VERPACHTING. No. 41. Woensdag 28 Augustus 1901. 17e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. DIELEMAA, AXEL. verpachten: Landbouw en Veeteelt. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, zullen op Maandag 2 September 1901, des voormiddags ten 9 ure, ten raadhuize te Axel, in het openbaar, voor den tijd van zeven jaren, de grazing van het zooge naamde PAAKDENKERK- HOF, met het gedeelte grond, gelegen voor den brandwater- put, bezuiden de kom dei- gemeente. Inlichtingen te bekomen ter secretarie. Axel, den 22 Augustus 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Eenige land- en tuinbouwwerktuigen. Dat met de toenemende beschaving en den vooruitgang van land- en tuinbouw de vermenigvuldiging en verbetering der land- en tuinbouwwerktuigen gelijken tred hebben gehouden, kan niet worden beweerd. Zoowel in als buiten ons vader land vindt men nog heden ten dage werk tuigen en gereedschappen onveranderd in gebruik, welke reeds vóór twee of drie eeuwen werden aangewend. De ploeg, „Dag, Louize! hoe kom je zoo hier?" „Ik zoek naar Anna, hebt ge haar ook gezien »Neen, maar ik zal wel zoeken, ik kan dat beter doen, door nu en dan op eene hoogte te klimmen." „Ja maar zou het niet te veel ver moeien ?c „Zou ik dat dan niet voor je over hebben „Ja maar je gezondheid.» „Ik ben immers geheel hersteld.» „Weldra vond hij dan ook bet lieve meisje, ze was verdwaald geraakt, al verder en verder gewandeld, om den uit gang te vinden, en nu zoo vermoeid, dat ze bijna niet gaan kon. Gelukkig kwam er een wagentje aan. waarin nog ééne plaats was Anna werd er opgeholpen en reed naar huis. »Maar, Boudewijn, wat ik me nu niet begrijpen kan is, dat je van het aanbod van papa geen gebruik maakthij meent het immers goed met je.» „Meisjelief! waaraan heb ik toch die goedheid van uw vader verdiend, ik, die zijne dochter ongelukkig heb gemaakt.» Hij vatte hare hand. Ze trok die zachtkons terug eo ant- de egge en de rol vormen in sommige streken nog de eenige werktuigen tot be arbeiding van den grond, terwijl algemeen nog vele verouderde en gebrekkige gereed schappen in gebruik zijn, welke reeds lang voor de nieuwere, verbeterde moesten hebben plaats gemaakt. Onder de talrijke inzendingen op de in Juli j 1 te Oud- Beierland gehouden tentoonstelling trok o. m. de aandacht de collectie land- en tuin bouwgereedschappen van de firma Blass Groenewegen te De Bilt bij Utrecht welke met een len prijs werd bekroond. Welk een besparing van tijd en kracht geeft het gebruik dier werktuigen, zooals de ervaring reeds hier en daar heeft ge leerd hoeveel doelmatiger zijn ze ook. zoodat ze aan de eene zijde de kosten van voortbrenging verminderen, aan de andere de zuivere opbrengst verhoogen De eerste en zekerste winst bestaat in hetgeen men bespaart. Indien boer en tuinman dit leeren begrijpen, wanneer zij gaan inzien, dat de oude gebrekkige ge reedschappen een invretende kanker zijn. welke jaar op jaar een deel der winst verslinden, dan zullen zij er toe overgaan geld, soms veel geld uit te geven voor doelmatige werktuigen, overtuigd zijnde dat geen geld beter besteed is en meer aanhoudend hooge renten oplevert dan dat Wij willen in dit artikel op enkele dier werktuigen de aandacht vestigen en noemen allereerstde verstelbare „Planet Jr" gereedschappen. Men kan hiermede minstens vijf maal zoo gauw. werken als met de hand ze zijn zóó ingericht, dat zij zoowel wijst als