-s gezant te Konstantinopel. Zinofjef op j last van de regeering den Sultan verleden week stelde om een einde te naken aan de rooftochten van de Muzelmannen tegeu de Christelijke bevolking in Oud Servie. hield in, dat Djemal-bey, hoofdambtenaar in de stad Prisjtina, zou worden afgezet omdat hij de plunderaars oogluikend be gunstigd had. De Sultan gaf aan dien eisch gereedelijk gehoor en zond Adjem- pacha naar Prisjtina om in de plaats van Djemal te treden. Maar diens vrienden, de Albaneesche Arnauten, joegen Adjem weg en herstelden Djemal in zijn bestuur Als het den Sultan ernst is de Russische eischen in te willigen, zal er niets anders overschieten, dan de Arnauten gewapen derhand tot rede te brengen. KinneiilaiHl. Per|bulletin berichtten wij Donderdag avond aan onze Axelsche lezers nog de in-functietroding van het nieuwe ministerie. Aan de St. Grt. ontleenen we nog het volgende Het heeft H. M der Koningin behaagd, bij besluit van 30 Juli 1901 no 41, met ingang van 31 Juli 1901. lo. op het daartoe door hem gedaan ver zoek, den heer mr H. Goeman Borgesius, eervol ontslag te verleenen als Minister van Binnenlandsche Zaken, met dankbe tuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan Hare Majesteit en aan den lande bewezen 2o te benoemen tot Minister van Bin nenlandsche Zaken den heer dr. A Kuyper hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal alsmede, bij besluit van 30 Juli 1901 no. 42 lo. met ingang van 1 Augustus 1901 op het daartoe door hen gedaan verzoek een eervol ontslag te verleenen aan de hoeren mr W. H. De Beaufort, als Minister van Buitenlandsche Zaken mr P W. A. Coit van der Linden, als Minister van Justitiejhr. J. A. Röell, adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, als Minister van Marine mr. N. G. Pierson, als Minister van Financiën luitenant-generaal A. Kool, adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin als Minister Van Oorlog C. Lely als Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid J. T. Cremer, als Minister van Koloniën met dankbetuiging voor de vele en Bondt als wilde ze het. spel volmaker." »Ik vind het natuurlijk niet mevrouw." Bondt ging heen. »Zeg eens komme uwé morgen weerom,* vroeg meviouw, „uwe motte wat vroeger komme, dan uwé wat langer blgve kan." Naar huis gaande, was B >udewiju vrij wat vroolijker, dan toen hij kwam. Mot Spilman dweepte hij. Toch was het zoet niet geheel onvermengd, want de houding van Theodora was, dacht hij, zoo raai geweest, wel lief en toch weer niet llel, >in ieder geval" meende hij, »in die veer tien dagen mevrouw, nog eens goed inge pakt, want ik denk wel dat Theodora mij trouw zal blijven maar och... VREESELJKE TELEURSTELLING. Boudewijn was zeer bemoedigd door öe visite bij Spilman. Gedurende de veer tien dagen, dat de familie nog in Amster dam was kwam hij daar bijna dagelijks aan huis, steeds tot in het bespottelijke aangemoedigd door mevrouw, zoodat mijn heer eindekjKeens moest zeggen: „vriendje je bent nog niet geëngageerd.* Toen de familie vertrokken was, gevoelde de jon geling weder eene groote leegte, die ech ter getemperd werd door degedachte aan Theodora, die alles in den laatsten tijd aangewend had, om Boudewijn aan zich te boeien. Daar had slechts eene onaan genaamheid plaats gehad. Ze had te weten gekomen dat Boud weder eone visite bij de weduwe Zuivel bad gemaukL en hem gewichtige diensten door hen aan Hare Majesteit en aan den lande bn#ezen 2o. te benoemen met ingang van 1 Aug 1901 tot Minister van Buitenlandsche Zaken mr. R. Mei vil baron Van Lynden, secre taris-generaal van het Permanente Hof van Arbitrage, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal tot Minister van Justitie, mr. J. A Loeff, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot Minister van Marine, den gepensi- onneerden vice admiraal G Kruijs. oud- Minister van Marine tot Minister van Financiën, mr. J. J I Harte Van Tecklenburg. lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaai tot Minister van Oorlog, den gepensi oneerden luitenant-generaal ,J. W. Ber gansius, adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin oud-Mi nister van Oorlog tot Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, mr. J C De Marez Oyens, admiuistrateur aan het Departement van van Waterstaat, Handel en Nijverheid tot Minister van Koloniën, jhr. mr. T A. J. Van Asch Van Wijck, burgemeesier van Amersfoort, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal - Therese Schwartze heeft het portret van President Kruger geschilderd Men weet hoe de President er zich steeds tegen verzet heeft, dat men van hem een portret zou schilderen, maar eindelijk heeft hij dan toch toegegeven. 