Buitenland. Binnenland. Bemengd Nieuws. H. M. de Koningin-Moeder heeft behaagd op te treden als Beschermvrouw der Yereeniging. Ongetwijfeld zullen nu de Kring-Comite's en de Correspondentschap pen zich rijkelijk vermenigvuldigen, zullen de groote ontginningen, die in Gelderland en Drente ondernomen zijn, op de meest onbekrompen wijze worden ondersteund, zal het klein begonnen werk verheven worden tot een belangrijken factor van 's volks welvaart, tot een kracht in den lande Wie een bijdrage in de kas der Ver- eeniging wil storten, wie als Correspondent wil werkzaam zijn om leden te werven, of beproeven wil een plaatselijk comité te vormen, wende zich tot de le secre taris, mejuffrouw J. A Stok, Waldeck- Pyrmontkade 140, 'sGravenhage Met aandacht wordt de zaak der heide-ontgin- ning allen Nederlanders aan het hart ge legd Waar men meer en meer tot de overtuiging komt, dat onze heidevelden door oordeelkundige behandeling in vruchtbare akkers te herscheppen zijn, daar is het ons aller plicht, ieder naar zijn krachten, mee te helpen tot de bereiking van dit schoone maar Dovenal nuttige doel C. B. Kruger verklaarde aan een correspondent van „Figaro" te Scheveningen, dat hij nog niet de juistheid had kunnen controleeren van Kitcheners aantijging, dat de Boeren wreedheden hadden bedreven. Kruger zeide dat de Boeren niet waard zouden zijn hun vrijheid te behouden indien Boeren- krijgers werkelijk in dezen oorlog slechts een tiende hadden bedreven van de door de Engelschen begane misdrijven. Miss Hobhouse, vervolgde Kruger, heeft de waarheid gezegd in haar rapport over de concentratie kampen, maar niet de geheele waarheid. Men heeft haar niet alles laten zien. Ten aanzien van de brieven van Reitz aan Steyn, door de Engelsche Regeering gepubliceerd, zeide Kruger dat indien die brieven werkelijk authentiek waren wat betwijfeld wordt, zij niets bewijzen. Do Boeren-generaals hebben krijgsraad gehou den en eenparig besloten dat de oorlog zou worden voortgezet a outrance De President verklaarde nog, dat kortelings geen enkele stap door hem gedaan is met het oog op bemiddeling. Hij wenschte die echter levendig en zou er aan helpen met alle macht, zoo zij mogelijk bleek. Kruger meent dat de bemiddeling zich van zelf moet aanbieden. Wat den vrede betreft, hij heeft dien éec keer rechtstreeks maar zulk eene tegenzin openbaarde, dat daardoor zijn werk slecht werd en hij de noodigste dingen vergat. „Vertel me dan toch Gust, wat is de reden dat iemand, die goed zijn oordeel heeft, zelfs vlug kan wezen, de zaken zoo ellendig en slordig kan waarnemen. Lui ben je toch ook nooit geweest.* „Och papa,* antwoordde de jongen zonder de minste verlegenheid, „dat kan ik u in drie guldens vertellen, want als u er mij niet naar gevraagd had, had ik het uit mij zeiven gezegd. Ik heb geen zin in die zaken.* „Geen zin Het trof den make laar zoo iets te moeten booren. „Wat wil je dan worden „Advokaat papa, daar ben ik voor gegoten.* „Hoe weet je dat?* „Op school praatte ik de heel wereld dood.* „Waarom dat dan niet eer verteld?* „Omdat ik volstrekt geen idee had, wat een makelaar eigenlijk doen moest, en ik had wel voel voorliefde voor het vak van advokaat, maar ik kon begrijpen dat ik u daarmee hinderen zou en Gat wou ik niet, daarom heb ik eerst willen proberen om te makelen, maar het gaat niet en u ziet toch veel liever een goeden advokaat in me, dan een slechten makelaar.* »Maar als makelaar moet je ook goed praten kunnen.