nauw. enz. te stellen zijn. zoodat men ze steeds met vrucht gebruiken kan. De Iweewieler Hak wordt woordde „je hebt me beloofd, nooit meer van die zaken te spreken, Boudewijn zouden we anders als broer en zuster kunnen omgaan Hij bloos Je en zag voor zich. Toen hij verliefd op Theodora was geworden, was zijne liefde aangewakkerd, naarmate Theo dora terug trok. Mag hieriu wellicht de oorzaak gelegen zijn dat hij nu, dat Louize hoewel om zoo geheel andere redenen ook steeds terug trok, bij het minste wat van iels meer dan broederlijke liefde kon getuigen, eene hartstocht had voelen opwellen die niet weinig versterkt was geworden, sinds hij op het dorp over haie edele hoedanigheden en haar gedrag in alle omstandigheden bad nagedacht. De positie vooral omdat hij de kieschheid van Louze kende, werd echter zoo ontzettend moeilijk, dat hij er aan wanhoopte! haar ooit of immer deelgenoot van zijne liefde te kunnen maken. Thans echter nu ze nog wel een uur zamen wandelen zouden, werd het on mogelijk langer te zwijgen. „Lieve Louize weder moet ik uw raad inroepen, al zult ge me wellicht ver- oordeeien.» „Welnu „Weder ben ik verliefd.» »Dat's vroeg, 3oudewijn, heel vroeg.» »0, veroordeel mij niet. Ik heb haar lang. zeer lang gekend.» »Welnu gebruikt als Schoffel, voorts als Hak en Cultivator en eindelijk nog als Aanaarder. Voor 't schoffelen, voor't hakken en voor 't aanaarden heeft men telkenmale ver schillende losse stukken noodig, die hetzij te zamen of gedeeltelijk bij de machine geleverd kunnen worden Van onbereken baar nut is de ook voor den tuinbouw bestemde Zaaimachineszij bespaart ar beidsloon, tijd en zaad. verdeelt het zaad bijzonder regelmatig, houdt de regels op gelijke afstanden uiteen en heeft bij t uitstrooien geen hinder van kleine oneffen heden van den grond of molshoopen, zoodat die eveneens regelmatig bezaaid worden, terwijl dienovereenkomstig de op brengst grooter is. Het Tuinploegje is voor eigenaars van groote tuinen en ge schikt voor den verbouw van groenten, aardappelen enz. Het geeft een groote besparing van werkkracht en stelt een ieder, die in zijn vrije uren zijn eigen grond bewerken wil, in staat om dat met weinig of geen hulp goed te doen Met de Grondboor kan ieder op gemakkelijke wijze den ondergrond van zijn erf of onderzoeken. Zij wordt evenals een gewone fretboor ingedraaid en vervolgens opge trokken men vindt alsdan op het onder aan den stang zich bevindend plaatje een monster van den grond, welke op de diepte, waarop men geboord heeft, aan wezig is. Van de kleinere werktuigen noemen we de volgendede „Boss" Tuinhark, tevens kluitenbrekerze is licht en bijzonder sterk; de bovenkant met de gebogen tanden wordt gebruikt om aard kluiten fijn op den grond in giindpaden gelijk te maken, als ook voor gazons, waarin de tanden dan niet kunnen blijven »Ze woont op Groenewal. Ze ia een voudig en lieftallig.» „Wees toch voorzichtig, mijn vriend laat de ervaring u leeren „O daarvoor ben ik gevrijwaard,geloof mij Ze woont niet altijd in Groene wal. Ze is me steeds eene zuster ge weest.» Louize bloosde, ze antwoordde een weinig snel„Ik heb het altijd in Van Meenen afgekeurd, dat bij zijn woord niet gehouden beeft. Zeg mfj is tiet wellicht een kwaliteit in de mannen» doch in eens inziende hoe zeer hem dit grieven kon„Spreek voort Boudewijn, ik zal u gaarne aanhooren, maai denk aan uwe belofte.» Bondt sprak niet vooit. Men liep wel een