i\o. 49. Woensdag 25 September 1901. 17e Jaar", Nieuws- e ii Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. DIELEMAN, Eene verrassing. FEUILLETON. F 0 Y E. RIH A. Gratis Verloting Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T S PR IJ S per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlpk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Waardoor zullen wij het GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD nog aantrek kelijker maken voor onze abonné's? Op welke wijze kunnen wij de belang stelling in deze Illustratie nog verhoo gen, het Geïllustreerd, Zondagsblad doen zijn, „den huisvriend in elk gezin." Deze vraag stelden zich bij herhaling de uitgevers. Door verbetering van den inhoud Dat is bijna niet meer mogelijk Duizend prachtige gravurenmeest be trekking hebbendé op recente wereldge beurtenissen hoogst spannenderijk geïllus treerde romanskeurige schetsen en verhalen rebussen, puzzles, anecdoten eet., eet., worden in het Geïllustreerd Zondagsblad opgenomen en boeien de aandacht der talrijke lezers, van week tot week. Thans weder is aanvang gemaakt met de opname van eenen nieuwen, zeer be langwekkender grooten roman, versierd met talrijke gravuren getiteld Vreeselijke ervaringen van een hoog- geplaatsten ambtenaar. Er is zeker geen Illustratie hier te lande, die zooveel fraaie gravures, zooveel be langwekkende verhalen biedt en daarbij zoo spot-goedkoop is als het Geillustreerd Zondagsblad." Toch willen de uitgevers nog meer doen. Het GEÏLLUSTREERD ZONDAGS BLAD moet nog meer worden het Familie blad, dat in geen enkel huisgezin ontbreekt. Daartoe hebben de uitgevers besloten de abonnés eene verrassing te bieden, in den vorm van kostelooze deelname aan eene Rosina bleef een oogenbhk staan en peinsde, plotseling sprong zij vooruit, vloog pijlsnel door de menigte heen, sprong eene beek over en veidween, eer iemand er nog aan gedacht had, haar tegen te houdeD of te vervolgen. De hond volgde haar natuurlyk op de hielen. De herder bromde en vloekte, maar daar iedereen lachte, eindigde hij met zelf mede te lachen. Hjj trok de schou ders op, verzamelde zijne schapen en vervolgde zijnen weg. Dien nacht sliep Rosina op den top van een heuvel, op het zachte, dikke mos, waarmede de grond bedekt was. Aan den voet van een hoogen pijnboom, die eene heerlijke hartsgeur verspreidde, legde zij zich als eene jonge kat tusschen de pooten van Fido terwijl zij haar hoofd zachtkens nedervleide op den harigen nek van haren vriend. Voor haar middagmaal bad zij slechts eenige verrotte kastanjes gegeten, die zij uit den bergstroom had opgevischt, en d9 beste er van had zij nog aan Fido gegeven. Bij het aanbreken van den dag ontwaakte zij en schudde den dauw af, die hare kleederen doorweekt had. De meeiien zongen vroolijk in de olijfboomen van DUIZEND GULDEN. Zie de aankondiging in het blad van 22 Sept. Voorzeker zal niemand versmaden om geheel kosteloos want eenige inleg wordt niet gevorderd de kans te hebben om een niet-onaanzienlijk bedrag te win nen. Waarlijk eene aardige verrassing Wig kunnen onze abonnés, die nog niet op het Geillustreerd Zondagsblad geabon neerd mochten zijn, slechts aanraden om zich daartoe bij ons aan te melden Onderstaand inteekenbiljet gelieve men ingevuld spoedig aan ons bureel te laten bezorgen, opdat men het begin van den roman ontvange en recht hebbe op deel name aan de vermelde verloting DE UITGEVER. De ondergeteeken.de verlangt geregeld bij de Courant te ontvangen het GEÏLLUSTREERD zondagsblad