* aan de Engelschen voorgesteld, op eervolle voorwaarden, docli> zal zijn. voorstel niet hernieuwen. De Boeren zullen de wapens niet neder- leggen, dan wanneer men hen de vrijheid waarborgt. Hij geloofde niet, dat Botha de Kaapkolonie was binnengetrokken, maar deze zou er binnengaan als dat noodig was. De oorlog breidt zich thans over geheel Zuid-Afrika uit. Het ophangen van Afrikaanders zou dezen niet intimi- deeren. Wij zullen niet onderhandelen, zeide Kruger, tenzij men den Afrikaanders volledige amnestie verleent Wat d"e Boeren betreft, deze willen noch amnestie, nóch protectoraat. Zij hebben een Staat te hernieuwen en daarvoor de vrijheid noodig, onbegrensd. Kruger is overtuigd, dat het uur zal slaan waarop de Engelschen aan de Boeren zullen toestaan wat hun recht is. En eenmaal de vrede gesloten, zullen zij met de Engelschen als goede en loyale buren samenleven. Bij de behandeling der begrooting van Koloniën in het Lagerhuis, zeide Chamberlain, dat de oorlog nu gekomen was in stadium van rooverij en mishan-, deling (protesten der Ieren) Deze ver andering in de politiek der militaire opera tion en in onze houding ten opzichte van de oorlogvoerenden, die nog te velde zijn De politiek van 'het oprichten van blok huizen en het aldus instellen van be schermde districten was zoo wel geslaagd, dat de Regeering geloofde met volle in stemming van Roberts en Kitchener, dat het mogelijk zou zijn, een aanzienlijk aantal troepen naar huis te sturen bij het einde van de wintercampagne Kitchener wilde niet terugkeeren, voordat hi] het veilig doen kan. Een zeker aantai van den vijand zou onverzoenlijk blijven zoo lang zij wilden, maar de groote meerder heid van de bevolking der beide staten verlangde slechts naar een gelegenheid om zich vreedzaam neder te zetten. Het is dwaas, vervolgde de Minister om te spreken van het sluiten van vrede, zoolang geen voorwaarden, die wij kunnen aanbieden, door de Boeren te velde zullen worden aangenomen. De vijand heeft gezegd, dat men het moet uitvechten dat is ook de zienswijze der Regeering Evenzoo houdt de Regeering zich aan het onderscheid tusschen de burgers te velde en de rebellen in de Kaapkolonie Aan de politiek van verkeerd begrepen zachtmoedigheid is een einde gekomen. De voorwaarden, die wij den Boeren had den aangeboden, zijn teruggenomen, maar ais de oorlog uit is zal het land de Regee ring steunen in het aanbieden van edel moedige voorwaarden. Op hetoogenblik zal ieder voorstel van vredesvoofwaarden verkeerd opgevat worden als zwakheid Het is in de Kaapkolonie een oorlog van pure rooverij Met betrekking tot-Kruit- zingers bedreiging om alle Kaffers in Engelschen dienst dood te schieten, had Kitchener in opdracht gekregen Kruit- zinger te doen weten, dat handelingen waarmede hij gedreigd had en die naar men zegt, reeds bedreven zijn, in strijd zijn met de gebruiken bjj een beschaafde oorlogvoering, en dat alle personen, die van zulke handelingen beschuldigd worden voor den krijgsraad zouden terechtstaan, en bij veroordeelingen zouden ter dood gebracht worden (toejuichingen). De militaire toestand, vervolgde Cham berlain, is meer hoopvol, dan hij in langen tijd was geweestgemiddeld verminderde de strijdmacht van den vijand elke maand met 2000 man Als de toekomstige Regee ring van T rafts vaal gematigd, redelijk en rechtvaardig was, zouden de oorzaken van rassenhaat verdwijnen Gedurende zijn rede werd Chamberlain herhaaldelijk in de rede gevallen door Iersche