No. 48. Zaterdag 21 September 1001. 17e Jaan»;. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaand eren. F. DIELEMAV, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. PO YERIÏÏA. Binnenland. ELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Aüvertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De klinkende woorden van Keizer Wil" helm, die de ontmoeting met den Tsaar eene van groote beteekenis noemde, en afgeloopen tot volste tevredenheid van beide partijen, hebben niet nagelaten indruk te maken. Voornamelijk in Duitsch- land. Het bezoek van den Tsaar heeft dus zijn uitwerking niet gemist. De Duit- sche gemoederen zullen door de feesten van Duinkerken, Compiegne (en misschien van Parijs) niet meer verontrust worden. Uit de woorden van den Keizer wil men afleiden, dat alle moeilijkheden, die tot dusver tot wrijving tusschen Rusland en Duitschland wel eens aanleiding gaven uit den weg zijn geruimd. Er is weinig bekend geworden van het daar verhandelde en met de betuiging van tevredenheid van den Duitschen Kei zer moeten we het voorloopig doen. Mis schien dat de woorden, die Tsaar Nicolaas en de heer Emile Loubet elkander zullen toespreken meer licht zullen schenken. Deze laatste is nu reeds in Duinkerken. In Atrecht hield hij zijn eerste gelegen heidsredevoering gedurende deze dagen van vriendschap en alliantie en legde er nadruk op, dat deze reis, den Russischen Keizer tegemoet, gelukkig en voordeelig zou wezen voor de natie. De Fransche Regeering is inmiddels niet vrij van zorgen. Oorlogsgeruchten worden wel niet door het geschil met Turkije in de wereld gebracht, maar toch wordt het conflict door Frankrijk vrij ernstig opgenomen. De „Porte" acht het verstandige politiek om te doen alsof er in het geheel geen ii. Toen de perzikboom6n zich met hunne rooskleurige bloesems begonnen te ver sieren, en de viooltjes hunne zoete geuren in de olijfbosschen verspreidden, verliet Rosina iederen morgen voor dag en dauw de gastvrije woning der Strega. Den geheelen dag bleef zij rondzwerven op den weg van Santa Maria, om maar den terugkeer van het vee uit te zien. Haar hart klopte bij h9t zien van de eerste kudden, die voorbij trokken. Maar de her der was haar onbekend. Ei kwamen ande ren voorbij, die zij vroeger wel eens ont moet had. Rosina ondervroeg hen. De een zeide, dat hare moeder overleden was, een ander zeide, dat haar vader zijn vee had verkocht en zich naar Corsica had ingescheept. Wederom een ander ver klaarde, dat hij naar de Romagna was vertrokken. Aan geen van allen schonk zij geloof, maar immer bleef zij wachtend uit zien, en des avonds keerde zij terug met eene leege maag en een treurig hart. De roode bloesems der perzikboomen verwelk ten en vielen afde groote, gele en blauwe lisiiK.bemen bloeiden aan den oever der beekjes, de knoppen aau de wijnranken begonnen uit te botten, nog slechts eenige gespannen toestand met Frankrijk bestaat. Voor de Fransche legeroefeningen heeft zij dus een Turkschen majoor aangewezen om het Turksche leger te vertegenwoor digen. Maar op zeer kouden toon is aan Turkije beduid, dat het -zijn militairen vertegenwoordiger wel thuis kon houden, daar men hem niet op Franschen bodem wenscht te ontvangen. Frankrijk heeft denkelijk al genoeg aan de talrijke Jong-Turken en Armeniërs en wenscht er geen oud-Turken bij voor het oogenblik. De Jong-Turken doen thans weer pogingen tot organisatie en bespre kingen in Servië. Een bericht, waarvan wij het geloof waardige, moeilijk ten volle kunnen be oordeeien is het telegram, dat in Peters burg uit Howokiewski bij Wladiwostok werd geseind, dat de Chineesclie generaal Loe-danday zich den 7en September in Toedagoe in Mandsjoerije aan den Rus sischen overste Monajeff heeft overgegeven nadat hij ongeveer een jaar door de Rus