OPSOEFIKB. No. 45. Woensdag II September 1901. I7e Jaarg. Nieuws- e ii A d e r t e n t i e b I a d voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. DIELEMAN, Landbonwcnrsas, Buitenland. FEUILLETON. P 0 YIRIH A. CÖLK ANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Belg ik 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlpk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zij, die wensche» deel te nemen tot het volgen van het onderwijs aan den alhier, kunnen zich ter Secretarie aan melden tot en met 20 September, eerst - komend. De Burgemeester van Axhl, D. J. OGGEL. Hoe gaarne Kitchener wellicht naar Engeland zou terugkeeren, er valt nog niet aan te denken. Hi] moet de taak die hij op zich nam ten einde brengen, tot welk einde dan ook. En het schijnt dat dit niet mogelijk zal wezen of men moet hem nog alle cavalerie zenden die in Engeland bij elkander te scharrelen is. Lyttelton, die 'zijn opvolger heette te zijn, zal generaal Hildyard vervangen, die verlof heeft gekregen. Al weer een Britsch generaal die er genoeg van heeft. De berichten uit de Kaapkolonie geven over het geheel eenige compensatie voor het tegenvallertje der Boeren bij Peters burg. Reuter's correspondent te Matjes fontein seinde den éden dezer Scheepers inval in het zuiden van de Kaapkolonie schijnt zijn einde bereikt te hebben want de kommandant- is, daar hij erg in het nauw werd gebracht door kolonel Alex ander en aan alle kanten bezette steden vond, opnieuw noordwaarts gezwenkt. „Daar de pastoor niet heeft willen ko- meD, moest gij mij het kind maar gever, ik heb een middel tegen het malocchio zeide Giuditta. Dan nam zij het arme, kleine schepsel mee naar huis, wiesch het kamde het, en kleedde het aan met de afleggers ha rer bigene kinderen. Zij voedde het met melk en zuiver water, gaf het verster kende middelen en eenige dagen daarna zond zij het kind naar zijne ouders, 6n dezen, die de kleine rein en netjes, met welgevulde maag zagen terugkeeren, riepen mirakel. Het duurde dan ook niet lang of Giuditta ging door voor de bezit ster van bovennatuurlijke geheimen. Weldra bracht men haar al de zieke kinderen der naburige gemeenten, od zelfs van uit Lucca. Daai zij ze bovenal met het hart verzorgde en verpleegde, kon zij er velen genezen naar huis zenden. In plaats der gevaarlijke aftreksels en brouw sels, die de boereu zoo gaarne gebruiken, schreef zij nooit anders voor dan de een voudigste en geheel onschadelijke genees middelen frisch water bovenal speelde een groote rol in hare behandeling der zieken. Er bevond zich op kleinen afstand der oude villa eene bron, geheel verborgen Ofschoon hij eenige aanhangers en paarden op zijn strooptocht heeft opgedaan, vond hij de omstandigheden zeer veranderd, daar de streek beter verdedigd was en de bevolking veel minder openlijke sympathie betoonde. Ofschoon Scheepers zelfs de kleinste dorpen ongemoeid liet, heeft hij verscheidene hoeven afgeloopen en ver brand. Theron is, hoewel hij blijkbaar Scheepers tracht in te halen, nog niet erin geslaagd zich met hem te vereenigen. Tweehonderdvijftig bereden troepen uit Steytlerville, Willowmore, Jansenville en Hamansdorp, met voortreffelijke paarden, hebben blijk gegeven van een voortreffe lijken geest door hun eigen districten te verlaten om Theron aan te vallen, wien zij een verlies van twee gevangenen en twee gewonden hebben toegebracht. Zij worden aangevoerd door luitenant Ferreira zelf een Afrikaander. Scheeper's strijd macht wordt nu geschat op ruim 300 man met 600 paarden en die van Theron op ongeveer 100. Generaal Beatson leidt al de colonnes die tegen deze beide comman do's opereeren. De