Buitenland. Binnenland. (lemengd Nieuws. zoo liet dr. Adolf Mayer te Wageningen zich indertijd uit - dat guano, vooral bij aardappelen, de voorkeur verdient. C. B. Kitchener seint: Westelijk van Ver- eeniging werd opnieuw een Boerenkamp verrastdrie Boeren gedood, acht gevan gen genomende Engelschen verloren vier man. Ware 'het niet beter om zulke berichten achter te houden Vooreerst de plaats Vereeniging ligt, zooals men zich waar schijnlijk herinnert, aan de Vaal, daar waar de spoorweg de greDS tusschen Vrijstaat en Transvaal snijdt. Men is daar in het hart des lands. Herhaalde malen is alles schoongeveegd, dwz verwoest, erger dan de Vandalen dat deden. Strate gisch is die streek ook van veel betee kenis. En zie Westelijk van dat punt is er alweer een Boerenkamp. Rijzen de Boerenkampen dan uit den grond Het schijnt wel. Misschien het zaad van het onrechtvaardig vergoten bloed. In elk geval, er was een kamp. Hebben de En gelschen dat veroverd? Dan zal het er gespannen hebben 1 Och neen, de Boeren verloren drie man, de Engelschen vier Zoo dom is men ook aan de Theems niet meer, om niet te begrijpen, dat dit lak is. De Boeren hadden daar een kamp. wat veel zegt, en toen de Engelschen het ontdekt hadden, zijn de Boeren terugge trokken als gewoonlijk, voor de overmacht En de acht gevangenen? Dat z\jn wel weer oude of jonge stumperts geweest die niet spoedig genoeg uit den weg konden De beteekenis van dit telegram ligt niet in de verovering van het kamp wat niets om het lijf heeft, maar in het feit. dat hier een kamp was. De Engelschen mogen schoonvegen, zooveel zij willen, de Boeren komen altijd terug; het land is hun, de Engelschen hebben alleen de ste den en de spoorlijnen bezet met kanonnen en blokhuizen. En dat noemt men dan aan de Theems een land veroveren Volgens te Londen ontvangen berichten kan men eiken dag de afkondiging ver wachten van den staat van beleg te Kaapstad en in de havensteden. Hoe zullen de Jingo-kranten dat weer draaien want men kan daar moeilijk iets anders uit opmaken als dat de toestand in de Kaapkolonie gevaarlijk is geworden De Kamer van Koophandel te Kaapstad moet tegen den maatregel geprotesteerd hebben, maar men geloofde algemeen, dat hij niet te vermijden zal zijn. De berichten uit de de laatste en al zijne bewondering voor bet eerste uil te spreken. Als de avonden lang beginnen te wor den komt men in de schemering bjj el kander. GewooDÜjk zijn de huisgezinnen zeer talrijkmen bidt eerst zijn rozen krans, de vi ouwen aan een kant, de mannen aan den anderen kant, vervol gens maakt mbn een der lange guirlan des van maïs van den gevel los, om ze te pellen en alle handen zijn ij vei ig bezig. Het was dien dag warm geweest, alsof h9t een zomerdag ware. Eene witte laag stof bedekte deontbla derde wijngaardranken, die in verscheurde festons aan de boomen hingen en over den weg sleepten als do vergeten over blijfselen van een feest na eene pi osessie Het magere vee, dat van de bergen af daalde om in de Maieminen te overwin teren, deed er zich in bet voorbijgaan te goed aan. Op dat tijdstip van het jaar ziet men het vee voortdurend voorbij trekken, geiten en schapen in kleine groepjes te gelijk, honderd of tweehonderd dieren met alles en allesleelijk, vuil, in erbarmelijken toestand, geleid door een' armen herder met droefgeestig voor komen, doch met eene ernstige en waar dige houding onder zijne lompen; de beenen in geitenvellen gehuld, en de lam meren die te klein zijn om te loopeD, ir, een doek op zijne armen dragende. Hjj is vergezeld van zijne vrouw en kinde- I6D een