sische troepen achtervolgd werd. Het wijst in allen gevalle op toenemen de rust in Oost-Azië en, niet te vergeten, op bevestiging van Ruslands invloed in Mandsjoerije. Zulke berichten zullen door Engeland niet zonder naijver worden vernomen. In China heeft het weinig kunnen praestee- ren, ZuidAfrika liet het geen oogenbMk los en ZuidAfrika schijnt dit nog lang niet van plan. De Engelschen troosten zich met aan klachten als tegen Krause en Broeksma Dat gaat hun beter af dan oorlogvoeren. Dr. Krause is voor de derde maal in Bowstreet voor zijn rechters verschenen, dagen, en alle klokken verkondigden door haar vroolijk gelui, dat het Paascbfeest daar was, geen vee kwam meer voorbij de hoop was vervlogen Van daag is het notenmarkt te San Lazzaro, zeide Tonina. Ga met mij mede. Ik durf er niet alleen naar toe te gaan, want moeder zou niet tevreden zijn, en ik heb niemand, die met mij mede gaat. Daar gij niets hebt om aan te trekken, zal ik u mijn fraaien gelen halsdoek met rozen en lilas leenen, en ook een paar roode kousen en een groenen boezelaar. Gij zult eens zien, hoe prachtig het is Daar zijn heel veel menschen, - en met zachte stem voegde zy er bij -» Ik zal er ook Geppino zien. Rosina had niet veel zin om de uitnoodi- ging aan te nemen. En als er dan in dien tijd vee voorbij komt? Welnu, het is juist de weg, dien zij langs moeten. Al zuchtend stemde zi1 loe. Eenige wagens met hazelnoten, die ron dom de kerk geschaard stonden, maakten de geheele markt uitmaar wat het meeste aantrok, was het vroolijk en luidruchtig gepraat rondom deze stallen. De weg was versperd door karren, getrokken door witte ossen, biroccini, kleine cabrioletten dei- boeren en welgestelde landbouwers, koks, die met hunne wagens uit de naburige villa's gekomen waren, om hunne aan- koopen te doenallen hielden stil op de doch enkel om te hooren verklaren dat de stukken, waardoor het proces voort gang kan hebben, nog niet waren aange komen en zijn voorloopige aanhouding met een week te hooren verlengen. Dat men in Kaapstad langzamer hand bang wordt, is begrijpelijk, want berichten uit Zuid Afrika in Boerenkrin- gen te Brussel ontvangen, laten zich zeer hoopvol uit over de vooruitzichten iu de Kaapkolonie. Er moeten veertien afzon derlijke commando's opereeren, die elk goed uitgerust zijn en in voortdurende gemeenschap staan met Botha en De Wet. Van deze twee wordt verwacht, dat zij dezer dagen een nieuwe gecombineerde actie zullen beginnen. YEREENIGDE VERGADERING VAN DE BEIDE KAMERS op Dinsdag 17 September, tot opening van de gewone zitting der Staten- Generaal. De heer Van Naamen van Eemnes* die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden zich naar de vergaderzaal van de Tweede Kamer begeven hebben, des middags te 12 uren de vergadering en laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Kon. besluit van 11 Sept. 1901, houdende zi)n benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer, gedurende de zitting die heden zal aanvangen. De Voorzitter benoemt een commissie die Hare Majesteit de Koningin in het gebouw zal ontvangen en uitleiden, bestaande uit de heeren C. Pijnacker, Hordijk, W. Merckelbacli, Schimmelpenninck van der Oye, Roëll, F. Van Bylandt, Kolkman, Smeenge, JCravaglino, Van Boneval Faure, Van Heek, Mut- saers, Tydeman, Drucker, De Waal Ma lef ij t en De Visser. De Ministers, hoofden van Ministerieële Departe- markt, niet om hazelnoten te koopen, 't kon hun ook wat schelen maar om een praatje te maken en nieuwtjes op te doen. Al die lieden hebben zich op den weg geposteerd, met den bal spelende, of wel in het vingerraadspel verdiept, rooken- de, met de handen in den zak en voor niemand uit den weg gaande. In die dicht in een gedrongene menigte kunnen de verloofden elkander ontmoeten en met elkander