„De Oorlog in Zuid-Afrika." 0 SC E N S. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Laatste Nieuws. Advcrteutien- CATH. M. SMIES, ONTVANGEN: gestikte Wollen Molton en Fantasie ning. Het zedelijk karakter van het openbare volksleven zal op meer afdoende wijze door de wet beschermd moeten worden. Zonder de persoonlijke vrijheid te na te komen, zal op openbaar terrein de speel-en drankzucht krachtiger moeten worden beteugeld. "Voor de vrijmaking van het onderwjjs, in zjjn onderscheidene vertakkingen, zal op den ingeslagen weg worden voortgeschreden. Niet minder blijft de stoffelijke zjjde van het sociale vraagstuk Mijn aandacht trekkeD. U zal een ontwerp worden aangeboden om aan den landbouw een rechtstreeksche ver tegenwoordiging te geven. Door haar voor gelicht zal de Regeering beter zijn belangen kunnen behartigen. De vervalsching der voedingsmiddelen en de oneerljjke mededinging behooren te wor den bestreden. Voor de ontwikkeling van de practische volksopleiding, ook door rege ling van het leerlingstelsel, zal Uw mede werking worden ingeroepen. Het octrooi recht voor uitvindingen behoort op nieuwe grondslagen hersteld te worden. Het con sulaatwezen wensch Ik in toenemende mate aan de belangen van landbouw, npverheid en handel dienstbaar te maken. Het arbeids contract vereischt nadere regeling. De verplichte verzekering door de onge vallenwet voorgeschreven zal onverwjjld worden uitgevoerd, zoodra de regeling van het beroep zal zijn tot stand gekomen. Ook tot de zeevisscherjj en den landbouw zal deze verzekering zjjn uit te breiden. Daar naast wordt de verplichte verzekering tegen de gevolgen van ziekte, invaliditeit en ouderdom voorbereid. Overmits de toestand van 's Rjjks schat kist niet voldoende is, om deze geesteljjke en stoffeljjke sociale hervormingen tot stand te brengen, wordt versterking van 's Rjjks inkomsten vereischt, waarvoor allereerst her ziening van het tarief van invoerrechten in aanmerking komt. Bjj deze herziening zal tevens naar bevordering van den nationalen arbeid te streven zijn. Indien de minver mogende door deze herziening mocht gedrukt worden, zal hiermede rekening worden ge houden bij de bepaling van zjjn bijdrage in de verplichte verzekering. Ter voldoening aan de desbetreffende be paling der Grondwet zal een regeling van de administratieve rechtspraak worden voor bereid. De onlangs vastgestelde wetten tot regeling der levende strijdkrachten zullen, ook door krachtige bevordering van d6 vooroefening, zonder vertraging worden uitgevoerd. De regeling van den Landstorm kan eerst daarna volgen. De ontwerpen voor de militaire pensioenregeling en de militaire rechtspraak wachten op afdoening. De invoe ring van snelvuurgeschut, die niet kan uit blijven, zal aanzienlijke geldelijke offers vergen. In de richting van de bevordering van godsdienstzin en zedelijkheid op de schepen van oorlog en in de kazernen en kampementen zal worden voortgegaan. Als Christelijke Mogendheid is Neder land verplicht in den Indischen Archipel de rechtspositie der inlandsche Christenen beter te regelen, aan de Christelijke zen ding op vaster voet steun te verleenen, en geheel het regeeringsbeieid te doordringen van het besef, dat Nederland tegenover de bevolking dezer gewesten een zedelgke roeping heeft te vervullen. In verband hiermede trekt de mindere welvaart der inlandsche bevolking op Jave Mijn bijzondere aandacht. Ik wensch naar de oorzaken hiervan een onderzoek in te