tegen den prijs van 371/, ets. per 3 maan den, franco per post 45 ets. NAAM: WOONPLAATS de groots witte heidestruiken, geheel in bloei en naar honing ruikende, wiegelden zich in het windje als wierookvaten de insecten gonsden rondom de dwerg- lisch- bloemen en de groote 100de leliën, die in de rotsspleten groeiden. Fido schudde zich, rekte eerst de voorpooten uit en daarna de achterpooten, en ging toen tegenover zijne meesteres zitten, terwijl hij haar ernstig aankeek, alsof hij haar vragen wilde, wat er nu gedaan moest worden. Toen bemerkte de poverina, dat zij ergen honger had, en zij zeide het aan den hond. >Daar zijn wij nu met ons tweeën geheel alleen op de wereld, Fido mio Vader en moeder hebben ons verlaten. Zy hebben ons langs den weg gezaaid, u op den eenen weg en my op den anderen. Wel, wij zullen te samen leven, en wij zullen elkander nooit verlaten neen nooit. Niet waar Fido, daar zal wel ergens eene medelijdende ziel zijn, die ons eene snee polenta, of eene handvol kastanjes geeft. Er is ook wel altijd iets voor de vogels tusschen bet gras te vinden. Zy zag rondom zich en gaf eene schreeuw van vreugde. Een boschje boschaardbeien, die reeds rood begonnen te worden, sid deren op hare stengels. Zoo ging zij voort met in het mos te snuffelen als een vogel, die zijn ontbijt zoekt. Een weinig verder vond zy eenige pijnappels, die reeds half geopend waren en hare zoete amandelen lieten ontsnappen. Zij kraakte ze en knabbelde de pitten Riiiieiilaiid. Toen de Britsche pers zich zette lot het schrijven van minder of meer huilerige beschouwingen over de klappen door de Boeren aan Kitchener's leger toegebracht, had zij stellig niet gedroomd 's anderen daags weder een treurmare te moeten melden. Ditmaal hebben de Boeren twee kanon nen veroverd van de Koninklijke rijdende artillerie, een van de keurkorpsen. Uit het telegram valt, ofschoon niet met voldoende zekerheidop te maken, dat het gebeurde voorviel in de buurt der waterwerken van Johannesburg. En de vermelding dier waterwerken, èn het noemen van het nabij gelegen Vlakfontein wijst daarop. De Boeren zijn zoo gehoorzaam als het maar kan. Kitchener heeft geconstateerd, dat zij geen geschut meer hadden nu zorgen zij er voor het weer te krijgen. Het is duidelijk, dat de klappen, die op zoo verschillend deel van het oorlogsveld tegelijk vallen, niet aan toeval, maar aan een weloverdacht plan zijn te wijten. En het komt ons geenszins ondenkbaar voor, gelijk sommige Engelsche bladen op gezag van Laffan beweren, dat Botha en De Wet het over een plan van inval in Natal volkomen eens zijn. Dat kan heel leelijk worden voor de Britten want hoe langer de oorlog duurt hoe meer zij verzwakken. Er is dan ook een roerende eenstemmig heid in de organen van Jingo's en pro- Boeren hieroverdat de Regeering haar plicht moet inzien, het leger versterken en de Boeren onderwerpen met de kracht van wapenen, niet door proclamaties, enz Alleen, als twee hetzelfde zeggen is het als of zij een eekhorentje ware geweest Fido zag haar aan en gaapte. „Ik ben een zelfzuchtig schepsel 1l iep zij. Ik eet en gij hebt honger! Daar is hier ook niets voor u. Kom, laat ons ergens anders gaan zoeken. Zij stond op en liep voort, zonder te weten, waarheen. In haren dollen loop van den vorigen dag, had zij volstrekt geen acht geslagen op den weg, daar zy aan niets anders had gedacht, dan om een' zoo groot mogelijken afstand te plaatsen tusschen Fido en den herder, die hem wilde dooden. Toen hare ge wonde voeten weigerden