No. m. Zaterdag 11 September 1001. S7e Jaai*g. M i e u xv s- e li Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. DIELEM Ai\, AXEL. Land bon'wcursus, Buitenland. FEUILLETON. F 0 YIRIH A. IK ANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag*- en Vrijdagavond. ABONNEMENTS PR IJ S per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie'n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zij, die wenschen deel te nemen tot het volgen van het onderwijs aan den alhier, kunnen zich ter Secretarie aan melden tot en met 20 September, eerst komend. De Burgemeester van Axel, D. J. OGGEL. Vijftien Sept. staat voor de deur en Kitcheners proclamatie heeft het effect gehad van een blank vel papier. Na dien datum zal het eenige verschil zijn, dat men de Boeren zal gaan belasten met het onderhoud van hun vrouwen en kinderen in de hoop dat de Boeren wel eens die rekening zullen verevenen en dat men de aanvoerders dreigt met verbanning zoo gauw men ze in handen krijgt Het is zeker, dat de Boeren het op blazen van de treinen daargelaten in den laatsten tijd minder offensief zijn opgetreden. Maar het gras bedekt weder de velden, en daarmede neemt de krachts ontwikkeling der Boeren weder toe. Kit chener zendt wel zijn waschlijsten vol gevangenen, (grijsaards, vrouwen en kin deren) en vol van allerlei buit. Maar de aanvoerders der Boeren pakt hij niet. De Wet, Botha, Reitz, Burger, Steijn, zijn hem te vlug af. Onlangs werd Steijn's broeder gevatnu legde Kitchener de hand „Ten eerste omdat ik er zijn zal met acht honderd vrouwen of meisjes, die den geheelen dag praten, en dat is heel prettig, en vervolgens omdat ik er geld verdien, en als ik geld genoeg hebzij boog zich naar het oor van de kleine zieke, en zeide blozend: DaD ga ik ti ouwen met Geppino." „Wie is Geppino?" „Mijn damo. (beminde.) En Tonina, die eeue echte babbelaarster was, verhaalde met eindelooze bijzonder heden, dat zij het vorig jaar kennis ge maakt had met eenen timmerman van Lucca, en dat zij zich op Hemelvaartsdag met hem verloofd had. Het is de gewoonte, dat troepen van jonge meisjes den weg afloopen om wilde steenbreke te zoeken, die tusschen de spleten van oude muren groeit, en die, voor het beeld der H. Maagd opgehangen m6t de wortels naar boven, zonder aarde bn zonder water veeitig dagen daarna begint te bloeien. Als de meisjes genjeg planten hebben gevonden, verzamelen zij zich op het marktplein, waar de jonge lui dan met haar komen dansen] op de tonen d6r harmonica. Het was in eene dier bijeenkomsten, dat Tonina den on weerstaan baren Geppino had out op een den President toebehoorende druk pers. Het eerste beteekende niet veel, het laatste niemendal. Steijn's mannen in de districten Bethle hem en Senekal zijn verwoeder dan ooit zoo seint Reuter En dat zal wel waar zijn. Ten N. en ten N.-O. van Kitchener's hoofdkwartier, treden de Boeren nog steeds krachtig op. „Central News" maakt mel ding van herhaald „snipen" in de vorige week door de Boeren op de treinen van Wilge Rivier naar Brugspruit, aan den Delagoa-spoorweg. Donderdagnacht moes ten zelfs twee gepantserde treinen er aan te pas komen om bij Balmoral klompjes- Boeren te verdrijven. Voortdurend zijn in die week de soldaten in de blokhuizen langs den spoorweg op hun qui-vive ge weest en bijna eiken nacht werden zij wakker gehouden. De Engelschen zijn er niet erg gerust op, vooral nu commandant Pretorius zuidelijk en commandant Prins- loo noordelijk der lijn worden gesigna