i\o. 415. Woensdag September 1901. 17e Jaarg. Nieuws- e ii Adfertent. iebla <1 voor Zeeuwse li - Vlaanderen. F. MELKMAN, AXEL. Landbouw en Veeteelt. FEUILLETON. P 0 Y E RIN A- uhscïii: COLH ANT. Dit, Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABÖNNEMENTSPR IJ S per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzondérl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Peru-Guano. „Kent gij die vreedzame streken, Ginds ver in den Oceaan, Waar zich de golven breken, Als ze aan de rotsen slaan Geen wimpel in den haven, Geen menschelijke voetstap in 'tzand, Waar duizenden vogels zich laven Aan visschen gevangen aant strand „Die vreedzame streken,* waarheen de dichter ons in gedachten verplaatst, zijn de Chincha eilanden, drie eilanden nabij de kust van de Zuid Amerikaansche re publiek Peru Die eilanden waren gedu rende vele eeuwen de woonplaats van zeevogels (guanaes), die er ongehinderd nestelden en er natuurlijk hun uitwerp selen neerlegden. „Zij broeden en eten en wachten Geen enk'le verwaarloost zijn plicht Ze werken en sparen geen krachten, Hun stoelgang wordt altijd verricht.* Lang vóór de meeste der tegenwoor dige kunstmeststoffen in gebruik kwamen kende men in den handel en in de prac- tijk van den landbouw de mestsoort guano. De grondstof der guano is visch, dewijl de vogels zich uitsluitend daarmee voedden, en 't bruinachtige, sterkriekende guano poeder is dus oorspronkelijkin de maag der vogels bereide visch Later werd de guano mede door de knoeie rijen, welke in den handel voorkwamen min of meer door den kunstmest ver drongen, wat te betreuren is, want een i. De frissche koelte van een' herfstavond daalde neder op het groene dal, in welks diepte de kleine stad Lucca verscholen ligt. Naar den kant van Pisa drijven lichte wolkjes aan deD blauw-groeneD hemel, en worden rooskleurig of violet getint door de laatste stralen der onder gaande zon. Naar den kant van Pistoja ziet men de maan langzaam te voorschijn komen uit de lichte nevelen, die haai omhullen, en haar buitengewoon groot doen schijnen. Het gedruisch en rumoer van den dag en van de menschelijke bedrijvig- heid hebben opgehouden, slechts de vogelen tjilpen in de cipressen en groene eiken eer zij inslapen, en de boeren keuvelen aan den drempel hunner vervallen woningen. Van tijd tot t(jd verheft zich eene jeugdige, frissche stem uit volle borst om een lande- l(jk lied te zingen, dat heinde en vei weerklinkt, terwijl de een of andere accor deon Santa Lucia of de hymne van Gari baldi doet hooren. feit mag het genoemd worden, dat sedert de resultaten niet overal meer zoo gun stig waren. Wij willen hier geen mel ding maken van allerlei mengsels, welke onder verschillende benamingen als guano worden aangeboden. Alleen ditmen zij op zijn hoede! De echte Peru-guano van Ohlendorff is ongetwijfeld een uitstekende meststof, gevende een gewaarborgd gehalte vaL stikstof, phosphorzuur en kali. De in den handel voorkomende gemalen Peru- guano is ruwe guadö, de meststof in na tuurlijken toestand, doch gemalen. Opge loste guano is dezulke, welke met zwavel zuur is behandeld, nadat ze is gemalen en gezift. Die behandeling met zwavel zuur heeft tweeërlei doel. Ten eerste wordt de ammoniak in de guano vastgelegd, 't vervluchtigen er van wordt tegengegaan, en er ontstaat zwavel zure ammoniak Ten tweede het phosphorzuur of liever de phosphorzure kalk in de guano, afkomstig van de graten, schubben en vinnen, wordt meer opneembaar gemaaktze wordt van dnekalksche eenkalkschphosphorzuur, dus gelijk aan 't superphosphaat, bereid uit de phosphaatgesteenten. Hieruit blijkt, welk een heerlijke meststof guano is In bovengenoemde guano wordt gewaar borgd 7% stikstof, 10°/0 phosphorzuur en 2°/0 kali Die 7% stikstof let wel is wel voornamelijk