No. 55. Woensdag 7 Augustus 1901. 17e «laarg. /1IJ MJ kl Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w sc h - V I a a ii d ere ii. F. DIELEMAN, AXEL. Landbouw en Veeteelt. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per B Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van ltot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Oranjebontl van Orde en Heide- ontginning. Wij achten het niet overbodig onzen lezers een en ander mede te deelen aan gaande bovengenoemde V ereeniging, welke ofschoon reeds acht jaren bestaande, in haar doel en streven, in haar arbeid ten algemeenen nutte nog bij zeer velen een onbekende is, en dientengevolge nog niet de belangstelling en stean ondervindt, welke zij zoozeer behoeft en niet minder verdient. Hot doel van den Bond is, volgens art. 2 der Statuten, te trachten naar verbete ring van maatschappelijke toestanden door: a.) De regeering te steunen in haar streven naar ontwikkeling en bevestiging van al hetgeen de beschaving, het geluk en de welvaart der natie verhoogen kan b.) Pogingen in het werk te stellen, om de moreele en stoffelijke belangen van de minder gegoeden te behartigen en te bevorderen. Dit doel tracht de Bond te bereiken o. m. door den bouw van arbei derswoningen door heide-ontginning en stichting van heide-hoevendoor 't ver strekken, onder door den Bondtestellen voorwaarden, van geldelijke hulp aan landbouwers, die heide-ontginning willen ter haüd nemen en zich een hoeve, of aan arbeiders, die zich een hoeve wenschen te stichten. Te dien einde is de Oranje- bond werkzaam in drie verschillende richtingen. Ten eerste door de Stichtingen van Bescheiden Heidegeluk, b V. te Apel doorn en te Assen. Met deze stichtingen heeft de Bond meer bepaaldelijk het oog op 't verschaffen van goede woningen „Wel ja," zei bfl, »altijd die gekke jaloezy als een jongen ereis een mooi meisje gezien heeft, en dan moet je wat van de wereld bekeken hebben, dan lach je met al die poespas.» Dat nam niet weg, of bevorderde wellicht, dat de baro meter van Theodora drie dagen lang op veranderlijk stond maar in den laatsteu tijd kon niets vergeleken worden bij bot vurig hartstochtelijke, innige van het meisje. Ook mama was ingepakt, en Bondt was dus zeer getroost toen hij hen zag vertrekken. Terwijl hij nu zoo halve dagen alleen op zijne kamer zat, wist hij mets beters te doen, dan te lezen en te schrijven. Daar was een tijd geweest, dat hij veel meer schreef dan las, tegenwoordig was het omgekeerd, omdat hij begreep dat, wanneer hij ooit iets wezenlijks schrijven zoude, hij zich eerst nog zeer lang zou moeten vormen en beschaven. Intusschen had zijn geest, door den omgang met De Vrieze en Van Hoen, allengs eene weten schappelijke richting aangenomen. Dit moest te meer het geval zijn, omdat in »de krans.» waar hij wekelijks kwam, de toch ganscb niet onbekwame proponent, dia angstig vasthield aan elke letter der met een stuk grond tot verbouwing van groenten en groen aan arbeiders met eenige vaste verdiensten. Indien de huur der gedurende twee jaar aan al zijn ver plichtingen voldaan heeft en hij zulks wenscht, wordt hem de gelegenheid ge geven, het door hem bewoonde perceel in erfpacht te krijgen voor een zeker aantal jaren. Een tweede poging van den O v O om toi verbetering der toestanden ten plattelande te geraken is de Erica Stichting. Op een stuk heidegrond, bij Apeldoorn, 25 H. A. groot, zijn 5 flinke boerenwonin gen gebouwd, welke na eenige proefjaren den bewoner voor 25 of 30 jaar in erf pacht worden gegeven. Dit is een proef om te zien of een boer op een stuk heide grond van 4 H. A. een voldoend bestaan kan vinden. De derde richting is het doen aanleggen van bosschen met het oog op werkverschaffing, zooals heeft plaats gehad aan den Hoog-Ruurlooschen weg, op bijna een uur gaans van Apeldoorn waar een stuk hei. groot 28 H. A. is aan gekocht en onder