's Morgens vroeg heeft hij geposeerd en naar wij er van hoorden, moet het portret zeer goed geslaagd zijn. President Kruger is bijna levensgroot afgebeeld, lezende in den Bijbel, het Boek dat hem steeds tot leider in het leven Mevr. Schwartze drong er bij den Presi dent op aan, dat hij het mooie exemplaar van den Statenbijbel, dat zij voor dit doel had medegebracht, als een herinnering zou bewaren Eerst weigerde Kruger. maar eindelijk stemde hij er in toe. Het portret is bestemd voor het op de Parijsche ten toonstelling aangekochte Paviljoen van Zuid-Afrika AXEL, den 3 Augustus I9(M. De gehouden collecte ten behoove van het fonds ter aanmoediging en ondersteu ning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, heeft in Zeeuwsch-Vlaacde- ren (O. Lr), het volgende opgebracht Axel 21.79; 3oschkapello 2,985; Clinge 1,85; Giaauw 4,615Hengst dijk 1.20Hoek 13,— Hontenisse 15,30; Hulst 11,16 Koewacht f 2.15; Ossonisse 2,85 Overslag 3,04 Phi lippine f 2,20Sas van Gent 5,70 St. Jan Steen 2,45; Stoppeldijk 4; Ter Neuzen 25,50 Westdorpe 5.88 Zaamsiag f 11,— Zaiddorpe f 3,15; Totaal 139.82. Heden wappert van de openbare en Z6er vele particuliere gebouwen de natio nale driekleur bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder. Van avond wordt bij gunstig weer een concert gegeven door de beide muziek gezelschappen. Aan de hoogeschool te Gent is be vorderd tot docter in de genees-, heel- en verloskunde, cum lande de heer A. H. C. van Engelen, arts te Graauw. De keiweg van Graauw naar het, mede tot de gemeente Graauw en Lan- gandam behoorende, gehucht Scbelfbouts- boek is voltooid, waardoor een vroeger daar over aangesproken. Flij gaf met veel openhartigheid reden van de zaak, maar ze was met te vreden. Papa werd er zelfs ingehaald, maar de gulle m in zei rondweg dat hec eenige wat hij in Boudewijn af te keuren vond, was, dat ny zoo'u gekke belofte ba l gedaan en begon zelfs zoodanig partij te trekken tegen Theodora, dat Boud begreep hanr weor te moeten bijstaan. Wordt vervolgd.) gedureude drie kwart van het jaar als het ware totaal onberijdbare weg thans is herschapen in een die het geheele jaar door goeu berijdbaar zijn zal en waarvan als gevolg der verharding de zijbanen ook ten allen tijde goede wandelwegen zullen weüen. De tot standkoming van dezen weg is dan ook voor Scbelfhoutshoek van het grootste belang en de ingezetenen van het gehucht en de om- en bijwonenden zullen van hunne dankbaarheid doen blijken er is nl. eene commissie benoemd tot het organiseerec van eenige feestelijkheden, tot het bijtonen waarvan zullen worden uitgenoodigd leden van Gedeputeerde en Provinciale Staten, van den gemeenteraad en van de besturen der bijdragende polders, benevens ambtenaren van den provincialen waterstaat, enz. Een klein diner zal den genoodigden worden aangeboden, een optocht met muziek en eenige volksspelen zullen wor den gehquden. Deze feestviering zal plaats hebben op een der Zondagen dezer maand. M. Ct. Ter openbare civiele terechtzitting der Arrondissements-Rechtbank te Middel burg van Woensdag is de heer mr, P. N. Engelberts als advocaat oij genoemde rechtbank beëedigd. In eene openbare zitting van ge noemde rechtbank op Woensdag had de.in- stallatie plaats van den heer jhr mr. E. A. O. Casembroot te Middelburg als rechter- plaatsvervanger. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Xondag 1 Augustus 190I. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. .1. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Ds. K. J. Kapteljn Ds. K. J. Kapteijn Ds. J. Osinga Ds. J. Osinga van Werkendam. Voorm. 9 ure Nam 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure -Kerk B Rechtszaken. Arrondissemeuts-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Woensdag 31 .Juli 1901. Woensdag werd door bovengenoemde rechtbank uitspraak gedaan van A. De H. 19 j arbeider te Wissekerke, gedeti neerd te Middelbuig. wegens meineed gepleegd vooi bet Kantongerecht te Goes in een strafzaak ten voordeele van een beklaagde tot 6 maanden gevangenisstraf. Voorts zijn M L. S. 28 j., huisvrouw van E. d, B zonder beroep te Ter Neuzen, wegens mishandeling veroordeeld tot 5 b, s. 5 d. hecht. E. v. d. V. 41 j., veldarbeider te Wach- tebeke (Belgie), wegens het door geweld iemand dwingen tot het dulden van on tuchtige handelingen veroordeeld tot 6 maanden gev. straf. («einengd Nieuws. Te Amsterdam hebben automobilisten een straatgevecht gehad met het publiek. De auto was