meer dan eens ver wekte zijue slem eene koorts van geest drift in de hersenen dier Italianen, die nauwelijks hun gevoel weten te bedwin gen, zoodal het weinig scheelde of eene daverende toejuiching zou binnen de muren leverd gevecht tegen het 17e lanciers (Elandsrivierpoort) twee kanonnen in han den der Boeren vielen, het totaal der veroverde stukken geschut in een week op 8 brengend. Wat wij nu te weten komt alles uit Engelsche bron. Maar, ofschoon >made in England", kan men er, fantaisie ter zijde gelaten de waarheid toch wel uit distilleeren. Zoo heeft de Midland News thans een uitvoerig relaas van de over rompeling van het 17e lanciers, waaruit in elk geval blijkt, dat dit een vreeselijk gevecht is geweest. Het Engelsche escadron was gelegerd te Modderfontein en be waakte den Zuidelijken uitgang van Elands Rivier Poort en een anderen pas naar het Noord Oosten, bekend als Emanshoek, ten einde den Boeren te verhinderen van het Zuid-Westen in het Cradock-district door te dringen. Veel nieuws is er overigens van het oorlogsterrein niet, zelfs niet in de ver- liezenlijst. Die van Bloedrivierpoort is een aanvulling op de vorige opgaaf en vermeldt 4 gewonden en 234 vermisten en gevan genen. Vlakfontein1 officier en 6 man gesneuveld, 24 man gewond, 6 officieren en 85 man vermist en gevangen. Het. meerendeel van de gevangenen is weer losgelaten. Luitenant Coghlan, Royal Gar rison Artillery is bezweken aan de won den die hij verleden week te Tarkastad heeft gekregen. De officier die bevel voert te Winburg rapporteert dat een luitenant van de Royal Scots ongedeerd gevangene is van De Wet bij Lindley. Kapitein Gordon, Royal Artillery, en verscheidene verkenners zijn gewond bij Wydpoortin de Langebergen op 19 Augustus. De correspondent van de Londensche van de majestueuze kathedraal weerklin ken. Thans was hy gekomen, om bij de plechtigheden van het Paaschfeest te zingen, en hij had verlof gekregeD om een bezoek te doen aan zijn dorp, onder de uitdrukkelijke voorwaarde evenwel, dat hij te voet zou gaan en op weg zou bedelen. Toen padre Romano" dat jonge meisje tegenover zich zag, die met zooveel eet lust haar ontbijt verorberde, zag hij haar eeDige oogenblikken stilzwijgend aan. Zy stak niets in den mond, dao nadat zij eerst een gelijk deel aan haren hond ge geven had. Eene heele buccellata was reeds verdwenen. De buccellata is eene LucaaDSche lekkernij bij uitnemendheid, en zij bestaat uit een' grooten ronden koek, in den vorm eener kroon, en waarvan het deeg met olie is gekneed en met anijszaad is gekruid. Toen net laatste stukje buccellata ver dwenen was: »Zie zooriep padre Romano, dat noem ik eens een heerlijken eetlust. Gij waart eigenlijk half dood van den honger, pove- rina Rosina lachte hartelijk. »Zoo wat,< zeide zij, »maar Fido had oog meer hoDger. Wy bebb9n beiden ook zoover geloopen.c »Waar komt gij dan zoo vroeg van daan »Van Lucca. »Eq waar gaat gij heen, zoo alleen met dezen, bond

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1