leerd. Van Prinsloo wordt gemeld, dat zijn vrouw getracht heeft hem tot over gave te överreden natuurlijk geweigerd Bennet Burleigh meldt aan de „Daily Telegraph" Op den 3en dezer kwam een kleine colonne van ongeveer 400 man, die oostwaarts trok van Hekpoort en vandaar naar Waterval, bij Wagendrift in aan raking met eenige van Hinton's treinver- nielers, die zich weer hadden aangesloten bij de commando's van Williams, Piet Uys en Piet Viljoen. De colonne slaagde er in de Boeren in noordoostelijke richting te drijven, doodde vier van hen en nam twee gevangenen, o. w. een doodelijk gewonde. Ook namen de Engelschen een kleine hoeveelheid vee, eenige geweren moet. Hij was dien dag van Lucca ge komen om deel te nemen aan het lande lijk feest. Zijne rosé dassen, zijne opge streken knevels, en zijne gesprekken, waai in eeif veelvuldig gebruik werd ge maakt van die overtollige bjjvoegelijke naamwoorden, waaraan het Italiaansch zoo rijk is, hadden de kleine coquette volkomen betooverd en verblind. Giuditta, die geene hooge denkbeelden koesterde omtrent de beginselen van den aanstaande, verschoof zoo veel zij maar kon het tijdperk van trouwen, zonder evenwel hare toestemming te weigeien maar het hart, en bovenal het hoofd van Tonina, waren niet meer in het ouder lijke huis. De kleine herderin luisterde in afge trokken stemming naar de vertrouwelijke mededeelingeo. die haar volstrekt geen belang schenen in te boezemen. Een zucht van verlichting ontsnapte haar, toen Gelsomina, hare oudere zuster kwam aflossen. Deze was een jaar joDger dan hare zuster, maar zij had bet voorkomen van oudei te zijn. Zij was het levend beeld van wat hare moeder op dien leef tijd geweest was. Gelijk deze. wist zij door haar gezond vei stand en met haar hart dingen te begrijpen, die men op geene andere wijze ieeren kan. Geruimen tijd bleef z(j stil zitten bij de arme on bekende, die nog geheel zwak en mach teloos van hare lange ziekte, in haar eD vijf wagens. Verscheidene postzakken, zakboekjes van soldaten enz. werden teruggevonden. De verliezen van de Engel schen waren drie gewonden. Het gevecht is niet van groot belang, maar op een einde duidt het toch nog niet. Hollanders hebben het tegenwoordig gevaarlijk in Pretoria Nu weer zijn de Hollanders Kerckhof en Fockerna, gevan gen genomen onder beschuldiging van spionnage en verstandhouding met de Boeren. Kerckhof is een broeder van den arts die met de ambulance bij de Boeren was Bovendien zijn te Johannesburg een aantal Hollanders gevangen genomen ook beschuldigd van tegen de Engelschen te complotteeren. Czolgosz is om hem tegen de woede van het volk dat nog steeds dreigt hem te willen lynchen, in een onderaardschen kerker opgesloten Czolgosz blijft volhouden geen mede plichtigen te hebben, doch noemt en roemt als zijn leermeesteres Emma Goldmann, wier anarchistische voordrachten hem tot zijn daad hebben aangezet. Emma Gqjd- mann is nu ook gearresteerd. Zij is een Duitsch-Amerikaansche een klein en mager vrouwtje met gele gelaats kleur, die al het lijden heeft medegemaakt in de sweatingliolen van New York en Chicago Verwoed anarchiste, trad zij herhaaldelijk bij betoogingen van werke- loozen op om tot verzet aan te sporen In 1893 werd zij deswege gevangen ge zet Zij staat aan het hoofd der anar chistische propaganda in de Vereenigde sneerfwwit bed rustte met de onbewege lijkheid der lusteloosheid. Alles wat nog van "leven in haar over gebleven was, scheen zich geconcentieerd te hebben in hare groote blauwe oogen, welker hartroerende blikken onafgewend op het gelaat van Gelsomina bleven rusten. „Hoe heet gqPoverina vroeg zij eindelijk. „Rosinamaar vader noemde mij Spina doom omdat de jettatura op mij gevallen is, en omdat ik ongelukkig moet zijn.» Zij zeide dit met de grootste kalmte, alsof het de natuurlijkste zaak van de wereld was. „Wij zullen ten minste ons best doen, dat gij niet ongelukkig zijt, zoolang gij bij ons blijft. Hoe oud zijt gij „Ik weet het niet.