nil /»UUl3Llil L No. 37. Woensdag 14 Augustus 1901. 17e ♦laar.r. JN i e u xv s- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Uit telegrammen in de Engelschebla den blijkt, dat er in den laatsten tijd weer meer gevochten wordt dan vroeger wat zich liet verwachten met het voor jaar. Veel wijzer wordt men echter door die Engelsche telegrammen niethet eene bericht lijkt op het andere als een draad en het slot luidt altijd een paar Boeren gevangen en zooveel wagens en zooveel schapen. De Jingo's houden veel van schapenvleesch en suggestie zal dus niet uitblijven- Dat de ontmoetin gen met de Boeren 'lang niet goed afloo- pen voor de Engelschen blijkt b. v. uit een telegram in de Daily News, aldus luidendIk verneem dat kolonel Jarvis met de Queenslanders hedenavond laat ten Zuid-Oosten van Boshof op den vij and stiet en bevond, dat deze een aan zienlijke macht had. De duisternis ver traagde de operaties, maar men verwacht dat er morgen gevochten zal worden.* Wat er dien „morgen* gebeurd is, weten wij nog niet, misschien de Engelschen voorgoed teruggetrokken. Kitchener heeft om een nieuw bewijs te geven van zijn krijgsbeleid het Engelsche leger verdeeld in 61 colonnes en al zijn die colonnes altijd nog veel sterker dan de Boeren- afdeelingen, zoo groot als vroeger kan de overmacht bij het getal van 61 moeilijk meer zijn. Rechter Hertzog heet 4 Augustus bij Fauresmith slaags geweest met majoor Damant's troepen, De Boeren werden uit een sterke stelling verdreven en „velen hunner* werden gevangen genomen. Een dag later werd in de nabijheid van Kaffer- WAAK DIEPE SMART TOE LIJDEN KAN. Wie daar die jongeling heen ziet gaan met knikkende knieen, holle oogen en bleek, beenderig gelaat - hij zal zich verbeelden een voorwerp te beschouwen dat door wellust en brooddronkenheid als verteerd is, hij zou moeite hebben, den krachtigen, ingetogen, degelijken Boude- wijn te herkennen. Gij ziet hem alleen wandelen, gij Kunt hem niet anders dan alleen zien, nu reeds meer dan eene maand achter elkandei. Komen zijne vrien den hem bezoeken, hij is niet t'huis ko men zjj hem op straat tegen, en willen zjj hem troost bieden, hij verlangt dien niet en is baisch en stuursch. Wat gaat hij thans doen Voor het eerst sinds de droeve mare een bezoek brengen by Van Willigen. Waarom is hij zelfs daat zoo laDg weg gebleven Ach, als hij thans de lieve troosteresse zien zou, ze zou hem niet tfoosten, maar als levend verwijt voor hem staan, dat hij zich van de zachte sti alen der maan had afgewend, om een dwaallicht na te streven. Eindelijk toch wendt hij zijne schreden daarheen hij kan niet laDger met zijne ellende opgesloten blijven, want zoo een rivier, ten Noorden van Fauresmith we derom gevochten. Zeven Boeren die ge vangen werden genomen zouden ver teld hebben, dat hun kommandant sneu velde. Op een hoeve bij Parijs aan de Vaal- rivier zijn 250 Boeren aangevallen door kolonel Rawlinson en in de flank bestookt door generaal Cunnigham. Succes van dit overmachtsgevecht25 Boeren gevangen genomen en natuurlijk ook schapen. De maandstatistiek van de Engelschen ziet er weer niet mooi uit. Juligesneu veld 8 officieren en 112 man gestorven aan bekomen verwondingen 5 officieren en 39 man, aan ziekte 2 officieren en 188 man aan ongelukken 2 offiieren en 17 man, vermist of krijgsgevangen 1 offi cier en 66 man. als invalide naar Enge land gezonden 71 officierenen 1068 man totaal 89 officieren en 1490 man In deze maand zijn bovendieu gewond 38 officie ren en 377 man De totale opgave tot oinde Juli luidt nu aldusgesneuveld of overleden 786 officieren en 15,933 minderen vermist of gevangen genomen 