leiding der Ned Heide- Maatschappij beboscht, terwijl in de buurt er van nog ruim 17 H. A. bij genoemde Maatschappij in bewerking is Zijn er drie stichtingen bij Apeldoorn gevestigd een vierde bevindt zich op hetPeelerveld nabij Assen Dat ook daar van den grond iets te maken is, bewijst de bekroning van J. Harms, een der bewoners, die het vorige jaar op de tentoonstelling te Smilde bij den „wedstrijd van groenten op heide grond geteeld" met zijn inzending den len prijs behaalde. In 't algemeen hebben de door den Bond verkregen resultaten doen zien, dat de naam Bescheiden Heide geluk geen ijdele klank is en „dat de hei openbaring, meestal niet tegen de twee anderen opgewassen was De Lezer, zoo hij niet verward is geraakt, in de massa figuren die wij het gewaagd hebben, hem voor oogen te stellen, zal opgemerkt heb ben, dat, hoewel er tamelijk veel ovei een komst tusschen Van Hoen en De Vrieze was, toch ook de grenslijn tusschen de beide karakters zeer wel is te trekken. Van Hoen toch was iemand, die reeds vroeg begrepen had aan zich zelf ver schuldigd te zijn, zich niets door een ander te moeten laten opdringen eene autori teit erkende hij niet, alles moest grondig onderzocht worden, wat de toets van het onderzoek niet door kon staan, was leu gen. Het spreekt van zelf, dat hij dus over godsdienst geheel andere begrippen gekregen had, dan de menigte met wie hij verkeerde. Overigens was hij niet in staat eene laagheid te begaan, waarheid was de grondslag tot zijn geheele karak ter, daarom was hij rechtvaardig en con sequent en even als hq bet beneden zich vond, zich door een ander te laten op dringen, evenzeer vond hij het laag om waarheid te noemen, wat hij voor logen hield, De Vrieze hoewel evenzeer een zelf standig mensch, begreep toch, dal er waarheden konden zijn, die niet onder bepaalde formules te brengen zijn, hij was van meening, dat de waarheid die men Dij een kind vindt onmogelijk kou omstaan, uit loutere denkkracht, die was wil als de menschen willen en de heide goed is, naarmate de menschen er op deugen." Waar met ijver en toewijding wordt gewerkt, levert de heide het bewijs dat ze zeer goed voor bebouwing geschikt is Mooie rogge-, aardappel- en boekweit velden treft men daar aan, groenten, vruchten en bloemen worden er gekweekt, ja zelfs de bijenteelt wordt er in moderne bijwoningen uitgeoefend. Zoo langzamerhand wordt de Bond groot-grond'oezitter. Nog onlangs kocht hij in de DreDtsche gemeente Havelte onge veer 80 H. A. stuifzand aan komende op 14 per H. A. Betrekkelijk weinig geld, doch er zal genoeg geld bij moeten eer het zand een bosch zal wezen. De Nederlandsche Heide-Maatschappij is reeds met het in kaart brengen vaD het terrein en met het maken van een ontginnings plan bezig Financieële steun heeft de Bond ook dringend noodig Een kruis met rozen zoo lezen wij in 't April-nummer van „Onze kleine Bode" het orgaan van den Bond - „een kruis met rozen 't lot van den Bond Menigmaal overkomt het aan het Bondsbestuur dat het hart grondig verzochtMocht toch ereis een goede fee komen en den geheelen Bond met al zijn ap- en dependentiën, ergens heenbrengen, ver, ver weg. zoover dat het er nooit weer iets van terug zag. Maar dan komen weer de spaarzame, de lieflijke roosjes en is 't alsof zij de Genes- tet's raad in herinnering brengen „En kweek nog dankbaar den kleenston knop. En neem met liefde TTw last weer op." Och ja - en dan doet het dit ook weer.'' immers bq het kind niet zoo zeer ont wikkeld als bij den mensch, terwijl het geheele doen en laten van den eersten meestal het kenmerk droeg van oneindig meer eenvoudigheid, en al zoo ook van meer waarheid. Die tweede invloed dus die den mensch tot de waarheid brengen moest washet gevoel en het was nog altijd een raadsel, welke dier twee krach ten den grootsteD invloed, bij den mensch moesten uitoefenen. In zoo verre naderde bij Van Hoen, dat wanneer het gevoel in opstand kwam tegen het verstand, dat gevoel als valsch moest veroordeeld wor den. De eene toetste alles, ook de god delijke openbaiing alleen aan zqn ver stand, de andere nam ook niets aan op gezag, maar gebruikte twee toetssteenen, het verstand en het gevcel. Boudewijn nu, die voor dat hij nog de vrienden kende, geheel in 't schuitje van Jonker had gezeten, was van lieverlede komen overzwemmen in dat van De Vrieze. 