« „Waar zijt gij geboren?* „In de bei gen denk ik. als het ten minste niet in de Maremmen was. Maar ik hoop dat het in do bergen was.« „Waarom „Omdat ik hou van de bergen en om dat ik er gaarne mijn geheele leven zou doorbrengen. »In de lente gaat gij er heen, als de kerseboomen in bloei staan en de zwalu wen hunne nesten komen bouwen onder het dak van het buis. Waarom houdt gij zooveel van de bergen »lk weet het niet. Ik ben er gelukkig. Staten en reisde overal rond om voor drachten te houden. De president gaat vooruit. In de meeste der socialistische vergade ringen werd de moord afgekeurd. Prins Tsjoeng is al heelemaal over zijn vernedering heen en voert nu te Berlijn een leventje als een prins Hij rijdt in een landauer, die van bui ten bekleed is met gele Chineesche zijde; de koetsiers, lijfjagers en palfreniers, allen steken in kleedij met de Chineesche kleuren. Dat alles maakt in Berlijn op gang. En wat vooral voor hun inneemt hij is bijzonder scheutig en er valt door de winkeliers heel wat aan hem te ver dienen. Te Bazel was hij erg ziek, toen moesten de al te gekke formaliteiten, die keizer Wilhelm verlangde nog weg-ge onderhan deld worden Nu is de „boete" gedaan en de prins weer jolig en gezond. BUFFALO, 11 Sept. Het bulletin luidt: De President blijft aanwinnen en de wond begint te genezen. De hoeveelheid voedsel die in de maag wordt gebracht wordt geleidelijk vermeerd. Binnenland. De gouden koets is van Amsterdam naar Den Haat» overgebracht. H. M de Koningin en de prins, der Nederlanden zullen er ge. bruik van maken bjj de opening der Kamers, H. M. de Koningin en Prins Hendrik der Nederlanden komen Maandag in de residentie. In het gras op de bergen ziju bloemen, die als sterren in de zon schitteren. Ik ging alle dagen onder de pijnboomen en de kastanjeboomen in het frisscbe zachte mos loopen met Fido, en 's avonds luister de ik naar de ^tornelli, die door al de herders io de bergen gezongen worden. Op het laatst kende ik ze allen van buitenmaar ik houd het meest van die ik zelve gemaakt heb, en die ik voor Fido zong." »Is Fido uw damo?" »Ik heb geen damo; ik ben nog te klein. Eu daarenboven wie zou mij van liefde spreken Ik heb daar boven op de bergen nooit iemand ontmoet. Fido is de hond van mijn vader, wij hielden zooveel van elkander Zij slaakte een diepen zucht en ver borg haar bleek verwilderd gezicht in de kussens. „Gij zult hem wederzien, Poverina, heb maar goeden moed. En als gij beter zijtmoet gij mij al de Stornelli leeren, die gjj kent. Wij die in de vlakte wonen hebben ook mooie verzen. Het zijn won derbare geschiedenissen die door een heel beroemd dichter uitgedacht zijn, en hij was een groot toovenaar. Hij is al ver scheidene duizenden jaren geleden gestor ven, in eene gevangenis, waar hij door eene prinses was opgesloten, omdat zij zijn tooverinktkoker hebben wilde. Zal ik u eens verzen van hem opzeggen Eu met langzame slepende louen, al a

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1