haar verder te drageü, was zij stil blijven staan op eene plek, diebe begroeid met brem en heide. Thans wist zij volstrekt niet, waar zij zich bevond, ot waar zij ergens eenen weg kon vinden. „BahL riep zij met een gebaar van zorgeloosheid, ik behoef u slechts te vol gen. Fido wijs mij den weg. De hond snuffelde langs den grond, en na vele bochten en kringen gemaakt te hebben, kwam hij aan eene plaats op den heuvel, waar de naakte rots geen spoor van plantengroei vertoonde. Een weg liep er om heen, en in de verte werd men een torenspits gewaar. „Santa Maria djel Giudiceriep Rosina met een vroolijken lach, Fido mio, nu zullen wij wel te eten krijgen, want wij komen in een bekend land. En in nog niet precies eender. Zoo zegt de Morning Leader" er is geen twijfel aan, dat de oorlog lang en kostbaar zal zijn, maar gestrengheden, die men zou wraken als politieke maatregelen, worden mis daden als men zijn toevlucht daartoe neemt om geld te sparen of uit onmacht om flinker op te treden. Hetzelfde blad noemt Botha's aanval een antwoord op Kitchener's proclamatie en zoo doet ook de Daily News". Dit blad begint zijn »diep leedwezen" uit te drukken, hetgeen reeds zou zijn op te maken uit den rouw rand, die het blad, evenals de Morning Post," om zijn kolommen afdrukt Overi gens is het hoofdartikel de lezing zeer waard en komt er menig ernstige, en als de Regeering wilde, behartenswaardige wenk in voor. Het blad herinnert hoe de uitroeiingsmaatregelen van Alva in Neder land den onverzettelijken wil naar vrijheid deden ontwaken op het oogenblik, dat het land, bijna lamgeslagen ter neer lag. Even eens zou het de verkapte barbaarschheid van onze onbeduidende Regeering kunnen zijn, die ons ten laatste Zuid-Afrika zal doen verliezen, zoo zegt het blad. De Morning Post" zegt ronduit, zonder uitwegen te zoeken, dat het slecht nieuws is, dat van het oorlogsterrein is ontvangen. Daaibij wijst het blad erop dat men daar enboven moet bedenken, dat de lente in Zuid-Afrika nu gaat beginnen, hetgeen voordeelig is voor den vijand, zoodat nu gebleken is, dat de oorlog niet op 15 September uit was er geen aanneme lijke reden kan bestaan, dal hij niet nog eenige maanden zal voortduren. En verder gromt het blad, dat het in éen gevecht twee honderd man buiten gevecht stellen een soort van vroolijk gekir uitbarstende zong zij Equesta strada la vo' matttonare Die rose e fiori la vorre' coprire, D'acqua rosata la vorre' bagnare, (Met rozen zou ik dien weg willen be zaaien. met bloemen zou ik hem willen bedekken, met rozenwater zou ik hem willen besproeien.) Hl. Santa Maria wordt gevormd door een bevallige groep huizen op de glooiing van een' heuvel, van welks top men de groote vlakte van Pisa met zijn drie phantastische monumenten, den dom, den Battistero en den overhangenden toren, beheerscht. Van dien afstand gezien, schijnen deze gebouwen eenen buitenge wonen omvang te hebben en de geheele stad met hunne schaduw te bedekken. Verder op ziet men de zee in den zonne schijn schitteren. De Locanda, de herberg van Santa Maria, bevindt zich op een stofferig pleintje,waardoor zij van de keik wordt gescheiden. Deze heiberg wordt sterk bezoebt, vooral door de herders, die er altijd stilhouden, als zij tweemalen in het jaar voorbijtrekken. Op dat pleintje ziet men altijd eene ophooping van biroc- cini en ossenkarren, want aan den anderen kant is de weg niet meei bruikbaar voor rytuigeD, men moet te voet of op muil-

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1