zwervende stam, die zijn gebee- kolonie zijn dan ook zeer ongunstig Het district Frasersburg is in openlijken op stand en wordt door talrijke Boerentroe pen bezocht. De telegraphische gemeen schap is verstoord. Honderden kolonisten sluiten zich bij de Boereu aan. Men ver wacht te Kaapstad, dat behalve Merriman ook de andere leiders van den Afrikaan- derbond gevangen gezet zouden worden. Zooals wij zeiden, het wordt moeilijk voor de Jingo-pers nu nog vol te houden dat de oorlog, zoo hij niet uit is, toch wel heel spoedig uit zal zijn. De Westminster Gazette" heeft een brief van een Engelschen officier uit de Kaapkolonie. Hij stelt den stand der zaken ook als heel slecht voor. Al de in woners van Hollandschen oorsprong in de kolonie, schrijft hij. zijn op de hand der Boeren en velen hebben zich gewapend bij hen aangesloten. De inlichtingendienst der Boeren is voortreffelijk en zij hebben paarden in overvloed. De 3 a 400 man van het commando van Fouché hebben ieder 3 paarden, terwijl de Engelschen er geen bezitten. De Czaar is Vrijdagmiddag met zijn vrouw op reis gegaan, 't Gaat eerst naar Kopenhagen, dan naar Dantzig en verder naar Frankrijk, waar men voor ongeluk ken van blijdschap vreest, Zaken van hoog politiek gewicht worden intnsschen in de kranten behandeld. »Zoozal de de Czaar den Duitschen Keizer zien aan land, in de haven van Dantzig of in volle zee t Laatste wordt op 't oogenblik het waarschijnlijkst geacht Te Weenen loopt het gerucht dat Lamsdorf, de Russische minister van buitenlandsche zaken na de samenspreking met Duitsche en Fransche staatslieden, aldaar verwacht wordt om met Goluchofski raad te plegen Alles voor den vredeDaarvoor komt naar thans bericht wordt, ook Koning Eduard naar Kopenhagen, als de Czaar er is. - Volgens een telegram uit Den Haag aan „Daily Mail" zou dr. Leyds van graaf Lamsdorff de mededeeling ontvangen heb ben, dat de Tsaar President Kruger te Compiègne ontvangen zou. Volgens de „Echo de Paris" bestaat voor dit bericht geen grond. Wel heeft dr. Leyds bij Delcassé en Lamsdorff stap pen gedaan, maar Delcassé had ernstige bezwaren, daar hij niet wilde, dat de manifestaties, die enkel en alleen den Tsaar zullen gelden, door iets anders af geleid of onderbroken zullen worden KAAPSTAD, 1 Sept. Men meldt dat de commando s van Hertzog en Lategan teruggedreven zijn naar den Oranje- Vrijstaat. In oostelijk Transvaal bij Alkmaar (spoorweg naar Komatipoort) is de spoor weg door de Boeren vernield. Een trein werd vervolgens door de Boeren aange vallen doch ontsnapte De Boeren kwamen den Barkley pas afzetten uit het district Barkley Oost, in de buurt van Elliot en Gala, hetwelk op het gebied der kleurlingen ligt Men meldt dat besloten is alle gezin nen van de Boeren die nu op commando zijn, zullen overgebracht worden naar refugé kampen aan de kust Indien deze maatregel wordt uitgevoerd zal de spoor weg waarschijnlijk in staat zijn voldoen den voorraad over te brengen, om ge heel Johannesburg van leeftocht te voor zien. zooals voor den oorlog- De stad zal dan waarschijnlijk geheel en al haar normaal aanzien wederkrijgen. Verder in de Oranje Nassau-ordetot idder de heer Th. van Utje Pieterse, wethouder te VlissiügeD en tot officier de heer J. G. Ermerins, oud-ingenieur van den rijkswaterstaat te Middelburg. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is benoemd voor net tijdvak van 1 Sept. tot er, mot 30 Nov. 1901 tof assistent van het Rijksland- bouwproe station te Goes W. L. Wouter- sen, te Rotterdam. Benoemd in den Nederlandschen Leeuw tot commandeur jhr. mr. A. F. de Savomin Lobman lid der Tweede Kamertot ridder jbr. mr. L. Scuorer, burgemeester van Middelburg, en de kolonel Van Vlieide, commandant 3e regiment infanterie. len rijkdom met zich voert. De herderin, pastora, diaagt een mans hoed op den eigenaardigeu roodeD doek die haar de baren bedekt. Wordt vervolgd. AXEL, den 3 September 190!. Gisterenmorgen bad van wege Burge meester en Wethouders alhier, op het raadhuis de geannonceerde verpachting plaats van de grazing van het zoogenaamde paarden berkhof met het gedeelte groDd^ gelegen voor den brandwatei put, bezuiden de kom der gemeente. Paohter werd de heer M. Markusse alhier voor 46 per jaar. - Zaterdag jl had alhier in het »Stations Koffiehuis" by den heer J. Grootbaert de aanbesteding plaats van bet bouwen van een woonhuis met bijlevering van bouw stoffen voor den heer I. de Feijter te Zaamslag. Inschrijvers waren de heeren G. W. de Jonge voor f 3645A. Butler vooi 3630,80 H. Mangold voor 3615 F. van Tatenhove voor 3459H. van Luik voor 3440 G. van den Broeke voor 3400 F. Deij voor 3340 J. van Hoeve voor 3320 A. van 't Hoff voor 3294 A. de Jonge voor 3265 en J. K. Vink voor 3237 allen alhier. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. - Gisteren bracht de Koninklijke har monie St. Cecilia van Temsche een be zoek aan onze gemeente. Nadat het ge zelschap enkele uren te Hulst had door gebracht, arriveerde net alhier met den trein van 1 uur. Honderden menscheu hadden zich naar het station begeven of stonden op den uitkijk om het flinke mu- aekkorps te zien aanaomeu. Weldra kwamen de Belgische broeders dan ook onder het uitvoeren van een opgewekten marscb onze plaats binneD, omstuwd door een groote menigte, die al dadelijk in prettige stemming verkeerde en onder de tonen der muziek oven spoe dig een rondedans maakte, zeer broeder tak en eendrachtig gearmd met de vreem delingen die zich, zooals vauzelve spreekt onmiddellijk hier thuis gevoelden. Nadat in het. hotel Willem III de vooraf bestelde maaltijd was gebruikt, werden enkele nummers op de markt uitgevoerd waarbij het niet aan belangstellend en ook belanghebbend publiek ontbrak, want de Axeische schoonen schenen bijzonder aangetrokken te worden door de kDevels der muzikanten, we zagen ten minste echte kruidjes-roer-me-niet die de eerste jeugd al voorbij waren, zich zeer intiem met de TemscbenareD amuseeren. Omstreeks 5 ure toen het dagelijksch bestuur onzer gemeente op het raadhuis tegenwoordig was werd een serenade gebracht door het spelen van het Volks lied, waarop de burgemeester en de heer Dregmans, le Wethouder, het bestuur en de muzikanten hartelijk toespraken, waarop het Transva ilsche en Belgische volkslied werd uitgevoerd. De bestuurs leden alsook het oudste werkend lid der harmonie, die reeds meer dan 50 jaren met bet gezelschap medewerkt, werdeu inmiddels uitgenoodigd op de raadzaal Le komen om een glas te ledigen op de vriendschap tusschen Noord en Zuid. Het overige deel van het gezelschap verspreidde zich thans weder hier en daar om de voor eenige oogenblikken afgebro keu relation weder aan te knoopeu, tot het klokje van zes uur allen verzamelde om onder het spelen van marschen naar het station te trekken, alwaar afscheid werd genomen en zeer leeder zelfs, van de Hollandsche stamverwanten bij wie men zicb zoo preitig geamuseerd had. Dat het uur van scneiden voor velen te vroeg kwam, is wel een bewijs, dat het den Teraschenaren hier goed is be vallen en dat zij onze gemeente nog wel eens meer zullen bezoeken. Zaterdag werd vanwege den Alge- meenen Nederlandschen Politie-Bond