ammoniak, doch niet geheeleen gedeelte er van is organische stikstofeen ander deel salpeterzuur. Het laatste kunnen de gewassen direct beko men de ammoniak en de organische stikstof werken langzamer, doch zijn ook vrij spoedig in den grond vervormd Het phosphorzuur, in water oplosbaar, komt In deze vreedzame, primitieve vallei leeft iedereen van de aarde, en men be mint haar dan ook als een moeder Er zijn geene fabrieken er is geene groote of kleine industrieels onderneming, die door het lokaas van ruimere verdiensten den boer verleidt, om den iandbouw vaarwel te zeggen. De handel is er van hoegenaamd geene beteekenis. Eene siga renfabriek en eenige zijdespinnerijen verschaffen werk aan vrouwen en jonge meisjes; maar de mannen, dienaar meer geld haken dan de grond hun opleven kan, zijn verplicht om buiten 's lands te gaan. Velen vertrekken ook werkelijk, gaan naar Corsica, om daar tegen goed loon op het land te arbeiden. Anderen gaan naar Amerika, meestal naar Monte video, waar zij dan weinig geld, maar vele papagaaien en'andere vreemde vogels van daan brengen. Doch altijd komen zij terug in hun dal. Er is bijna geen enkel geval bekend van een' Luccaan schen boer, die zich voor goed in den vreemde heeft gevestigd. Er is misschien geen land ter wereld, waar de grond met zooveel zorg wordt bebouwd. De Luc caansche boer, die als het ware het mid den houdt tusschen het Piemonteescb ras en de bewoners van het Zuiden, is een vreemd mengelmoes van bedujvig heid en onverschilligheid. Hij is tegelijk zacht, en zeer levendigbij de hand, en kinderlijk eenvoudig; dan eens ijverig en werkzaam als een bergbewoner, dan weer eveneèns onmiddellijk de plant ten nutte. De goede werking van de echte opgeloste guano is nu te begrijpen. De vraag is nu bij welke gewassen kan guano worden aangewend Het antwoord luidtbij alle, uitgezonderd de vlinderbloemigen (erwten, boonen, lupinen, klaver, enz welke de stikstof uit de lucht betrekken en dus geen stikstof-bemesting behoeven, of het moest zijn een kleine gift, om de periode van „stikstofhooger" spoedig door te komen Op kleigronden, rijk aan kali. is guano de meststof bij uitnemendheid, daar zij dien gronden alles geeft, wat zij behoeven. Op zandgronden voldoet ruwe guano beter, eveneens op kalkarme Bij gewassen met een' langen groeitijd. als late aardappels, geeft men gedeeltelijk ruwe en deels op geloste Peru-guano de laatste helpt het eerst, zorgt dus voor stengel- en blad vorming, de eerste werkt later en geeft de plant voedsel voor de knolvorming Men geeft dan 200 KG opgeloste guano, be hoorlijk ingeëgd, en 300 KG. ruwe guano, ondergeploegd op gewone diepte Bij vroege aardappels kan men met opgeloste guano alleen volstaan. (500 KG. per HA wat daarvan in den grond achterblijft, kan dienen b.v. voor volgende groenten. Guano- mest, aangewend direct in 't poötgat, geeft goede resultaten echter geven wij er de voorkeur aan den mest in den herfst aan te brengen, opdat den zwavelzuren am moniak tijd tot „omzetting" wordt ge geven. Door den grond verspreid, zoodat de wortels overal voedsel zullen vinden, zal de guano ongetwijfeld nog meer nut doen Suikerbieten geeft men, wanneer het land voor de zaaiïng gereed wordt gemaakt, 500 700 KG. opgeloste guano leeglooper als eenNapolitaaD. Veldarbeid heeft zijne eerste zorgen. Deze zorgvuldig heid en verscheidenheid in het bebouwen van den gron 1, gevoegd bij den natuur lijkeu rijkdom van den bodem, maken dit land tot een der schoonste en liefe lijkste streken vaD Toscane. Van den top der met kastanjeboomen beplante heuvelen - en de vrucht dezer kastanjeboomen is een der voornaamste rijkdommen van den boer, en zijne gelief koosde spijze stort zich een bieede majestueuss bergstroom, die, in tallooze kleine kanalen verdeeld, de