8 officieren en 588 minderenoverleden na hun terugkeer in Engeland 5 officieren en 379 minderen als invalide teruggezonden en uit den dienst ontslagen 3292 man. Totaal ge neraal 20.961. De bladen maken de proclamatie van Kitchener bekend, 't Komt ongeveer neer op hetgeen wij verwachtten de Boeren worden wel niet vogelvrij of hun bezit tingen verbeurd verklaard, maar zij worden levenslang verbannen en hun familie uit hun bezittingen onderhouden zeker onder Engelsche administratie zaam heeft hij zich nooit gevoeldzelfs de vriend, die hij weleer steeds bij hem had, heeft hem verlaten by bidt niet meer. Mevrouw Van Willigen en hare dochter zaten in de kamer en zoodra hij in het vertrek was, begon bij te snikken en te weenen als een kind, zonder een enkel woord te spreken. Het waren de eerste traneD, sinds den vreeseljjken dag. Mevrouw wilde hem tot bedaren brengen. »Moeder, laat hem schreien Zoodra hij de stem van het meisje hoorde, strompelde hij naar baar toe en viel voor baar afgemat en half bewusteloos neder. Louize" was alles wat hjj stamelen kon, terwjjl hij de oogen smeekend naar boven sloeg als bad hij om vergiffenis. De toestand was zoo pijnigend, dat de vrouwen er zich onmogelijk uit wisten te redden, en ieder oogeubiik kon toch oen der dienstboden getuige van het vreemde schouwspel zijn. Daar ging de deur open, mevrouw schrikte. Het was gelukkig Van Willi gen die vernomen had dat Boudewijn boven was en behoefte had den jongen mensch het eerste woord na de treurmare toe te spreken. Hij ging naar hem toe, richtte hem op en sprak „Boudewijn kom tot u zeiven, mijn vriend, richt het hoofd op, gij behoeft niemand vergiffenis te vragen.* Hij gaf hem een stoel. indien zij zich niet voor 15 September overgeven. Het onderscheid is niet groot alleen zou men kunnen zeggen, dat alleen sluwe berekening zoo iets kou uitdenken. Intusschen ook zulke maatregelen blijven zonder uitwerking. De proclamatie luidt Overeenkomstig de bevelen van Z M.'s Regeering en in overeenstemming met de Regeeringen van de Kaapkolonie en Natal, wordt bepaald, dat alle kommandanten, veldcornets en leiders van gewapende benden, die burgers zijn van de vroegere republieken en nog tegenstand bieden aan Z. M.'s troepen, hetzij in de Oranje-kolonie, Transvaal of eenig ander deel van Z. M.'s bezittingen in Zuid-Afrika eu alle leden van de Regeeringen van den vroegeren Oranje-Vrijstaat en Transvaal, zullen wor den verbanden uit Zuid-Afrika voor hun leven, tenzij zij zich overgeven voorden 15en September. De kosten voor het onderhoud van de familie der burgers zullen gevonden worden uit de bezittingen roerende of onroerende, die zij in de beide kolonies hebben. Uit de voorafgegane correspondentie blijkt, dat de proclamatie het gevolg is van de 24 Juli van den gouverneur van Natal en de Ministers van die kolonie ontvangen raadgevingen. De datum 15 Sept. is door Milner aan bevolen. Opmerkelijk is weer de scherpe toon, welke de onpartijdige Engelsche bladen 'tegen de nieuwe proclamatie aanslaan. Wij behoeven tegenwoordig het ge- meene van Engelands handelwijze niet De jongeling barstte weder uit in een langdurig snikken. Toen bij eindelijk bedaard was zeide hij: „o dat heeft me goed gedaan.* Hierop hernam de vaderlijke vriend. „Boudewijn zoo er ooit harten voor je kloppen dan is het hier, en toch heb ge mijn huis ontweken en mij niet thuis gegeven, zie dat zeg ik niet om u ver wijtingen te doen, maar 't was niet goed Ik weet wel, dat ik niet helpen kan, maar ik had gewenscbt het eenige le doen, waartoe ik in staat ben ik had uw blik willen heenwijzen, tot Hem, die troostrijk de aarde met zijn bemelsch licht verwarmt. Mijn zoon, de Vader die daar boven woont, zendt een ieder naar zijn welbehagen goed en kwaad en zijn welbehagen is het geluk zijner kinderen.