Landbouw. Rechtszaken. «emengti Nieuws. militairen dienst schade zouden kunnen lijden. Intusschen blijkt uit de over wegingen van het vonnis dat de luitenant onder meer de volgende schaodstukjes op zijn rekening heeft. Tegen de dienstorder in liet hy zijn manschappen zwemmen in de open rivier de Weser. De soldaat Meyer kon maar zeer gebrekkig zwemmen en wilde dus aan land komen. Deswege werd hij door den officier bar uitgescholden, op de vingers getrapt en in de ribben gestooten. Meyer moest doorzwemmen, en toen hij geheel uitgeput zich vastklemde aan een vlot werd een onderofficier last gegeven den soldaat van het vlot los te maken Deze volbracht die last door stooten en stompen. Meyer liep tengevolge van die mishande ling een borstvliesontsteking op, waarvan hij echter na herstel geen blijvende schade overhield. Deze luitenant, waarvan we hier nog met de ergste vuile staaltjes mededeelen, werd tot negen weken ge vangenis veroordeeld. Omdat Meyer geen blijvend nadeel van de ondergane mishandeling had overge houden, werd er verzachtende omstandig heden aangenomen, en werd de luitenant Diet uit den dienst ontslagen. - De Belgische regeering begint bang te worden voor de groote beweging voor Algemeen Kiesrecht, die de arbeiders partij in dat land voorbereidt. Aan alle ambtenaren van het Openbaar Ministerie is een schrijven gezonden, waarbij zij worden aangespoord goed op te letten, of er op de vergaderingen der arbeiders partij geen dingen worden gezegd of voor gesteld, die strafbaar zijn. In dat geval moet tot vervolging worden overgegaan De stille verklikkers zullen dus werk te doen krijgen. Een aantal leden der rechterzijde de Belgische kamer onder aanvoering van Woeste hebben een wetsvoorstel inge diend om het reglement van orde te wij zigen Het voorstel bedoelt den voor zitter de bevoegdheid te geven, leden lijdelijk uit te sluiten van da zittingen wanneer zij door kreten, fluiten, aanhou dend in de rede vallen of hoe dan ook de beraadslagen belemmeren. De Belgi scbe sociaal-democraten zullen hierdoor wel niet tam worden is te voorzien - Turkije heeft Duitschland gevraagd als goede vriend tusschen beide te willen komen in het geschil met Frankrijk. De regeering te Parijs schijnt echter besloten geen interventie aan te nemen. rundvee slechts ten vervoer mag worden aangenomen, onder voorwaarde, dat het niet bestemd is naar spoorwegstations in België of naar de navolgende Neöerland- sche stations Sas van Gent, Hulst, Vlake, Bergen op Zoom, Rosendaal, Baarle-Nassau, Valkonswaard, Budel, Roermond, Maas- bracht, Susteren, Sittard, Geleen, Beek- Elsloo, Bunde, Maastricht, Gronsveld en Eysden, tenzij voldaan is en wordt aan de navolgende voorschriften Het vee mag eerst teD uitvoer worden aangenomen, nadat voor elk stuk aan den betrokken beambte of bediende vau den spoorwegdienst zijn ter hand gesteld twee door een geëxamineeiden veearts ingevulde en onderteekende gelijkluidende certifica- Met, intrekking van de beschikking van Maart 1899, lit. N., afd. Handel en zelfden dag. 15 September, het ultimatum vau Kitchener's proclamatie. Vaardigt uit naast de oorlogs-proclamatie eeDe om vrede 1 Op dan rijk en arm, jong en oud, dichter Nijverheid, 2e ónderafd., is bepaald, dat I en hoer, op voor humaniteit, op voor vrede, alle spoorwegstations in Nederland op voor alles wat goed is M 1 Houdt protest-kerkgang of vergadering Te Brakel ontstond een hevige brand. De brandklok luidde en de spuiten rukten Aan een vrouw, die reisvaardig de buurt uitliep, vroeg ir.en, waar de branl was. Zij