VERPACHTING. No. 40. Zaterdag 24 Augustus 1.901. Ï7e Jaarg. IN Hl STAD. Nieuws- e ii Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen» F. DIELEMAfl, AXEL. verpachten: Buitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Beloië 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE aren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, zullen op Maandag 2 September 1901, des voorrniddags ten 9 ure, ten raadhuize te Axel, in het openbaar, voor den tijd van zeven jaren, de grazing van het zooge naamde PAARDENKERK- HUF, met het gedeelte grond, gelegen voor den brandwater- put, bezuiden de kom der gemeente. Inlichtingen te bekomen ter secretarie. Axel, den 22 Augustus 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Van de halve brigade van Stephenson heeft men niets meer gehoord, vermoe delijk zal zij zich op den terugtocht naar Durban bevinden, welke stad wegens het zwakke garnizoen in Natal, eveneens als bedreigd te beschouwen is. Generaal Botha zou nu met 4000 man aan de grens van Zoeloeland staan en de Boeren generaal Emmet zou hem dagelijks nieuwe versterkingen toevoeren. Als dit bericht wordt bevestigd, zullen groote gevechten zeker niet uitblijven, want de Engelschen ONTWAKEN. Het was reeds voormiddags elf ure, toen Boudewijn opstond met eene vreeselijk9 hoofdpijn. Hy las den brief en werd eens klaps bleek als een doek. Daarop schelde hij zoo hard hij kon. „Wanneer is die brief gekomen „Gisterenavond te zeven ure." „O dan had ik nog den zelfden avond naar Gioenewal kannen gaan, dat is vreeselijk Hoe laat is het „Even over elven." >Ec ik moet half twaalf op den trein zijn. Karei, sta loch op, om Gods wil!" »Hè, watte.c >Opstuan kunnen onmogelijk de laatste deur laten sluiten uit Transvaal. Toch zou bet hun wel eens moeilijk kunnen vallen, op dit punt een troepenmacht samen te trek ken die eenige kans op succes heeft. En gelijk hier in het Oosten de Boeren een nieuwe aanvallende beweging begon nen zijn, waarbij zij beslist door het ge luk zijn begunstigd, zoo is het hun ook gelukt aan de oude aanvaljende beweging tegen Kaapstad nieuw leven in te blazen Onder de bescherming van de linie, die wordt aangewezen door de steden Aliwal Noord, Cradoch, Aberdeen en Beaufort- West, hebben zij zich verder naar het Oosten en naar het Westen verbreid. Uit de berichten krijgt men den indruk dat zij bij Barkly Oost voordeelen hebben behaald op Engelsche huurbenden en buitendien staat het vast dat enkele Boerencommando's bij Clanwilliam in de Cederbergen zijn aangekomen, dus bij een punt dat nog maar 50 K.M van de Westkust van Kaapland en slechts 125 K M. ten Noorden van Kaapstad gelegen is De Boeren staan elders zeer dicht bij de Zuidkust. Het vermoeden van de Daily Mail* dat het laatste schot in dezen oorlog wel eens in het gezicht van de zee kon gelost worden, wint zoodoende aan waarschijn lijkheid, daar het een feit is dat de Boe ren veel meer de baas zijn in het land van den vijand dan de Engelschen. Als de laatsten dus van een inlijving van den Vrijstaat spreken, is het eenvoudig belachelijk de Boeren zouden dit veeleer kunnen zeggen van het Engelsche ge bied. dat in hun bezit is. En terwijl het generaal Kitchener weieens moeilijk »Ik heb geen trek.* »Opstaan zeg ik, je moetl Lees „Maar dat is vreeselijk, nu is er waar schijnlijk juist een brief voor mij naar Utrecht, terwijl ik hier, o 't is verschrik kelijk „Kleed je aan. daar is geen tfjd te ver liezen, halt twaalf gaat er een trein.* Ze waren nog even bij Ujds. Karei was nu buiten zich zeiven van smart, Boudewyn meer bedaard, als was hij reeds aan de smai te gewoon geraakt. „En ik, die je daar been heb gebracht snikte Karei onophoudelijk. »Wat geschied is, is geschied, en niet meer te veranderen, laat ons er nu aan denken, eene goede houding te bewaren als we hem zien, en niet door de droef heid overstelpt worden »Als we hein zien!" >De goede God geve, dat we hem zien mogen, vreeselijk zou het ongeluk zijn, in geval maar dat kan niet, ik mag er niet aan denken. Toen Boud voor hel eerst op den trein zat reed hij hem te snel, nu veel te lang zaam. Bij elk tusschenstation, riep bij als de trein slechts twee minuten gestaan had, »conducteur, wat scheelt er toch aan van daag Eindelijk kwamen ze aan, doch moesten nog twee uien ryden; ze duurden ver schrikkelijk lang. Toen ze aan het huia van den ouden zou kunnen vallen om zonder kleerscheu ren aan de omstrikking door de Boeren te ontkomen, schijnen ook de krachten van generaal French, waarmede hij zich verdedigt tegen de beweging in de Kaap kolonie, ten einde te loopen. Kortgeleden heeft men uit de hoofstad van de kolonie waarschijnlijk de laatste troepen wegge nomen, om ze op het oorlogsterrein te gebruiken, en angstig ziet de burgemees ter van de stad thans naar "troepen uit, die ze kunnen vervangen. Want nu de commando's te Clanwilliam in zulk een dreigende nabijheid staan, moet men op alles voorbereid zijn en zal men moeten verwachten dat, als de Boeren ook slechts tijdelijk in het bezit van Engelsche ste den, misschien zelfs van Kaapstad komen thans niet meer op