* Zoo had Van Willigen nooit tot hem gesproken. Hij legde de hand in dien van den trooster, doch schudde ongeloovig met hot hoofd. »Gij gelooft mij niet, niet waar gij gelooft niet dat de liefde zelve u zooveel jammer zenden kan, neen. gij kunt het ook nog niet gelooven, en dat zal Hij u vergeven, die harten kent en nieren proeft. Maar kom toch bij ons, weDd u niet af van uwe vrienden, opdat ze u zachtkenfe eenmaal kunner, terugvoeren, tot den besten vriend, dien ge bezitten kunt." Terwijl de brave man zóó sprak, begon Boud hevig te trillen zoodat zijne tanden op elkander klapperden. meer uiteen te zetten en kunnen volstaan met het citeeren van Engelsche bladen nog wel zoo scherp als wij critiseerden. Aari het hoofd alweer de Daily News Dit blad stelt de vraag of deze procla matie valt binnen de grenzen van de beschaafde oorlogvoering en beantwoordt deze vraag beslist ontkennend. Immers zoo luidt het, de Haagsche conventie geeft elke beschaafde natie het volste recht om door alle erkeude vormen van oorlogvoering zich tot het uiterste te ver dedigen. En in deze proclamatie wordt niet opgeworpen het vraagstuk van de vormen van oorlogsvoering er wordt een voudig in verklaard dat elke Boerenaan voerder die zich niet voor 15 September heeft overgegeven, voor altijd uit Zuid- Afrika zal worden verbannen en zij geeft verder de lage bijvoeging dat de kosten van onderhoud van hun gezinnen zullen worden gevonden uit hun eigendommen - die reeds verwoest zijn. Dit is niet alleen barbaarsch het is laag. De pro clamatie moet aan het departement van financiën zijn opgesteldzij is de nood kreet van een leege beurs. Ten slotte wijst het blad op de dwaasheid om te onderstellen, dat menschen die den dood in alle vormen onder de oogen hebben gezien wier hoeven verbrand zijn, wier gezinnen zijn opgesloten, die geen eigen dommen meer hebben en geen geluk zullen smaken, wanneer zij hun land niet als vrije mannen kunnen betreden, iets zullen geven om, - verbanning! De Daily News verwacht niet de minste uit werking van »dezen ongevaarlijken blik sem, geslingerd door een afgematten en wanhopigen Jupiter.* >Ach bij is niet wel 1" fluisterde Louize. »Hij moet naar bed, hij heeft fel de koorts," hernam Van Willigen. »Daar moet een vigilante komen.1' Mevrouw gaf de orders, ze begreep Louize thans niets te 'moeten vergen. Een nalf uur later lag Boudewijn reeds te bed. Toen de koorts verminderde, dacht hij>God een God der liefde 1 God, een verhoorder des gebeds 1 en ik heb jaren achter elkander gesmeekt en mijGe gebeden zijn onverhoord gebleven. O, Van Willigen, gij zijt gelukkig, gij kunt danken, maar waarvoor zal ik danken Voor het leven O werd het mij ontnomen Ik heb om wijsheid gebeden en ben dwaas geweest. Ik heb om dankbaarheid gebeden en heb gekrenkt, die mij hebben welgedian. Ik heb om dankbaarheid gebeden voor hen, die mij hebben vernield. Ik heb om liefde gebeden, de liefde heeft mij rampzalig gemaakt. Zoo er een godheid is, watj is zij meer dan eene kracht, die den loop der wereld van den begiDne af, aan vaste regelen heeft verbonaen, en geene afwij kingen veroorloolt, al Jvallen ook duizende slachtoffers. Waarom dan te bidden De omstan digheden volgen haar loop, en voor het wezen, dat deemoedig het hoofd buigt en het oog ten hemel slaat, kan geen mede» oogen bestaan, daar wordt niet op hem gelet Daar werd zachtkens de deur geopend, „Mijnheer U

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1