antwoordde bedaard By mijhet achterste gedeelte van mijn huis staat me niet meer aan, ik hel) uu een goeden stapel hout en turf met twee kan petroleum be- collecte of bazaar of kunst uitvoering, voor I goten en aangestoken." de arme vrouwen en kinderen en gevange nen, ongelukkige slachtoffers van dezen rampzaligen oorlog. In elk geval doet vrede-daden van protest tegen dezen oorlog om goud tegen dezen oorlog van twee Christen-volkeren, tegen deze ontnenscheljjke proclamatie. Zendt uw protest op 15 September uit alle landen Laat de publieke opinie spreken Dat kunnen, mogen en moeten wp doen. HIDDE NIJLAND. Ter tegemoetkoming aan de alge meen geuite klacht, dat door de behandeling voor de kantongerechten van de leerplicht- ten van bet bij deze beschikking gevoegde I overtredingen, telkens de school moet ge model, welke, blijkens het daarop vermelde lloten wor^en) heeft de kantonrechter te haar vader diefstal gepleegd, 4e brak een tijdstip van afgifte, niet langer dan 12 Heusden bepaald, dat voortaan aldaar na kast met geweld open en haalde er eemge uren vóór bet tijdstip der aanbieding ten pg gept. e. k. deze overtredingen op Zaterdag gouden en zilveren voorwerpen uit, die ze orde zullen worden gesteld, op De vrouw had in een vlaag van waanzin gehandeld en werd dan ook in verzekerde bewaring gesteld. De brand werd spoedig gebluscbt, Te Hollandscheveld is de 25-,'arige J. Mol vermooid en het lijk in het Kanaal geworpen Als de vermoedelijke schuldige B. v. Z. gearresteerd. - De 19-jarige Benjamins heeft in de Akkoljjenstraat te Amsterdam ten huize van zijn beminde, die niets van hem weten wilde, getracht zich den hals af te snijden. Ernstig verwond werd bjj naar het gasthuis gebracht. Te Rotterdam heeft een meisje, om geld te komen, ten einde met haar vrijer te kannen uilgaan, in de woning van vervoer zijn afgegeven. Van deze certificaten zal het eene exem plaar op het station van verzending be waard moeten blijven, terwijl bet andere met de overige papieren, welke de zending rundvee begeleiden, tot böt laatste Nedei- landscbe spoorwegstation zal moeten wor den medegezonden, ten einde aldaar be waard te blyven en desverlangd aan den districts-veearts ter inzage te worden ge geven. Ct. AXEL, den 6 September 1»0!. Door dbn gemeenteraad te Ter Neu zen is beDoemd tot secretaris de heer J L. Oosterbof, secretaris van Arnemuiden. Tot vroedvrouw te Sluiskil ia benoemd mej Klazinga. aan de welken dag bij na in alle gemeenten vacantieis. Uit Eindhoven wordt gemeld dat daar door de ïjkspolitie uit Heeze drie per sonen gevankelijk zpn binnengebracht Twee van hen hadden getracht in te breken in de pastorie te Leende, en een was binnen» gedrongen in het huis van een koffiehuis- houder aldaar en had zich van een fiets meester gemaakt. Men vond hem slapende het Leenderboscb, gewapend met een revolver met 6 patronen, terwijl de fiets naast hem lag. Een 14-jarige jongen werd door zijn moeder, wonende aan de Prinsenstraat te Amsterdam, opgedragen iets te doen waar deze jeugdige vriend blijkbaar geen zin bad. later in een pandjeshuis beleende. Uit Hazerswoude wordt aan de »Dordr, Crt." gemeld Mej. O., woonachtig te 's Gravenhage, logeerde bij haar familie in de Rijnstreek. Haar oom, een bakker, ging spanen halen voor den oven en nicht voer mee. Wegens de beperkte ruimte in het schuitje, nam zij plaats op een zak met spanen, terwijl oom aan het lijntje trok. Ongelukkig passeerde daar juist een andere schuit, ook aan een lijn, welke laatste, met haar sterke spanning het logeetje van den spaneDzak in den Rjjn duwde. Haar noodgeschrei werd opgemeikt door onzen burgemeester, die zich juist in zijn tuin onledig hield met het geljjk maken der grasperken. Jas en schoenen uittrekken het werk van een oogenblik. Onmiddelljjk springt hij in het brtede en diepe water en PREDIKBEURTEN TE AXEL. Hg wond zich zoodanig op, dat hij weg- I zwemt; met forsche slagen naar de drenke LU Dvinaanolruaf. 