U U U I7e Jaarg. No. 44. Zaterdag 7 September 1901. IN i e u w s- e ii A d verten t i e b I a d voor Zeeuwsch -Vlaanderen. E. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. P 0 Y E RIN A. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T S Pli IJ S per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Bijna honderd weken heeft de oorlog in Zuid-Afrika geduurd en alle Britsche pogingen ten spijt, staan nog duizenden wakkere Boeren te velde, om den strijd voor hun onafhankelijkheid vol te houden tot den dood of tot de overwinning Men mag gerust zeggen dat de geschie denis zich herhaalt. Uit een militair oogpunt heeft Engeland nimmer uitge blonken en althans aan mannen van Hollandschen stam nooit eenig ontzag ingeboezemd. Integendeel De Eugelschen hebben zich niet aan al de wandaden uit vroager eeuwen in Zuid-Afrika schuldig gemaakt. De wreed heden zijn beschaafder, verfijnder gewor den Men moordt geen vrouwen en kin deren, maar men sluit ze op in ongezonde kampen, waar ze vanzelf en bij tiental len bezwijken. En de mannen die hun vaderland verdedigen, worden met den dood bedreigd, wanneer zij zich niet op een bepaalden datum.onderworpen hebben. Vergeefsche moeite. De Boeren zijn roeriger dan ooit in alle deelen van het oorlogsveld, doch bepaaldelijk in de Kaap kolonie, waar in het Zuidwestelijk deel het aantal rebellen (Engelsche benaming) gestadig toeneemt. Van den toestand in de kolonie wordt in een telegram uit Middelburg aan de „Times* aldus ge sproken Scheepers' commando, die natuurlijk dicht op de hielen wordt gezeten door een Engelsche colonne, telt niet meer dan 300 man, meest knapen en 500 paarden waarvan de helft in slechten staat ver keert. Theron met 100 man tracht zich Zij zwoegt onder den last der kookketels en der overige bagage. De kinderen gaan barrevoetsde kleinsten worden door de grootsten gedragen. Zij brengen den zomer door op de booge toppen der Apennijnen en der bergen van Pistoja, en tegen den herfst dalen zij al naar de Maremmen, die met hunne vruchtbare velden en hun moordend klimaat, zoo als het spreekwoord zegt»iemand in twee jaar tijds rijk maken en dooden." In het dal van Lucca ziet men deze herders aan met een soort van medelijden, gemengd met bijgeloovige vrees. Zij worden als vreemdelingen be handeld, forestierihet zijn arme stakkers, povera gentemaar zij bezitten het ge heim van eene menigte bezweringen en tooverijen, en alles loopt merle voor hen, die door de herders mat een goed worden aangezien. En daar nu de onder werpen der gesprekken niet zeer talrijk zijn, verhaalt men elkander des avonds de voorvallen, die het voorbijtrekken der herders gekenmerkt hebben. Men heeft een napje wijwater medegebracht en laat ei- warme olie in droppelen stolt de olie, dan is dat het teeken, dat er geen boos oog jettatura op het huis is ge worpen. bij hem aan te sluiten en moet zich te Willowmore bevinden. Bij Dordrecht had een treffen plaats tusschen Myburghs commando en kolonel Monroeen rebel en drie Boeren sneuveldenEngelsche opgave ontbreekt. Hertzog is ook it^ de Kaapkolonie binnengedrongen bij Zand- drift en heeft zich vereenigd met Late- gan, die met 150 man tusschen Coles- berg en Philipstown rondtrokken. Dit commando vocht tegen kolonel Hunter- Westons colonne en verloor twee ge van genen Zij werden over dejOranje-rivier teruggedreven Later kwamen zij met generaal Plumer in aanraking. Van Roe- nens commando werd gesignaleerd tus schen Britstown en Prieska Zooals men -ziet. de Engelschen weten opperbest waar de commando's zich be vinden, maar die te pakken of te ver slaan is een ander paar mouwen. Merk waardig is ook de erkentenis van den correspondent, dat Kitchener's proclamatie velen heeft verbitterd, die zich thans bij de Boeren aansluiten Ja die proclamatie was een nieuwe domheid 