't Is te wenschen, dat hij nooit in bet vaartuig van Van Hoen mag komen want hij, minder fiksch stuurman, zou veel gevaar loopen van te verdrinken. Ook bezocht de joBgeling nu zeer dikwijls de famiLe Van Willigen, hetgeen den makelaar bijzonder genoegen deed, daar hij zeei bevreesd voor Boud was, nu bq zoo weinig te doen had. Dikwijls vroeg Van Willigen »Boudewijn wil je me groot genoegen doen, schrijf me eens dit of dat over, maak eens deze ol gene calculatie, Ligt er in deze verzuchting, lezer, niet een roepstem tot ons, een dringende bede, aaraan wij niet weigeren mogen gehoor te verleenen, om ook onzerzijds een roosje aan te brengen en het Bondsbe stuur den last van zijn schoonen doch dikwijls zoo drukkenden arbeid lichter te maken Op welke wijze kan ik dat doen. vraagt ge. Ons antwoord isgij kunt lid worden van den Bond, waartoe ge u kunt aanmelden bij Jhr. J. Horama Sic- cama van de Harkstede te Driebergen contributie bedraagt minstens een gulden 'sjaars, waarvoor U gratis het orgaan van den Bond wordt toegezonden. Ge kunt ook Uw steun verleenen aan de Kwartgulden Vereeniging voor Heide-ont ginning, welke zich ruim zes jaar geleden heeft gevormd met het doel den Bond de helpende hand te reiken en 't noodige bedrijfskapitaal te verschaffen. Daartoe tracht zij zooveel mogelijk zoowel man nelijke als vrouwelijke leden te werven, die een contributie storten van een kwartje of meer per jaar. Door het vormen van plaatselijke comite's in zooveel steden en dorpen van ons vaderland als mogelijk zal het goede doel zonder twijfel krachtig bevorderd worden. Deze kring- comite's bestaan uit drie of meer vrouwe lijke leden, die de werkzaamheden onder ling verdeelen en zich elk naar verkiezing door een onbeperkt aantal medewerksters kunnen doen bijstaan Als er slechts één bestuurslid is, draagt de afdeeling den naam van Correspondentschap. Tot krachtigen ruggesteun is de Kwart- gulden-Vereeniging den Bond geweest bij diens ontginningswerk en zal dit zeker nog in meerdere mate, worden, nu het enz. Hij deed dit, niet omdat hij te weinig handen tot zijn dispositie had, maar alleen om Bondt iets te doen te geven. Louize ging voort, met even zusterlijk met hem om te gaan, als vroeger. Ze had ook, om hem plezier te doen, eene viiendscbap met Theodora aangeknoopt, en du reeds verscheidene malen aan hare vriendin geschreven, waarin zij dan allerlei aardige bijzond' rheden van den galant wist te voegen. Mevrouw Van Willigen, die, na de ziekte van bare dochter eerst onwille keurig wat stroef tegen Bondt geweest was, werd door Louize, geheel en al weêr tot hare gewone vriendelijkheid terugge bracht. „Mama lief," zei het meisje eens, „ik vind het zoo raar, dat ik altijd over Boudewijn schrijf, en zjj mij niet andeis dan een enkel woordjedat ze mij veel minder schrijft, dan ik haar, dat zal komen van het reizen. Ik ben niet gerust voor Boud." „Het zou een beetje aan hem zelf te wijten zijn," merkte mevrouw aan. „Hoe kunt u dat nu zeggen? Theodora is toch wel waard dat men haai lief heeft.» Zoo was ongeveer anderhalve maand verloopec, toen er verscheidene zaken voorvielen, die veel invloed hadden op den toestand van Boudewijn. Vooreerst liet Van Willigen den jon gen geheel aan zich zelf over. Hiervan was de oorzaak, dat Gustaal zoodra hij van de school was gekomen, in de zaken van Van Willigen werkzaam was geweest

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1