kwartier uurs door zonder iets te zeggen. Eensklaps nam Bondt stout weg het woord op. »Neen mijn engel, neen, aan biddelijke Louize, gij zult, gij moet mij hooren, gij moet weten, hoe zeer mijn harte lijdt, niet meer omdatjik Theodora verloren heb, maai omdat zij mij in den weg staat om u te bezitten.» „Mijnheer „Laat mij in Gods naam spreken, Louize want gij zoudt mij rampzaliger maken, dan ik ooit geweest ben Antwoord mij deze enkele vraag, als ik u iets plechtig verklaar, onder aanroeping van Hem, die op ons nederziet, en op Wien ik weder hier in de vrije natuur kinderlijk vertrouw, haken. Het Wiedvorkje, dat tevens tuinsschopje is, voor kleinere tuin-werk zaamheden zeer handig, aanbevelingswaar dig voor liefhebbers van tuinarbeid den Uienhak, onmisbaar bij 't schoonmaken, vooral tusschen nien-regelsden Onkruid steker in den vorm van een kolgebogen beiteldoor den doelmatigen vorm zal dit werktuigje zeker spoedig een plaatsje onder de nookzakelijkste gereedschappen voor een kleinen tuin innemenden Distelsteker, zeer doelmatig, toch eenvou dig men denke aan het rijmpje Stekels maaien is stekels zaaien, Stekels plokken is stekels lokken, Maar stekels steken is ze den nek breken. De Amerik. onkruidhakken „Ivan-Hoe" zijn hier te lande nog niet genoeg bekend maar mogen bij de bewerking van den grond, 't om dezen los te maken, als hak of als schoffel of om zaad voren te trekken en daarna weder te dekken, ook voor het aanaarden van aardappeldn, enz. niet gemist worden. Voor hen die zelf heesters, vruchtboo men, enz. willen behandelen, is een doel matig snoeimes, éen dat voorzien is van een boomzaagonmisbaar. Niets toch is nadeeliger voor een snoeimes, dan wan neer men er doodhout mede snijdt. Waar zeer veel dood hout voorkomt, moeten de grootere boomzagen worden gebezigd. De Amerikaansche Snoeischaar heeft het voordeel dat zjj zelf aangeeft, hoe zwaar het hout, dat zij bewerken kan, zijn mag De dubbelsnijdende snoei schaar is aan te bevelen voor het zwaarste hout, dat met een schaar gesnoeid kan worden 't hout wordt niet gekneusd, de gelooft gij mij dan of zult ge denken, dat mijn hart in staal zou zijD u iets voor te stellen, dat ik voor God niet zou kunnen verantwoorden Boudewijn, juist uw uitmuntend hart staat u in den weg.» »0 ik begrijp u, gij gelooftmaar 't is immers ondenkbaar. Wie zou u duur zaam gelukkig kunnen maken, zonder u te beminnen Bij de oprechtheid zelve kan geen enkele onwaarheid mijne tong bezoedelen, en ik betuig, dat mijne liefde voor u grenzeloos is, aangebedene Louize Gevoelt gij het dan zelve niet, gjj, -lie zuiver denkt en voelt, dat Theodora mij wel eenige oogenblikken zou kunnen ver blinden, maar mij nooit duurzaam werkelijk geluk zou hebben kunnen doen smaken Zie, ik heb op den rand van den afgrond gestaan, uw naam werd uitgesproken en ik was gered Engel, behoed mij, voor ik verga, vestig mijn geluk, laat mij de zaligheid genieten, die ik zelf heb wegge worpen en ontvluchtook de ondankbare zoon werd bij zijn vader als kind aange nomen, neem mij aan, ik ben nimmer ondankbaar geweest, al heb ik uw hart van éen gereten, gij hebt mij toch hef, niet waar, ik weet dat gij mij lief hebt, om Gods wil, verstoot mij niet de jongeling viel op zijne knieën neder. Zij weende, en kon geen woord spreken. „Sta op mijn vriendzeide zij einde lijk en reikte hem de hand. 't Bemoedigde hem.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1