1 Men begrijpt wel, dat dergelijke tijdingen in Engeland niet met genoegen worden gelezen zoo min als het opgesmukteverhaal.dat aan de*^T)aily Telis gezonden over den aanval op een trein bij Waterval Ormoo- dig te zeggen, dat de Britten vochten ais leeuwen en dat de lompe Boeren, die den trein plunderden, wel zoo hu- maan waren om den officieren en man schappen de sieraden te laten waarop dezen prijs stelden. Zulke onbeschaafde wezensDan gingen ze werkelijk op de knieën om God te danken voor het wel slagen van dit stoute stuk Dat alles Daar er dien dag veel vee voorbij was gekomen bleef men lang samen onder de loggia voor het huis van Morino, de rijk ste boer van Vicopelago. Het was een groot huis, en het had iets van die droef geestige schoonheid, die eigen is aan iedere gevallen grootheid. Het was vroe ger eene villa geweest, toebeboorende aan een zeer aanzienlijk en machtig Lnccaansch geslacht. Deze familie, die een weinig van haren ouden luister vervallen was, bezat nog een halfdozijn gelijksoortige villas in het grondgebied der kleine voor malige republiek, doch te arm zijnde, om eene enkele dier woningen behoorlijk te onderhouden, had zij zich voor een' spot prijs van de helft harer heerlijkheden ontdaan. In dat land, waar slechts bouw^, land waarde heeft, had de vlijtige eó spaarzame Morino deze groote woning zoo' goed als voor niets kunnen koopen. De bevallige loggia, die uitzag op het da) en geschiaagd werd door marmeren zuilen, werd de bergplaats der landbouwgereed schappen. In de salons, waar de frescos op de muren reeds half uitgewiscbt waren, lagen hoopen van olijven en kastanjes. Een oliemolen was opgericht in de bouwvallige kapel, en de oranjerie, die eertijds als komediezaal gebruikt weid, was veranderd in een stal, waar Morino zLjn paard, zijne koeien en varkens onder dak bracht. Op het grasperk van bet terras, dat nog om geven was door taxisboomen en ijpeu, had seint Bennett Burleigh en men voelt wel, dat dit de publieke opinie in Enge land niet oorlogszuchtiger zal stemmen. De verliezenljjst evenmin. Deze maakt ditmaal melding van een groot aantal gevaarlijke zieken, onder welke rubriek tegenwoordig ook gewon den worden opgenomen het cijfer be loopt 70. Yerder zijn er 11 sterfgvallen en 8 gewonden. Bij een gevecht bij Devondale op 30 Augustus werden een luitenant en een soldaat gedood en twee soldaten zwaar gewond. Voor het overige blijkt dat de telegraafverbinding Trans vaal—Natal hersteld te zijn. Dat die verbroken was neeft Kitchener natuur lijk niet geseind. Oostelijk van Pretoria naar het Natalsche toe, schijnt de boel toch nog slecht schoongeveegd. De cömedie, die heden of morgen te Potsdam tusschen den Keizer en den Chineeschen boetgezant, Prins Tsjoen, zal worden afgespeeld, heeft naar het schijnt aan een zijden draadje gehangen De Keizer schijnt echter te hebben ingezien, dat de Chinees, die zijn Regeering achter zich heeft, aan het langste eind zou trekken en moet daarom hebben toegestemd, om den gezant alleen te ontvangen, enkel met een tolk er bij. Tsjoen schijnt een heilige angst te hebben gehad voor de mogelijkheid, dat men de „Kotouw"-cere- monie van hem zou vorderen. Wat dat is vinden wjj reeds in kronie ken van het begin der 18e eeuw beschre ven. China beschouwde zich toen als het centrum van de wereld en alle andere landen als vazalstaten. De gezanten van vreemde mogendheden moesten voorden de boer zijne kippen en kuikens losge laten. Op de eerste verdieping, versierd met afschuwelijke schilderijeu uit het begin dezer eeuw en met gebroken spiegels, had hij zijne zijdewormen geïnstalleerd hij zelf met zijne vrouw en vjjf kinderen hield verblijf onder de hanebalken. Morino was een gelukkig man. Alles liep hem mede. Toch klaagde hij, want de boer, tot welk land der wereld hij ook