1 n hal Wiltpf I v 1 1.1. J. B. T. Rugenholtz J. B. T. Hugenholtz Zondag 8 September 1901. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9 ure Nam. 2 ure (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Ds. K. J. Kapteij Ds. K. J. Kapteij n (Voorb. H. Avondmaal.) Kerk B Ds. R. van de Kamp Ds. R. van de Kamp (Voörb. H. Avondmaal.) Voorin. 9 nre Nam 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 are Opgegroeid te midden eener bijgeloovige en liobtgeloovige bevolking, was zij toen door baar gezond verstand er voor be waard gebleven om in de dwalingen te vervallen en de vooroordeelen van hen, die haar omringden. Dat eenvoudig gezond verstand had baar doen zien, dat zich dagelijks te wasscheD geene koorts veroor zaakt aan de kinderen dat een pasgeboren kind beter tieren kan op de moedermelk, dan op een zwaar te verteren mengelmoes van olie en kastanjemeelen op die wijze had zij nog zeer vele andere waarheden ontdekt. Daar zij echter weinig sprak en hare ontdekkingen en bevindingen voor zich hield, geloofden de buren, dat zij in het bezit was van diepe geheimen. Zij had dikwijls medelijden met arme, morsige, door de Engelsche ziekte gekwelde kinde ren, die zich in gezelschap van varkens en honden rondwentelden op den mest hoop, vergingen van ongedierte, en zoo geel en mager waren als lijken. Zy vroeg dan aan de ouders, of de kleinen ziek waren. Zeker waren zij ziekmaar wat zou men er aan doen Toen de herders voorbijkwamen hadden zij »bet booze oog' op hen geworpen, en de uitwerking vrtn het maloccbio kan niet uitblijven, tiet was ook de schuld van den pastoor, die geweigerd had het kiDd te komen bezwe ren en zich maar tevreden gesteld had met zijn zegen te zendeD. Wordt vervolgd.) Arrondisseinents-Rechtbank te Middelburg Zitting van 6 September 1901. J. C. v. W, 28 varensgezel te Ter Neuzen is wegens h t door schuld ver oorzaken van licbamelyk letsel veroor deeld tot 14 dagen hecht. V. D. R. 28 j.. huisvrouw van A. v. E en R. V- 37 j.. huisvrouw van S. W. zonder beroep, beiden te Zuiddorpe, zijn wegens diefstal ieder veroordeeld tot 3 d. gevang. PROCLAMATIE VRIJHEID EN RECHT. MannsD, vrouwen op 1 Boerenvrienden en vereenigingenhandelt! Op 15 September vangt aan de afschuwe lijke, wraakroepende proclamatie Kitchener Wat kunnen wjj doen Niets met wapenen, maar wel door woord en goed. De slechte verstandhouding der volkeren dwiDgt lydend toe te zien. Geen oorlog tusschen mannen meer, doch wegvoering van weerlooze vrouwen en kin deren, wier huizen worden verbrand en goederen geroofd en vermeld. Dit alles schreeuwt ten Hemel 1 liep en bjj de Prinsenstraat in het water sprong Bijna moest de knaap zijn dom doen met het leven boeten, maar gelukkig werd hij nog tijdig, hoewel hjj reeds buiteu kennis was, opgehaald, Door politie en een fliDk burger werden de gewone hulpmiddelen voor drenkelingen toegepast, waarna de knaap naar het gast huis werd vervoerdhier moest hij ter verpleging bljjven. Koningin Wilhelmina heeft aan G Fredel, de presidente der jonge dames, haar in Juni te Berljjn op de Panserplatze begroet hebben, als souvenir een kostbare broche doen toekomen. Te Assen