berichtgever van de „Daily Mail" meldt dat Scheepers nog steeds aanrukt op Touwsrivier, blijkbaar in samenwerking met een bende rebellen ten noorden van die plaats, die op het zelfde doel aantrekt. Hij schat de sterkte van het commando op 700 man, waar onder 500 gewapenden, meest rebellen De rebellen zijn ook roerig in de noord westelijke districten en de buurt van Fraserburg. In don Vrijstaat blijven de Boeren bedrijvig bij Wepener en Zastron. De Engelschen matten daar commandant Smuts at. Wat het uitzenden der Boerenvrouwen in een bosch van kastanjeboomen deze bron leverde aan de Stiega het heldere water, dat zij aan hare klanten uitreikte onder den een' of anderen vreemdklin- kenden naam. Gewoonlijk deed zij er dan eenige korrels zout in en prevelde er eenige onverstaanbare woorden overniet omdat zij daar zelve eenige waarde aan hechtte maar omdat zij hare luidjes kende. Van wie het missen kon, eischte zij betaling voor hare consulten en voor hare medi cijnen, en gebiuikte dan bet geld om de armen vies te beter te hulp te kunnen komen. Giuditta zat stil op de stoep te spin nen, een weinig afgezonderd van de luid ruchtige groep, gevormd door de overige leden van het huisgezin. Slechts de oudste zoon was afwezig. Deze was voor drie jaren naar Amerika vertrokken. Hij had zich een kiein kapitaal willen verwerven dat hetn in staat zou stellen om nog eenige wijngaarden en olijfbosscben bij bet ouderlijk domein te voegen en zijden japonnen het non plus ultra der weelde voor eene Toscaansche boorin te koo- pen voor zijtie vrouw, als hjj er een zou hebben. Morino, aldus genoemd, niet omdat het zijn familienaam was, maar omdat zijn vel zoo brum was als van een Afri kaan, was een braaf, vlijtig en rustig man, die er niet van hield lege handen om zich heen te zien, maar er volstiekt niets legen had om zelf rond te drentelen aangaat, om de mannen totonderwerping te brengen, begint men blijkbaar reeds in te zien dat dit een domheid is. Laffon seint uit PretoriaOfschoon vele Boerenvrouwen blijven vragen om vergunning ten einde hun mannen tot overgave te bewegen en die vergunning ook krijgen, schijnt het dat dit dikwijls slechts een voorwendsel is om de man nen te kunnen bezoeken. En de „Pall Mall Gazette* zegt„Een beetje afwe- tende van den geest der Boerenvrouwen is men geneigd te twijfelen aan den goeden trouw dezer toewijdingsvolle vrouwen, die hun geliefden wenschen te overreden om een hopeloozen strijd te eindigen Dat is nog zoo dom niet van de „Pall Mali*. Chamberlain zal naar andere middelen van onderwerping moe ten omzien Men lacht hem nu uit. De „Westminster Gazette" bijv. heeft een plaat, Chamberlain voorstellende op een troon in de schitterende wapenrusting van Keizer Wilhelm en President Kruger de „Kotouw" makend. Het opschrift luidt Een droom die niet is uitgekomen. Vrijdagmiddag bij een bezoek aan de tentoonstelling te Buffalo is Mac Kinley, president van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika door twee revolverschoten getroffen. De president bevond zich in den mu ziektempel op het tentoonstellingsterrein toen een man op hem toetrad, die ach ter een zakdoek een revolver verborgen hield en toen vlakbij vuurde. Een kogel, trof de borst, stuitte op het borstbeen en kon worden verwijderd, de andere, die in de buik doordrong is niet gevon den en de wonde dicht genaaid. met een voorkomen alsof hij wonder veel deed. Hij pelde de maisen de gouden korrels hoopten zich op in eene mand, die zich tusschen hem en Stefanino, zijn' jongslen zoon bevond. Deze Stefanino was een aardige jongen, met langwerpige zwarte, zachte en liefkozende oogen, die aan Perugino