behoort, kan niet bestaan zonder gedurig iets op het jaargetijde of bet weer te hebben aan te meiken. Maar, na dan naar hartelust geklaagd en gejammeid te hebbeD, eindigde hij altijd met te er kennen, dat het vorige jaar nog ongeluk kiger geweest was, dan dit jaar. Onbe paald en volstrekt heer en meester in zijn huis, erkende bij toch zoo zeer de hoogere ontwikkeling en het kalme ge zond verstand zijner vrouw, dat hij voor niets ter wereld eene beslissing zou ge nomen hebben zonder haar geraadpleegd te hebben. Giuditta. of liever la Strega de too- verheks was een dier typen, die niet door de verbeeldingskracht woiden ge schapen, omdat de romandichter, die haar slechts in zijne vei beelding zou gezien hebben, bet niet wagen zou haai in al hare eenvoudige en kalme schoonheid te schetsen. Hij zou ongetwijfeld beschuldigd worden zoodanig de natuur te hebben willen verfraaien, dat bjj haar onkenbaar Keizer kotouwen, d. w. z. drie maal knielen en negen malen met het voorhoofd den grond beroeren. Het schijnt dat onze gezant Yan Braam in 1795 die vernede rende ceremonie nog heeft doorgemaakt. Voor de Chineezen is zij het ergste wat een Chinees kan overkomen, een teeken van de meest slaafsche onderwerping. Tsjoen wilde er niet aan. En de Keizer heeft zijn romantische natuur geweld moeten aandoen Dat het inmiddels in China lang niet pluis is, kan als vaststaande worden aan genomen. De berichten over een opleving der Boxerbeweging in China, nemen steeds vaster vorm aan. In Rome is nu bericht ontvangen, dat in geheel Pao-ting-Foe oproer is uitgebroken, en een aantal zende lingen en geestelijken met hun volgelingen dit met hun leven hebben moeten boeten. Iu Duitschland schijnt ook een en ander reeds bekend te zijn, doch de luister van Waldersee's ontvangst deed de duistere berichten naar den achtergrond dringen. Van Japansche zijde wordt een en ander nu eveneens bevestigd de regeering ont ving reeds in Juli berichten uit Tientsin, dat de betaling der schadevergoeding, zooals in het vredeprotokol aangegeven, de hartstochten der bevolking opnieuw had doen ontvlammen. In Noord-China is nu een tweede Boxeropstand bezig veld te winnen onder aanvoering van zekeren Tien. Yoor den krijgsraad te Hanover heeft terecht gestaan de Pruisische luite nant der infanterie Reineche. De behandeling had met gesloten deuren plaats, omdat anders de belangen van den maakte. Giuditta zou waardig geweest zijn, om onder de vrouwen van den Bjjbel gerangschikt te worden, of wel om tot de vrouwen der classieke oudheid te hebben behoord, die niets van hare onbewuste grootaardigheid en haren ingeschapen adel veiscbuldigd waren aan hare opvoeding, en die even goed waren als zij schoon waren, omdat de meoschen noch de om standigheden haar beietten konden, zich zeiven te zijn. Als men aan Giuditta naar de geschiedenis van haar leven gevraagd zou hebben, zou zij hebben geantwoord »lk ben getrouwd, en ik heb vijl kinderen." Op veertigjarigen leeftijd was la Strega eene forsche vrouw, recht als eene kaars en sterk als een eikeboom, met een open gelaat, heldere, schitterende oogen en regel matige gelaatststrekken. De zon had haar* huid gebronsd, of liever verguld, en baar gitzwart haar begon zilveren draden te vertoonen. Ernstig, nadenkend en kalm, weinig sprekende, in tegenstelling met de gewoonte harer landgenooten kunnende lezen, dat haar eene zekere meerderheid gaf boven de anderen boezemde zij reeds bij den eersten aanblik vertrouwen in, en wekte zij sympathie en ook een zekere onwillekeurige achting. Vooi hare kinderen was zij de teederste en beste de» moeders. Door ze altijd zelve te verzorgen en op te passen in ziekten, had zij zeer veel ondervinding opgedaan, en was zij eene zeer bekwame ziekenverpleegster geworden.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1