praten, discorrere, zooals het met den geijkten term genoemd wordt. Het duurde niet lang, of Tonina en haai damo ontmoetten elkander, en Rosina bleefalleen. Zij gevoelde zich vreemd, zjj was bang te midden der luidruchtige menigte, zij, het kind der eenzaamheid, en der hooge bergtoppen. Zij zette een paar groote ver schrikte oogen op, en hoorde niets meer te midden van het gegons, dat haar be dwelmde en versulde. Waarom was zij hiei gekomen Waaiom bleef zij er?Zy wilde wegvluchten en naar de Strega terugkeerentoen plotseling een gerucht tot haar doordrong en haar als aan den grond vastgenageld deed staan blijven. Het was het btafltau van een' hond, zich mengende aan het geblaat van schapen en geiten en het gefluit der herders. Er outstond een groot gei aas onder de menigte die al scheldende en tierende op zijde week. Thans echter kende Rosina geene vrees. Zij baande zich een' weg door de menigte, en liep zoo hard zij kon naar de voorbijtrekkende kudde. menten en de leden van den Raad van State ver eenigen zich ten 1 unr des namiddags mede in de vergaderzaal. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijn Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, kort daarna in het gebouw der Tweede Kamer aangekomen, wordt in de vergaderzaal binnengeleid, neemt plaats op den troon en houdt, terwijl Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft plaats genomen, de volgende rede MIJNE HEEREN. Het is Mjj aangenaam, voor de opening van de nieuwe zitting der Stateu-Geneiaal in Uw midden te verschenen, en Ik acht Mij gelukkig dit thans te mogen doen, verzeld van mjjn Doorluchtigen Gemaal. De betrekkingen mot de buitenlandsche Mogendheden bleven van zeer vriendschap- pelijken aard. Door den Nederlandschen Minister-resident te Peking is. gezamenlijk met de vertegenwoordigers van andere be langhebbende Mogendheden, een overeen komst met China gesloten, waarbjj dat Rijk zich verbindt tot schadevergoeding wegens de vernieling der Legatiën. Het personeel van Zee- en Landmacht, en van de overige takken van 's Rijks dienst, gat Mij, zoo hier als in de overzeesche gewesten, door de loffelijke volvoering van zijn taak, reden tot tevredenheid De algemeene volkstoestand stemt in velerlei opzicht tot dank. Intusschen mag niet worden voorbij gezien, dat, zoo op geestpipk als stoffelijk gebied, een wjjzigiDg van toestanden is ingetreden, die meer dan tot dusver de Overheid tot het geven van leiding en het verleenen van steun nood zaakt. Hierbij behoort zij voort te bouwen op de Christelijke grondslagen van ons volksleven. De bestaande Zondagswet eischt herzie- »Fidoriep zij >Fido Een verbazend groot dier, dat meer bad van een' beer dan van een hond, sproDg naar haar toe, en wierp haar bijna ter aarde. Met beide armen omklemde zij den hals van baren trouwen vriend en snikte van blijdschap. Maar toen de herder naderbij kwam gaf zij een schreeuw van verwondering. Zij kende hem niet. Waarom is Fido bij u, en niet bij mijn vader »Ik weet niet, wie uw vader is,'" ant woordde de herder. Ik heb dien hond in de Maremmen gevonden, waar hij alleen ronddwaalde. Ik heb hem medegenomen, omdat bij fraai haar heeft, want, daar ik hem niet noodig heb, en hij veel kost om te onderhouden, nam ik hem mede naar Lucca, waar ik hem zal laten dooden om zijn vel te kunnen verkoopen. Ik kryg er zeker wel vijf lire voor. »Hem dooden! mijn vriend dooden!" riep Rosina. Och, geef hem mij, ol liever, neem my mede. »Dank u wel!" zeide de herder. Ik heb de middelen niet om u den kost te geven noch u, noch den hond. En wat betreft hem u te geven, bimba rnia, niets liever dan dat. als gij maar betaal! Betalen maar ik bezit gsen ceDt! Voort dan maar! en gauw ook, want gij ziet, dat wij den weg versperren. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1