tot model hadden kunnen dienen. Rondom eene andere mand zaten drie meisjes, frisch en bevallig, met de eigen aardige schoonheid der Toscaanscbe vrou wen, die nooit de sierlijkheid buitensluit. Allen lachten en praatten metdeiadheid van tong welke eigen is aan de wellui dende taal van Tasso en Arioste. Toen de langzaam nederdalende scha duwen de tusschenpoos deed ontstaan, die geen avond meer is, en nog geen nacht genoemd kan worden, begon de kerkklok van Vicopetago zijne zware en langzame tonen te laten hooren. Het was het Ave Maria. Alle tongen zwegen, alle handen werden gevouwen. In die stilte kon men toen heel duidelijk alle geluiden uit de verte vernemen de klokken der naburige gemeenten, het geschreeuw van den nacht uil in de hooge cipressen en het geblaf >ler honden. Toen ook boorde men 6en ongewoon gerucht in de vlakte; het was ais het vei warde gedruisch van eene samen scholing van menschen, waaraan zich het geblaat der kudden paarde, en het eigen aardig fluiteu der herders, die hunne schapen verzamelden. De wonden zijn naar het oordeel van de geneesheeren wel ernstig maar zijn niet doodelijk. De dader werd gegrepen en bleek te zijn een Pool van afkomst met name Leon Czolgosz, geboren te Detwit. Hij kwam in Buffalo uit Cleveland en heeft een bekentenis onderteekend, zeg gende dat hij geen medeplichtigen had. De gevangene toonde in het geheel geen berouw. Hij zeide dat het lezen van an archistische geschriften hem overtuigde dat de Regeering der Vereenigde Staten niet deugde en hij dacht dat 't beste was daaraan een einde te maken door den President te dooden. De gevangene toonde geen enkel toe ken van waanzin. CHICAGO, 7 Sept. Een werkman, in dienst der gemeente, vond twee dyna- mietbommen begraven dicht bij de plaats waar het gedenkteeken, opgericht tot aan denken der slachtoffers van den bomaan slag van Haymarket stond. Een politie-inspecteur gaf last om deze bommen te vernietigen Zes personen werden gisteren te Chi cago in hechtenis genomen. Het onderzoek der gevangenen duurde tot in den morgen. De hoofddetectieve zeide, dat deze ar restaties plaats hadden naar aanleiding van een telegram van den geheimen dienst. De autoriteiten te Buffalo verzoeken een onderzoek in te stellen naar een blad genaamd „The Free Society.* De personen die in hechtenis genomen zijn, werden gearresteerd ten huize van Toen het Ave Maria geëindigd was „Daar moet een ongeluk gebeurd zijn aan dat vee, zeide Morino, de herders zijn gewoonlijk zoo laat niet meer op weg.* „Ik ga eens zien, riep Stefanino, en in twee sprongen was bij het terras af, en in het olijfbosch verdwenen. Weldra kwam hij terug.* „Het is eene kudde, die opgehouden is op weg. De herder wi'de verder, om voor den nacht nog te Santa Maria del Gindice te komen maar daar is een ziek kind, dat niet voort kan „Een ziek kind zeide Giuditta. Zjj stond op, schudde haar boezelaar, uit, stak den langen gouden speld recht, die den witten doek op haar hoofd hield bevestigd, en ging heen zondereen woord te sprekeD. In het midden van den stofferigon weg had eene geheele kudde halt gehouden onthulst, gekweld, jammerlijk blatend en aangeblaft door een grooten witten hond uit de Maremmen, die W6l op een ijsbeer geleek. Hij stond te midden van een groep boeren, die met den hoed in den nek en de handen in den zak stonden te praten. Op het zien der Strega gin gen allen op zijde om haar door te laten. „Wat is er aan de hand?* vroeg zij.* Met eene beweging zijner hand wees een der landbouwers haar een jong meisje aan. Zij zat neergehurkt onder eene struik, en scheen nog slechts een

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1