leden, die luide protesteerden tegen sommige beweringen Na een geanimeerde discussie werd de begrooting van Koloniën aangenomen met 141 tegen 54 stemmen. De „Monde Economique" schrijft Het plan tot uitrusting van kapers tegen Engeland is nog deze week besproken maar het is onjuist, dat men Engelsche koopvaardijschepen moet aanvallen zonder waarschuwing Een der clausules van het contract dat zal aangeboden worden, be paalt, dat de handel van onzijdigen ge waarschuwd zal moeten worden tegen het gevaar, dat de Engelsche schepen zullen loopen, maar de schepen die zeilende zijn op het oogenblik van deze waarschu wing, zullen geëerbiedigd worden Het is onjuist dat Kruger reeds geantwoord heeft op het voorstel, dat hem eerst de volgende week zal worden voorgelegd. Volgens een telegram uit Cronberg is keizerin Friederich overleden. Hare Majesteit was een geboren prinses van Groot-Brittanie en Ierland, dochter van Koningin Victoria en prins Albert. Zij werd geboren 21 Nov 1840 en huwde den 25sten Januari 1858 met den lateren keizer Frederik II van Duitschland. »Ja maar dat is zoo raar praten, daar komen den heelen tijd cijfers tusschen, dat leer ik nooit.* »'t Spjjt me. Ik zal er me op bedenken. Tracht je intusschen w it aan het kantoor leven te wennen, 't z I misschien wel gaan. Ik zou je zoo graag n mijn zaak zien. Ook ben je al wat oud om nu te veran deren.* „Ja, papa, daarom moet u er dan ook niet lang over denken." Van Willigen hinderde het denkbeeld vreeselijk van zijn zoon niet tot opvolger te hebben hij torschte een geruimen tqd den last alleen, en sprak er eindelijk zijne vrouw over aan. Deze antwoordde „Lieve, hebt ge het zelf van dominé Bondt niet verkeerd gevonden, dat hij Karei absoluut predikant wou maken?* »Ja wel Mina, maar dai's hier de kwestie niet, de dominé had geen eigen zaak.* Daarin zie ik niet veel onderscheid, de hebt een goede zaak, niet waar? Des te meer reden haar niet te laten bederven. Laat den jongen maar studeeren." »Maar bedenk toch zijn jaren, nu nog oeginnen?* Aan een stroohalm wilde de makelaar zich vasthouden. »0 hij heelt me laatst verzekerd, dat zoo iets geen reden kon zijn, want dat hij dier; tijd wel in zou halen. Die dingen weet je, zeggen de kinderen altijd veel liever aan de moeders.* „Ja, omdat ze bij de vaders met dei- gelijke verwaandheden niet ver komen.* Het Mi' isterie-Pierson heeft bestaan 4 jaar en 4 dagen, namelijk van 27 Juli 1897 tot en met 31 Juli 1901. Sinds 1848 zijn er slechts twee Mimsteriën geweest die langer geduurd hebben, en wel het tweede Ministerie-Torbecke, dat van 31 Jan. 1862 tot 9 Febr. 1866 bestond en dus 4 jaar en 9 dagen duurde en het derde Ministerie-Heemskerk dat bijna 5 jaar telde, namelijk 4 jaar, 11 maanden en 27 dagen, daar het van 23 April 1883 tot 20 April 1888 bsstond. In verband met de omstandigheid dat de wet op de Paardenfokkerij 1901 met 1 Sept. a. s. in wei king zal Deden heeft de „Maar ik moet je dan toch zeggen, dat het met zoo'n overtuiging gesprokeD werd, dat ik er meer in vond dan pe danterie.* Gustaaf werd nu voor de studie opge leid, Deze geheele zaak echter deed den makelaar zoo veel leed, dat hij aan Bou- dewijn nauwelijks denken kon. Ondertusscben duurde het verblijf der familie Spilman te Wiesbaden veel langer dan bet plan was geweest, terwijl Louize met geene mogelijkheid hem veel tioost kon geven uit hoofde der onbevredigende correspondentie van Theodora. „Maar Louize hebt ge dan nog geen antwoord van Doortje?