gebeele vallei besproeit en vruchtbaar maakt. De olijf- boomen met hunne grijsgroene bladeren, behoeven slechts eene handvol aarde en tieren op de rotsachtige glooiingen dei- heuvelen en op de schrale gronden, waar geen andere plantengroei mogelijk zou zijn. Majestueuss pijnboomen teekenen hunne sierlijke tukken en kruinen tegen de heuveltoppen, en de horizon wordt be grensd door een grootsohe, met eeuwige sneeuw bedekte bergketen, wier indruk wekkend profiel lijnen teekent, die kalmer en minder afgebroken zijn dan die der Alpen. In de vlakte ziet men eene vallige afwisseling van maïs, hennep en koten, en overal is het veld versierd met guiilandes van wijnranken die zich van boom tot boom slingeren en een weelderig loofdak vormen boven het hoofd van den wandelaar. Is de maand October daar dan worden de zware maïsaren in bou wil men daarna b v tarwe verbouwen, dan is een kleine hoeveelheid guano of 150 KG. Chili-salpeter per HA voldoende. Voederwortels ontvangen 400 KG. opge loste en 200 KG. ruwe guano. Koolzaad I bemest men met 200 300 KG. ruwe (ondergeploegd) en een gelijke hoeveelheid opgeloste guano de ruwe kan men achter wege laten, wanneer een stalbemesting is voorafgegaan. Vlas, volgende op een gewas, rijkelijk met stalmest bemest, geeft men, licht ondergeploegd of goed ingeëgd, 200 300 KG. opgeloste. Op weilanden werkt guano uitstekendop natte weiden de ruwe (400-600 KG.), op droge de opge loste (400 KG per HAIn boomgaarden wendt men aan 40 50 gram per vierkante meter, behoorlijk ondergewerkt Ook bij granen doet guano goede diensten Bij gerst b.v. is uit proefnemingen van Prof. Maercker gebleken, dat guano is een uit nemend middel ter verhooging der hoeveel heid en ter verbetering der hoedanigheid. Bij uitsluitende bemesting met guano geve men bij gerst 300-800 Kilo; bij tarwe 400-5Ö0 KG.; bij rogge 200-400; bij haver 300-600 Kilo. Voor de groentencultuur is guano-be- mesting van niet geringe beteekenis men werkt ze dan licht onder of gebruikt ze met water verdund als gier4 5 KG. per Are. Opgeloste guano wendt men gewoonlijk aan in 't voorjaar vóór het zaaien, ruwe zoowel in 't voor- als in 't najaar. Een meststof, in samenstelling vrij wel overeenkomende met de opgeloste guano, is ammoniak-superphosphaat. In de eene streek, b.v. Groningen, gebruikt men veel van de iaatste meststof, in de andere, als Friesland, meer guano. Het schijnt, quetten saamgebonden en opgehangen aan de gevels der huizen, die geheel verdwijnen onder deze gouden draperie. Daar moet de maïs dan geheel rijp worden. Als de stralen der zon dat scnitterend rood tapijt beroereu, krijgt het al den glans van gesmolten metaal. In dat tijdperk van het jaar zijn de Luccaanscbe velden als een groen fluweelen juweelkistje, waai in de woningen der landbouwers schitteren als gouden kleinoodiën. Binnenshuis heersebt eene eenvoudig heid, die aan armoede grenst. Gemak on weelde zijn nog niet doorgedrongen tot dit gelukkkig hoekje der aarde. De Toscaansche boer stelt zich tevreden met heel weinigde zachtheid van het kli maat en de soberheid zijner levenswijze maken hem ongevoelig voor onberingen waaronder een bewoner van het Noorden giootelijks zou lijden. Eene snee polenta een weinig kastanjemeel en wat olie zijn geheel voldoende voor zijn middagmaal. Zijn geluk is ten top ais hij des Zoudags een fiasco landwjjn vino nostrale kan ledigen met zijn huisgezin, op hel kerkplein eene cents sigaar kan rooken, terwijl hij naar het luiden der keikklok luistert. Hij is een hartstochtelijk lief hebber diei klokketonen, en niets is zoo aangenaam en opwekkend voor hem als het geluid zijn-r kerkklok te vergelijken met de kerkkloktoom u van een naburig dorp, ten einde al zijoe minachting voor

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1