de zilveren medaille uitgereikt aan A. Olij- slager, gemeente-veld wachter alhier, we gens 20-jaiigen politie-dienst. De heer f. van Vliet herdacht den len dezer den dag waarop hij voor 25 jaar als hoofd der bijzondere school alhier in functie trad. Op 10 dezer zal dit feit feestelijk gevierd worden. Zaterdag bij gelegenheid van den 21sten verjaardag van H. M Koningin Wilbelmina wapperde van de publieke gebouwen alhier de driekleur, terwijl in de straten de burgerij bijna huis aan huis de vlag had uitstoken, wat aan onze plaats "een feestelijk aanzien gaf. Des avonds gaf „Concordia* een concert op de markt, dat, jammer genoeg, door den he- vigen regen, niet die belangstelling onder vond, welke het verdiende, want er werd waarlijk goed gespeeld. Concordia gaat goed vooruit. „Axel s Werkmanskring* maakte dien dag een uitstapje naar Philippine en gaf daarom gisteravond een concert op de markt. De heer P. Lefeber, onderwijzer aan de bijzondere school alhier, verkreeg de vorige week de aanteekening voor landbouwkunde. Zondagnamiddag hield ds. G. van Dis te Zaamslag in de Ned. Heiv. Kei k zijn intrede naar aanleiding van 2 Corinthen vers 7, na in den voormiddag bevestigd te zijn door ds. Van Melle van Kralingen die tot tekst gekozen bad 2 Corinthen 4, vers 5 en 6. Een talrijke menigte, ook uit omliggende plaatsen, woonde beide gods dienstoefeningen bij De Koewachtsche kermis is weer niet zonder vechtpartijen afgeloopen. Daar schijnt de verbroedering tusschen Noord en Zuid er niet diep in te zitleD, ten minste een zekere F. G. kwam zich Zondagnacnt hevig uit het hoofd bloedende bij de politie beklagen, dat bij door een Belg met een bierglas was gegooid, zoodat hij twee gapende wonden aan het hoofd gekregen had, welke spoedig door don brigadier der marechaussees uit Axel werden verbonden. Op het Belgisch ge deelte was men nu en dan ook dapper aan het vechten. - Onder Wassenaar woedde Zondag een zware brand op de boerderg van J. Bakker. Het buis brandde zoo goed als uit. Oorzaak onbekend. Naar men vei neemt was alles verzekerd. Een ooggetuige schrijft omtrent den brand ons nog het volgende Tegen één uur hoorde ik, dat de hooiberg op de boerderij van den heer B. in brand stond. Toen ik er kwatn had de strakke Noordenwind, een echt nijdige aanblazer, de vonken al op het l ieten dak van woning en koestal gejaagd en stond het dak over de heele lengte in lichterlaaie. Hel was een helsch feest van vuur, een schitterend lichte feestzaal daarbinnen daarboven de vlammen als golvende bar,en en kronkelende wimpels van oranje. Daaromheen krioelde het van zwarte figuren iedereen ait de buurt was in de weer in Zondagsgoed hielp ieder, redden, dragen, pompen en spuiten, de mare verspreidde zich: fietsen, karretjes, automo bielen, brandweer, heeren, boeren, knechts alles stroomde toe. Van een van de groote Wassenaarsche buitens rukte toen een spuit aan met de meest aristocratische bediening een van de jonge dames reed zelf den slan genwagen rechtop staande op den bok in haar roodzijden blouse, vuurde zij met zweep en geioep het boerenpaard aan daarachter kwam de blinkend gepoetste machine, bege- iejd door jeunesse dorée, gevolgd door een vlucht van jonge dames, die met lage schoentjes en fladderende zijden rokjes over het natte weidegras liepen, met druk En- gelsch gepraat en witte handschoentjes heel ijverig meehielpen en blijkbaar zoo'n brand- blussching a real good sport vonden 's Avonds was het geheel een rookende vonkende, walmende puinhoop. Nog altjjd

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2