stellen. Aan de bepalingen ter bescher ming van de onder contract werkende koe lies zal gestrengeljjk de hand worden ge houden. Naar decentralisatie van bestuur zal gestreefd worden. De toestand op het Noordeljjk gedeelte van Sumatra zal, naar Ik vertrouw bjj handhaving van het thens gevolgde stelsel eerlang tot algeheele pacificatie leiden. Op do ontwikkeling van de koloniën Suriname en Curasao blijft. Mijn aandacht gevestigd. Van Uwe bereidwilligheid, Mjjne Heeren om Mij, bij datgene, Wat tot heil van Land en Volk kan strekken, Uwe medewerking te verleenen, houd Ik Mg overtuigd. Moge bjj de gewichtige taak, wier vol brenging U wacht, God Almachtig U leiden, en doe Hij op Land en Volk Zjjnen zegen rusten. Ik verklaar de gewone zitting der Staten Generaal te zijn geopend. H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H, den Prins der Nederlanden en voorafgegaan door de commissie, verlaat de vergaderzaal. De Voorzitter slnit, nadat de commissie in de zaal is teruggekeerd, de vereenigde vergadering. De opening van de «Statenvergade- ring" had, als naar gewoonte en ondanks het ongunstige weder, duizenden gelokt naar den weg dien de Koninklijke stoet zou nemen. De «boeren, burgers en buitenlui" uit Delft, Voorbuig en het Westlaud, waren niets minder talrjjk opgekomen dan de Rot terdammers, die elf extra-treinen te Rotter dam stormenderhand hadden bezet en wie het onverschillig was in welke klasse zjj herwaarts reisden. Voor die velen was het een niet geringe teleurstelling, dat in den stoet, voor het overige gelijk aan dien van vroegere jaren, de thans beloofde gouden koets ontbrak. H. M. zat met den Prins iu de gewone «glazen koets" en beantwoordde de warme toejuichingen van het publiek langs den ganschen heen- en terugweg met haar vriendelijkste knikjes, terwijl de Prins nu en dan salueerde. De tocht kenmerkte zich voor het overige door geen enkele af vijking van het gewone waartoe ook de relletjes behoorden met mensehen die ondanks het politieverbod met wagens en stellages wilden postvatten. l3e militairen, thans ook in het Noordeinde vormden de afzettingsljjn en de muziek korpsen aan het Paleis en op het Binnenhof deden de volksliederen weerklinken. Iu de Kamer waren alle tribunes, ook die vooi de diplomaten en hnn dames, dicht bezet. Tusschen de met ordeteekenen bezette uniformen van leden van den Raad van State, de Ministers en de Kamerleden kwam een enkel Kamerlid in rok en witte das uit. Dr. Schaepman in het gewaad van Pauselijk Kamerheer, dr. Nolens in zijn priesterkleedg trokken de aandachl De herstelde heer Gleichman was het voorwerp van veler harte lijke belangstelling. Ook dr. Kuyper werd van vele zjjden begroet. Het binnentreden der Koningin, in een costuum van wit gebrocheerd satijn, met witten hoed, het grootkruis van den Leeuw en écharpe en van den Prins, in de uniform van schout-bij-nacht, deed de gesprekken verstommen en onder doodsche stilte nam H. M. plaats, terwgl de Prins zich links van haar zette. De Koningin las de rede vrij snel voor. Toen de Vorstelijke personen de zaal ver lieten, buigende naar alle zijden, werd een driewerf herhaald »Leve de Koningin Leve de Prins 1" vernomen. In de antichambre vertoefden zij wat langer dan gewoonlijk, zich vriendelgk on derhoudend met de commissieleden. Toen trok de stoet, onder het bulderen van het geschut, Pale swaarts. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 33 September 1901. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9 ure Ds. J. B. .T Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde KerkeD.) Kerk A. Voorm. 9 ure Nam 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. J. Vesseur Ds. J. Vesseur van Langerak. Kerk B. Ds. R. van de Kamp Ds. R. van de Kamp AXEL, den 20 September 1901. Blijkens een bij no. 219 der St. Ct. ge- voegden staat, kwamen gedurende de maand Augustus jl. in Zeeland voor 43 (3) gevallen van mond- en klauwzeer, en wel te Hontenisse, en 93 185) gevallen van vlekziekie, namelijk te Axel 2 (2), Biouwers- haven 1 I), Driewegen 7 (7), Hemkenszand 5 (1), Hontenisse 3 (1), Oostkapelle 3 (3), Oud-Vossemeer 7 (7), St. Philipsland 36 (35) Sas van Gent 1 (1), Westdorpe 26 (25) en Zierikzee 2 (2). Over bet geheele rjjk kwamen voor 3814 (70) gevallen van mond en klauwzeer, 62( 57) van schurft, 81 (10) vsd rotkreupel 770 (548) van vlekziekte en 34 (23) van miltvuur. (De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven het aantal eigenaars aan). Bij kon. besluit is benoemd tot kanton rechter te Ter Neuzen mr. J. F. C. Meijer, thans griffier bij het kantongerecht te Eind hoven. Arroiidissemeiits-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 20 September 1901. J. D., 18 j., arbeider te Axel, is wegens mishandeling veroordeeld tot eene maand gevang. A. d. K., 30 j., huisvrouw van L. d. P., arbeidster te Axel, is wegens huisvredebreuk en eenvoudige beleediging veroordeeld tot 3 of 3 dagen hecht. Woensdag werd zwaar geboeid naar de gevangenis te Leeuwarden overgebracht, tot het ondergaan van zijn straf, de persoon van C. d. P., die in het jachtveld onder Schoondijke op den onbez. rijksveldwachter Bron heeft geschoten en deswege door het Gerechtshof te 's-Gravenhage tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld ter zake van poging tot doodslag. Een liefdeshistorie. Te Borgerhout heeft Maandag een treurig geval van dood- slag plaats gehad. Aan het «Handelsblad v. Antw," ontleent men omtrent het gebeurde het volgende Zekere Van 8., 24 jaar, had reeds meer malen gepoogd, betrekkingen aan te knoopen met de zuster van den 18-jarigen Frans van H., iets waarvan de ouders van Van H. niet wilden hooreD. Om zich daarover te wreken zocht van S., telkenmale als hij den broer van het meisje tegenkwam, ruzie. Zoo was dit Maandagavond omstreeks 11 uur weer het geval, toen hij Van H. met zijn meisje in de Reuzenstraat ontmoette. Van S., het niet bij woorden latende, ging over tot daden en gaf Van H een rammeling, waarop deze laatste in gezelschap van zijn meisje op den loop ging, door hun aanrander achtervolgd. In de St. Janstraat gelukte het Van S. het meisje en Van H. in te halen, Voor de tweede maal gaf hg Van H. er van langs zonder dat deze veel tegen deed. Om zjjn woede nog meer bot te vieren, viel Van 3- ook het meisje aan. Dit was te veel voor Van H. Hg kon wel lijden dat hij zelf werd geslagen, doch toen men het op zijn meisje had gemunt, trok hg zijn zakmes en bracht er zijn las- tigen aanvaller drie steken mee toe. Van S. liet oogenblikkelgk het meisje los en viel met een schreeuw op den grond hij had steken bekomen in den arm, in den rug, en tusschen de ribben waardoor een der longen werd geraakt. Hevig bloedend werd hg naar het gasthuis gebracht waar hg kort daarna overleed. Van H. was gevlucht, maar is opgespoord, en naar de gevangenis overgebracht, nadat hij een volledige bekentenis had afgelegd. Van 1 tot 15 September 1901. Hulst. Huw.