* „Neen Boudewijn, het spijt me voor je,« „Lieve Louize je bent altijd zoo goed voor me, zoudt ge me dan een plezier willen doen >Nu Wordt vervólgd.) (nu afgetreden) Minister van Binnenlandsche Zaken de Gedeputeerde Staten der provin ciën verzocht, ten spoedigste over te gaan lot de benoeming van een provinciale regu- lingscommissiu voor de Paardenfokkerij, op de wijze als bij art. 15 van voormelde wet is omschreven. AXEL, (tea ti Augustus 190!. Men schrijft uit Koewacht aan de M. Cf. ZaterdaamorgeD zouden eenige smok kelaars met een vljltal. ko6iende grenzen overtrekken het lot scheen hun gunstig doch onder Exaerde. anderhalf uur van de grens, werd onraad bespeurd. De koeien werden in den steek gelaten en de smok keiaars sloegen op de vlucht. Zekere J. v N. van Moerbeke die als spion diende bereikte zwemmende den overkant van een vaartje, doch bij het stappen op den wal werd hij in het achterhoofd getroffen door een kogel, die in het voorhoofd uit kwam en den man direct dood deed neder- storten. De getroffene, een ongehuwd man van 36 a 37 jaar, was de steun zijner ouders. De ambtenaar die zoo kras optrad, zekere A. v. d. V., gestationeerd te Moerbeke, is reeds verplaatst. Men vermoedt dat hierbij bloedwraak in het spel kwam. De gemeenteraad van Boschkapelle besloot om gedurende 20 jaren een jaar- lijksche subsidie van 100 te verleenen ten behoeve eener stooratramverbinding Hontenisse - Sas van Gent. Benoemd als onderwijzer de heer W. F. Imandt te St. JaDsteen, aan de Vincentiussobool te Amsterdam. Voor het eind-examen der hoogere burgerschool in Zeeland is o. m. geslaagd de heer J. J. Wisse van Zaamslag. Donderdagavond werd te Hulst uit de binnenvest aan de Dubbele Pooit het lijk opgevischt van een onbekend mans persoon, vermoedelijk afkomstig van St. Nicolaas (Belgie). Door den raad van Zaamslag is, in zake de ontworpen tramlijn Hontenisse- Selzaete waaromtrent door Ged. Staten het gevoelen van den ïaad gevraagd was besloten zich van advies te onthouden, daar reeds besloten is om subsidie te ver leenen voor een stoomtram Sas van Gent Hontenisse met een zijtak naar Terneuzen. De gemeenteraad van Sas van Gent besloot tot het geven van subsidie aan die stoomtram maatschappij, welke haar lijn door Sas van Gent naar het statiou aldaar zal laten loopen. Donderdag vierde de oudste inwoonster van Zierikzee haar lOlen geboortedag. Zij is nog volmaakt gezond en ontvangt nog gaarne bezoek van hare familie. Te Kampen zaten op de kerk, terwijl daarbinnen een vroedvrouw in den echt vereenigd werd, - drie ooievaars. In zjjn weide wjrd een landbouwer uit Bommel Zaterdagmorgen zoo hevig door zijn paard getrapt, dat de man reeds in den namiddag een lijk was. Te Tilburg is in hechtenis genomen een 18-jarig meisje dat haar driejarig broertje vermoord beeft door het met het hoofd voorover in een tobbe met water te verstikken. Eerst liepen geruchten dat het kind ver dronken was en werd door du politie een onderzoek ingesteld. Zjj vond het lijkje in een waschtobbe overdekt met wasch- goed. Daarop werden de moeder en de zuster in hechtenis genomen doch de eer ste spoedig weer op vrjje voeten gesteld. Het kind werd steeds zeer verwaarloosd en ontving meermalen iets van de buren om zijn honger te stillen. Wat da aan leiding tot den moord was is nog met aan het licht gekomen. Tot aanvulling van bovenstaand bericht dieue, dat M. B., verklaard heeft haar

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2