de zachtheid te reke nen valt, dia zij vroeger betoond hebben. Naar het beginsel oog om oog, tand om tand, zouden zij zeker strenge vergelding oefenen voor de onrechtvaardigheden en barbaarschheden, waarmede hun tegen standers tegen hen optreden. Hoezeer ook elke nieuwe hardheid, die de onrecht vaardige oorlog ten gevolge heeft, te be jammeren is, zulk een vergelding kan slechts als rechtvaardig beschouwd worden. De algemeene toestand lijkt dus gunstig voor de Boeren. De Engelschen zijn er, in elk geval, in weerwil van hun numerieke overmacht, in weerwil van hun betere wapening en uitfusting, in weerwil van hun rijkere middelen, niet tegen opge wassen, en het woord van Uhland wordt bevestigd, dat hij aan hertog Lodewijk van Beieren in den mond legde „Wo Bürger kampfen für den eignen Herd, da weichet auch der überlegene Feind." Moge dit in BoDdt gekomen waren, deed juffrouw Van Solmen snikkende en schreiende de deur open. „Juffrouw; hoe maakt vader het?» vroeg Karei driftig. „Ach God wat een ongeluk och vraag er niet Daar, hij is heel erg, heel erg, en ik heb zoo lang met hem in goede orde geleefd.* „O mijn Godspreek juffrouw, i3 by doodvroeg Boudewyn. Ze antwoordde alleen door eene uit barsting vaD snikken. Boudewyn viel achterover bewusteloos neer. Dominé Jonker die in het huis was kwam naar hem toe en verzorgde hem. Karei trilde koortsachtig en riep onop houdelijk „O God, en juist nu juist nu Boudewyn kwam weor tot zich zeiven. Hij vroeg aaD Jonker „Wanneer is vader gestorven „Van nacht om één ure.* „Als ik dus gisteren den brief gelezen had, had ik hem nog de oogeD kunnen sluiten, o 't is verschrikkelijk, verschrik kelijk riep hij uit en het weenen scheen geen eind le zullen nemen. Jonker troostte hem met veistand, en als een waar vriend. Een uur later stond Boudewyn by bet lyk van zyp vader. Karei trad naar hem toe, „ach broeder, vergeelt ge het my „Wat „Dat ik je gisteren meêgesleept heb; dat geval ten volle waar worden. Te bewonderen is en blijft de moed en de kracht van het kleine Boerenvolk, vooral echter het wijze overleg waarmee zij met de onvolkomen middelen, waarover zij beschikken, op de juiste plaats den juisten druk weten aan te wenden. Moge het geluk hen blijven dienen Volgens de „Daily Express" is de Engelsche Regeering op het oogenblik bezig 3000 officieren en manschappen en 865 paarden klaar te maken voor Zuid-Afrika. Een aantal mijnwerkers, die weigerden te werken, voor 5 shillings daags, zijn uit Johannesburg naar de kust teruggezonden. Van de goedkoopere arbeidskrachten, die de Engelsche Regeering heeft laten be loven aan de aandeelhouders, komt dus nog niet veel. Te Kaapstad was een zekere ongerust heid en spanning, tegen de komst van den Kroonprins en er was veel politie en veel soldaten op de been. Het is echter alles goed afgeloopen en de Engelsche kranten doen nu weer haar best om den intocht op te pronken. Ook daarbij komt de kinderachtigheid weer uit. Met grooten ophef wordt verteld, dat er 95 adressen zijn aangeboden en ook de voorzitter van den Afrikaander Bond, Theron, tegenwoordig was. Er wordt echter verzwegen, dat de Afrikaander Bond geen adres heeft aangeboden. De Engelsche liberale Bond tegen ver drukking en militarisme zal in den herfst overal vergaderingen beleggen om de Re geering in haar politiek tegen de Boeren te laken en een verzoenende staatkunde te bepleiten, waarbij de Hollandsche en de God is mjjn getuige, dat ik het goed met je meende, en ik ben al zoo schrikkelijk gestraft." „Karei.* sprak Boudewyn terwijl zijne lippen van aandoening trilden „Karei, veel kan ik je vergeven al hadt ge mij alles ontroofd wat ik heb, ik zou het je kunnen vergeven, maar dit niet ge makkelijk Dominé Jonker die bij hen stond nam nu het woord op„hier bij het lijk van uw vader moet ik u aanraden, mijne onge lukkige vrienden, elkander alles, alles te vergeven, opdat de vader zegenend van boven op zijne kinderen neder moge zien die zijne gedachtenis in eere houden.* „Broeder bedenk toch,* snikte Karei, „wat ik gedaan heb, deed ik met een recht broederlyk hart en beklaag mij. die zoo diep gevallen was, dat ik meende met zulk een wandaad wel te doen. Be klaag uw armen broeder hij is meer te beklagen dan gy.« Beiden lagen in elkanders armen en weenden bittei. De twee broeders bleven nog eenige dageD by elkander. Toen Karei vertrok zeide hy„wel is de hinderpaal voor mijne verandering van bestemming spoe dig opgeheven.* »God zegene u," klonk het aDtwoord, >gij hebt eene nieuwe loopbaan gekozen, en gij kunt dus nog zegen verwachten, maar ik o, mocht de harde ies niet voor u verloren gaan." De les ging niet vet- "Willemsen was reeds vroeger ver dwenen. Toen Boudewijn op straat kwam, draaide ailes voor zijne oogen. Hij zou onmogelijk alleen kuaDen loopen. Ze kwamen te huis. Het was 's nachts drie ure ge worden. De meid zeide: »daar is een brief gekomen.* „Een brief, een brief,* stamelde 3ou iewijn, hy wilde leren maar de letters dansten. „Morgen tijd genoeg,* riep Karei en weldra lagen beiden in diepen slaap.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1