-voltrekkingen. 11, Adolphus Josephus de Wilde, 26 j. jm. en Philomena Do- phemont, 24 j. jd. Geboorten. 3, Gustaaf Charles z. van Johan nes Philippus Casemirus de Paepe en Levina Petronella Wauters. 5, Maria Julia Louisa Jose- phina d. van Franciscus Josephus Ludovicus Maria van Waesberghe en Julia Josepha Maria Ceule- mans. 6, Johanna d. van Pieter Millenaar en Klazina Antoinetta Elisabeth Kruijsse. 7, Julia Coleta Petronella d. van Carolns Christiaan van Gijsel en Maria van Damme. Josephina Johanna d. van Benignua Alphonsius Esseling en Maria Johanna Verbvuggeu 9, Albertus Franciscus z van Karei Ludovicus Pcrsijn en Mathilda Herre- wcijers. Jusephus Jacobus, z. van Gregorius Cor nells Malcontent en Paulina de Bruijn. Overlijden. 4, Antheunis Eugène Emanuel 3 m. z. van Augustus Antheunis en Judoca Jacoba Anton etta Josiassen. Iiuw.-aangiften. 5, Alphons Polijdor Jacobus Franciscus üegheijn 35 j. jm. en Floientina Amelia Maria de Moor 23 j. jd. Huw. voltrekkingen. 5, Corn el is Nicolaas Jan sen van Rosendaal 22 j. jm. en Janna Neeltje Dees, 18j. jd. Leendert Karei Geluk 33 j. jm. en Neeltje Johanna Platteeuw 22j. jd. 12, Leen dert de Kraker 22 j. jm. en Francina de Feijter 21 j. jd. Marinus de Bruijne, 22 j. jm. en Jacomina Hofman 21 j. jd. Geboorten. 5, Pieter z. van Francois Cornells de Jonge en Maria van denEnde. 8, Pieter Fran- Sois z. van Guillaam van Pienbroek en Maria Jansen. 11, Maria Adriana d. van Jan Cornelissen en Janneke Overdulve. EEN B0EREN0VERWINNING. LONDEN, 19 Sept. Kitchener seint uit PretoriaDrie compagnieën van de be reden infanterie met drie kanonnen onder majoor Gough, deden een verkenning ten Zuiden van Utrecht. Bij De Jaghersdrift werden ongeveer 300 Boeren gezien De bedoeling van de Boeren die afjgestegen waren, was om Gough te overvallen. Zij deden een onverwachten aanval aan het front en aan de rechter flank. De Engelschen werden na een hevig gevecht overweldigd en verloren hun ka nonnen. Twee officieren en veertien man werden gedood, vjjf officieren en 25 man werden gewond, 5 officieren en 150 man werden gevangen genomen. Een onderofficier ontsnapte in den nacht raar Jaghersdrift. Men meldt dat de Boeren meer dan 1000 man sterk waren. Kitchener seint nader dat French rap porteerde dat 3 officieren en 20 man ge dood éen officier en 30 man gewond werden en dat de Boeren ook hevige verliezen leden. Het Fanfaren-Gezelschap Axel's Werkniunskring, noodigt alle WERKENDE LEDEN uit en ook zij die zich willen opgeven om als Werkend Lid deel te nemeD van boven genoemd ge zelschap tegen a. s. Zaterdag des avonds om 7 uur te vergaderen bij dhr. W. DIELEMAN Wz., 's Lands Welvaren." Namens het Bestuur, De Voorz. P. CORNELISSEN. is voornemens, aanstaanden DINSDAG 24 SEPTEMBER, bij gunstig weder te wer ken bij W. DIELEMAN Wz., ,,'s Lands Welvaren" te Axel. Verschenen aflevering 50 van Penning Intebkenaren op de derde serie ontvangen geheel kosteloos een prachtige plaat, voor stellende „Het verlies van 10 kanonnen door de Engelschen en den voor de Boeren zoo roemvollen slag bij Colenso." Men teekent in bij P. J. KRUIJSSE, Boekhandel, Axel. Modiste te Axel, bericht de ontvangst van een mooie COL LECTIE WINTERARTIKELEN als: Hoeden, Mutsjes, Bloemen, Pluimen en Veeren, verschillende soorten gekleurd en >;wart Fluweel en vele andere artikelen. AANBEVELEND. Eene ruime Sorteering Aanbevelend, AXEL. JOZ. DE FEIJTER.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2