kreeg een jongen, die een hengst aan den staart trok, van het dier een trap, waaraan de knaap overleed. De arts De Koek, uit Bruin isse door het Gerechtshof te 's Gravenhage tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het aan zijn schuld te wijten zgn van den dood zijner huisvrouw, is naar de gevangenis te Goes overgebracht tot het ondergaan van die straf. De juffrouw van de krantenkiosk aan het Hollaudsebe spoorstation te 's Graven hage had Woensdag een leelijk schadepostje Een man, die een tienguldenstukje bij baar wisselde, streek met het gewisselde geld den »gouden Willem" op en maakte zich er haastig mee uit de voeten. Te Tilburg heeft zich gevormd een Sub Comité van het Middelburgsch Dames- Comité, met het doel eene Algeuieene Wel- dadigheids-Vei loting te houden, waarvan de geheele opbrengst voor de ongelukkig slachtoffers vau den oorlog in Zuid-Afrika is bestemd en in handen van voornoemd Dames-Comité voor de Boeren-Krijgsgevan genen enz. zal worden gestort Ten einde deze Weldadigheidsverloting metterdaad eene algemeene zij, en het g< heele Nederlandsche Volk daardoor tot het beoogde goede doel kunne niedeweiken, zoo is de° prijs van elk lot op het geringe bedrag van 10 Cents bepaald. De prijzen zullen bestaan in voorwerpen linge, die zich in haar vertwijfeling aan den redder vastklemt, en wellicht daardoor nog oorzaak zou zijn geworden van grooter on heil, indien de schuit niet ware toegeschoten om aan de bange worsteling een einde te maken. Dienstboden in Australië. Het »Sociaal Wbl." vertelt iets van de eischen der dienstboden in Australië. Werd vroeger van regeeringswege aan landverhuizers gratis overtocht verleend, sinds deze begunstiging is opgehouden, en vele meisjes liever in een winkel staan of in een fabriek werken, is er een ware dienstbodennood ontstaan, die de loonen sterk heeft omhoog gedreven. De meiden hebben de vrije beschikking over haar avonden, en over den Zondagnamiddag, in Nieuw-Zeeland bovendien over een middag in de week. Het diner der familie bestaat dan ook Zondags uit koud vleesch en thee, want de keukenmeid is uit. Soms worden de dienstboden geheel behandeld als leden 't gezin, en zitten in de huiskamer wanneer het werk is afgeloopen, ffzen de krant of spelen piano Te Wellington (Nieuw-Zeeland) spreekt men dan ook niet meer van servant maar van lady help (dame voor de huishouding). In Victoria en Nieuw- Zeeland staan de arbeidsbureau! voor dienst boden onder toezicht van de arbeidsinspectie. Door de hooge loonen en de overige eischen der dienstboden zijn vele inwoners er toe gekomen, hun personeel zeer te be perken. Huizen als in Europa, met een ge- heelen stoet van nuttelooze arbeidskrachten, zijn zeldzaamheden in Australië, 't Is er werkeljjk niet slechter om. Juli was een ongelukkige maand voor de scheepvaart44 zeil- en 27 stoomschepen met 71519 registerlon inhoud, gingen ver loren, terwjjl 397 schepen averij kregen. - Te Cassel, in Hessen, is een vijftien jarige metselaarsleerling vrijgesproken, die onwillekeurig den dood zijner moeder had veroorzaakt. Hij had op het veld een granaat gevonden en die voor de huisdeur met een spijker stukgeslagen. De granaat sprong en de' moeder, achter de deur op de trap ge zeten, werd zoo deerlijk in den hals getroffen, Teekent "pMitest^aan^overal waar harten I welke door 'liefdadige personen voor dit Joel I dat zij doodbloedde voordat een docter ge- kloppen voor deze brave dapperen op dien I zullen worden geschonken nn wor en-

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2