in aanraking gekomen met een fietsrijder, die viel en wiens wiel beschadigd werd. Het publiek kon dat niet verkroppen en eenige glazeDwasschers sloegen dapper op de vier heeren, die in den auto zaten, los Tegen een dergelijken aanval waren de automobilisten niet bestand zy verdedigden zich zoo goed tnogelyk. hetgeen niet ver hinderde, dat zij zware stokslagen opliepen Slechts met groote moeite konden zij vrij komen, maar een oogenblik zag het er hachekjk uit, toen hun met behulp van handkarren en wagens de weg werd versperd met de duidelijke bedoeling orn de machine met de passagiers in de gracht te doen zeilen. De politie verloste hen. Een der heeren had zoo zware kneuzingen ontvangen, dat bjj bg zjjn huis gekomen daarin moest worden gedragen. Een ander had eveneens kwetsuren opgedaan. Een kantoorlooper in dezelfde stad verloor een pak effecten. In verband met den diefstal van bank biljetten uit een brief is daar een klerk van een kantoor in arrest genomen. In Baarderad^el heerscht een ziekte, die zeer onaangename gevolgen medebrengt. Voornamelijk kinderen, doch langzamerhand ook volwassenen, worden er door aangetast. De ziekte begint met een uitslag in erge mate aan het gelaat, gepaard gaande met een opzetting vooral van de oogleden en dik worden van de keel. De verbreiding wordt zeker in de hand gewerkt, doordat de kinderen, die door de ziekte zijn aan getast, niet van de school wegblyven Het Gerechtshof te 's Hertogenhosch veroordeelde Dinsdag jl. W. Den Otter. laDdbonwer te Den Dungen, wegens meineed tot 1 jaar gevangenisstraf, onder bepaling dat de door hem ondergane voorloopige hechtenis geheel in mindering dier straf zal wofüen gebracht. De eisch van het O. M. was bevestiging van het vonnis der Recht bank aldaar, dat hem tot 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf veroordeelde. Mou sc hrijft van de Belgische grenzen aan de N. R. Ct. Behalve vee- en botersmokkelen, dat te genwoordig aan de orde van den dag is, wordt hier ook het geheele jaar door voor duizenden guldens sigaren gesmokkeld. De meeste Belgische herbergen, welke niet meer dan 4 a 5 uren van de grens verwij derd zijn, worden door de smokkelaars ge regeld van sigaren voorzien. Veel handel wordt in de grensdorpen in sigaren gedreven alle winkeliers en herbergiers hebben steeds een groote hoeveelheid voorradig. De sigaren, welke frauduleus over de grens gaan, zijn meest van interieure qualiteit. Die van /la/ 1,20 per honderd, daarby lang en zwaar hebben den meesten aftrek. Personen, die met het sigarensmobkelen hun brood verdienen, komen geregeld twee a driemaal per week naar een Nederlandsch grensdorp, koopen er een 500 stuks en trekken daarmee naar België. Langs zg- en binnenpaden bereiken zij het doe) hunner bestemming. Zelden hoort men, dat een sigarensmokkelaar aangehouden is. Ontmopt hij een paar ambtenaren, welnu dan laat hij zijn vrachtje vallen en vlucht als een haas over veld en akker. Behalve door vaste personen, worden ook door toevallige bezoekers vele sigaren medegenomen. Alle Belgen, die over de schreef komeD, koopen als aandenken van hun bezoek een aantal »goede Hollandsche sigaren", waarmede zjj jas en broekzakken vullen. Deze sigaren, welke van heel wat beter qualiteit zijn dan die, welke de smok kelaars 7an beroep verkoopen, moeten voor buitengewone gelegenheden of bijzondere feestelijkheden dienen. „Nu zal ik jelui eens een echte Hol landsche sigaar laten proeven, die ik zelf in Holland gekocht heb. Goeie zulle Op de veemarkt te Rotterdam wist Dinsdag een stier los te breken Het woe dende hollende dier rende het hnlpbureau van de Rijkstelegraaf, staande op het Markt terrein, binnen en dreigde daar alles met vernieling. De dienstdoende telegrafist redde zich door uit het raam te springen. Eenige veedrijvers slaagden er ten slotte in den stier met geweld te verwjjderen. Bg het zware onweder is Dinsdag middag een landbouwer te Terwolde door den bliksem getroffen en gedood. Een groote brand heeft te Le Puy een huis vernield. Vier personen kwamen in de vlammen omeen vrouw met haar beide kinderen en baar kleinzoon. De justitie van Chicago moet een tiust van geneeskundigen op het spoor zjjn gekomen, wier doel was tegen hooge be uling gezonde personen, wier verwijdering gewenscht weid geacht, te doen plaatsen in krankzinnigengestichten. De inkomsten van den trust werden onder de aangesloten doetoreu verdeeld. In het krankzinnigen- gasticht te Indianapolis heeft men reeds 79 slachtoffers van deze onmenschen aan getroffen.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2